Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 12.7.2013

  Takže ano, i další bondovku natočí Sam Mendes

  Byla to docela sága. Po obrovském úspěchu Skyfall se slavné producentské duo Michael G. Wilson a Barbara Broccoli pochopitelně pokoušelo pro Bonda 24 získat zpátky režiséra Sama Mendese. Tím spíš, že Mendes přišel s námětem, podle kterého John Logan právě píše scénář. Původní plán s premiérou na podzim 2014 však nebylo možné uskutečnit, protože Mendes má letos závazky na britských divadelních prknech. Chvíli se proto uvažovalo o možném náhradníkovi. Kloudné řešení se nenašlo a tak se Wilson a Broccoli rozhodli, že raději na Mendese počkají a premiéru o rok přesunou. Stalo se. Studio Sony Pictures, které bondovky už tradičně distribuuje, oficiálně oznámilo, že s Mendesem podepsalo smlouvu na režii další bondovky (čtyřiadvacáté v regulérní sérii). Dokonce byla stanovena premiéra: ve Velké Británii, kde Bond obvykle startuje o něco dřív než v USA, se agent 007 (opět v podání Daniela Craiga) vrátí 23. října 2015. Za mořem si pak premiéru odbude 6. listopadu 2015. Marvelovský Ant-Man, který by měl dorazit do kin ve stejný den, má vážný problém a zřejmě bude přesunut.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.7.2013

  Blomkampův „robocop z chatrče“

  Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka Chappie, jejíž scénář napsal s kolegyní z „devítky" Terri Tatchell, byla nějakou dobu obestřena tajemstvím. Teď ale prosáklo, že příběh vychází z Blomkampova kraťasu Tetra Vaal, což byla vlastně falešná reklama na robotické ochránce zákona v jihoafrických slumech. Jednoho takového robota si (možná jen svými hlasivkami) zahraje Neillův osvědčený parťák Sharlto Copley. Hlavním lidským hrdinou bude pravděpodobně Dev Patel, který se tak z milionáře opět stane „slumdogem". Natáčení by mohlo odstartovat koncem tohoto roku, premiéra je předběžně naplánovaná už na příští rok. Producentsky film zaštítí scenárista X-Menů a jednoho dílu nových disneyovských Star Wars Simon Kinberg.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.7.2013

  Fincher si prolistuje prorocký komiks

  Americký remake britského seriálu House of Cards s famózním Kevinem Spaceym v hlavní roli patří k tomu nejlepšímu, co se letos na obrazovkách objevilo. Není divu – za projektem stál jako producent a režisér prvních dvou dílů sám velký David Fincher. Vypadá to, že se o podobný úspěch pokusí s další britskou sérií, jejíž americkou verzi připravuje ve spolupráci s HBO. Hrdiny minisérie britského Channel 4 Utopia je skupina lidí, kterým se dostane do rukou komiks nazvaný The Utopia Experiment. Ten je zajímavý tím, že různé nehody a pohromy v něm zobrazené se postupně stávají i ve skutečnosti. Hrdinové se pokusí katastrofám předcházet, ale v tom okamžiku je začne pronásledovat tajemná, možno samotnou vládou vyslaná skupina. Zatímco Fincher by americkou verzi produkoval, o scénář a režii pilotu by se mohl postarat tvůrce Loopera Ryan Johnson.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.7.2013

  Neil Marshall a další bitva o Západozemí

  Pokud nás tvůrci čím dál sledovanější Hry o trůny něčím rozčilují, určitě je to vyhýbání se velkým bitevním scénám. Když už ale náhodou k nějaké akci dojde, stojí to za to. I proto byla epizoda Blackwater (však víte, ta s útokem na Královo přístaviště a zeleným ohněm) když ne nejlepším dílem vůbec, tak určitě jedním z dosavadních vrcholů populárního fantasy seriálu HBO. A byla to také zásluha scénáře z pera samotného George R. R. Martina a režie zkušeného Neila Marshalla. Režisér Pádu do tmy či Centuriona mezitím natočil i pilotní díl pirátského seriálu z produkce Michaela Baye Black Sails, a vypadá to, že se vrátí i do Západozemí. Byla mu nabídnuta režie posledního dílu čtvrté sezóny, jejíž natáčení startuje koncem tohoto měsíce. Hádáte správně, půjde opět o velkou bitvu. Pozor na SPOILERY: budou u toho Jon Sníh, armáda Divokých, obři na mamutech, Zeď, Černý hrad a spousta mrtvých. Bude to zkrátka epické a ačkoli natáčení této epizody je naplánováno až na konec tohoto roku, preprodukce probíhá v Irsku už teď. Marshall, pokud úkol přijme, bude mít tentokrát dost času na přípravu (ví se, že na Blackwater byl najat na poslední chvíli).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.7.2013

  Nová Vrána pod dohledem původního tvůrce

  Příběh o tom, jak James O'Barr vytvořil komiks Vrána, je už dnes téměř legendární. Jamesovu snoubenku v roce 1978 zabilo auto opilého řidiče, a mladík se se zármutkem vypořádal po svém – vytvořil rozsáhlý komiks o rockovém hudebníkovi, který je spolu se svou snoubenkou zavražděn, ale vrátí se ze záhrobí, aby se pomstil. Legendou je už vlastně i první filmová adaptace z roku 1994, která odstartovala kariéru Alexe Proyase a ukončila život Brandona Lee. Po několika (mizerných) pokračováních nastal čas na remake. Mluví se o něm už několik let a vystřídalo se u něj spousta režisérů a hlavních představitelů. Jak už víte i z našich novinek, nakonec film natočí F. Javier Gutierrez a obličej si pomaluje Luke Evans. Produkční společnosti Relativity na filmu patrně záleží, protože jako kreativního konzultanta povolala samotného James O'Barra. On sám o nové verzi říká, že nepůjde ani tak o remake 20 let starého filmu, jako spíš o novou, věrnější adaptaci předlohy. Natáčení by mělo odstartovat začátkem příštího roku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.7.2013

  Stan Lee slibuje další hrdiny na plátnech kin

  Zakladatel Marvelu a duchovní otec většiny superhrdinů z této stáje má úctyhodných 90 let, ale pořád je vitální, velký sympaťák a s chutí hraje své minirole ve většině filmů podle svých předloh. Uplynulý víkend se objevil na komiksovém conu v New Yorku a prozradil, jaké filmy chystají Marvel Studios v následujících letech. Kromě pokračování už rozjetých sérií jsou to samozřejmě rozmáchlí Guardians of the Galaxy. Dorazí i magickými schopnostmi nasáklý Doctor Strange, svou velikost libovolně měnící Ant-Man (v režii Edgara Wrighta), no a počítejte i s Black Pantherem. Jde o historicky vůbec prvního černého superhrdinu v mainstreamovém komiksu – poprvé se objevil v roce 1966 v jednom pokračování Fantastické čtyřky, později hostoval v dalších sériích, třeba v Avengers či u X-Men, až si nakonec vysloužil i vlastní řadu. Původně šlo o náčelníka afrického kmene, který má mimořádně citlivé smysly, nadlidskou sílu a rychlost, nadprůměrnou inteligenci a navíc má oděv a drápy z vibrania, mimozemského kovu (z něj má štít i Captain America). Stan Lee taktéž naznačil, že studio Fox ještě nezavrhlo nápad natočit samostatný film o Silver Surferovi, charismatické postavě z Fantastické čtyřky 2.

 • Obrázek k novince 5.7.2013

  Spielberg a Franco sáhnou po klasice

  Může za to solidní úspěch Velkého Gatsbyho, který už utržil přes 300 milionů dolarů? Těžko říct, ale i několik dalších tvůrců teď sáhne po dobových amerických literárních klasikách. Steven Spielberg plánuje pro DreamWorks produkovat novou adaptaci Steinbeckových „Hroznů hněvu“ (The Grapes of Wrath). Příběh se odehrává během hospodářské krize ve 30. letech minulého století a vypráví o chudé zemědělské rodině, která musí opustit rodnou půdu a vydat se za prací do daleké Kalifornie. Už v roce 1940, pouhý rok po publikování knihy, natočil John Ford adaptaci s Henry Fondou v hlavní roli a získal Oscara za nejlepší režii. Spielberg se o to pokoušet nebude, o režii filmu se nezajímá, připravuje teď válečné drama American SniperBradley Cooperem. Dalším povinným čtením, které míří na plátna kin, je sága Williama Faulknera „Hluk a vřava“ (The Sound and the Fury). Depresivní příběh o rozkladu kdysi bohaté a urozené jižanské rodiny v prvních desetiletích 20. století bude téměř autorským filmem Jamese Franca – podílel se na scénáři, bude film produkovat, režírovat a zahraje si jednu z hlavních rolí. Další členy rodiny ztvární Jon Hamm, Danny McBride a Jamesův brácha Dave Franco. Natáčení by mělo odstartovat na podzim.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.7.2013

  Jak Sandra Bullock zrušila Channinga Tatuma

  Pro Rolanda Emmericha a hlavní hvězdy jeho akčního spektáklu White House Down Tatuma a Foxxe byl poslední víkend poněkud ponižující. Poněkud dost. Film s rozpočtem 150 milionů dolarů totiž odstartoval jen s 25-milionovými tržbami a skončil až na čtvrtém místě žebříčku. Diváci prostě na druhou letošní přestřelku v chodbách před Oválnou pracovnou nebyli zvědaví a film před údělem propadáku nezachránil ani obvykle hitový Channing Tatum. Tenhle debakl bolí o to víc, že víc diváků přitáhly do kin i vyšeptalá Sandra Bullock a čím dál otravnější Melissa McCarthy. Babská buddy krimikomedie Drsňačky utržila hezkých 40 milionů, přičemž rozpočet byl zhruba stejný. Tohle půjde vysoko do plusu. Nečekaný hit má samozřejmě očekávané následky: bude dvojka. Režisér Paul Feig (minule zabodoval svatební sprosťárnou Ženy sobě) už prý se scenáristkou Katie Dippold pracuje na pokračování, ve kterém hrdinky zakusí „ještě víc potírání zločinu a ještě víc zábavy". Inu, vkus amerických diváků dokáže překvapit.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.7.2013

  Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

  Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona. Samozřejmě, toho Filliona z Firefly dob, kdy by mu diváci ještě uvěřili nějaké to běhání, skákání a zápasení s padouchy v ruinách starověkých měst uprostřed džungle. Rogen je dnes naopak už jen bývalý tlouštík a třeba v Zeleném sršňovi dokazoval, že zvládne i nějakou tu akci. I se svým tradičním spoluscenáristou Evanem Goldbergem (stojí i za aktuálním hitem Apokalypsa v Hollywoodu) prozradili novinářům, že je lidé z Naughty Dog už několik let žádají, aby se ujali filmového Uncharted, ve kterém Drake vyrazí do Amazonie hledat legendární Eldorádo. Ne že by nebyli jiní kandidáti, o režii se zajímal třeba Neil Burger nebo oscarový David O. Russell, jednu verzi scénáře napsali Marianne a Cormac Wibberleyovi, stojící za Lovci pokladů. Všichni ale postupně vycouvali. A Rogen s Goldbergem si prozatím také drží odstup. „Prostě z toho pořád leze kopie Indiany Jonese. Když vymyslíme, jak z toho NEudělat Indyho, možná do toho půjdeme." Rogena rovněž děsí představa účinkování v dalším filmu s velkým rozpočtem, podle jeho slov bylo natáčení Zeleného sršně „zas*aná noční můra".

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.7.2013

  Berg, Wahlberg a sága o drogovém králi

  Mark Wahlberg a Peter Berg právě dotočili válečný thriller Lone Survivor o Talibánem obklíčené a zlikvidované jednotce amerických mariňáků, a už si brousí zuby na další skutečný příběh. American Desperado bude vyprávět o super-zločinci Jonu Robertsovi. Ten se narodil v rodině sicilských mafiánů v New Yorku, ale v sedmdesátých letech se přesunul do slunečného Miami a měl pod palcem pašování kokainu z Kolumbie přes Kubu. Kromě toho prodával zbraně CIA a do poloviny osmdesátých let si vydělal přes 100 milionů dolarů (tenkrát obrovské peníze), které rozházel na extravagantní životní styl. Poté byl ale zatčen a stal se informátorem a ochotně spolupracujícím svědkem protidrogové jednotky. Zemřel v roce 2011 na rakovinu. Scénář napsal oscarový William Monahan podle autentických rozhovorů reportéra Evana Wrighta se samotným Robertsem. Studio Paramount by chtělo odstartovat natáčení začátkem příštího roku. Wahlberg by už tehdy měl mít čas, momentálně natáčí s Bayem Transformers 4 a do konce roku možná zmákne pokračování Médi.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.5.2019

  Metronome Festival Prague je za dveřmi

  Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné a odehraje také nesmrtelné hity této nezapomenutelné kapely, jako je Wonderwall a plno dalších. Vystoupí zde také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální playlist, němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, kteří poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo alternativní rocková skupina Primal Scream. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi. Těšit se můžeme i na izraelskou zpěvačku a raperku Nogu Erez nebo německou dvojici na pomezí elektroniky a world music Ätna.

  Co přinese letošní ročník speciálního? Jako každý rok, přichází Metronome Festival také s unikátním koncertem, připraveným pouze pro tuto příležitost. Tentokrát půjde o speciální komponovaný koncert českých zpěvaček z různých žánrových oblastí. V rámci koncertu zazpívá třeba Lenka Filipová nebo Monika Načeva, nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Kromě tohoto výjimečného koncertu, který nese název Hlasy svobody, vystoupí také Pražský výběr, který odehraje jediný pražský open-air koncert roku 2019.

  Hlavním tématem nehudebního doprovodného programu čtvrtého ročníku Metronome Festivalu Prague bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě.

  Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed šedivého komunismu. To vše v rámci dokumentu King Skate, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018. Dokument můžete vidět v rámci speciálního promítání právě na Metronome Festivalu. V areálu bude také instalována U rampa, na které se předvedou hlavní postavy současného českého skateboardingu.

  Metronome Festival je metropolitním festivalem, který vám umožní zažít atmosféru open air doplněnou o pohodlí velkoměsta, kteří zajisté mnozí z vás ocení. Ne každý chce strávit víkend uprostřed polí, spát ve stanu a jíst pouze u stánků. O nekonečných frontách na toalety a hygienické vybavení nemluvě. Nic z toho vás na Metronome Festivalu nečeká. Vstupenky jsou v prodeji na celý víkend nebo si můžete vybrat pouze ten den, kdy vystoupí vaše oblíbená hvězda a druhý den objevovat tajemná zákoutí nádherné Prahy. Více informací naleznete zde.

 • Obrázek k novince 14.5.2019

  Kino Světozor slaví Patnáct let

  Čeká vás velká nádhera a trochu i melancholie. Kino Světozor dostane občanku a oslaví to filmovou přehlídkou Patnáct. Během týdne od 24. do 30. května uvede 15 největších hitů i srdcovek týmu, který tvoří kino od roku 2004. Největším lákadlem bude bezesporu legendární Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Uveden byl na EXPO ’67 a poté se zabydlel právě ve Světozoru, dokud nebyl v roce 1971 zakázán. Zpět se vrátil v roce 2007 a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku. I tentokrát budou moci diváci celkem osmkrát rozhodovat o vývoji děje. Další oblíbený titul potěší milovníky divadla. Jedná se o Frankensteina z cyklu NT Live, v roli monstra exceluje Benedict Cumberbatch.

  Speciální místo v narozeninovém programu zastávají Divoké historky. Byly se svými 11 699 diváky nejnavštěvovanějším filmem za celou historii kina. Výjimečný úspěch ve Světozoru slavil také snímek Naprostí cizinci, ačkoliv druhé místo dle počtu diváků patřilo dokumentu Občan Havel. Ten zároveň s Aloisem Nebelem patří i mezi velké oblíbence pořadatelů. Třetím českým filmem bude rodinný dokumentární film o krásách české přírody Planeta Česko. S celou rodinou se nabízí zajít i na animovaný baladický Píseň moře.

  Mezi filmy režisérů, které není třeba dlouze představovat, se promítnou: Melancholia o konci světa podle Larse von Triera, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snílkovský příběh řidiče autobusu Paterson Jima Jarmusche i barevný příběh o mladé lásce Až vyjde měsíc režiséra Wese Andersona. Sorrentinova italská freska z vyšší společnosti Velká Nádhera získala Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Ida Pawla Pawlikovského a mexický snímek Roma Alfonse Cuárona, který je nejnovějším titulem přehlídky. A to je Patnáct. Přijďte oslavit narozeniny oblíbeného kina v srdci Prahy. Kompletní program naleznete zde.

   

 • Obrázek k novince 13.5.2019

  59. Zlín Film Festival se blíží

  59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty (Zrozeni v Číně, Jane, Příběh lesa). Filmy neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí (Home, A Plastic Ocean). Hostem bude např. producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního samce nosorožce bílého ve filmu Poslední na světě.

  Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin (Indian Horse, Legenda o Sarile, Pán velryb). Hostem této sekce bude např. Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu.

  Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 14 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza a Tomka a jeho kamarádi.

  Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

  Zlín Film Festival přivítá tři mladé evropské herečky. Jordanne Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O'Conora Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých 10 letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Britannia. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Vše zapomenuto, vše odpuštěno.

 • Obrázek k novince 25.4.2019

  21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

  Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Kromě výběru nejvýraznějších snímků z uplynulého roku zahrnuje program přehlídky řadu retrospektivních sekcí, jež jsou tento rok věnovány Janu Švankmajerovi, osudovým ženám českého a polského filmu či znovunabytí svobody v roce 1989.

  Českému divákovi nabízí Kino na hranici především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, která po světě sbírá prestižní filmové ceny. Letos mezi ně patří nevšední psychologický thriller Monument Jagody Szelc, oceněné na loňském Berlinale, či snímek Sladký konec dne Jacka Borcucha, jenž byl uveden na festivalu Sundance, z něhož si představitelka hlavní role Krystyna Janda přivezla cenu za nejlepší herecký výkon. Velkou mezinárodní prestiž získal i polsko-španělský snímek Ještě den života, který obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a pojednává o proměně válečného reportéra uprostřed krvavého konfliktu v Africe. Polskou filmovou událostí minulého roku se nicméně stal snímek Klér z utajovaného zákulisí katolické církve, jenž i přes kontroverzní přijetí dosáhl dosud nejvyšší domácí návštěvnosti v 21. století. Program nabízí i příležitost setkat se s novinkami filmových veteránů jako je Krzysztof Zanussi, jež osobně uvede snímek Éter, či tvůrce i u nás oblíbených akčních filmů Władysław Pasikowski, jehož Kurýr zdařile navazuje na úspěchy současných polských válečných velkofilmů. I sekce dalších zemí mají co nabídnout – například sci-fi novinku a možná poslední film Györge Pálfiho Pánův hlas či českou předpremiéru úspěšného slovenského hororu Trhlina.

  Díky intimní a přátelské atmosféře si kultovní festival oblíbili přední režiséři i herci, se kterými je možné se osobně potkávat na projekcích i debatách. A díky přímému vlakovému spojení z větších měst je možné do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Více informací zde.

1 2 3 4 5 6 7 8 18 34 51 67