Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 25.6.2013

  Jim Carrey se distancuje od Kick-Ass 2

  Někteří za tím budou vidět jen marketingovou fintu, upozorňující na srpnovou premiéru pokračování komiksové řezničiny. Zřejmě je za tím ale Jimovo vášnivé angažování se v otázce omezení prodeje zbraní v USA. Zejména po střelbě v Sandy Hook, během které zemřelo 28 lidí, zejména dětí. Problém je v tom, že hrdiny Kick-Ass 2 jsou dorostenci, kteří střílejí a jinak likvidují dospěláky. Padouchy, zajisté, ale tak nebo tak je ten film plný nezletilých se zbraněmi v rukou. A Jim Carrey jako Kick-Assův spojenec sice odmítá střelné zbraně, ale svou pálkou také rozdrtí pár lebek. Nyní se z toho snaží vycouvat, odkazuje na svoje svědomí a srdce a tvrdí, že „takovou míru násilí nemůže podporovat". „Nestydím se za ten film, ale nebudu ho propagovat. Omlouvám se všem zainteresovaným." Duchovní otec Kick-Asse, komiksový tvůrce Mark Millar, vyjádřil pochopení s Jimovým „osobním i politickým postojem", zároveň ho pochválil, že je v roli plukovníka Starse výtečný, ale ta náhlá změna ho mrzí. „Ve filmu totiž není víc násilí, než obsahoval scénář, po jehož přečtení Jim s rolí souhlasil." Nás, obyčejné diváky, teď ale spíš než kontrola zbraní v USA bude zajímat, jaké brutální násilí vlastně Kick-Ass 2 obsahuje. A i přes vlažné trailery vyrazíme do kina.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.6.2013

  Howard, Hemsworth, vraždící velryba a lidožrouti

  Ron Howard si s Chrisem „Thorem" Hemsworthem během natáčení „závodnického dramatu" Rivalové patrně rozuměl, protože s ním počítá i do hlavní role svého dalšího filmu. A tím bude... Moby Dick. Přesněji řečeno pravdivý příběh, který inspiroval legendární román Hermana Melvilla (a jeho filmové adaptace, památná je hlavně ta s Gregory Peckem). Když pomstou posedlý kapitán Achab pronásledoval vorvaně, jež zničil jeho loď a zahubila posádku, byl za tím tragický příběh velrybářské plachetnice Essex, kterou v roce 1812 v jižním Pacifiku napadla naštvaná velryba a doslova ji poslala ke dnu. Tím děs neskončil, přeživší členové posádky se museli plavit tři měsíce ve třech malých člunech a potýkali se s hladem, nemocemi a (jak jinak) kanibalismem. Tuto veselou historku zpracoval v románu In the Heart of the Sea Nathaniel Philbrick a Howard podle něj začne v září v Londýně natáčet kruté historické drama. Obsazení? Kapitánem je Chris Hemsworth, prvním důstojníkem Cillian Murphy, dalšími kandidáty na večeři jsou Tom Holland a Benjamin Walker. Spousta kvalitního masa.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.6.2013

  Jurští veleještěři vás sežerou v létě 2015

  Původně byla premiéra naplánovaná na rok 2014. Pak projekt dostal zaracha a chvíli to vypadalo, že se návratu veleještěrů jen tak nedočkáme. Omyl, skutečně šlo pouze o odklad. Režisér Colin Trevorrow a producent Steven Spielberg prý právě nyní intenzivně pracují na nové verzi scénáře, jehož původní verzi napsali Rick Jaffa a Amanda Silver (Zrození planety opic). Natáčení by mohlo odstartovat začátkem příštího roku a filmu se v kinech dočkáme v létě 2015. A o co vlastně půjde? Trevorrow se nedávno přeřekl, že se vrátíme na Isla Nublar z prvního filmu. Hlavní pointou ale bude, že dinosauři budou mnohem inteligentnější, než byste čekali. Vize Johna Hammonda se naplnila a na ostrově dnes funguje obrovský park s veleještěry. 10 milionů návštěvníků ročně. Všechno je absolutně bezpečné. Až do chvíle, kdy se všechno pose*e. Jednou z hlavních hrozeb bude gigantický vodní ještěr, kterého krmí bílými žraloky, jako když házíte rybky delfínům ve vodním parku. A pozor, velociraptoři se prý tentokrát stanou spojenci hrdinů ve snaze udělat v parku pořádek. No a bude to samozřejmě epické, ve 3D a bude to stát hromadu peněz, což byl údajně důvod, proč byla posunuta premiéra a Trevorrow dostal víc času na přípravu. Nic proti.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.6.2013

  Robert Downey Jr. zůstává železný

  Ještě někdy v první polovině tohoto roku dumali v Marvel Studios, jestli prodlouží smlouvu s Robertem Downeyem Jr., která vypršela natočením Iron Mana 3. Robert říkal něco jako „nemůžu hrát Tonyho navěky a je fajn odejít na vrcholu". Šly fámy o přeobsazení, jak se to děje třeba s Jamesem Bondem. Jenže pak Iron Man 3 utržil 1,2 miliardy dolarů celosvětově. A Joss Whedon prohlásil, že pokud v The Avengers 2 nebude hrát plecháče Downey Jr., odmítne film režírovat. Inu, u Marvelu si udělali rychlou matematiku a pak s Robertem podepsali smlouvu na další dva filmy. A tentokrát si přesně definovali, o jaké tituly půjde. The Avengers 2 a The Avengers 3. S dalším sólovým Iron Manem se prozatím nepočítá, Tony Stark se vrátí pouze jako člen týmu se zeleným ogrem, blonďatým Vikingem a chlápkem v teplákách z americké vlajky. Je to logické, Downey Jr. si podle vlastních slov z prvních Avengers urval na speciální prémii 50 milionů dolarů. Za dvojku a trojku dostane určitě ještě víc. Vadí to někomu? Pokud The Avengers 3 bude od premiéry dvojky dělit stejný čas od druhý díl od jedničky, Robertova smlouva definitivně vyprší v létě 2018.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.6.2013

  Tvůrci Skyfall probudí klasická hororová monstra

  Přesně v duchu nedávné novinky s předpovědí Lucase a Spielberga o stěhování zajímavých a ambiciózních příběhů na domácí obrazovky tu máme další luxusní televizní projekt. Scenárista poslední i té příští bondovky John Logan napsal osmidílnou minisérii Penny Dreadful, jejíž žánrové řazení je „psychosexuální hororová monster série". Kdo by odolal? Příběh nás zavede do viktoriánského Londýna, kde se potkávají postavy z notoricky známých hororových příběhů – doktor Frankenstein a jeho monstrum, Dorian Gray či osoby z románu Dracula. Jejich odcizenost mezi běžnými smrtelníky je právě tím prvkem, který je svede dohromady... Pilotní díl měl režírovat Sam Mendes, ale má spoustu práce v divadle a vypadá to, že se přece jen pustí do nové mise agenta 007. První dvě epizody však natočí důstojný náhradník – Juan Antonio Bayona (foto), který se prosadil hororovým skvostem Sirotčinec a působivým katastrofickým dramatem Nic nás nerozdělí. Přesně jak řekl Spielberg, „ty zajímavější příběhy očekávejte v televizi".

 • Obrázek k novince 19.6.2013

  Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

  Co nového u pokračování (nejen) komiksových hitů? Nebudeme to zbytečně natahovat. Sin City: A Dame to Kill For mělo mít premiéru letos v říjnu. Rodriguez a Miller ale údajně pořád nedotočili a to je ještě čeká náročná počítačová postprodukce. Film proto uvidíme mnohem později, aktuálně stanovené datum premiéry je 22. srpna 2014. U Avengers 2 všechno platí – první klapka v lednu, premiéra 1. května 2015. Joss Whedon momentálně maká na scénáři a rád tu a tam na internetu utrousí nějakou návnadu. Tahle ale zklame fanynky Toma Hiddlestona – Loki se totiž v Avengers 2 vůbec neobjeví. Důvod je hlavně ten, že Whedon se zuby-nehty snaží nekopírovat osvědčené prvky z jedničky. Za to palec nahoru. Naopak rozpaky budí odhodlání studia Sony chrlit další pokračování Amazing Spider-Mana. Mělo jít o novou trilogii, ale to už neplatí. Přestože se loňský restart líbil málokomu a trůní vysoko na řebříčku nejzbytečnějších filmů posledních let, tržby byly vysoké a dvojka se právě natáčí. A tím to neskončí, hlavní představitel už údajně podepsal smlouvy na další dva díly. Amazing Spider-Man 3 by měl dorazit do kin v létě 2016, Amazing Spider-Man 4 v létě 2018. Uf. Přestože Ridley Scott teď plánuje biblický epos Exodus, studio 20th Century Fox chce odlepit od země i slíbené pokračování proklínaného Promethea. Naštěstí už u toho nebude Damon Lindelof – Scott se prý aktuálně nadchl pro vizi Jacka Paglena. Vycházející scenáristická hvězda už prorazila s akční sci-fi Transcendence, která vznikne v Nolanově produkci s Deppem a Bettanym v hlavních rolích. Prometheus 2 už prý nebude mít s vetřelčí zápletkou mnoho společného a vydá se vlastním směrem. Očekává se návrat Noomi Rapace a Michaela Fassbendera.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.6.2013

  Pokračování Muže z oceli přiletí bleskurychle

  Alespoň takovou představu má vedení Warner Bros. podle „zdrojů blízkých studiu". Spěchu se nelze divit – Muž z oceli má po víkendu na kontě bezmála 200 milionů dolarů z celého světa. Z USA si vydupal prozatím 125 milionů, což z něj dělá druhý nejúspěšnější letošní start po Iron Manovi 3 a vůbec nejlepší červnovou premiéru v historii (dosavadní rekord drželo Toy Story 3 se 110 miliony). Velký úspěch, obzvlášť když vezmeme v potaz, že technicky nejde o pokračování zavedené série. Ředitel americké distribuce studia Warner Dan Fellman potvrdil, že dobrý start Supermana povede k týmovému filmu, tedy k Justice League. Dočkáme se tedy nejdřív Muže z oceli 2, nebo sbratření Supermana s Batmanem, Green Lanternem, Flashem či Wonder Woman? Režisér Zack Snyder si myslí, že Superman by měl urazit „delší samostatnou cestu", než převezme velení superhrdinské kompanie. Uvidíme, ale návrat Henryho Cavilla v rudém plášti je neodvratný. Dokonce by prý mohl Muž z oceli 2 dorazit už v létě 2014 a Justice League v roce 2015. Sám Snyder si myslí, že je potřeba si pospíšit, dokud jsou fanoušci nažhavení – vždyť i konkurenční Marvel je schopen uvést do kin dva „avengeří" filmy ročně. Léto 2014 je přesto nereálný cíl. Scenárista David S. Goyer se sice nedávno chlubil, že má dvojku vymyšlenou a už i částečně napsanou, ale dát do pohybu tak obrovskou produkci prakticky okamžitě se jeví jako nemožné. Počkejme si, jak to u Warnerů vyřeší.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.6.2013

  Pennův „střelec“ dostane pořádně zabrat

  Sean Penn se chystá na první ryze akční roli své kariéry. Pro špionážní thriller The Gunman spojil síly s nekorektním Pierrem Morelem (hlavně 96 hodin, ale i střílení přistěhovalců holohlavým Travoltou v Bez soucitu). V adaptaci úspěšného románu Jeana-Patricka Manchetteho si Penn zahraje stárnoucího „agenta s povolením zabíjet", který chce konečně seknout s nebezpečným řemeslem a začít všední život se ženou, kterou miluje (italská kráska Jasmine Trinca). Má to ale dva háčky. Jeho vyvolená má manžela, který se jí rozhodně nehodlá vzdát. A hraje ho Javier Bardem, který posledně potrápil i mnohem zdatnějšího a slavnějšího agenta. Navíc organizace, u které byl zabiják zaměstnán, nepřijímá výpovědi a pošle na dezertéra svého nejlepšího muže. Ten dostane zarputilý obličej Idrise Elby (třetí sezóna špičkové britské kriminálky Luther startuje na obrazovkách BBC v červenci). Začíná honička napříč Evropou. Natáčení by mělo odstartovat už koncem tohoto měsíce.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.6.2013

  Emma „Hermiona“ Watson hrdinkou další fantasy?

  Hlavní roli v nové disneyovské Popelce Kennetha Branagha odmítla. Proč? Zjevně chystá něco většího. Z dívenky s kouzelnou hůlkou nám mezitím vyrostla femme fatale, jejíž svůdnost třeba Sofia Coppola bez zaváhání používá v trailerech na The Bling Ring jako hlavní lákadlo. Ani postapokalyptická fantasy The Queen of the Tearling nebude nic pro děti, předlohu Eriky Johansen označuje vydavatelství Harper Collins jako „epos ve stylu Hry o trůny, ale vyprávěný z ženského pohledu". Příběh plánované trilogie se odehrává tři století po přírodní katastrofě, která prakticky ukončila civilizaci, jak ji známe dnes. Svět opět žije ve feudalismu a všem vládne zlovolná Rudá královna. Proti její krutovládě se postaví odvážná devatenáctiletá dívka... Film bude pro Warner Bros. produkovat David Heyman, který stál i za sérií Harry Potter. Není divu, že Emma Watson rychle souhlasila s hlavní rolí. Momentálně se hledá scenárista a režisér.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.6.2013

  Spielberg a Lucas prorokují „implozi“ Hollywoodu

  Dva legendární filmaři před několika dny přijali pozvání Jihokalifornské univerzity, aby se studenty debatovali o budoucnosti filmového průmyslu. A když něco předpovídají vizionáři tohoto kalibru, stojí to za pozornost. Lucas a Spielberg se shodli v tom, že hollywoodský systém čeká něco jako „imploze". Nevyhnutně si prý několik mimořádně nákladných blockbusterů „nabije hubu", a to přinutí studiové hlavouny, aby zásadně změnili strategii. Do kina už prý budeme chodit jen na ty obrovské trikové velkofilmy, kterých ale bude ročně jen několik a budou se hrát mnohem déle (Spielberg zavzpomínal na to, jak se E. T. Mimozemšťan promítal v kinech celých 16 měsíců!). A ceny lístků se vyšplhají přinejmenším na trojnásobek dnešního vstupného, čímž se kino stane luxusním zážitkem. „Inteligentní" filmy se nadobro přesunou na obrazovky kabelových televizí či do sféry video-on-demand. Už i uznávaní tvůrci mají problémy dostat do kin chytřejší, většinovému publiku se nepodbízející filmy. Příkladem budiž Steven Soderbergh, který vysoce ceněné a kvalitně obsazené drama Liberace! nedokázal protlačit do kin a nakonec jej natočil pro HBO. A podobný osud prý hrozil Lincolnovi. „Chybělo takhle málo," tvrdí Spielberg, „a Lincoln mohl skončit jako projekt pro HBO." Zároveň ale dodal, že by to možná nebyla velká škoda, protože podle něj už dnes kabelovky typu HBO, Showtime, Starz či AMC nabízejí „mnohem dospělejší dobrodružství, které je často kvalitnější než to, co vidíme v kinech".

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

 • Obrázek k novince 2.10.2018

  Nový seriál Světlu vstříc na iDNES KINO

  Na iDNES KINO mohou diváci nově sledovat seriál plný černého humoru Světlu vstříc! Cyklus anekdotických příběhů z krematoria ve finanční tísni, se stopáží do deseti minut byl natočen v reálných lokacích a v každém z dvanácti dílů přinese zábavný pohled na jeden konkrétní pohřeb a jeho bizarní souvislosti. "Vsadili jsme na jistotu, tedy na komediální talent Petra Čtvrtníčka a černý humor, který v Česku funguje. Věříme, že se diváci skvěle pobaví," řekl Vladimír Mužík, ředitel videoobsahu společnosti MAFRA, a. s.

   

  Krematorium v seriálu Světlu vstříc se potýká s nedostatkem financí a nežádanou konkurencí v blízkém Týništi. Jedním z hlavních motivů celého cyklu je proto hledání řešení, jak zvýšit četnost žehu, ale i využití "kremáče" pro jiné příležitosti - jako je například pronájem prostor pro volby, cvičení aerobiku anebo nabídka skutečně netradičního doplňkového sortimentu... Jednotlivé díly seriálu jsou uzavřeny samostatnou pointou, na předchozí epizody však navazují poetikou či odkazy. V rolích pracovníků krematoria, více či méně postižených svou profesí, se blýsknou například Ladislav Županič (Ředitel), Dana Batulková (Omývačka mrtvol), Petr Čtvrtníček (Spalovač) či Martin Evžen Kyšperský (Obřadník). Vedlejší postavy si zahráli mimo jiné Arnošt Goldflam, Hana Kynychová či Petr Halberstadt.

   

  Autory námětu seriálu jsou Petr Čtvrtníček a David Ondříček. Scénáře a režie se ujal Tomáš Hodan. "Námět vznikal na popud Davida Ondříčka. S Petrem Čtvrtníčkem, spolutvůrcem námětu, a s Robertem Geislerem, se kterým jsme na námětu spolupracovali zpočátku, se dobře známe už z dřívějších projektů. Internetová tvorba nabízí naprostou volnost a my ji v plné míře využíváme. U seriálu z krematoria to ostatně ani jinak nejde. Zatím k nám nedoputovala jediná věta typu 'To už je moc' nebo 'Tohle divák nezkousne'. A tak se diváci mohou těšit na Danu Batulkovou, která bude umývat mrtvoly, nebo Ladislava Županiče shánějícího všemožně nebožtíky, aby krematorium prosperovalo," uzavřel Tomáš Hodan, scenárista a režisér seriálu Světlu vstříc. Produkci seriálu zajistila společnost Lucky Man Films. Sledujte premiérový díl online ZDE

 • Obrázek k novince 29.9.2018

  Získejte grant 7500 EUR a natočte vlastní film!

  Do konce října probíhá v 27 zemích Evropské unie v rámci kampaně #EUandME soutěž mladých filmových talentů. Studenti filmových středních, vyšších odborných a vysokých škol, ale i profesionálové, mohou přihlásit svůj námět na film v jedné z pěti tematických kategorií: mobilita, udržitelnost, dovednosti a podnikání, digitalizace a práva. Výherce v každé kategorii se může těšit na grant ve výši 7500 EUR a možnost zrealizovat vlastní film pod vedením zkušeného režiséra.

   

  Přihlaste se do soutěže, ať má šanci na výhru i nápad z Česka! Na webových stránkách europa.eu se do soutěže mohou přihlásit filmaři s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, kterým bude v době uzávěrky přihlášek (31. října 2018) 18 až 35 let. Součástí přihlášky musí být synopse scénáře, krátké video pořízené chytrým telefonem představující autora a ukázka snímku, který autor natočil v posledních pěti letech. Porota složená z pěti evropských filmových režisérů přihlášky posoudí a vybere deset kandidátů – po dvou v každé kategorii. Od ledna 2019 potom bude v průběhu pěti týdnů o vítězích rozhodovat veřejnost v online hlasování. Každý týden bude věnován jedné kategorii: oba kandidáti budou představeni a lidé rozhodnou, který filmový námět se jim líbí víc. Každý z pětice výherců získá grant 7 500 EUR a do konce dubna 2019 s podporou profesionálů zrealizuje svůj námět.

   

  Mezi členy poroty jsou například Dalibor Matanić, Yorgos Zois či Zaida Bergrothová. Tito, i další profesionální režiséři se již tematickým kategoriím, ve kterých nyní soutěží mladé filmové talenty, věnovali. Pro inspiraci můžete jejich snímky z kampaně #EUandME vidět na europa.eu.

   

 • Obrázek k novince 28.9.2018

  Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

  Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T. mimozemšťan, zazní i hity jako například Počátek, Superman, Star Trek, Star Wars nebo Den nezávislosti. K poslednímu jmenovanému dokonce orchestru poskytl noty sám autor hudby David Arnold - posluchači se mohou tedy těšit na originální suitu z tohoto filmu. I když už většina programu byla odhalena, nechávají si organizátoři do poslední chvíle ještě nějaká překvapení.

   

  Celý program sci-fi je výborně sestaven, ale nejvíce se těším na hudbu ze ságy Star Wars. Zároveň na můj oblíbený Jurský svět, který budu moc rád dirigovat po dvou letech znovu,“ říká Chuhei Iwasaki, který diriguje Filmovou filharmonii od jejího vzniku. Už teď je jisté, že koncert SCI-FI bude plný skvělé hudby, kterou složili ti nejlepší světoví skladatelé. Ať už zmiňovaný David Arnold, legenda John Williams, Alan Silvestri, Hans Zimmer, James Newton Howard nebo Michael Giacchino. „Výčet jmen je opravdu pestrý, snažil jsem se poskládat program tak, aby k sobě skladby nejen žánrově ladily, ale aby si na své přišel opravdu každý posluchač. Přesto půjde o ucelený koncert, na který budou posluchači ještě dlouho vzpomínat,“ slibuje ředitel Matěj Lehár, který se stará o dramaturgii všech koncertů.

   

  O příjemné mrazení v zádech se pak postará symfonický orchestr Filmová filharmonie, zkráceně FILMharmonie, vystoupí též pěvecký sbor se sbormistryní Lenkou Dandovou. Na pódiu Rudolfina tak vystoupí 150 lidí. Profesionální provedení filmové hudby je pro FILMharmonii samozřejmost. Orchestr představuje posluchačům hudbu v té nejvyšší kvalitě s obrovským nasazením hudebníků, jak už se posluchači mohli přesvědčit na úspěšných koncertech Fantasy, Dobrodružství, nebo na květnovém unikátním koncertu herní hudby Games. Posluchači, kteří rádi sledují dění na pódiu, budou mít také co studovat. Filmová filharmonie se kvůli koncertu SCI-FI představí v celé své symfonické kráse – tedy v obrovském ojedinělém obsazení: jmenujme například 8 lesních rohů, 2 tuby nebo zhruba 50 bicích nástrojů. Koncert doprovodí opět také kostýmované postavy z několika filmů, se kterými se budou moci lidé vyfotit. Ve spolupráci s Galerií ocelových figurín bude v předsálí umístěna ocelová socha v nadživotní velikosti z nejnovější kolekce. Vstupenky na koncert Filmové filharmonie je možné zakoupit na stránkách orchestru: www.filmharmonie.cz/vstupenky

 • Obrázek k novince 20.9.2018

  Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

  Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film

   

  Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů ze tří nejvýznamnějších festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes vstoupí do pátého ročníku a uvede deset premiér, včetně držitele Zlaté palmy, snímku Zloději. Letošní ročník si posvítí i na současnou německou kinematografii, která je v posledních pěti letech na vzestupu. Do projektu se zapojilo více jak 50 českých a slovenských kin, VOD platformy a tematické filmové televize. Komunikační koncept kampaně připravila agentura Družina. Be2Can již pět let organizuje Film Europe Media Company bez podpory veřejných zdrojů. Přehlídku hostí od 3. - 9. října pražské kino Lucerna, Evald, Atlas a Pilotů a dalších 19 měst ČR. Detailní program kin na www.be2can.eu.

   

  „Distribuční koncept Be2Can je stejně dobrý jako filmy, které hrajeme. Zájem kinařů nás potěšil, ale nepřekvapil. Be2Can přináší kvalitu prověřenou porotou a publikem nejlepších filmových festivalů, a přitom nečerpá veřejné zdroje. Témata Be2Can filmů rezonují. Kinaři a diváci cítí, že jde o filmy, o kterých se mluví již nyní,“ říká Ivan Hronec, ředitel festivalu.

   

  Zlatá palma a festivalové novinky

  Před pár dny skončil festival v Benátkách. Na Be2Can ho reprezentuje kritiky oceněný snímek Soumrak maďarského režiséra Lázsla Nemese [cena Fipresci], jehož režijní debut Saulův syn získal Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a je náhle konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu. Film byl toto úterý nominován na Oscara za Maďarsko.

   

  Festival Be2Can slavnostně zahájí film, který ukradne srdce milovníkům artu i mainstreamu. Ukradl srdce i porotě v Cannes, která mu udělila Zlatou palmu za nejlepší film. Jemná japonská filmová freska Zloději vypráví příběh pětičlenné chudé rodiny, která žije v minibytě o velikosti 25 metrů čtverečních a živí se drobnými krádežemi. Na halucinogenní výlet po Los Angeles s Andrewem Garfieldem diváka vysílá osobitý režisér David Robert Mitchell ve svůdném, hypnotickém až lynchovském neo-noir thrilleru Záhada Silver Lake. Ozdobou festivalu bude zjevení letošního Cannes - magický neo-noir Poslední večery na Zemi čínského filmaře Gana Biho s bezmála 50 minut trvajícím záběrem natočeným bez jediného střihu ve 3D. Film o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi vrcholných děl Andreje Tarkovského.

   

  Z německého Berlinale se představí snímek Tvář polské režisérky Małgorzaty Szumowské. Chybět nebude ani první hraný film o teroristickém útoku, který otřásl Evropou, drama Utøya, 22. července norského režiséra Erika Poppeho. Francouzský režisér Cédric Kahn natočil pokorné drama Modlitba o hledání sebe sama i Boha v prostředí komunity drogově závislých.

   

  Zaostřeno na Německo

  Německá kinematografie zažívá v posledních letech renesanci. Jaké filmy se tu natáčí, a jakým tématům se tamní filmaři věnují, se dozví diváci v kině Evald, které se stane ústředním místem sekce Současný německý film. “Německé snímky dostávají tradičně prostor na „domácí“ půdě, tedy v hlavní soutěži Berlinale. Nejde ale jen o to. Německým režisérům se daří skrze výběr zdánlivě obyčejných, civilních témat postihovat mnohem univerzálnější významy. Skrze realistické situace nahlížejí symbolický rozměr věcí zdánlivě obyčejných,” říká Vít Schmarc, dramaturg současné německé sekce.

   

  Be2Can představí německou filmovou generaci sedmi snímky. Novinky zastupuje nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Atef sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneider, snímek Christiana Petzolda Tranzit prozkoumávající fantomy evropské migrace a identity. Trojici novinek uzavírá minimalistická lovestory Láska mezi regály z prostředí velkoskladu, která svojí směsicí subtilního dramatu a komedie připomíná zmíněného Toniho Erdmanna – a nejen proto, že v něm také září skvělá Sandra Hüller.

   

  Be2Can využívá princip multiplatformové distribuce prostřednictvím kina, VOD a TV. Jejím cílem je dostat k divákům filmy, které nabízejí vhled do aktuálního festivalového dění na všech distribučních úrovních.

   

  Festival uvede v různých sekcích 31 filmů, z toho 10 nových titulů. Be2Can zamíří celkem do dvaceti měst České republiky. Detailní program kin bude zveřejněn na www.be2can.eu.

1 5 6 7 8 9 10 11 17 34 50 66