Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Spike Lee si nedá říct 5.2.2009

  Spike Lee si nedá říct

  ...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York Times Brendana Koernera Now the Hell Will Start. V roce 1944 americká armáda poslala několik tisícovek boje neschopných černochů do Indie, aby tam vybudovali 500 mil dlouhou cestu horskými průsmyky do Číny. Nelidské podmínky dohnali vojáka Hermana Perryho k zastřelení důstojníka, který si zřejmě myslel, že se vrátilo otroctví a podle toho se k dělníkům i choval. Perry vzápětí uprchl do džungle na indicko-barmské hranici. Navzdory nelítostné štvanici, kterou na něj americká armáda uspořádala, se mu podařilo zmizet v divočině a předpokládá se, že se usídlil mezi tamějšími domorodci. Prozatím však není jasné, kdy by natáčení mohlo začít, protože Spike má v záloze několik dalších projektů – třeba dokument o Michaelu Jordanovi, biografii Jamese Browna a hlavně sequel k jeho prozatím nejúspěšnějšímu snímku Spojenec. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Scorsese a Day-Lewis míří do Japonska 3.2.2009

  Scorsese a Day-Lewis míří do Japonska

  Vypadá to, že Marty konečně učinil rozhodnutí o svém následujícím filmu. Kandidátů bylo několik – gangsterka s De Nirem, Rooseveltův životopis s DiCapriem a několik dalších. Podle magazínu Variety si však Scorsese definitivně vybral a ještě letos začne natáčet adaptaci historického románu Silence, považovaného za mistrovské dílo japonského autora jménem Shusaku Endo. Příběh se odehrává v 17. století, kdy do Japonska přichází z Portugalska mladý jezuitský kněz a ocitá se uprostřed „pogromu“ na křesťany. Herci? Daniel Day-Lewis, Benicio Del Toro, Gael Garcia Bernal. Čekali jste snad u Scorseseho nižší hereckou třídu? Natáčet se bude na Novém Zélandě, který už zastoupil Zemi vycházejícího slunce třeba v Posledním samurajovi. Člověk nepotřebuje dar jasnozřivosti, aby věděl, že v tomto případě se posypou Oscaři. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Den, kdy se zastavil Hyperion 2.2.2009

  Den, kdy se zastavil Hyperion

  Dvoudílný román Dana Simmonse Hyperion Cantos (v češtině pod názvy Hyperion a Pád Hyperionu) patří k nejdůležitějším sci-fi knihám uplynulých... inu, vlastně patří k nejdůležitějším a nejlepším vůbec. Studio Warner Bros. proto nehodlá nechat práva na zfilmování tohoto veledíla propadnout. A tak projektu našlo režiséra. Ať už máte na Den, kdy se zastavila Země jakýkoli názor, jeho režisér Scott Derrickson žánru rozumí. A doufejme, že bude rozumět i Simmonsovi, protože bude právě na něm, aby rozmáchlou ságu vtěsnal do jednoho filmu. Pomůže mu s tím scénárista Trevor Sands. A o čem Hyperion vlastně je? O mnoha věcech, ale zjednodušme to na intergalaktickou válku o planetu Hyperion, na níž se nacházejí Hrobky Času. Těmi se dá cestovat do jiných dob a žádná rasa ve vesmíru nechce dovolit, aby něco tak vzácného ovládali nepřátelé. Sedm poutníků se vydává na výpravu do údolí Hrobek Času. Artefakty však střeží tajemné monstrum zvané Štír... (Cervenak)
 • Obrázek k novince A režisérem se stává... 1.2.2009

  A režisérem se stává...

  Moment, ale jakého filmu? Dnes nebudeme troškařit a naservírujeme vám rovnou tři kousky. Především je tady adaptace nejnovějšího bestselleru Neila Gaimana The Graveyard Book (v češtině vyšlo jako „Kniha hřbitova“). Oblíbený fantasy autor během tiskovky k premiéře animované Coraline (rovněž podle jeho knížky) prozradil, že film o chlapci, který vyrůstá na hřbitově a jeho pěstouny jsou duchové, vlkodlaci a jiní laskaví tvorové, bude téměř čistě britská produkce. Režírovat by chtěl renomovaný Neil Jordan, takže rozhodně nečekejte další standardní dětskou fantasy. Druhým projektem, který tento týden získal režiséra, je dlouho připravovaný prequel k slavné Carpenterově Věci. Scénář jednoho z tvůrců seriálu Battlestar Galactica Rona Moora bude o něco věrnější původní povídce Johna W. Campbella a rozpoví nám děsivý příběh norských polárníků, kteří objeví ztroskotanou mimozemskou loď a stanou se prvními oběťmi smrtícího organismu. Režírovat bude Matthijs van Heijningen, který už tradičně trénoval na reklamách a videoklipech. No a nakonec je tady produkce Warneru a Joela Silvera Masters of the Universe. Ano, opravdu se dočkáme nového filmu o udatném He-Manovi z planety Eternia, který vede válku se zákeřným Skeletorem. Režie byla svěřena do rukou Johna Stevensona, jednoho z tvůrců Kung-fu pandy. Nás ale spíš zajímá, kdo v nové verzi nahradí Dolpha Lundgrena, který si zahrál oživlou loutku od Mattelu v béčku z 80. let. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Nepokoušejte se zabít zabijáky 31.1.2009

  Nepokoušejte se zabít zabijáky

  Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle mladíka rychle stoupá. Uvidíme jej v Sommersově G. I. Joe: The Rise of Cobra či v gangsterce Michaela Manna Public Enemies. A pak jej čeká hlavní role v akčním špionážním thrilleru studia Warner Bros. The Brotherhood of the Rose. Film scénáristy a režiséra Dita Montiela bude adaptací románu Davida Morrella, kterého svět zná jako autora předlohy pro prvního Ramba. Channing si zahraje jednoho ze dvou sirotků, vychovaných a vytrénovaných agentem CIA v prvotřídní zabijáky. Jednoho dne ale jejich „adoptivní otec“ dostane příkaz oba mladíky zlikvidovat... a v tom okamžiku vypukne krvavá štvanice. A když už jsme zmínili Ramba, Sylvester Stallone opět potvrdil, že pětka bude. Není divu, čtyřka stála 50 milionů a vydělala jich 113, o nadšení fanoušků ani nemluvě. Předtím, než se pustí do scénáře, musí Sly vyřešit jediný problém – jestli nechá Johna válčit doma v Americe, nebo jej opět vyšle na misi někam do exotiky. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Hollywoodské šarády 30.1.2009

  Hollywoodské šarády

  Ekonomická krize řádí i ve filmovém průmyslu a studia si pohazují některé projekty jako horké brambory. To, co je pro někoho „ne dost výdělečný“ podnik, jinému může v těžké situaci přinést alespoň jakýs-takýs zisk. Aktuálně to platí o trojce Letopisů Narnie. Zhruba před měsícem se studio Disney definitivně vykašlalo na financování adaptace dalšího dílu Lewisovy ságy. Po Plavbě Jitřního poutníka promptně skočili Foxové. Ti se s produkční společností Walden Media rozdělí o rozpočet, který činí 140 milionů dolarů (pro srovnání, ne moc úspěšná dvojka stála šílených 215 milionů). Jinak se nic nezměnilo v obsazení ani na tvůrčích postech a dokonce by měl být dodržen i letní start natáčení. Premiéra? Možná o Vánocích 2010. Studio mění i lovkyně pokladů Lara Croft. Dva filmy s Angelinou Jolie produkoval Paramount, teď bude mít Lara na šortkách logo Warneru. Proč? Warner prostě koupil od Paramountu akcie s právy na filmové verze videoherní firmy Eidos. Pod novou značkou by se Tomb Raider mohl opravdu dočkat „temnějšího restartu“. Mimochodem, fámy o Megan Fox v hlavní roli byly... opravdu fámy. Já vám to říkal! ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince Další maso od Marshalla 29.1.2009

  Další maso od Marshalla

  V ultimátním béčku Soudný den se skotský hrdlořez Neil Marshall podíval do nepříliš vzdálené budoucnosti. Ve svém novém filmu nazvaném Centurion se naopak vydá do hodně vzdálené minulosti. Konkrétně do roku 117 po Kristu, kdy po britských ostrovech dupaly sandály římských legionářů. Neměly to tam ale rozhodně lehké. Kmeny Piktů (obývajících tehdy oblast režisérova oblíbeného Skotska) dělaly všechno pro to, aby invaze neprobíhala hladce. Příběh začíná v okamžiku, kdy barbarské kmeny zaútočí na římskou pohraniční pevnost a srovnají ji se zemí. Unikne jen jediný muž – Quintus Dias. Ten se pak připojí ke slavné 9. legii generála Virula, která podnikne trestnou výpravu na piktské území. Snaha zajmout vůdce divochů Gorlacona však bude stát hodně potu a krve… Do hlavních rolí „akčního historického thrilleru“ získal Marshall borce z 300: Bitvy u Thermopyl Michaela Fassbendera a Dominica Westa. Estetickým doplňkem bude bondgirl Olga Kurylenko. Teď už musíme jen doufat, že se Marshall nezpronevěří své pověsti a film bude na rozdíl od vykastrované Poslední legie pořádně šťavnatým masakrem. Hodně mlhy, hodně bláta a hlavně hodně střev, Neile! (Cervenak)
 • Obrázek k novince Futuristická Bible? 28.1.2009

  Futuristická Bible?

  Někdy z těch hollywoodských námětů zůstává rozum stát. Ale staré pravidlo pro tvorbu dobrých příběhů praví: „Vymysli co největší šílenost a pak ji publiku naservíruj nejlíp, jak umíš.“ Někdy to vyjde, někdy ne. Uvidíme, co se vyvine z akční sci-fi Samson studia Warner Bros. Scénárista Scott Silver (8. míle) dostal za úkol přenést známý biblický příběh o silákovi Samsonovi do postkatastrofické budoucnosti. Režírovat by měl Francis Lawrence, ale berte to pouze jako předběžné rozhodnutí, které má k projektu přilákat zájem médií – ačkoli logika této volby je ve spojitosti s tvůrcem hitu Já, legenda zřejmá. A když už jsme u těch futuristických akčních řežeb, v únoru startuje v Novém Mexiku natáčení The Book of Eli. Z našich novinek už víte, že ve filmu studia Warner a režírujících bratrů Hughesových si Denzel Washington zahraje osamělého bojovníka prosekávajícího se pustinou zvanou kdysi Spojené státy americké. Musí ochránit knížku, která možná skrývá klíč k záchraně přeživších lidí. K Denzelovi a už dříve ohlášených Gary Oldmanovi a Mile Kunis se připojili hromotluk Ray Stevenson a Jennifer Beals. Vzpomínáte? Ano, Flashdance. V The Book of Eli si Jennifer zahraje slepou matku Mily Kunis a zároveň oběť sexuálních choutek záporáckého Oldmana. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Filmové kočky: Nová generace 27.1.2009

  Filmové kočky: Nová generace

  Jen předevčírem jsme psali o možné trojce Charlieho andílků, ve které by Drew, Cameron a Lucy dostaly mladší posilu. Už se i ví, kdo by to měl být – o filmovou kariéru se pokoušející Rihanna. A to není jediný film s „mladým občerstvením“. Studio 20th Century Fox prý uvažuje, že by vzkřísilo Tomb Raidera. Jenomže už nechce v těsných šortkách vidět Angelinu Jolie. Je prostě stará a na Laru Croft v poslední době i trochu vychrtlá. Novou hledačkou pokladů s copem a bouchačkami by se mohla stát Megan Fox. Fáma ale prosákla z jakési španělské filmové stránky, takže ji neberte příliš vážně. Prostě si jen holku z Transformers představte v příslušném kostýmu... a zapomeňte. Kdyby z toho náhodou něco bylo, my vás včas upozorníme ;-). Dalším jménem, které nekompromisně směřuje z kategorie „dětská hvězdička“ do kolonky „lamačka klukovských srdcí“, je Dakota Fanning. Ukázky z blížící se sci-fi Push naznačují, že ona vřískající holčička z Války světů už je minulostí. A Dakota zjevně touží po pověsti „nebezpečné lolity“. Podle všeho se totiž objeví v pokračování Stmívání. V New Moon by si zahrála nebezpečnou upírku Jane z italského klanu Volturi, která se ukazuje ve společnosti bodyguardů Demetriho a Felixe. Ti jsou sice třikrát větší než ona, ale stejně z ní mají nahnáno. Dakota je podle vlastních slov velkou fanynkou ságy Stephenie Meyerové a do role by se ráda zakousla. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Colin, Keira a londýnský bulvár 26.1.2009

  Colin, Keira a londýnský bulvár

  Nebojte, nebudeme tady vytahovat žádné klepy a lechtivé nechuťárny. Ani se nezrodil další suprehvězdný pár. Tak se prostě bude jmenovat film, ve kterém se spolu objeví čerstvý držitel Zlatého glóbu Colin Farrell a britská kráska Keira KnightleyLondon Boulevard. Čekáte romanci? Rychle se z toho snu proberte. Film je adaptací stejnojmenného románu irského spisovatele Kena Bruena, který patří k uznávaným autorům drsných noirových kriminálek. Tahle story je o londýnském gangsterovi Mitchellovi, který právě vylezl z lochu a je rozhodnut skoncovat s někdejším „živobytím“. A tak se nechá najmout samotářsky žijící mladou herečkou, aby jí dělal asistenta a osobního strážce. Samozřejmě je jen otázkou času, kdy Mitchella dostihne jeho minulost a krvavou stopou vstoupí do života nevinných lidí... Film bude režijním debutem Williama Monahana, který se v posledních letech propsal do scenáristické první ligy (Království nebeské, Labyrint lží a hlavně oscarová Skrytá identita) a teď by chtěl ukázat, že umí i režírovat. Natáčení startuje v létě v britské metropoli. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3. 18.3.2018

  Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3.

  Po senzačním úspěchu programu Zázračná planeta - Live in Concert se na jaře 2018 představí pokračování koncertního provedení dokumentárních přírodopisných filmů BBC - Zázračná planeta II. Na programu turné od února do dubna 2018 je celkem 23 měst v devíti zemích. Tato výjimečná akce se koná v pražské O2 aréně 28. 3. 2018, kde zazní hudba Hanse Zimmera, Jacoba Shei a Jashi Klebeho.

   

  V roce 2006 změnila společnost BBC dokumentárním seriálem Zázračná planeta revolučním způsobem pohled na svět, ve kterém žijeme. O deset let později následuje Zázračná planeta II, dlouho očekávané pokračování tohoto velkolepého televizního portrétu naší planety. Společně se svými koproducenty BBC America, ZDF, Tencent a France Télèvisions se BBC opět podařilo nastavit nové standardy v oblasti dokumentárních filmů. Týmy kameramanů věnovaly natáčení Zázračné planety II tři roky. Kameramani celkem natočili 2089 hodin během 117 výletů ve 40 zemích a pořídili unikátní snímky naší Země a jejích obyvatel pomocí dronů, fotopastí, teleobjektivů, kamer pro záznam v šeru a vysokorychlostních kamer. Díky pokročilé technologii bylo možné zažít přírodu z úplně nového úhlu - blíž, detailněji a mnohem překvapivěji než kdykoliv předtím. Po prvním vysílání programu Zázračná planeta ve Velké Británii dosáhla BBC rekordních čísel sledovanosti jednotlivými klipy, které vyvolaly nesmírný zájem jak u televizních, tak i u online diváků. Živá koncertní verze nyní představí fascinující scény seriálu na obrovské obrazovce.


  Nově sestavený filmový materiál, který BBC použila speciálně pro tuto show, zavede diváka do extrémních přírodních oblastí - na ostrovy, do pouští, do džungle a dokonce i do měst - které byly lidským očím dosud skryty. Zázračná planeta II - Live in Concert je poutavé spojení symfonického koncertu a přírodopisného filmu. Živá verze programu Zázračná planeta II s neobvyklými záběry natočená ve fascinujícím formátu 4K-Ultra-HD přináší divákům ještě bližší pohled do nových světů. Zázračná planeta II - Live in Concert spojuje optickou bohatost brilantní přírody a záběrů zvěře s koncertním zážitkem osmdesátičlenného symfonického orchestru. Přehlídka se tak stává vzrušující společenskou akcí a působivou vizuálním a hudebním putováním. Vstupenky můžete zakoupit ZDE.

   

 • Obrázek k novince Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku 11.3.2018

  Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

  Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve, která přijíždí do Prahy 15. března. Zúčastní se slavnostního zahájení festivalu, kde dostane cenu Kristián, a další den uvede svůj film Vánoční příběh. Dorazí i režisér tohoto snímku Arnaud Desplechin, jehož master class můžete navštívit 19. března v kině Ponrepo. Master class britského režiséra, scénáristy a herce Marka Gatisse, u nás známého především rolí bratra Sherlocka Holmese ze seriálu Sherlock či ze Hry o trůny proběhne 17. března a bude určena pro studenty FAMU. Gatiss mimo jiné přijede uvést 16. března i svůj seriál z produkce BBC s názvem Queers. 22. března je pak naplánována otevřená master class s režisérem Leosem Caraxem. Festival uvede jeho filmy Zlá krev, Milenci z Pont-Neuf a Holy Motors

   

  Z více než 170 filmů na téměř 440 pražských projekcích si vybere každý. Tradiční sekce jako Central park, jenž například uvede ve světové premiéře film Sofie Šustkové Do větru, či sekce Masters (zahajovací film festivalu Večírek Sally Potter), představí také speciální výroční sekci Best of. V rámci ní uvede deset divácky nejoblíbenějších snímků, které byly poprvé českému publiku promítnuty právě na Febiofestu a na ČSFD.cz přesahuje jejich hodnocení 80 %. Podívat se tak můžete přijít na Píseň moře (uvede Lenka Krobotová), Lola běží o život (Ester Geislerová), Mulholland Drive (Petra Nesvačilová), Hříšné noci (Jan Hřebejk), Faunův labyrint (Martin Pomothy), Pianista (Jan Maxián) nebo Sud prachu (uvede sám režisér Goran Paskaljevic). 

   

  V rámci sekce Nová Evropa, která představí deset filmů evropských debutantů, letos opět rozhoduje o vítězi porota složená ze 33 filmových fanoušků. Tento rok porotě předsedá Marta Kubišová. Velmi zajímavý program najdete také ve Festivalovém stanu na Václavském náměstí, kde jsou už nyní každý den od 10 do 20 hodin zdarma promítány nejen zajímavé filmy a seriály o české historii. Detailní program na všechny festivalové dny, přehledný doprovodný program a další výhody si můžete nastudovat na www.febiofest.cz. Už nyní si můžete pořídit diváckou akreditaci, která vám umožní nákup tří vstupenek denně či výhody v rámci doprovodného festivalového programu. Výborný pomocníkem je také festivalová aplikace. Febiofest sice 23. března v Praze končí, ale už 26. 3. vyráží do dalších 16 regionů po republice, kde se až do 21. 4. budou diváci moci podívat na vybrané festivalové snímky.

 • Obrázek k novince 25. Český lev - výsledky 10.3.2018

  25. Český lev - výsledky

  Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou politickou situaci a jednotlivé osobnosti se snažily ve svých projevech obhajovat Českou televizi a hájit její tvorbu. Jubilejní ročník také přivítal novou výtvarnou podobu hlavní ceny. Cenu filmových fanoušků, pro kterou se hlasovalo na ČSFD.cz, obdržel film Po strništi bos. Režisér Jan Svěrák převzal ocenění od zástupkyně ČSFD.cz Barbory Kosařové.

  Nejvíce sošek z celkových patnácti nominací získala komedie Bohdana Slámy Bába z ledu, a to ve všech hlavních kategoriích. Stal se i nejlepším filmem roku, oceněn byl za režii, scénář, hlavní herecké výkony Zuzany Kronerové a Pavla Nového a vedlejší herecký výkon Petry Špalkové. Nejlepší vedlejší herecký výkon předvedl Oldřich Kaiser ve filmu Po strništi bos. Za nejlepší kameru byl oceněn Vladimír Smutný za kameramanský výkon ve filmu Po strništi bos. Nejlepší kostýmy a masky měla podle akademiků koprodukční Milada. Jednu nominaci proměnil minimalistický Křižáček, a to za hudbu. Za nejlepší střih bylo oceněno drama Špína. Své jediné želízko v ohni proměnila Lajka, oceněna byla za nejlepší výpravu. V televizních kategoriích bodovaly projekty Spravedlnost a Svět pod hlavou. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn střihač Alois Fišárek. Přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga 10.3.2018

  ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

  Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic Cinema, který ČNSO představí také v londýnské Royal Albert Hall. Dirigentem je Ben Palmer. "Je nám velkou ctí, že si režisér Steven Spielberg vybral právě náš orchestr," uvedl trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl. Hudbou ze Spielbergova dobrodužného hitu Dobyvatelé ztracené archy začíná mezinárodní projekt Symphonic Cinema, který nabídne spojení hudby s filmovou projekcí na českých i zahraničních jevištích. ČNSO pod vedením britského dirigenta Bena Palmera zahraje například také Jurský park v jednom z nejprestižnějších londýnských sálů, Royal Albert Hall, kde 29. září 2018 vystoupí vůbec poprvé."V plánu jsou ještě koncerty s projekcí Spielbergových filmu E.T. a Čelisti, pak příjdou na řadu další snímky, včetně bondovek nebo rodinného filmu Sám doma," upřesnil Hasenöhrl. 

  První ze série koncertů se uskuteční v úterý 3. dubna, kdy v Obecním domě bude promítnut Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy s živou hudbou Johna Williamse v podání ČNSO. Film z roku 1981 byl nominován na 8 Oscarů, z nichž 4 získal. Podle čtenářů portálu ČSFD jde o 22. nejlepší film všech dob. Český národní symfonický orchestr filmovou hudbu hraje pravidelně na svém festivalu Prague Proms, kde je melodiím stříbrného plátna věnován závěrečný večer Hollywood Night. Živě čeští symfonici vystoupili na turné s tvůrci filmové hudby Enniem Morriconem, Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem nebo Danny Elfmanem. Vstupenky na koncert s projekcí filmu Dobyvatelé ztracené archy jsou v prodeji online na webu orchestru.

 • Obrázek k novince 90. Oscary - výsledky 5.3.2018

  90. Oscary - výsledky

  Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem. Moderátorem večera byl již podruhé komik Jimmy Kimmel. Nejlepším filmem uplynulého roku je snímek, který v současné době čelí obviněním z plagiátorství. Guillermo del Toro získal za Tvář vody i cenu za režii, celkově proměnil snímek čtyři Oscary ze třinácti nominací. Nejlepší hlavní herecké výkony předvedli Frances McDormand ve Třech billboardech kousek za Ebbingem a Gary Oldman za ztvárnění Winstona Churchilla v britském dramatu Nejtemnější hodina. Nejlepší vedlejší herecké výkony pak Sam Rockwell ve Třech billboardech kousek za Ebbingem a Allison Janney za roli bestiální matky v černé komedii Já, Tonya. Nejlepší adaptovaný scénář napsal filmový veterán James Ivory (Dej mi své jméno), nejlepším původním scénářem je rasový satirický horor Uteč debutanta Jordana Peelea. Vůbec poprvé byla nominována za nejlepší kameru žena. Cenu však získal Roger Deakins za film Blade Runner 2049, jedná se o jeho prvního Oscara po neuvěřitelných čtrnácti nominacích. V technických kategoriích zvuku a střihu bodoval Dunkerk. Malou stopu zanechali na vítězích letošních Oscarů i Češi – podíleli se na vizuálních efektech filmu Blade Runner 2049. Nejlepším animovaným filmem roku je Coco. Kompletní výsledky výročních cen Akademie najdete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 38. Zlaté maliny - výsledky 4.3.2018

  38. Zlaté maliny - výsledky

  Jako každý rok, i letos byly den před vyhlášením prestižních Oscarů rozdané jejich opaky - Zlaté maliny. Ceny za nejhorší filmy roku se předávaly v Los Angeles. Nejvíce cen, celkem čtyři, posbíral animák Emoji ve filmu. Nejhorší herecký výkon v hlavní roli předvedli Tom Cruise v remakeu Mumie, za hlavní herecký výkon v ženské roli byl oceněn herec Tyler Perry pro film Boo 2! A Madea Halloween (ve filmu hraje ženskou roli). V kategorii vedlejších herekých výkonů zvítězil Mel Gibson za svou roli v pokračování filmu Táta je doma, ve druhé části soft-porna Padesát odstínů "excelovala" Kim Basinger. Padesát odstínů temnoty zvítězilo i v kategorii Nejhorší Remake nebo Sequel. Speciální cenu Barryho L. Bumsteada získala komedie CHIPs.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 43. César Awards - výsledky 3.3.2018

  43. César Awards - výsledky

  Předávání francouzských filmových cen César, letos v pořadí již čtyřicátých třetích, se konalo v pařížské koncertní síni Salle Pleyel, provázeli jím herečka Vanessa Paradis a komik Manu Payet. Nejvíce nominací získaly snímky 120 BPM a Na shledanou tam nahoře, oba po třinácti. První jmenovaný jich proměnil šest, včetně nejlepšího filmu a nejlepšího vedlejšího herce. Režisér Robin Campillo byl oceněn za původní scénář tohoto dramatu o problematice AIDS, a také za střih. Komediální drama Na shledanou tam nahoře proměnilo nominací pět, mezi nimi i za režii a nejlepší adaptovaný scénář. V hlavních hereckých kategoriích bodovaly filmy Petit Paysan (Swann Arlaud) a Barbara (Jeanne Balibar). Naopak žádnou cenu z deseti nominací neukořistila komedie Dokud nás svatba nerozdělí. Novou kategorií pro letošní rok je Divácký César, toho dostal snímek Raid Dingue. Nejlepším zahraničním snímkem je podle francouzských akademiků ruské drama Nemilovaní. Čestným Césarem byla oceněna herečka Penelope Cruz. Kompletní výsledky najdete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes 3.3.2018

  Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

  Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2018 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu.

   

  Loňského ročníku soutěže se v České republice zúčastnilo 530 mladých lidí.  Zapojilo se do ní 80 škol, kin a knihoven ze všech krajů ČR. Jednu z výher získal i student pražské FAMU Alan Sýs. "Loni koncem března mi volalo neznámé belgické číslo, které mi přes mou počáteční nedůvěřivost sdělilo, že pojedu do Cannes. Až pak jsem si vzpomněl, že jsem na internetu vyplňoval filmový kvíz. Doporučuji vzpomenout si také a kvíz vyplnit. Možná se vám poštěstí a dostane se vám zážitku z největšího filmového svátku minimálně v Evropě," vzpomíná na loňskou cestu do Cannes výherce z České republiky. 

   

  Soutěž #euFilmContest potrvá do 18. března 2018 a účastníci v ní mají odpovědět na 18 otázek týkajících se filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let. Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou KE MEDIA  řada nových českých filmů, naposledy třeba Bába z ledu nebo Lajka.


  V roce 2017 mělo v českých kinech premiéru 53 zahraničních evropských  snímků s distribuční podporou programu KE MEDIA, které  navštívilo téměř 670 000 diváků. Program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Anifilm v Třeboni či FEBIOFEST. Podporu má i na 30 kin v 19 městech -  Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla soutěže a soutěžní otázky najdete na: www.wealllovestories.eu.

   

 • Obrázek k novince Mezinárodní soutěž filmů Nespresso Talents 28.2.2018

  Mezinárodní soutěž filmů Nespresso Talents

  Mezinárodní filmová soutěž Nespresso Talents opět otevírá dveře výjimečným mladým filmařům, kteří milují výzvy a chtějí naplno projevit svou kreativitu. Vítěz získá nejen finanční odměnu na rozjezd své filmové kariéry, ale i exkluzivní pozvánku na Filmový festival v Cannes 2018. Letos musí účastníci soutěže natočit snímek, jehož tématem je žena a její síla, talent a inovativní přístup, se kterým se zasadila o pozitivní změnu ve svém okolí. Specifická je soutěž především tím, že filmy na téma „Co dokáže jen ona“ musí tvůrci natočit na výšku, tedy ve formátu přehrávání, které není pro filmaře tradiční, ale diváci si jej mohou pohodlně přehrát na svých mobilních zařízeních. 

   

  Filmaři z celého světa mohou své snímky přihlašovat do 25. března na Nespresso.com/talents a získat tak šanci na hlavní výhru i účast na seminářích festivalu Cannes se zástupci Semaine de la Critique a Berlinale Talents. Loni se o senzaci postarala mladá filmařka z České republiky Daria Kascheeva, která si získala pozornost poroty svým originálním krátkým filmem To Accept. V konkurenci 317 filmů z více než 40 zemí vyhrála hlavní cenu, což jí otevřelo spoustu dalších cest k rozvoji její filmové kariéry. Za vítězku ji zvolily osobnosti filmového světa, jako je Tom Wlaschiha (herec ze seriálu Hra o trůny), Will Darbyshire (filmař) a Lidia Sheinin (filmová režisérka a vítězka Nespresso Talents 2016). Vítězství Darie zajistilo nejen finanční odměnu ve výši 6000 eur, ale i další odborný mentoring  od partnerů společnosti Nespresso, La Semaine de la Critique a Berlinale Talents. 

   

  Daria Kascheeva si letos zkusí opačnou roli – místo soutěžení zasedne v porotě českého kola soutěže Nespresso Talents. To probíhá automaticky spolu s mezinárodní soutěží a její vítěz získá na vyhlášení vítězů na MFF Karlovy Vary odměnu ve výši 3000 eur, nejlepší české snímky na druhém a třetím místě pak 1000 eur. Spolu s Dariou v porotě usedne i herečka Zuzana Stivínová a producentka Petra Ondřejková.

 • Obrázek k novince Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny 27.2.2018

  Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny

  Festival ProTibet se opět po roce vrací do českých měst, letos s podtitulem Tibetské děti hledají superhrdiny. Smyslem letošního ročníku je podpořit tibetské děti studující v exilové vesničce Tibetan Homes Foundation v jejich cestě za vzděláním a v naději na lepší budoucnost. Najdou se mezi návštěvníky superhrdinové, kteří pomohou dětem splnit jejich sny? Sedmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. Března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímk, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus, politickou situaci a v neposlední řadě život tibetských dětí.

   

  I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Příznivci tibetské kultury se mohou těšit na dokument Oči pro Tibet ukazující, že život na střeše světa, jak bývá Tibet symbolicky nazýván, přináší i jiná úskalí, než o jakých slýcháme v souvislosti s čínskou okupací. Snímek Tání v Tibetu zase nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Klade si otázku, zda zmizí-li himálajské ledovce, co se stane s tibetskými řekami? Na festivalu se představí i snímek Dalajlama: Síla pravdy. Dokument provází Jeho Svatost dalajlamu při návštěvě Dánska, kde šíří myšlenku, že boj Tibeťanů je bojem mezi silou pravdy a silou zbraně. Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

   

  Letošní ročník podpoří vzdělání tibetských dětí v Tibetan Homes Foundation v severoindickém Mussoorie. Žijí zde tisíce dětí vzdálených stovky kilometrů od domova. Dostávají kvalitní vzdělání a jsou jim předávány tradiční kulturní hodnoty. Letošní ročník nese podtitul „Tibetské děti hledají superhrdiny“ a Tomáš Přichystal z organizace MOST ProTibet toto motto přibližuje: „Děti mají své sny a přání a my jsme rádi, že jim je můžeme pomoci plnit. Samozřejmě na to nejsme sami. Společně s našimi podporovateli v projektu Adopce ProTibet plníme přání pro 450 tibetských dětí. Tyto děti už své superhrdiny našly a my bychom byli rádi, kdyby toto štěstí potkalo i další.“ Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace