Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Další zabiják je velice „wanted“ 1.7.2008

  Další zabiják je velice „wanted“

  Studio Warner Bros. to udělalo mazaně. Hezky v závětří počkalo, jak to dopadne s akčním Wanted konkurenčního Universalu (už víme, že dobře 51 milionů za první víkend je pro film, kterému byl věstěn osud propadáku, krásný výsledek) a hned v pondělí se vytasilo s projektem Billy Smoke. Bude to adaptace komiksové série vydavatelství Oni Press, která se teprve chystá, ale už teď se jí předpovídá hitovost. Filmová verze to ještě podpoří. Námět? Profesionální zabiják málem zaklepe bačkorami během jedné komplikované zakázky. Uvědomí si, že takhle to už dál nejde a že jedinou cestou k vykoupení je postavit se tváří v tvář všem nájemným vrahům. Studio už má dokonce jasnou představu i o hlavním představiteli měl by jím být ztracený Matthew Fox. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Druhá Panda, Wanted, Monstrum... 30.6.2008

  Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

  Zkrátka spousta pokračování. S takovým zprávami se musíte smířit, hlavně v pondělí. To se vždy po víkendu u každého obstojně úspěšného filmu vynoří zpráva o zahájení prací na pokračování. Timur Bekmambetov svou americkou šanci nepropásl a na jeho Wanted se ze všech stran sypou převážně pozitivní recenze a komentáře. Komerčně jej sice s přehledem přejel Vall-I (kdo čekal, že tvrdý R-kový krvák vydělá víc než nová pixarovka, ať běží na vlak do Horních Naivnic ;-)), ale i tak je jasné, že se film s rozpočtem 75 milionů dolarů v pohodě zaplatí. Timur si může kreslit nápady na vizuální hrátky ve dvojce. Studio Universal bylo s jeho prací natolik spokojeno, že už týden před premiérou požádalo komiksového autora Marka Millara, aby z předlohy vytáhl to, co se do filmu nedostalo, a zkusil z toho vytvořit zápletku pro sequel. Pokračování se logicky dočká i Kung Fu Panda, která taky snaživě vydělává studio DreamWorks už rozděluje práci scénáristům a výtvarníkům. Vrátí se i Monstrum devastující New York Matt Reeves na letošním odevzdávání Saturn Awards potvrdil, že Cloverfield 2 je na cestě. A nemyslete si, že sequelový mor řádí jenom v Hollywoodu své poslední slovo neřekla ani nejúspěšnější korejská kreatura posledních let. Tím samozřejmě nemyslíme Kim Čong-ila, nýbrž tolik diskutovaný, ale drtivě úspěšný The Host. Dvojka vznikne v korejsko-čínské koprodukci. Režie se ujme Číňan Ning Hao, bude to stát 12 milionů dolarů, natáčení startuje začátkem příštího roku a asijská premiéra filmu je naplánovaná na Vánoce 2009. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Je libo zrzku nebo účes z hadů? 29.6.2008

  Je libo zrzku nebo účes z hadů?

  Jen předevčírem jsme psali o projektu War of Gods, Tarsemem Singhem režírované fantasy na motivy příběhů o Théseovi (to je ten chlápek, co si kutálel klubko labyrintem na Krétě a zapíchl tam Minotaura). Reakce studia Warner Bros., které už nějakou dobu peče remake Souboje titánů, na sebe nenechala dlouho čekat. Zasvítila zelená, a to téměř doslova, protože scénář Lawrence Kasdana dostal na zrežírovaní Louis Leterrier. Někdo si zřejmě myslí, že když dokázal rozpohybovat Hulka, tak zvládne i houf bájných monster, s nimiž svede bitvu hrdina Perseus (hlavně uloví strašlivou Medusu, která má místo kštice hadí hnízdo a je tak ošklivá, že stačí jediný pohled do jejího obličeje a člověk se promění v kámen). Jak naznačují už i nápadně podobné názvy, půjde vlastně o konkurenční projekty. Navíc oba vzniknou před zelenými plátny za použití podobných technologií jako 300: Bitva u Thermopyl. Nebaví vás svalnatí starořečtí rekové? A co takhle dávnověká šermířka, která se mečem ohání stejně hbitě jako její kámoš Conan, u toho pohazuje rudou hřívou a blýská na vás svými kovovými bikinkami? Red Sonja se zrodila v povídkách Roberta E. Howarda a po několika knižních a komiksových výstupech se dočkala filmu s Brigitte Nielsen v hlavní roli. Bylo to béčko jako vrata, a nic lepšího nelze očekávat ani od nové verze. Úspěch obnovené komiksové řady se pokusí využít Robert Rodriguez, který bude film produkovat. Na tom není nic překvapivého Robert se kdysi živě zajímal i o třetí conanovku a navíc teď shání všechno, do čeho by mohl obsadit svou manželku Rose McGowan. Remake Barbarelly je u ledu, takže Rose si namísto střílení laserem musí nacvičit práci s mečem. Režírovat bude Douglas Aarniokoski, dlouholetý Rodriguezův kámoš a asistent režie. Natáčení začne v říjnu, premiéry bychom se měli dočkat v roku 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Nicolas Cage je duch... 28.6.2008

  Nicolas Cage je duch...

  ...herce, kterým kdysi býval, říkáte si. Ano, to taky. Ale naše souvislost směřuje k polit-thrilleru The Ghost Romana Polanského. Tomu to nedávno nevyšlo s historickým velkofilmem Pompeii (to víte, v Evropě 130 miliónů dolarů jen tak neseženete, ať už dáte dohromady jakkoli širokou koprodukci). A tak se po krátkém relaxačním výstupu v Křižovatce smrti 3, kde mlátil Tuckera a Chana zlatými stránkami (a pak jim s gumovou rukavicí na ruce dělal ještě něco mnohem horšího) vrhl na další knížku od Roberta Harrise, který napsal předlohu i pro zmíněný v popelu pohřbený spektákl. Na adaptaci románu The Ghost mu bude stačit podstatně nižší rozpočet, protože většina děje se odehrává v domě na mořském pobřeží někdy uprostřed zimy. Tam se uchýlí spisovatel, který přijal nabídku pokračovat v sepisování memoárů bývalého britského premiéra (jako tzv. ghost writer, tedy autor, který odvede všechnu práci, aby se pak pod výsledné dílo podepsal někdo jiný). Při sbírání materiálů však rychle zjistí, že náhlá smrt jeho předchůdce asi nebyla náhodná. Pan ministerský předseda totiž schovával pěkných pár kostlivců v skříni. A tak se spisovatel ocitá v ohrožení života a jeho aférka s politikovou manželkou asi nebude polehčující okolnost. Na natáčení, které vypukne v září někde v Evropě, se už připravují Nicolas Cage (spisovatel), Pierce Brosnan (premiér) a Tilda Swinton (premiérova nevěrná ženuška). (Cervenak)
 • Obrázek k novince Navštivte Řecko! 27.6.2008

  Navštivte Řecko!

  Žádný strach, nehodláme vás tady lákat na levný last minute. To se jen trojice producentů, která stála za 300: Bitvou u Thermopyl (Mark Canton, Gianni Nunnari, Bernie Goldsmann), snaží vymyslet, jak navázat na úspěch Snyderovy řežby. Především úplně vážně zvažují možnost prequelu, tedy jakéhosi předkračování ;-). Dokonce je už do věci zaangažovaný i sám Frank Miller, který by měl celý příběh vymyslet. A Zack Snyder se prý též tváří vstřícně. Uvidíme, jestli z toho nakonec něco bude, takhle se kdysi mluvilo i o prequelu Gladiátora, ve kterém by Russell Crowe opět navlékl legionářský pancíř. Není vyloučeno, že i snahy o film z doby, kdy Leonidas ještě vesele běhal po Spartě, nakonec vyjdou nazmar. O něco reálněji vypadá další starořecký projekt War of Gods od stejné producentské party. Nepleťte si jej s plánovanou adaptací počítačové hry God of War, ačkoli zápletka vykazuje podezřele podobné znaky má jít o příběh ukotvený v mytologii a bude přesně o tom, k čemu odkazuje název, tedy o válce bohů a titánů, do které se samozřejmě připletou i smrtelníci. Film by měl vzniknout podobnými technologiemi jako 300, takže tvůrci už nakupují zelené plátno. Natáčení by mělo vypuknout v prvním čtvrtletí 2009 a producenti už dokonce mají jasno i ve výběru režiséra nabídka šla k vizuálnímu mágovi Tarsemu Singhovi. A to ještě někde u Warnerů leží v šupleti scénář k nové verzi Souboje titánů. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Abramsovo Fringe i v kreslené podobě 26.6.2008

  Abramsovo Fringe i v kreslené podobě

  A opět se krátce mrkneme na televizní obrazovky. Jednou z největších (pokud ne úplně největší) událostí letošního podzimu bude start nového seriálu z produkce J. J. Abramse, tvůrce Aliasu a Ztracených, kterému bude už tradičně krýt záda scénáristicko-producentské duo Alex Kurtzman a Roberto Orci (třeba Transformers, ale i nový filmový Star Trek). Dvouhodinový pilot Fringe startuje na stanici Fox 9. září, ale viděli ho a odhodnotili už i někteří zdejší uživatelé. Ti už vědí, že všechno začne přistáním letadla z Hamburku na letišti v Bostonu. Ptáte se, co je na tom zvláštního? Myslíte kromě toho, že všichni na palubě, posádka i pasažéři, jsou mrtví a nevypadají dvakrát hezky? Vyšetřování děsivé události je svěřeno agentce FBI Olivii Dunhamové (debutantka Anna Torv), která musí brzy přizvat Einsteina naší doby Dr. Waltera Bishopa (John Denethor Noble) a jeho syna Petra (Joshua Jackson). Ti brzy zjistí, že záhada letu 627 je jen malou součástí mnohem větší šokující kauzy. Mysteriózní sci-fi nezapře vliv Akt X a už z ohlasů na internetu je jasné, že miliony věrných diváků má jisté. Těm Abrams, odjakživa zručný v zacházení i s dalšími médii, nabídne komiksový prequel, který vyjde koncem srpna v nakladatelství DC Comics. Jestli se z něj dozvíme víc o osudu pasažérů letadla smrti, o rodině Bishopů či o předchozí kariéře pohledné agentky, není známo. Abrams ví, jak nic neprozradit předem a pořádně nás napnout na skřipec vysokého očekávání. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Seth Rogen vystrkuje žihadlo 25.6.2008

  Seth Rogen vystrkuje žihadlo

  Zavalitý sympaťák se proslavil díky komediím z režijní a producentské dílny Judda Apatowa, brzy jej uvidíme v nové smithovce Zack and Miri Make A Porno, ale zdá se, že poloha fu*kujícího losera už se mu pomalu přejídá. A tak se poohlíží po něčem jiném. Co třeba akční film na motivy komiksu? Nesmějte se, Seth to myslí vážně. Dokonce už se svým parťákem Evanem Goldbergem (Superbad) napsal scénář a studio Sony/Columbia Pictures mu věří natolik, že už uveřejnilo oficiální logo filmu a stanovilo datum premiéry 25. červen 2010. Rogen má tedy dva roky na to, aby sehnal vhodného režiséra a film natočil. Ale ještě předtím musí něco udělat sám se sebou, protože v hlavní roli se převtělí do role znuděného playboye, který se během dne poflakuje velkoměstem jako reportér a v noci vyráží do ulic s maskou na obličeji a válčí se zločinem. A o čem to vlastně už od začátku mluvíme? O sérii The Green Hornet. Ta se zrodila ve 30. letech minulého století v podobě mnohaletého rozhlasového seriálu, v následující dekádě přesídlila na stránky komiksových sešitů (v různých inkarnacích vycházela až do 90. let) a v 60. letech se probojovala do televize. Hrdina Britt Reid alias Zelený sršeň jezdí nocí na svém vyspělou technikou nacpaném bouráku zvaném Černá kráska a uzemňuje zločince omamným plynem anebo elektrošoky, aby je následně předal spravedlnosti. Společníka mu dělá Asiat jménem Kato, který je machr přes techniku a východní bojová umění (konečně víme, kde se pro velice podobnou postavu inspirovali tvůrci Růžového pantera). O jeho obsazení se teď hodně spekuluje Rogen by po svém boku nejraději viděl Stephena Chowa, ale ten mu vzkázal, že dokud nebude mít v rukou kvalitní scénář a neuslyší zvučné jméno na postu režiséra, do Hollywoodu se nebude obtěžovat. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Úbytek capartů v Narnii 24.6.2008

  Úbytek capartů v Narnii

  Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici (řeč je samozřejmě o milionech dolarů). Práce na trojce však pokračují. Plavba Jitřního poutníka prozatím vykazuje několik zlepšení. Především se změnil režisér nevýrazného Adamsona nahradí mnohem zkušenější Michael Apted. A prostřídají se i obličeje v ústředních rolích. Ve třetí části totiž vůbec nevystupují dva nejstarší sourozenci Pevensiovy. Zato se k Edmundovi a Lucince připojí otravný bratranec Eustace. Ten se spolu s nimi prostřednictvím obrazu s dračí lodí přemístí na palubu korábu, na kterém princ Kaspian putuje do vzdálených končin hledat ztracené přátele svého otce. Vrací se tedy Ben Barnes, Skandar Keynes a Georgie Henley, k nim se v roli Eustacea připojí Will Poulter, který zazářil v nezávislé komedii Son of Rambow. Premiéra Letopisů Narnie 3 je prozatím stanovena na 7. května 2010, ale snadno může dojít k změně, protože za jednu z příčin neúspěchu dvojky je považován právě nevhodně zvolený letní termín. Nechte léto superhrdinům a dobrodruhům, Vánoce dětským fantasy sluší mnohem lépe. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Čtvrtý Spidey za tři roky 23.6.2008

  Čtvrtý Spidey za tři roky

  Zdá se vám letošní léto překomiksované? Po Iron Manovi teď v zámořských kinech řádí Hulk, batmobil už zahřívá Temný rytíř a své jistě řeknou i Hellboy 2 a Hancock. A tento trend zjevně nepoleví ani v následujících letech. Marvel útočí na všech frontách a třeba v roce 2011 podle všeho uvede celou smečku hrdinů ze své stáje. Producentka Laura Ziskin totiž oznámila, že v květnu 2011 bude mít premiéru Spider-Man 4. Téměř současně pozvedne svůj štít s pruhy a hvězdami i The First Avenger: Captain America a o měsíc později by měli nastoupit bok po boku Iron Man, Hulk, America a Thor v týmovce The Avengers. Scénář k Spider-Manovi 4 píše James Vanderbilt, který má v portfoliu tak výrazně odlišné kousky jako Vítejte v džungli a Zodiac. Režisér a hlavní představitel? Sam Raimi se najednou tváří velmi vstřícně. Doufám, že James napíše scénář, který mě nadchne. A možná se vrátí i Tobey Maguire. Pokud to budu režírovat, říká Raimi, nehodlám přeobsazovat hlavní role. Nesnáším to. Uvidíme, jak se to celé vyvine, s Raimim se totiž počítá i pro restart série o agentu Jacku Ryanovi podle románů Toma Clancyho. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Christian Bale jako „Monsieur Hood“? 22.6.2008

  Christian Bale jako „Monsieur Hood“?

  Možná i se štramáckým zeleným kloboučkem. ;-) O robinhoodovské legendě naopak pod názvem Nottingham jsme už psali několikrát, takže když se tento týden objevila zpráva o obsazení Sienny Miller do role lady Marion, vydrželi jsme to a rozhodli se o tom informovat, až když se vynoří další jména. Především představitel Robina Hooda, který bude v této verzi spíše za padoucha, zatímco Sira Roberta Tornhama, šerifa z Nottinghamu (už dříve obsazený Russell Crowe) netradičně poznáme jako šlechetného, zákon ctícího muže. A zdá se, že je rozhodnuto. Smlouva prozatím nebyla podepsána, ale kostýmní zkoušky se příští týden zúčastní Christian Bale. Říkali jste si u 3:10 Vlak do Yumy, že by bylo zajímavé přehodit role Crowea a Balea? Tak teď se něčeho podobného zřejmě dočkáme. Ke všemu bude jejich soupeření opepřeno o milostný trojúhelník, jehož třetí špičkou bude samozřejmě Marion. Další jména? Vanessa Redgrave, William Hurt a Saoirse Ronan. Film vzniká podle zázračného scénáře Ethana Reiffa a Cyruse Vorise, za který studio Universal vysolilo štědrou sumičku, a který pak ještě dopiloval oscarový Brian Helgeland. Snad není potřeba dodávat, že režíruje Ridley Scott, který právě v Británii dohlíží na stavbu kulis a přípravu kostýmů a rekvizit. Natáčení ohrožuje možná stávka hollywoodských herců, která by mohla vypuknout začátkem srpna, ale doufejme, že se producenti s odbory dohodnou a nedojte k podobné situaci jako s paličatými scénáristy. Tak nebo tak je premiéra Nottinghamu stanovena na 6. listopad 2009. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého 6.6.2017

  Mazej do kouta! - 11. Cena Pavla Kouteckého

  11. ročník Ceny Pavla Kouteckého představí výběr těch nejzajímavějších českých a zahraničních dokumentárních filmů. K vidění budou v industriálním prostředí bývalé Továrny v pražských Holešovicích - od úterý 6. června do soboty 10. června. Akce letos prošla podstatnými změnami a nově se ponese ve festivalovém duchu. Hravý vizuální koncept vytvořil grafik Bohdan Heblík. Na plakátech tak dominuje typografie "lehce zahnaná do kouta". A právě kouty Pavla Kouteckého budou i ústředním motivem scénografie interiéru Továrny.

   

  Tento rok porota Ceny Pavla Kouteckého nominovala celkem čtyři české celovečerní dokumentární filmy. Tragikomedie FC Roma režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara je věnována romskému fotbalovému týmu, který si téměř nekopl do míče, ale málem vyhrál ligu. 5 October režiséra Martina Kollára představí příběh muže, který se kvůli nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydal se na útěk před závažným rozhodnutím. O vztazích a tvůrčí erekci, která ne vždy končí happyendem, vypráví snímek H*ART ON Andrey Culkové. Jde o slovní hříčku: spojení hard on - erekce, heart - srdce a art - umění. Do zbraně Barbory Chalupové pak nabízí dokumentární dobrodružství plné zbraní a zbrojení, v němž se protagonistky vydávají do temných zákoutí fyzické i elektronické reality.


  V kategorii krátkometrážních dokumentů jsou nominovány tři snímky. Jeden den spalovače mrtvol ve strašnickém krematoriu představí snímek Backstage režisérů Martina Macha a Dominika Truhláře. Dokument Kittchen - až budu proměněný Tomáše Šťastného se snaží odhalit, kde končí skutečný člověk Jakub König a začíná hudebník Kittchen. Režisérka Květa Přibylová s filmem Stopy, střepy, kořeny natočila dokumentární báseň o prorůstání minulého a přítomného.

   

  Prostor holešovické Továrny ožije na jeden týden nabitým celodenním programem. Jeho dopolední část bude každý den věnována studentům a filmové výchově, navečer se promítne jeden z nominovaných českých filmů, pozdě večer výběr ze světových dokumentrárních festivalů jako například Sundance. "Od letoška jsme se rozhodli výrazně proměnit koncept Ceny PK. Dlouhodobě jsme pociťovali, že v Praze chybí dokumentární událost, kde by diváci měli možnost na jednom místě, během několika dnů, vidět reprezentativní výběr toho nejzajímavějšího z české a světové dokumentární tvorby uplynulého roku," říká Pavla Janoušková Kubečková, která nově, vedle Jarmily Polákové, vede organizační tým. Více informací na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert 28.5.2017

  Danny Elfman - ČSFD Award, rozhovor, koncert

  Na čtyři Oscary nominovaný skladatel filmové hudby Danny Elfman obdržel z rukou Martina Pomothyho ČSFD Award za „Unikátního výstředního skladatele soundtracků". K předání ocenění a rozhovoru se skladatelem došlo v jeho nahrávacím studiu v losangeleském Hollywoodu. „Elfman je výjimečný umělec, jeho individualita z něj doslova sálá. Zážitkem byla už atmosféra jeho studia, ve kterém nechybí stovky bizarních rekvizit nebo obrovský stylový plakát Hitchcocka," okomentoval setkání s Elfmanem zakladatel ČSFD.cz Martin Pomothy.

  Danny Elfman zahájí letošní přehlídku klasické, filmové a jazzové hudby Prague Proms. Ve středu 21. června ve Smetanově síni Obecního domu s Českým národním symfonickým orchestrem zahraje nejen své soundtrackové hitovky, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr. „Danny Elfman zkomponoval koncert pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona," vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.

  Exkluzivní ČSFD rozhovor s Dannym Elfmanem o jeho tvorbě, Praze a minulém i nadcházejícím koncertu v rámci Prague Proms, včetně momentu předání ČSFD Awardu, můžete zhlédnout v profilu skladatele.

  Filmová hudba letošní Prague Proms bude uzavřena koncertem „Nejen Hollywoodská noc". ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise zahraje slavné skladby z hollywoodských, ale i legendárních evropských filmů. Vstupenky jsou v prodeji online na webu www.pragueproms.cz.

 • Obrázek k novince 70. ročník MFF Cannes 28.5.2017

  70. ročník MFF Cannes

  Jubilejní 70. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl završen vyhlášením nositelů prestižních ocenění v neděli 28.5. Na festivalovém plakátu je letos vyobrazena herečka Claudia Cardinale, která se vyjádřila, že je poctěna i pyšná na to, že se stala v podstatě vlajkou letošního jubilejního sedmdesátého festivalu. Úvodní i závěrečná ceremonie festivalu se konala za účasti patronky tohoto ročníku a to herečky Monicy Bellucci. Pocty bylo dopřáno i režiséru Arnaudu Desplechinovi, protože jeho letošní snímek Les fantômes d'Ismaël byl otevíracím filmem festivalu. Zvláštní cenou k 70. ročníku byla odměněna Nicole Kidman.

   

  Hlavní porota byla letos velmi hvězdná. Předsedou byl režisér Pedro Almodovar a v porotě měl osm členů a co jméno to pojem filmového světa: Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnes Jaoui, Chan-wok Park, Will Smith, Paolo Sorrentino a Gabriel Yared. Letos vznikla kontroverze díky Netflixu, ktery měl v soutěži tři filmy a dal jasně najevo, že nehodlá ani jeden z nich pustit na plátna kin, což vyvolalo spoustu reakcí a i samotný předseda poroty Pedro Almodovar tím byl rozhořčen a prohlásil, že si nedovede představit, že by v případě vítězství Zlaté palmy nebyl film následně promítán na velkém plátně. V soutěžní sekci Un Certain Regard byla letos předsedkyní poroty herečka Uma Thurman. Ta měla k sobě čtyři členy poroty a jedním z nich byl i umělecký ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karel Och.

   

  V hlavní soutěžní sekci o Zlatou palmu soutěžilo 19 filmů. Zlatá palma letos putuje do Švédska za film The Square režiséra Ruben Östlunda. Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky FIPRESCI získalo francouzské drama 120 battements par minute. Nejlepší režisérkou se stala Sofia Coppola za svůj film The Beguiled. Nejlepším hercem byl zvolen Joaquin Phoenix za svou roli ve filmu You Were Never Really Here. Film navíc získal i cenu za nejlepší scénář. Nejlepší herečkou se stala Diane Kruger za své vystoupení ve filmu Aus dem Nichts, který půjde i do české kinodistribuce a přineseme vám k němu exkluzivní ČSFD rozhovor.

   

  V sekci Un Certain Regard letos opět soutěžilo 18 filmů a letos byl v soutěži se slovensko-maďarsko-českou stoupou snímek OUT, který si ale žádnou cenu nevysloužil. Vítězným filmem se stalo íránské drama Lerd. Cena poroty putuje do Mexika za film Las hijas de Abril. Cenou pro nejlepší herečku byla oceněna Jasmine Trinca, za své vystoupení ve filmu Fortunata. Cenu za nejlepší režii obdržel Taylor Sheridan za film Wind River. Mezinárodní kritika ocenila ze sekce Un Certain Regard film Tesnota. Další podrobnosti o vítězích a nominovaných naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Prahu zaplaví zombíci z Fear the Walking Dead 27.5.2017

  Prahu zaplaví zombíci z Fear the Walking Dead

  Léto se blíží a spolu s ním i zombie apokalypsa, která se tentokrát nevyhne ani pražské náplavce. Pokud se chcete zchladit a pocítit mrazivé z mrtvých vstání na vlastní kůži, vyrazte v podvečer 31. května od 18:00 na loď (A)void Floating Gallery. Právě zde se totiž koná velká zombie party oslavující celosvětovou premiéru třetí sezony seriálu Fear the Walking Dead. Ten startuje na televizní stanici AMC v pondělí 5. května ve 3:00 v původním znění a od 22:00 s českým dabingem.


  Návštěvníkům zombie apokalypsy na náplavce ztuhne krev v žilách v průběhu večera hned několikrát, např. při pohledu na dechberoucí vystoupení kaskadérů, kteří se rozhodně nebudou bát o svůj (ani váš) život. O hudební prožitek se postará populární vokální skupina Acapella Megafon. Čtyři zpěváci z Brna zazpívají popové nebo rockové ve vokálních úpravách, při jejichž poslechu živí tančí a zesnulí vstávají z mrtvých.

   

  Každý příchozí si během večera musí svůj život těžce vybojovat a vymanit se ze spárů zombíků, kteří podobně jako v seriálu lační po vašem čerstvém mase a mají neskonalou chuť šířit svůj zombie vir dál mezi nenakažené. Ale nebojte se, zombíka odeženete dobrou náladou, a tak si svůj drahocenný život před nebezpečnou infekcí uchráníte. Nebo ho můžete oklamat svou vizáží. Znetvořit se do skutečné podoby zombie ze seriálu Fear the Walking Dead můžete v připraveném zombie stánku, kde se vás ujme profesionální maskérka. Na místě bude připravený i fotokoutek, kde mohou všichni zombíci zvěčnit svůj mrtvolný look. Neváhejte proto a dorazte, vstup je zdarma. Více informací o akci nalezneš na Facebookové události Zombie apokalypsa na náplavce.


  Konec světa, který odstartovala zombie apokalypsa, smazal hranice a hrdinové seriálu Fear the Walking Dead musí v průběhu nadcházející třetí sezony znovu obnovit nejen společnost ale především vztahy v rámci rozpadlých rodin. Během druhé sezony nalezla původně výchovná poradkyně Madison (Kim Dickens) svého milovaného Travise (Cliff Curtis). Naopak Alicia (Alycia Debnam-Carey) se vzpamatovává z vraždy Andrese. Její bratr Nick (Frank Dillane), nacházející se pouhých pár mil od své rodiny, byl společně s Lucianou (Danay Garcia) přepaden americkými vojáky a oba jen o vlásek unikli smrti. Strand (Colman Domingo) a Ofélie (Mercedes Mason) se snaží vzchopit, a zatímco prvně jmenovaný se soustředí na využití nové světové měny, Ofélie testuje svou vůli přežít v zajetí.

 • Obrázek k novince Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem! 22.5.2017

  Léto v Uherském Hradišti opět ožije filmem!

  Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, od 28. července do 6. srpna 2017, a vy už teď můžete využít bonusů a slev za včasnou akreditaci do konce června. Pro prvních 250 akreditovaných jsou navíc přichystána DVD s filmem Nick Cave: 20 000 dnů na Zemi. Novinkou je libovolná délka akreditace a také balíčky vstupenek pro mlsouny, kteří by z Filmovky rádi vyzobli jen pár laskomin. Jak je na LFŠ dobrým zvykem, její hlavní programový blok, Fokus, se zaměřuje na národní kinematografii vybraného státu. V rámci 43. ročníku si dramaturgický tým připravil pro filmové nadšence i laiky skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii. Po Zlín Film Festivalu tak bude Uherské Hradiště už druhým městem v kraji zasvěceným této severské kultuře.

   

  A na co konkrétně se z bohaté švédské filmové pokladnice můžete těšit? Na němý film s oblíbenou živou hudbou, žánrový suterén švédské kinematografie, fenomén severské krimi, koncepci tamního sociálního státu „folkhemmet" i švédskou současnost v kontextu imigrační krize. V dané souvislosti na LFŠ zavítá řada zajímavých hostů: potvrzený je v tuto chvíli třeba filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh, který si letos ze Sundance odvezl Velkou cenu poroty. Blok Inventura se zaměří na žánr sci-fi, konkrétně na kyberpunk a výlety do kosmu, AČFK uvádí představí novinky v distribuci hlavního pořadatele Filmovky a divácky atraktivní budou jistě i Podoby(zny) českého hororu promítané v letním kině ve Smetanových sadech.

   

  Dárkem pro všechny návštěvníky LFŠ i místní obyvatele budou koncerty, které Filmovku orámují a které se odehrají v centru města na Masarykově náměstí. Co takhle zahájit LFŠ s Vojtěchem Dykem a B-Side Bandem a zakončit s Tata Bojs?Jestli se nemůžete dočkat, stavte se 25. května v holešovickém VNITROBLOCKu na akci LFŠ WARM-UP, kde bude představen program i nový vizuál a kde ke švédskému němému Čarodějnictví v průběhu věků zahraje kapela Tomáš Palucha. Celý program bude postupně zveřejňován na www.lfs.cz.

 • Obrázek k novince Sziget - největší festival léta 2017 20.5.2017

  Sziget - největší festival léta 2017

  Szigetje festival trvá celých sedm dní a koná se na krásném zeleném ostrově uprostřed Budapešti. Jedná se o organizovanou akci s nadupaným programem plným světových hvězd. Sziget získal několikrát ocenění EFA jako nejlepší hlavní festival roku. Pozor, levnější vstupenky lze získat jen do 31.5.2017. Sziget letos slaví jubilejní 25. ročník festivalu, což znamená týden trvající zábavu, především hudbu, party, bary, jídlo...to všechno zde funguje 24/7. Nabitý program, kde kromě hudby najdete skvělá divadla, cirkusy, kino, přednášky, výstavy, muzea, diskuzní panely a nespočet dalšího kulturního vyžití všeho druhu.

   

  Mezi headlinery letošního programu se představí zvučná jména jako je Pink, Maclemore &Ryan Lewis, Kasabian, PJ Harvey, Wiz Khalifa, The Chaismokers, Major Lazer, ale i Alt – J, Rita Ora, Biffy Clyro,Birdy, Jamie Cullum, Rudimental a mnoho dalších. Najdete tu také nejzvučnější jména EDM scény –Dimitri Vegas & Like Mike, Flume, Steve Aoki, Nervo, Paul Van Dyk hned na několika scénách včetně obřího stanu, kde party probíhá celou noc. Na své si přijdou i fanoušci menšinových žánrů, od klasiky, přes jazz a blues až po world music. Samozřejmostí jsou specializovaná pódia, kde si vaši oblíbenou hudbu můžete plnohodnotně užít. Máte možnost vyzkoušet si různé formy a druhy umění se zaměřením na recyklované materiály a také velké množství workshopů a kreativních dílen. 


  Výletní lodě v centru Budapešti vám nabídnou naprosto jedinečnou příležitost zažít party na lodi s unikátním výhledem na stovky historických budov. Budete proplouvat pod starobylými mosty a prožijete nezapomenutelnou party na vodách Dunaje. Ideálním místem, kde se zchladit v horkých letních dnech je pláž. K dispozici jsou pohodlná lehátka a koktejl bar, aby vaše festivalová letní pohoda byla kompletní. Součástí pláže je také skvělá a velmi příjemná chillout zóna, která je jako stvořená k odpočinku po prohýřené noci. Sziget je otevřen pro každého a nejsou zde žádné limity. Je vhodný jak pro rodiny s dětmi, které mají k dipozici vlastní speciální kemp, tak i pro hendikepované. Celý festival je bezbariérový a je zde velmi dobře o všechny postaráno. V případě, že vám nevyhovuje bydlení v kempu, můžete se ubytovat přímo v Budapešti. Záleží, co má kdo rád. Nabídka ubytování je opravdu rozmanitá.

  Součástí Szigetu je i závěrečný mega ohňostroj za doprovodu speciálního setu dua Dimitri Vegas & Like Mike, což je jedna z nejlepších závěrečných party festivalu, které můžete zažít. Pořadatelé každoročně zdůrazňují význam a prioritu bezpečnosti jejich návštěvníků - Szigeťanů. Tento rok se zvýší počet lidí věnující se bezpečnosti a nejviditelnější to bude u vstupu na festival. Systém "check-in" bude fungovat na stejném principu jako na letištích. Více informací a vstupenky na szigetfestival.cz.

 • Obrázek k novince SOUNDTRACK Poděbrady 2017 17.5.2017

  SOUNDTRACK Poděbrady 2017

  Festival SOUNDTRACK Poděbrady přináší letos již po druhé jedinečnou podívanou ve spojení moderních technologií spolu s poslechem skvělé filmové hudby. Lázeňské město Poděbrady bude ve dnech 24. – 27. 8. 2017 hostit Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady. Festival nabídne unikátní interaktivní zážitek pro celé rodiny - kombinace hudby a moderních technologií včetně video mappingu.

   

  Festival navazuje na loňský festivalový trailer, který proběhl 27. 8. 2016 a v jediném dni ho navštívilo přes 15.000 návštěvníků. První oficiální ročník by tak rád navázal na úspěšný start z minulého roku. Festival svou novou koncepcí cílí na návštěvníky všech generací – od dětí přes teenagery až po zralé publikum. Pro návštěvníky bude k dispozici také bohatý bezplatný kulturní a společenský program, který vytvoří ten pravý festivalový zážitek a oživí celé město. Můžeme se těšit na legendárního Oscarem oceněného italského skladatele Nicolu Piovaniho. Cenu získal za hudbu k rovněž Oscarovému filmu Život je krásný a je ctěn pro spolupráci s mistry kinematografie jako Federico Fellini (Ginger a Fred, Interview) či bratři Tavianiové (Good Morning Babilonia, Kaos). Nicola Piovani vystoupí s Filharmonií Hradec Králové v sobotu 26. 8. ve 21.00 hodin. Jedná se o první a jediné vystoupení v ČR.

   

  Ve světové premiéře bude na festivalu uveden projekt českého skladatele a držitele několika Českých lvů za filmovou hudbu Jana P. Muchowa - The Antagonists (hear the movies, watch the music). Samotáři, Grandhotel, Jedna ruka netleská, Václav, Kriminálka Anděl, Ve stínu, Teorie Tygra a mnoho dalších filmových a televizních děl – uvidíme a uslyšíme jedinečné vystoupení s Komorní filharmonií Pardubice a kapelou, ve které hrají osobnosti jako Václav Havelka, Sára Vondrášková, Marek Doubrava, Marek Frič, Jenovéfa Boková a Marie Dorazilová. Koncert proběhne v pátek 25. 8. ve 21.00 hodin. Svou účast na festivalu potvrdil také Jaroslav Uhlíř, tvůrce skvělé filmové hudby (mj. Ať žijí duchové, Trhák, Vrchní prchni, S čerty nejsou žerty, Tři veteráni). Jeho vystoupení bude pochopitelně určeno především dětskému publiku. V neposlední řadě stojí za zmínku uvedení filmu Tři oříšky pro Popelku. Geniální hudbu Karla Svobody provede symfonický orchestr s velkoplošnou projekcí filmu. Uvedení pohádky v tomto provedení bude též světovou premiérou.

   

  Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií samozřejmě nabídne zdarma bohatý doprovodný program, díky kterému bude celý lázeňský park naplněn hudbou, uměním a zábavou přinejmenším na stejně vysoké úrovni, jako je tomu u akcí tohoto druhu po celé Evropě. Na jednotlivé koncerty jsou prodávány vstupenky v síti TICKETLIVE. Množství vstupenek je limitováno rozměry koncertního stanu a lístky v předprodeji jsou zvýhodněné oproti prodeji na místě. Vstupenky jsou do konce května k dispozici se slevou 20 %. Více informací na Soundtrackfestival.cz.

 • Obrázek k novince Andrea Bocelli v pražské O2 aréně 16.5.2017

  Andrea Bocelli v pražské O2 aréně

  Proslulý italský tenorista po 3 letech opět vystoupí v pražské O2 aréně 12. května 2018 ve 20:00. Tentokrát Andrea Bocelli přijíždí se zbrusu novým programem, který zároveň reflektuje dvě dekády jeho hvězdné kariéry. Na koncertu zazní melodie z připravovaného alba, které vyjde na podzim 2017, i světové operní árie a umělec zavzpomíná též na veleúspěšné album „Romanza" které se nedávno dočkalo reedice právě po 20 letech.


  Andrea Bocelli nyní také pracuje na filmu The Music of Silence v režii Michaela Radforda (The Postman, The Merchant of Venice), kde uvidíte Bocelliho v podání Antonia Banderase (Once Upon a Time in Mexico, The Expendables) 12 let předtím, než začal prodávat více než 80 milionů alb po celém světě. Vypráví svůj vlastní příběh ve formě autobiografického románu, prostřednictvím svého alter ega, které pojmenoval Amos Bardi jehož roli ztvární Toby Sebastian (Game of Thrones). Ve filmu také uvídíte Jordi Mollu (Bad Boys, Riddick, Blow) v roli Bocelliho otce a Luisu Ranieri (Letters to Juliet) v roli jeho matky.


  Céline Dion jednou prohlásila: "Kdyby Bůh měl hlas, byl by to hlas Andrea Bocelliho". Hlas, který v sobě proplétá melancholii i jasné barvy a v jehož výrazu se mísí pozemská touha s božskou láskou, ale i téměř 100 milionů prodaných nosičů v průběhu 20 letité závratné kariéry tento výrok jen potvrzují. Andrea Bocelliho spolu s dalšími váženými hosty, kteří budou oznámeni později, doprovodí Český národní symfonický orchestr a sbor. Vstupenky v prodeji od 9. května 2017 v síti Ticketportal s cenami od 900 Kč do 12.500 Kč pro balíček VIP Platinum.

   

 • Obrázek k novince Filmový víkend ČSFD 2017 se blíží! 14.5.2017

  Filmový víkend ČSFD 2017 se blíží!

  Šestý ročník oblíbeného setkání více než tisícovky filmových fanoušků nabírá obsahové kontury. Libové pivo, dobroty k jídlu, dárky pro první příchozí a početná tombola budou tradičně doplňovat výběr šesti nejzábavnějších filmů letoška, promítaných počas dvou víkendových nocí. Prozatím vám můžeme představit první z nich – zběsilého Krále Artuše Guye Ritchieho – jako stvořeného na velké plátno letního kina, umístěného v lese mezi zámkem a hradem.

  Filmový víkend ČSFD se totiž bude letos konat v čerstvě zrekonstruovaném amfiteátru letního kina Boskovice nedaleko Brna. „Jsme tak trochu kočovní akce, postupně chceme zviditelnit nejlepší letňáky v Česku a přiblížit divákům jejich okolí", komentuje Martin Pomothy. „Amfiteátr v Boskovicích pojme více lidí a jeho okolí nabízí nové možnosti outdoorových aktivit, které jsou důležitou součástí naší akce", dodává Adam Švancar.

  Boskovice nabízí ubytování pár metrů od letního kina, moderní koupaliště s tobogány, zříceninu hradu Boskovice, turistické stezky a nejedno další překvapení, jako stvořené pro víkendové skupinové akce s letní atmosférou. Město je navíc strategicky ideálně umístěné uprostřed republiky, takže je dostupnější filmovým fanouškům z Moravy i ze Slovenska.

  Filmový víkend ČSFD 2017 se bude konat od pátku 4. do neděle 6. srpna. Sekci s organizačními informacemi, seznamem promítaných filmů, a možností se na akci předem přihlásit (což není povinné, ale přínáší to výhody), zveřejníme na ČSFD.cz na přelomu června a července. Těšíme se na Vás!

 • Obrázek k novince Zlín opět ožije festivalem pro děti a mládež 6.5.2017

  Zlín opět ožije festivalem pro děti a mládež

  57. ročník Zlín Film Festivalu odstartuje již v pátek 26. května a potrvá do 3. června. Kromě bohatého filmového programu nabídne opět i celou řadu doprovodných aktivit. Dramaturgové programového oddělení nejstarší a největší filmové přehlídky svého druhu na světě vybrali letos 326 filmů, které se představí festivalovým divákům. Ti se tak mohou znovu těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovanou tvorbu, studentské filmy a mnoho dalších – celkem v pěti soutěžních a v devíti mimosoutěžních sekcích.

   

  Stěžejním tématem bude Švédsko a tvorba Astrid Lindgrenové. Speciální filmová sekce s přesahem i do nefilmových aktivit bude zahrnovat také divadelní adaptace nebo literární tvorbu slavné švédské autorky. Ve Zlíně by se měla představit celá řada zajímavých osobnosti švédské kinematografie – představitelka Pipi, herečka Inger Nilsson, režisér Daniel Bergman, syn slavného Ingmara Bergmana, režisérka Catti Edfeldt, která jako asistentka režie spolupracovala na filmu Ronja, dcera loupežníka, jako herečka se představila ve filmu i v seriálu Děti z Bullerbynu.

   

  Festival se zaměří také na Švýcarsko, jeho kinematografii a kulturu. Pomyslnou třešničkou na dortu švýcarské sekce bude uvedení švýcarského dokumentu režiséra Roberta Kolinskeho: Jiří Menzel - Komedie není legrace, který bude v České republice premiérově uveden za účasti režiséra i hlavního protagonisty Jiřího Menzela. Ve spojení s oslavami 20. výročí projektu Salon filmových klapek zařadili organizátoři speciální sekci, ve které představí slavné filmy slavných absolventů zlínské Filmové školy, která byla řadu let příjemcem podpory z aukce klapek. Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa. Českou a Slovenskou republiku reprezentují například herečky Klára Issová, Vica Kerekes a Petra Nesvačilová, dcera Karla Zemana, Ludmila Zemanová, dále zlínský rodák, režisér Slávek Horák a slovenský režisér Juraj Nvota.

   

  Do Zlína letos zavítají i významné osobnosti české kinematografie, jako je například Eliška Balzerová, Jiří Menzel, Ivan Trojan, Miroslav Donutil, ale třeba také opěrní pěvkyně Magdalena Kožená. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk zde v závěru festivalu převezme ocenění za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí herečce Pavlíně Mourkové a herci a režisérovi Karlu Smyczkovi. Více informací na www.zlinfest.cz

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace