Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 8.3.2013

  Han, Leia a Luke jsou zpátky

  A s původními představiteli. Spekulovalo se o tom už od ohlášení Star Wars: Epizody VII, jejíž premiéra je stanovena na léto 2015. Mark Hamill a Harrison Ford přiznali, že mluvili s Georgem Lucasem o přechodu pod hlavičku Disney a možném návratu do svých slavných rolí. Carrie Fisher minulý týden na otázku, jestli se vrátí do předaleké Galaxie, odpověděla stručně a jasně: „Ano.“ A teď to potvrdil i Lucas, který v rozhovoru pro Bloomsberg Businessweek řekl: „Dohodli jsme se s nimi ještě před prodejem Lucasfilmu. Teď je všechno ve finální fázi rokování a brzy se podepíšou smlouvy... I když bych vám to možná neměl říkat. Disney to asi bude chtít oficiálně oznámit s hlasitými fanfárami. No, každopádně, rokování probíhá.“ Není divu, že producenti a J.J. Abrams chtějí povolat starou partu (ačkoli už je opravdu stará). A člověk by se divil Hamillovi nebo Fisher, kdyby odmítli, nic slavnějšího a výdělečnějšího než SW v jejich kariérách nefigurovalo. Harrison Ford je na tom o něco lépe, ale když je schopen přijmout roli moderátorského veterána v pokračování Zprávaře (tedy totožnou postavu, jako hrál v Hezkém vstávání – a že mu sedla!), proč si opět nepověsit blaster proklatě nízko? Mezitím se objevily zprávy, že Disney chce kromě hlavní ságy nejen několik vedlejších filmů (pravděpodobně o mladém Solovi a samostatné dobrodružství Boby Fetta), ale rokuje s televizní stanicí ABC i o hraném seriálu. Jestli půjde o temné Star Wars: Underworld, o kterém Lucas loni tvrdil, že je v pokročilé fázi scenáristické a předprodukční práce, zatím není jasné.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.3.2013

  Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

  Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z přelomu 18. a 19. století. Před kamery se mu však projekt nikdy nepovedlo protlačit. Jednak kvůli obrovskému rozpočtu, ale i příliš velkým ambicím – představitelům filmového studia Kubrick tenkrát řekl, že to bude nejlepší film, jaký kdy byl natočen. V sedmdesátých letech jej pak definitivně zavrhl. Po dohodě s Kubrickovou rodinou, která byla spokojená s A.I. Umělou inteligencí (dalším Stanleyho nerealizovaným projektem), se Steven Spielberg ujme stařičkého scénáře. Nepromění jej však ve film, protože materiál je příliš rozsáhlý, ale udělá z něj výpravnou televizní minisérii, kterou zaštítí svým jménem jako producent. Jen tak na okraj, Kubrick chtěl do rolí Napoleona a Josefíny obsadit Oskara Wernera a Audrey Hepburn.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.3.2013

  Lara a Alice ještě ustřelí pár hlav

  Akční kočky z videoher neřekly své poslední slovo. V souvislosti s právě vycházející hrou Tomb Raider se opět mluví o novém filmu. A stejně jako předloha, i film bude „reboot“, takže nám vylíčí příběh Lary Croft pěkně od začátku. Ve hře je Lara dvacetiletá holka, která přežije ztroskotání lodi v Pacifiku a na nebezpečném tropickém ostrově musí bojovat o holý život – a právě tato zkušenost z ní vyková tu drsnou divoženku, kterou známe z předchozích her a filmů. Předpokládá se, že film bude relativně věrnou adaptací nové hry. Podle vlastníků práv „v žádném případě nepůjde o pokračování filmů s Angelinou Jolie“ a Lara dostane jinou, podstatně mladší tvář. Téměř současně se vynořily i zvěsti o šestém filmu ze série Resident Evil. Pátá část navzdory drtivým recenzím utržila 221 milionů při rozpočtu 65 milionů dolarů, takže jde pořád o vysoce výdělečný podnik. Samozřejmě se teď spekuluje, jak bude do věci zainteresovaný Paul W.S. Anderson, který už dříve oznámil, že má pro šestku námět a chtěl by jí ságu ukončit. V čem je tedy problém? Premiéra Resident Evil 6 byla totiž stanovena na 12. září 2014, takže natáčení musí být zahájeno ještě letos. A v létě už padne první klapka Andersonova historicko-katastrofického dramatu Pompeii, o kterém jsme psali nedávno. To zřejmě znamená, že na Millu Jovovich dohlédne jiný režisér a pan manžel bude pouze produkovat. Ne že by na tom u téhle série nějak obzvlášť záleželo.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.3.2013

  Johnny Depp: Gangster, pirát, superpočítač?

  Pořád platí za největší (nebo alespoň nejvýdělečnější) filmovou hvězdu pod sluncem, takže má pořádně nabitý diář. V dubnu si zahraje v apokalyptické sci-fi Transcendence, kterou režijně debutuje Nolanův kameraman Wally Pfister. Depp ztvární vědce, který nahraje své vědomí do počítače a vytvoří tak mocnou umělou inteligenci. Ta se brzy vymkne kontrole a pokusí se převzít vládu nad světem. Obsazeni byli i Paul Bettany a Rebecca Hall , premiéra je stanovena na 25. dubna 2014, takže Transcendence vlastně odstartuje letní sezónu. Letos v létě, jakmile dokončí propagační turné k Bruckheimerovu fantasy westernu The Lone Ranger, se Johnny zase jednou postaví na špatnou stranu zákona – v kriminálním thrilleru Black Mass si v režii Barryho Levinsona zahraje Whiteyho Bulgera, známého mafiánského šéfa z Bostonu. Ten začal spolupracovat s FBI, avšak pouze proto, aby zlikvidoval konkurenci. Když úřad prokoukl jeho skutečné úmysly, poslal Bulgera k vodě. Gangster uprchl a byl dopaden až po víc jak šestnáctiletém honu v roce 2011. No a někde koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku se Depp opět našminkuje a ověší se dredy a pestrými hadry. Piráti z Karibiku 5 mají předběžně stanovenou premiéru na červenec 2015, takže bude nejvyšší čas znovu vzkřísit kapitána Jacka.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.3.2013

  Z Harryho a Hermiony Frankenstein a Popelka?

  Nutno uznat, že omladina z Bradavic si buduje zajímavější filmovou kariéru, než by jeden čekal. A jejich další projekty rovněž vypadají slibně. Daniel Radcliffe si po Ženě v černém a letošním Horns zahraje v dalším hororu, tentokrát podle klasiky nejklasičtější – Frankenstein. Zpracování už bude méně klasické, scénář Maxe Landise (Kronika) se netočí kolem sešitého monstra a jeho tvůrce, ale kolem Frankensteinova služebníka Igora. A právě toho si Daniel zahraje. Navzdory modernímu pojetí bude děj zasazený do původního období. Landis o scénáři se svou už proslulou skromností dodává, že je velmi moderní, cool a je to to nejlepší, co prozatím napsal. Režie se ujme Paul McGuigan (Nabít a zabít, ty nejlepší části Sherlocka). Emma Watson naopak zůstane věrná pohádkovým kořenům a rokuje o hlavní roli v nové Cinderelle studia Disney. Režíruje Kenneth Branagh, zlou macechu si zahraje Cate Blanchett a natáčení startuje na podzim v Londýně. Emmu letos uvidíme v Rogenově apokalyptické komedii This is the End a novém filmu Sofie Coppoly The Bling Ring, příští rok na jaře si zahraje dceru Russella CroweaAronofského biblickém velkofilmu Noah.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.3.2013

  Na třetího Hobita si počkáme

  A nikoho to asi nepřekvapí. Když Peter Jackson a studio Warner loni v létě rozhodli o rozdělení původně dvoudílného Hobita na tři části, uklidňovali fanoušky, že na trojku nebudou čekat celý rok, ale jen do léta 2014. V podstatě bylo jen otázkou času, kdy se to změní. Neočekávaná cesta nebyla takový hit, jak se očekávalo (ještě pořád nemá na kontě miliardu, která měla hravě padnout), a letní termín pro vyvrcholení trilogie by zřejmě tržby ještě více poznamenal. V červnu 2014 by se film dostal do přímé konfrontace s Transformers 4, X-Men: Days of Future Past, Rockovým Herculem a marvelovkou Guardians of the Galaxy. Nová světová premiéra Tam a zase zpátky je stanovena na 17. prosince 2014. Ani tam to Bilbo nebude mít lehké, konkurencí budou Hunger Games 3/I, sci-fi Brada Birda Tomorrowland, Noc v muzeu 3 a pravděpodobně i další bondovka. Na termínech letošních dotáček se nic nemění, akorát bude mít Jacksonův tým mnohem víc času na postprodukci. Bitvě pěti armád to určitě prospěje.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.3.2013

  Remake Nedotknutelných našel režiséra

  Předloňský francouzský zázrak o ochrnutém aristokratovi, který najde nejen pečovatele, ale i přítele v zdánlivě asociálním černochovi, utržil ve světových kinech famózních 416 milionů dolarů. Avšak pouhých 10 z nich pocházelo ze Spojených států, takže The Weinstein Company má pořád dobrý důvod natočit pro americké publikum předělávku, u které nebude nutné poslouchat francouzštinu a číst titulky. V souvislosti s hlavními rolemi se mluví o Colinu Firthovi a Chrisovi Tuckerovi, ale prozatím žádná smlouva podepsána nebyla. O něco jistější je režisér. „Pokročilé rokování“ probíhá s Tomem Shadyacem, kterého známe díky několika vydařeným „carreyovkám“ a méně zdařilým vážnějším pokusům (třeba mysteriózní thriller Na křídlech vážky). Shadyacovým posledním filmem je Božský Evan z roku 2007, což byl tak problémový a neúspěšný projekt, že zdánlivě ukončil Tomovu kariéru. Díky The Intouchables teď dostane druhou šanci.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.3.2013

  Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

  Dánský režisér Niels Arden Oplev má bohatou filmografii, ale u nás jej známe zejména díky původní verzi Mužů, kteří nenávidí ženy. A když natočíte film, který mnozí považují za lepší, než je Fincherem režírovaný americký remake, ve světě se neztratíte. Oplev už od té doby natočil pilotní film kingovské adaptace Under the Dome a za týden má světovou premiéru jeho akční romantická gangsterka Dead Man DownFarrellem a Rapace. Poté se pravděpodobně pustí do remaku jedné „tak trochu zapomenuté klasiky“. Hráči se smrtí z roku 1990 je mysteriózní thriller o skupině studentů medicíny (tenkrát ještě ne až tak hvězdní Kiefer Sutherland, Kevin Bacon či Julia Roberts), kteří si přivozují stav blízko smrti, aby zjistili, jestli existuje něco po překročení „poslední hranice“. Brzy je ale začnou pronásledovat děsivé vize, které možná nejsou jen halucinace... Nebyl to špatný (zejména v tvorbě Joela Schumachera), ale ani nijak úžasný film, takže se nám myšlenka na moderní, do současnosti přenesený remake až tak nepříčí. Obzvlášť když scénář napíše Ben Ripley, zodpovědný za Zdrojový kód.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.2.2013

  Novinková smršť ze stáje Marvelu

  Na naší planetě je momentálně málo tvůrců, jejichž příběhům by naslouchalo víc fanoušků, než těm, které vytvořil Stan Lee. A to zejména díky filmovým adaptacím, které vznikají nejen pod hlavičkou Marvel Studios (ve službách Disneye), ale i v Sony Pictures a 20th Century Fox. Novinek se jen v uplynulých dnech vyrojila spousta. Tvůrce Kroniky Josh Trank připravuje restart Fantastické čtyřky. K projektu se aktuálně připojil Matthew Vaughn jako producent, což je rozhodně dobrá zpráva. Druhá posila nás těší méně: finální verzi scénáře totiž napsal Seth Grahame-Smith, který se loni kdovíjak nepředvedl Abrahamem Lincolnem: Lovcem upírů a Temnými stíny. Jedeme dál: Captain America: The Winter Soldier podle slov prezidenta Marvel Studios Kevina Feigea razantně změní tón. „Zatímco jednička byla fantasy dobrodružství z 2. světové války, dvojka bude moderní polit-thriller.“ Po boku Chrise Evanse bude tentokrát zářit televizní kráska Emily VanCamp. Rychle se blíží i natáčení X-Men: Days of Future Past, ve kterém Bryan Singer díky cestování v čase spojí svou starou partu s jejími mladšími předchůdci z X-Men: První třídy. Ale nedojde k tomu doslova: James McAvoy prozradil, že jeho profesor X se na plátně vůbec nesetká s profesorem X Patricka Stewarta. Jen tak na okraj, McAvoy uvažuje i o další komiksové adaptaci: režisér F. Javier Guttierez by ho rád viděl v hlavní roli připravovaného remaku Vrány. No a nakonec jsou tady spekulace o tom, jestli bude Robert Downey Jr. nahrazen jiným hercem v roli Tonyho Starka po Iron Man 3 a Avengers 2. To už mu totiž vyprší původní smlouva a bude si moci vydupávat tučnější honorář. Sáhne Marvel po někom jiném? RDJr. k tomu říká: „To bude možná to nejlepší, co se mi může stát. Ego je potřeba někdy rozdrtit. Nechci se dostat do pozice herců, kteří se pořád dokola objevují ve stejné roli a diváci si říkají: Bože, už se na to vykašli!“

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.2.2013

  Zkáza Pompejí bude sexy

  Ať už jste jakéhokoli pohlaví. Epos Pompeii totiž našel hlavní představitele v Kitu Haringtonovi (Jon Sníh ze Hry o trůny) a Emily Browning (kočka ze Sucker Punch). Kit si zahraje otroka bohatého římského kupce, který v roce 79 přijíždí do Pompejí. Mladík sní o tom, že jednoho dne získá svobodu a srdce pánovy dcery (role pro Emily), do níž je tajně zamilován. V Pompejích však přichází kruté vystřízlivění – dívka má být provdána za místního zkorumpovaného senátora a otrok prodán do arény jako gladiátor. Paradoxně, jejich lásku zachrání sopka Vesuv, která vychrlí na město strašlivou zkázu. Mladý otrok musí v 3D smršti zachránit nejen kámoše gladiátora, uvězněného v troskách místního kolosea, ale hlavně svou vyvolenou. Bude to historicko-dobrodružné, bude to romantické, bude to rozhodně katastrofické a možná to bude i drama. Film natočí Paul W.S. Anderson, který si u dalšího „historického“ filmu odpočine před prací na pokračování Resident Evil (zatím nepotvrzeno, jen spekulujeme). Natáčení startuje v létě a premiéry se dočkáme někdy v roce 2014. Zůstává zodpovědět několik otázek. Například: Do jaké role Anderson obsadí svou drahou polovičku Millu Jovovich? Bude film smysluplnější, když si režisér tentokrát nenapsal sám scénář a poslední verzi mu vyladil uznávaný Julian Fellowes (Gosford Park, Panství Downton)? Jak se bude tvářit Roman Polanski, který se nějakou dobu pokoušel natočit velkofilm s podobnou zápletkou, avšak podle knihy Roberta Harrise a s Orlandem Bloomem a Scarlett Johansson v hlavních rolích, ale nesehnal na film potřebných 150 milionů dolarů?

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65