Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 17.2.2013

  Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

  Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris má náhle volno. Jak jinak, nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Reálným se jeví zejména spojení s Michaelem Mannem, od něhož jsme naposledy viděli Veřejné nepřátele, a to už je pěkných pár let. Mezitím sice pro HBO rozjel seriál Luck, ale ten byl i přes slušnou sledovanost ukončen kvůli množícím se zraněním koní během natáčení. Mann proto připravuje nový projekt. Ten prozatím nemá název a děj je utajován, ale mělo by jít o napínavý thriller týkající se počítačové bezpečnosti (a jejího narušení, přirozeně). Film vznikne pro Legendary Pictures.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.2.2013

  Další Bond opět v režii Sama Mendese?

  Skyfall je s tržbami 1,1 miliardy dolarů suverénně nejvýdělečnější bondovkou všech dob a sedmým nejúspěšnějším filmem historie. Není divu, že producentské duo Barbara Broccoli a Michael G. Wilson spěchá s další misí agenta 007. Natáčení by mělo odstartovat už koncem letošního roku a premiéry se dočkáme pravděpodobně v listopadu 2014. John Logan už pracuje na scénáři, a podíl na námětu má i Sam Mendes. Ten původně odmítl režijní účast, ale zdá se, že i vzhledem k enormnímu úspěchu Skyfall svoje rozhodnutí přehodnocuje. Jeho odmítavý postoj prý pramenil z toho, že podle původního plánu producentů měli být Bond 24 a 25 jedním příběhem rozděleným na dvě části, a dokonce se mělo natáčet na jeden zátah. To už neplatí, další film bude tradičně samostatnou bondovkou... a v tom okamžiku Mendes opět projevil zájem. Vzhledem ke spěchu se bude muset rozhodnout co nejdříve. Momentálně pracuje na muzikálové verzi Karlíka a továrny na čokoládu, která se v květnu začne hrát v londýnském Theatre Royal.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.2.2013

  David Ayer a pět tankistů bez psa

  Specialista na moderní policejní thrillery má za sebou minulost policajta v Los Angeles a člena posádky americké ponorky. První zkušenost proměnil v sérii drsných kriminálních dramat (loni se vytáhl s vynikající Patrolou a zhruba za rok uvidíme jeho vybíjenou Ten se Schwarzeneggerem a Worthingtonem v hlavních rolích), tu druhou zúročil ve scénáři k Ponorce U-571. Teď se do období 2. světové války vrátí. Sice ne v ponorce, ale rovněž půjde o stísněné prostory. Akční válečný film Fury bude totiž o pětičlenné posádce amerického tanku, která v dubnu 1945, tedy v předvečer kolapsu Třetí říše, musí čelit přesile zoufalých a ke všemu odhodlaných nacistů. „Fury“ bude jméno tanku. Ayer prodal scénář produkční společnosti Qed za kulatý milion dolarů a hodlá film i režírovat. Jeho záměrem je natočit film atraktivní pro současné publikum a producent Bill Block (District 9, Elysium) k tomu dodává: „Tohle nebude válečný film pro vašeho tátu.“ Natáčení by mělo odstartovat na podzim tohoto roku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.2.2013

  Justice League? Možná za deset let!

  Starý scénář se opakuje. Pokusů o zfilmování týmovky Justice League of America (Superman, Batman, Green Lantern, Wonder Woman a spol.) už tu bylo několik, třeba digitálně animovaný film v režii George Millera. Vypadalo to, že tentokrát to vyjde – veleúspěch konkurenčních Avengers měl studio Warner konečně dotlačit k jejich vlastní superhrdinské družině. Premiéra byla naplánovaná na rok 2015, do souboje s Avengers 2 a novými Star Wars. Zapomeňte. Justice League se opět odkládá na neurčito. Především tu byl problém s už hotovým scénářem Willa Bealla. Muž, který napsal Gangster Squad, měl být ideální volbou pro příběh s několika výraznými postavami. Jenže Lovci mafie propadli a kritici se vyřádili hlavně na scénáři plném jalových dialogů a bezkrevných postav. Warneři se znovu lépe podívali na Willovu Justice League a údajně zavládla veliká nespokojenost. Namísto shánění nového scenáristy se projekt odsouvá na neurčito. Warner totiž není ochoten investovat 200 milionů dolarů do filmu, jehož osud závisí i na úspěchu letošního Muže z oceli. Tak jak to tedy bude? Pokud Supermanův návrat vyhoří, studio se vrhne na restart Batmana s novým režisérem a novým hlavním představitelem. V případě úspěchu dostane Superman trilogii. A až pak nastane čas na další pokus s Justice League, tedy nejdříve někdy v roku 2020, možná i později.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.2.2013

  Z Vatikánu se šíří hrůza

  Člověk musí obdivovat Hollywood, jak dokáže reagovat na aktuální dění. Produkční společnost Lakeshore, stojící třeba za sérií Underworld, si do momentálního mediálního rozruchu pospíšila se zprávou o vzkříšení staršího projektu The Vatican Tapes. O ději se toho ví málo, ale budeme prý svědky „děsivých událostí, následujících únik tajného záznamu z Vatikánu, který zachytává ošklivě nepovedené vymítání ďábla“. Tvůrci se sice bijí do prsou, že půjde o nadpřirozený thriller v duchu Exorcisty a Rosemary má deťátko, ale takovou áčkovou ligu bych raději neočekával. Scenárista Christopher Borelli už si s pekelnými mocnostmi pohrával v hororu Šepot, ale má na kontě i direct-to-video výplach Voják 2. Režie se ujme Mark Neveldine, který tak poprvé stane za kamerou bez Briana Taylora (spolu natočili Zastav a nepřežiješ, Gamer a skvost mezi loňskými komiksovými adaptacemi: Ghost Rider 2 ;-).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.2.2013

  Tom Hardy a napínavých 90 minut

  Koncem roku završil mimořádně náročné natáčení Mad Max: Fury Road v žhavých afrických pouštích, a hned jde do dalšího filmu. Britský thriller Locke se může pochlubit scénářem Stevena Knighta (Východní přísliby, Špína Londýna), který tentokrát hodlá i režírovat. Hrdinou filmu je muž jménem Ivan Locke, který má všechno: perfektní rodinu i vysněnou práci, ve které ho čeká zásadní zlom v kariéře. Ale najednou dostane telefonát a výhružkou, že o to všechno může přijít. A už za devadesát minut. Locke sebou musí hodit, aby všechno zvrátil a zachránil svou budoucnost. Film by se měl odehrávat v reálném čase. Natáčení startuje už koncem tohoto měsíce v Londýně. Od Knighta uvidíme koncem roku jeho režijní debut Hummingbird, ve kterém si Jason Statham zahraje bývalého člena speciálních jednotek na stopě gangsterů, odpovědných za smrt jeho manželky.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.2.2013

  Po 300 Sparťanech nastoupí římské legie

  Kurt Johnstad, který napsal 300: Bitvu u Thermopyl a podílel se i na jejím „tak trochu pokračování“ 300: Rise Of An Empire, obstará pro studio Warner Bros. scénář dalšího akčního historického eposu. Hrdiny filmu The Lost Legion budou členové římské legie, která se v roce 53 před Kristem utkala u Karrh (dnešní jižní Turecko) s vojsky Parthské ríše (rozkládala se na území dnešního Iránu, Afghánistánu a přilehlých zemí). Přestože měli Římané výraznou přesilu, utrpěli jednu z nejdrtivějších porážek ve své historii – na bitevním poli zůstalo 20 000 šípy prošpikovaných legionářů, zatímco Parthové ztratili jen asi 100 mužů. Zhruba 10 000 Římanů se dostalo do zajetí – a právě o nich bude film, který zmíněná bitva pouze zahájí. Se zotročenými legionáři budeme putovat do pouští na území dnešního Mongolska, kde hrdiny vysvobodí družina čínských válečníků. Dojde tak k prvnímu kontaktu Římské říše a dynastie Han a Římané se následně zúčastní čínské občanské války. Námět trochu připomíná román Valeria Massima Manfrediho Říše draků, který je rovněž o pouti římské legie do Číny, ale v materiálech k projektu se neuvádí, že by se tvůrci touto knížkou inspirovali. The Lost Legion produkuje Dan Lin (Sherlock Holmes, Gangster Squad: Lovci mafie).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.2.2013

  Trochu tradiční, trochu jiná Godzilla

  Natáčení má odstartovat už příští měsíc (s premiérou plánovanou na květen 2014), ale Frank Darabont prý ještě na poslední chvíli piluje dialogy. Tvůrce nejlepšího filmu všech dob (alespoň podle hodnocení uživatelů ČSFD) naposledy rozjel veleúspěšný postapo seriál The Walking Dead a momentálně se pro Warner Bros. a Legendary Pictures pokouší vyladit novou verzi Godzilly. Pojetí má být vážné a v rámci možností „realistické“, žádné přepálené béčko. „Zajímá nás hlavně to, že původní film reflektoval nukleární zkázu Hirošimy a Nagasaki. Chceme, aby nová verze byla metaforou pro děsivý, nezastavitelný přírodní živel. Bude to moderně cool a zároveň ve filmu čekejte spoustu tradičních prvků.“ Projekt už v této fázi přirozeně nabírá obsazení. Hlavní roli dostal Aaron „Kick-Ass“ Johnson, přidal se i „perníkový táta“ Bryan Cranston a Elizabeth Olsen z thrilleru Red Lights (sestra slavných dvojčat Olsenových). Režíruje Brit Gareth Edwards, který se prosadil nízkorozpočtovou, ale zajímavou žánrovou variací Monsters.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.2.2013

  Hopkins, Farrell a „tak trochu dvojka Sedm“?

  Thriller Solace už Hollywoodem bloumá několik let. Své na něm odmakali i scenáristé jako James Vanderbilt nebo oscarový Peter Morgan a studio New Line se z něj nějakou dobu pokoušelo udělat pokračování Sedm. Nakonec se příběh vrátil k původní koncepci a je to tak možná dobře. Mladý agent FBI je na stopě brutálního sériového vraha a požádá o pomoc doktora, který je geniální mozek a zároveň médium. Doktor (Anthony Hopkins) kdysi pracoval pro FBI, ale potom se jedno vyšetřování stalo příliš osobním a byla zabita jeho dcera. A zdá se, že ji zavraždil právě řezník, který se teď znovu objevil na scéně. Colin Farrell, který pořád čeká na pořádný hit, ale o práci rozhodně nemá nouzi (blíží se jeho gangsterka Dead Man Down a v těchto dnech natáčí urban fantasy po boku Russella Crowea Winter's Tale), si zahraje hlavního padoucha (ačkoli některé zdroje tvrdí, že spíš agenta FBI). Film si jako hollywoodský debut natočí mladý Brazilec Afonso Poyart, který se prosadil akční gangsterkou 2 Coelhos (což znamená „Dva králíci“, nejedná se o příběh dvojníka slavného spisovatele ;-).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.2.2013

  Rychlý a zběsilý agent 47

  Populární akční hra Hitman už se jednou na plátna kin podívala. Film Xaviera Gense s rozpočtem 24 milionů dolarů sice utržil téměř stovku, ale recenze byly odmítavé a fanouškům hry se film taky dvakrát nezamlouval, hlavně kvůli obsazení Timothyho Olyphanta do hlavní role. Pokračování jsme se nedočkali, najednou ale přichází restart. A kdo si oholí hlavu tentokrát? Inu, další „babyface“ – Paul Walker. Je nějaká naděje, že film nazvaný Agent 47 bude lepší? Scénář napíše ten samý člověk, který se postaral o „jedničku“ – Skip Woods (nejblíže jej budeme volat k zodpovědnosti za Smrtonosnou past: Opět v akci). Pomůže mu Michael Finch, který se podílel na Predátorech? Režírovat bude jako svůj celovečerní debut oceňovaný tvůrce reklam Aleksander Bach. Natáčení v Berlíně a Singapuru začne v červnu, kdy už bude mít Walker padla po propagačním turné k Rychle a zběsile 6. A když už je řeč o videoherních adaptacích, brzy se rozjede i Need for Speed. „Perníkového“ Aarona Paula a Dominica Coopera v hlavních rolích doplnil Michael Keaton jako excentrický pracháč, který organizuje nelegální závody napříč Spojenými státy.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.11.2019

  Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

  16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice a na Slovensku a po čas dvou dní zde bude přednášet několik aktivistů a novinářů jako například Klára Kalibová, Andrej Bán nebo Leonie de Jonge, festival zároveň nabídne pět filmových a dokumentárních projekcí mezi nimiž budou uvedeny např. díla Až přijde válka nebo Český Alláh. Následně bude festival hostit rovněž diskuze s tvůrci. Festival vznikl jako iniciativa Čechů a Slováků žijících v Holandsku, kteří byli zmobilizováni vraždou novináře Jána Kuciaka. Více info o festivalu najdete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 24.10.2019

  Festival argentinského filmu začíná

  Od 24. 10. do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 8. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Festival doprovází výstava argentinských filmových herců. Přehlídka bude zahájena kriminálním dramatem Andílek, které minulý rok obdrželo řadu cen na mezinárodních festivalech. „Tak jako v předchozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. komedie Mé mistrovské dílo o galeristovi a malíři, kteří si vymyslí šílený plán, jak zbohatnout na uměleckém trhu,” říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. „Na diváky čeká dále film Druhý komplic, děsivý thriller z prostředí malého městečka provincie Chaco nebo citlivý a realistický pohled na dilema mladé dívky Neviditelná.

  Do doby těsně před nástupem argentinské diktatury je zasazen dramatický snímek Rudá, kriticky vysoce oceněný enigmatický příběh, ve kterém lze rozpoznat řadu filmových žánrů. Do koloniální epochy argentinské historie je zasazen snímek Zama, kandidát na Oscara a mimo jiné nositel ceny Condor de Plata 2018. Nejúspěšnějšího argentinského herce Ricarda Darína zahlédneme v příběhu o manželské krizi Nečekaná láska. Ve výběru filmů nechybí ani jedna z nejúspěšnějších argentinských komedií posledních let Divoké historky, ale také dokumentární film Sólo o klavíristovi a skladateli Martínu Perínovi a jeho zápasu s duševní chorobu,
  “ dodává Jan Rybář. 

  Více informací o festivalu na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66