Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 27.4.2013

  Po Železném muži přijde Muž z bronzu

  Po zaručeném úspěchu Iron Mana 3 se kultovní scenárista a už brzy i režisér stamilionového hitu Shane Black nemusí strachovat o práci. Nabídky se mu jen posypou. On ale hodlá oprášit projekt, se kterým je spojován už několik let. Doc Savage alias Muž z bronzu byl jakýsi předchůdce Indiany Jonese (a bezpochyby jedna z Lucasových inspirací) – vědec, dobrodruh a cestovatel byl ve třicátých a čtyřicátých letech populárním hrdinou pulpových románů, komiksů a rozhlasového seriálu. V roce 1975 jej v celovečerním filmu ztvárnil Ron Ely – a nebýt data vzniku, mohli byste si myslet, že jde o kopii zmiňovaného Indyho. Spousta akce, exotické lokace, pátrání po ztracených pokladech... zkrátka pulpové dobrodružství jako malované. Studio Sony plánuje novou verzi a producent Neal Moritz (třeba série Rychle a zběsile) věří, že půjde o následující Blackův scenáristický a režijní počin. Vůbec bychom se nezlobili.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.4.2013

  Třetí Expendables našli režiséra

  Podle internetových klepů se Sylvester Stallone pokoušel ukecat Mela Gibsona, aby zrežíroval The Expendables 3 a vnesl tak do série ještě víc brutality. To ale nevyšlo. Náhradník zdaleka nemá tak zvučné jméno, ale rozhodně budí zvědavost. Patrick Hughes na sebe upozornil kraťasem Signs (Sly jej na Twitteru doporučil shlédnout na YouTube, prý si filmek zamilujete) a celovečerně debutoval stylovým thrillerem Red Hill. Díky Stalloneovi směřuje do Hollywoodu a v nejbližších dnech absolvuje rokování s vedením Millennium Films. Už brzy se zřejmě dozvíme i termíny natáčení. Stallone, který se podílí na scénáři, se chce v trojce více soustředit na postavy a přidat víc humoru. Pokud jde o herecké posily, prozatím se vážně mluví jen o Jackie Chanovi, který souhlasil s účinkováním, pokud jeho role nebude jen krátký štěk. Dodejme, že první Expendables utržili celosvětově 274 milionů dolarů, Expendables 2 si vystříleli rovných 300. Sérii se daří a není důvod pochybovat, že by to u vyvrcholení trilogie mělo být jinak.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.4.2013

  Loki přiletí ze záhrobí

  Britský sympaťák Tom Hiddleston rolí Lokiho v Thorovi a Avengers definitivně vykopl dveře do Hollywoodu. Nabídky se mu jen sypou. V červnu začne natáčet romantické válečné drama Close Enough, které je skutečným příběhem válečných fotografů Gerdy Toro a Roberta Capy. Ti se ve třicátých letech minulého století potkali v Paříži a odjeli do Španělska, kde dokumentovali hrůzy občanské války. Gerdu, první ženskou válečnou fotografku, si zahraje kolegyně z marvelovského univerza Hayley Atwell, režíruje Paul Andrew Williams. Poté se Hiddleston možná stane záhrobním mstitelem v remaku Vrány. Kultovní gotický akční horor, který stál život Brandona Lee, vznikl podle komiksu Jamese O´Barra. Novou adaptaci napsal scenárista Warriora Cliff Dorfman a režii dostal na starost zkušený Španěl F. Javier Gutierrez. Film už nějakou dobu hledá hlavního představitele. Po jménech jako Mark Wahlberg, Bradley Cooper nebo James McAvoy se vážně schyluje k obsazení Toma Hiddlestona. Roli rockového hudebníka Erica Dravena, který se díky mystické vráně vrátí ze záhrobí pronásledovat své vrahy, získal poté, co poslal producentům doma v Londýně udělaný make-up test. V těchto dnech by měl podstoupit profesionální zkoušku líčení už přímo v Hollywoodu. Není to špatná volba, gotický vzhled Hiddleston určitě má a díky účinkování ve filmech Marvelu pro něj nebude problém ani fyzicky náročná akční role.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.4.2013

  Scorsese versus bezbožní samurajové

  Kriminální drama The Wolf of Wall StreetLeonardem DiCapriem v hlavní roli už je v postprodukci a v listopadu se chystá do kin – načasování svědčí o oscarových ambicích. Pro Scorseseho je to čas poohlédnout se po dalším projektu. Vypadá to, že konečně dojde na dlouho připravovaný historický epos Silence. Adaptace mnoha cenami ověnčeného románu od japonského autora jménem Shusaku Endo je příběhem portugalského jezuity, který v první polovině 17. století přijíždí do Země vycházejícího slunce. Jeho úkolem je vyšetřit pronásledování a mučení křesťanů ze strany nového císaře. Scorsese koupil práva na román už v roce 2007 a chtěl natáčet v létě 2008. Tenkrát se do hlavních rolí slíbili Daniel Day-Lewis a Benicio Del Toro. Uvidíme, jestli se s nimi pořád počítá. Scorsese konečně získal finance od produkční společnosti Emmett/Furla Films a plánuje rozjet natáčení na Tchaj-wanu v červenci 2014. Dodejme, že román už jednou zfilmoval japonský režisér Masahiro Shinoda v roce 1971.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.4.2013

  Will Smith vás obere o všechny prachy

  Loni se mu dařilo s Muži v černém 3, letos jeho sci-fi v Shyamalanově režii Po zániku Země nutí spíš k opatrnosti. Na jaký další projekt se soustředí? Inu, na Focus. Lehkonohou krimi s prvky romantické komedie napsali a budou režírovat tvůrci Bláznivé, zatracené lásky Glen Ficarra a John Requa. Od začátku však měli problémy s obsazením. Původně chtěli do příběhu mladé podvodnice, která spojí síly se zkušeným fachmanem, získat Ryana Goslinga a Emmu Stone. To se kvůli jejich vytíženosti nepovedlo. Párem číslo dva byli Ben Affleck a Kristen Stewart. Ben dal ale přednost režii dobové gangsterky Live By Night podle románu Dennise Lehana (autora Prokletého ostrova či Sbohem, baby). Dalším kandidátem je Will Smith. Několik týdnů nabídku zvažoval a nyní už prý finišuje rokování se studiem Warner Bros. Okamžitě po zprávě o Smithově obsazení od projektu odstoupila Kristen Stewart. Jako důvod uvedla příliš velký věkový rozdíl. A vdát se za stoletého upíra jí nevadilo? Produkce momentálně hledá „patřičnější" herečku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.4.2013

  Keanu Reeves verbuje režiséra Hry o trůny

  Sci-fi s prvky romance, thrilleru i space opery Passengers se Keanu Reeves pokouší protlačit k realizaci už několik let. Už to vypadalo, že projekt zapadl prachem, ale teď znovu povstal. Našel si totiž režiséra, konkrétně v Brianu Kirkovi, který má na kontě několik epizod seriálů Hra o trůny či Impérium – Mafie v Atlantic City. Kirk měl na dosah režii marvelovského sequelu Thor: The Dark World, ale džob mu nakonec vyfoukl jeho kolega ze Západozemí Alan Taylor. Kirk se tedy pro změnu vypraví do vesmíru. Scénář Passengers podle vlastního původního námětu napsal Jon Spaihts, autor původní verze Promethea (té, co byla přímým prequelem Vetřelce a dávala smysl). Keanu Reeves si zahraje mechanika obrovského kosmického korábu, který veze 5000 hibernovaných pasažérů do kolonie na vzdálené planetě. Cesta má trvat 120 let, ale hrdina je počítačem probuzen už po třiceti letech. Co se zbylými devadesáti? S vidinou osamělého života a ještě osamělejší smrti se mechanik rozhodne rozmrazit i půvabnou (jak jinak, když máte možnost volby) reportérku Auroru. Bude z toho láska, ale i pátrání po důvodech předčasného probuzení. Navíc loď postihne závažné selhání systému... Termín natáčení prozatím nebyl stanoven.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.4.2013

  Od léta 2015 každý rok film z předaleké Galaxie

  V podstatě jsme něco takového tušili. Disney hodlá své 4 miliardy dolarů, za které koupil Lucasfilm, co nejdřív dostat zpět. Jak jinak, příslovečným vemenem budou návštěvníci kin a ti z nás, kteří si pořád kupují originální filmové nosiče. Vadí nám to? Budeme protestovat proti „hamižnosti studia Disney"? Když vezmeme v úvahu, jaké tvůrce najímá, fanoušek se neubrání myšlence, že prodej Lucasfilmu velkému hollywoodskému kolosu a hlavně odchod z péče taťky Lucase je vlastně to nejlepší, co mohlo Star Wars potkat. Takže, co můžeme čekat? Režisér J.J. Abrams a scenárista Michael Arndt už mají plné ruce práce s přípravami Star Wars: Epizody VII. Film, ve kterém se pravděpodobně vrátí i Harrison Ford, Mark Hamill a Carrie Fisher, uvidíme v létě 2015. Další epizody „hlavní ságy" pak budou přicházet s dvouletou frekvencí. Mezitím ale nebudeme střádat – v rocích 2016, 2018 a 2020 uvidíme tři o něco menší, samostatné filmy, které se budou soustřeďovat na osudy známých hrdinů. Na scénářích prvních dvou už pracují Lawrence Kasdan (Impérium vrací úder) a Simon Kinberg (X-Men: První třída). O námětech se prozatím moc neví, ale prý by mělo jít o sólovky s mladým Han Solem, mladým Yodou a mladým Bobou Fettem. Hrozí nám přesycení předalekou Galaxií? Pokud půjde o kvalitní filmy, určitě ne. Navíc tahle intenzivní masáž se Disneymu osvědčila se superhrdiny od Marvelu. Letos třeba uvidíme Iron Mana 3 a dalšího Thora, přičemž ten první z nich má podle odhadů tržbami sahat až k laťce, kterou nasadil loňský megahit Avengers. No a mezitím už se natáčí druhý Captain America a Joss Whedon oznámil, že první klapka Avengers 2 padne v únoru 2014. Stěžuje si někdo? Pokud vyšší frekvence neznamená úbytek kvality (a prozatím je to spíš naopak), rádi těch pár korun či euro v kině utratíme.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.4.2013

  Wachowští odstartovali další sci-fi epos

  V pondělí 15. dubna padla v zmodernizovaných Leavesden Studios poblíž Londýna první klapka nové akční sci-fi od tvůrců Matrixu nazvaná Jupiter Ascending. Všechno kolem tohoto projektu studia Warner Bros. vypadá jako zaručený recept na úspěch. Andy a Lana Wachowští se vrací k žánru, který je proslavil, mají v rukou zajímavý námět a obklopili se špičkovým štábem a atraktivním obsazením. Mila Kunis hraje ve filmu ruskou imigrantku jménem Jupiter, která sice od dětství snila o hvězdách, ale dnes se živí v Chicagu jako uklízečka (podle oficiální synopse doslova „čistí toalety"). Jednoho dne potká tajemného Cainea (Channing Tatum), který je ve skutečnosti vysoce trénovaný mezigalaktický lovec lidí a byl vyslán, aby Jupiter zlikvidoval. Důvod? Ze všech obyvatel vesmíru jedině Jupiter má podobný genetický kód jako zlovolná a nepředstavitelnými schopnostmi nasáklá královna vesmíru. Proto pro vládkyni představuje hrozbu a musí být odstraněna. Jak jinak, Jupiter a Caine si padnou do oka a spolu budou čelit královniným zabijáckým hordám nejen na Zemi, ale i na cizích planetách... Ve filmu dále hrají třeba Eddie Redmayne nebo Sean Bean (přežije?), kameru má na starosti oscarový John Toll (Statečné srdce), hudbu složí Michael Giacchino. V Británii se bude natáčet do června, potom se štáb přesune do Chicaga. Premiéra je naplánovaná na 25. července 2014 a film bude uveden ve 3D. Pokud v sobě Wachowští probudí schopnosti, jimiž kdysi disponovali, nepochybně půjde o velkolepou podívanou.

   

  Photo © Eric Charbonneau for Warner Bros.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.4.2013

  Tom Cruise a Top Gun ve vesmíru?

  Tom se definitivně zbláznil do sci-fi. Ke všemu i tahle bude o válce s mimozemšťany. Po aktuálním Nevědomí a už dotočeném All You Need Is Kill (světová premiéra v březnu 2014) si totiž zahraje v projektu studia Warner Bros. Yukikaze. Stejně jako druhý z výše zmíněných filmů, i tohle bude adaptace bestsellerového románu japonského autora. Chohei Kambayashi napsal příběh, ve kterém se nad Antarktidou otevře portál do jiné galaxie a vychrlí vojska nepřátelské mimozemské mocnosti známé jako JAM. Po třiceti letech nelítostné války Pozemšťané vytvoří speciální komando, které má skrz portál proniknout přímo na planetu vetřelců a tam jim zasadit rozhodující úder. Předtím je ale poručík Fukai (Tom Cruise si pro postavu patrně opatří anglicky znějící jméno) vyslán na průzkumnou misi, která má shromáždit co nejvíce informací o silách soupeře a celkově o jeho domovském světě. Poručíkovým jediným spojencem na smrtelně nebezpečné výpravě do jiného vesmíru bude hypermoderní, umělou inteligencí opatřená stíhačka jménem Yukikaze... Smlouva už je podepsaná, Cruise bude film i produkovat a momentálně probíhá hledání scenáristy a režiséra. Tom jede na plné obrátky, z jeho budoucích projektů zmiňme další Mission: Impossible, remake Van Helsinga, adaptaci dalšího románu o Jacku Reacherovi nebo celovečerní remake špionážního seriálu The Man from U.N.C.L.E.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.4.2013

  Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

  Povídka klasika žánru Edgara Allana Poea se stala základem pro „dobový psychologický thriller" Eliza Graves, který měl původně režírovat paranormálně aktivní Oren Peli, ale nedávno jej převzal Brad Anderson. Ten má na kontě spoustu kvalitních seriálů (momentálně natáčí pilot sci-fi kriminálky Human v produkci J.J. Abramse), ale i pár mrazivých thrillerů typu Mechanik. Hrdinou Elizy Graves je mladý absolvent Harvardské lékařské fakulty (zahraje si ho Jim Sturgess), který na sklonku 19. století přijíždí do odlehlého ústavu pro choromyslné. Tam se zamiluje do krásné pacientky v podání Kate Beckinsale. Jenomže má to háček – brzy zjistí, že kontrolu nad blázincem nedávno převzali jeho chovanci, vesměs nebezpeční psychopati. V dalších rolích uvidíme Michaela Cainea a Bena Kingsleyho, který si podobný námět vyzkoušel v Prokletém ostrově. Natáčení startuje v červnu v Bulharsku, které je hollywoodskými filmaři čím dál oblíbenější.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
1 2 3 4 5 6 17 34 50 66