Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 7.11.2009

  Bradley Cooper má opět kocovinu

  Známe jej především z komedií, teď se z něj Hollywood pokouší vyrobit akčního hrdinu. Právě natáčí The A-Team, pak si v sci-fi thrilleru Dark Fields podle románu Alana Glynna zahraje neúspěšného spisovatele, který se pokouší nakopnout múzy tajnou drogou. Ta aktivuje mozek neslýchaným způsobem a zajistí tak uživateli společenský i finanční úspěch. Časem se však ukáže, že „droga chytrosti“ má děsivé vedlejší účinky, které rozhodně nekončí jen u bolestí hlavy a výpadků paměti. Navíc hrdinu začíná pronásledovat tajemný zabiják. Pokud vám to zní povědomě, nepletete se – o projektu jsme psali, když měl hlavní roli hrát Shia LaBeouf. Ten však odstoupil a náhradníkem bude právě Cooper. Podle scénáře Leslie Dixon (Aféra Thomase Crowna, Hairspray) režíruje Neil Burger. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.11.2009

  The Tourist – prokletý projekt?

  Snad ještě nikdy jsme v novinkách na tomhle webu nepsali o filmu, který by se dočkal tolika rošád na hereckých postech a režisérské židli. The Tourist je remake francouzského špionážního thrilleru Hledejte Anthonyho o americkém turistovi, kterého pro své cíle (dopadnout zločince, který je zároveň její bývalý milenec) zneužije agentka Interpolu. To už dávno víte, četli jste to tady nejméně třikrát. Projekt studia Sony/Columbia prošel několika inkarnacemi. Nejdřív měl režírovat Bharat Nalluri a v hlavních rolích chtěli hrát Tom Cruise a Charlize Theron. Pak Toma nahradil Sam Worthington, roli agentky vzala Angelina Jolie a režírovat měl jako svůj hollywoodský debut Florian Henckel von Donnersmarck (Životy těch druhých). Přestože natáčení má odstartovat už v únoru 2010, náhle došlo k další výměně. Donnersmarck totiž odstoupil kvůli „tvůrčím neshodám“ a s ním odešel i Worthington. Kdo se tedy stane obětí Angelininých manipulací? Vypadá to, že Johnny Depp. Před květnovým startem natáčení Pirates of the Carribean: On Stranger Tides má ještě chvilku čas, tak by to mohl zvládnout. A režie? Nabídka šla tento týden na adresu: Alfonso Cuarón, Ulice málo využívaných kvalitních režisérů, Mexico City. A to zní zajímavě. Neradujte se ale předčasně, Depp i Cuarón jsou pouze ve stádiu „rokování“. Ještě se všechno může změnit a sága bude pokračovat. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.11.2009

  Tisíc a jedna noc jako hrdinská týmovka

  Trailer na Prince of Persia: Sands of Time sice kdovíjak neoslnil, ale nikdo nepochybuje o tom, že tahle Bruckheimerova „prozatímní náhrada za Piráty“ (kombinované s Mumií) bude solidním hitem. Proto se hollywoodští tvůrci poohlížejí po dalších orientálních námětech. Sázkou na jistotu jsou příběhy z Tisíce a jedné noci. Připravte se ale na zcela nové podání. Hrdinou filmu Arabian Nights bude mladý člen palácové stráže u krále Šahriára. Správně, toho, kterému Šeherezáda vyprávěla všechny ty příběhy a porodila mu tři následníky. Do království však náhle vtrhnou síly temnot, zahubí krále a zmocní se i jeho krásné konkubíny. Mladému důstojníkovi se podaří uprchnout a vydá se hledat posily. Konkrétně hrdiny Šeherezádiných pohádek. Dostaví se námořník Sindibád, Aladin s kouzelnou lampou a džinem a několik dalších. Zní to docela zábavně, navíc režisér Chuck Russell natočí tuto „jízdu na létajícím koberci“ (myšleno doslova) ve 3D. Rozpočet je 70 milionů dolarů, což zní skromně, ale známe machry, kteří i za tak málo peněz vykouzlili hodně muziky. Natáčení by mělo začít v dubnu 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.11.2009

  Clooneyho „bokovka“

  George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto dnech natáčí v Evropě zabijácký thriller The American, ale už má jasno i v tom, kde bude zhruba od února. Na Havajských ostrovech. Právě tam jej zavede rodinná „dramedie“ The Descendants o boháči, který vezme dvě dcery na výlet s cílem najít milence své manželky. Účelem je přesvědčit milence, aby se držel zpátky a udržet tím tak rodinu pohromadě. Adaptaci debutového románu Kauiho Harta Hemmingse režíruje Alexander Payne, který od oscarové Bokovky z roku 2004 natočil pouze jednu povídku v Paříži, miluji Tě. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.11.2009

  Neveldine/Taylor – přesun do televize

  Aneb „from Heroes to Zeroes“. To, koneckonců, vystihuje i jejich krátkou kariéru. Scenáristicko-režijní duo zaujalo prvním Zastav a nepřežiješ. Dvojka už diváky tak nenadchla a Gamera mnozí považují za jednu velkou ztracenou příležitost. Mark Neveldine a Brian Taylor to tedy zkusí v televizi. Pro stanici NBC napíšou a zřejmě i zrežírují pilotní film akčního seriálu Zeroes, který se nese přesně v duchu jejich dosavadní tvorby – má se jednat o intenzivní nonstop nářez. Ocitneme se totiž v posledních 60 minutách nespecifikované krizové situace (nepochybně půjde o život), do níž jako poslední možné řešení vpadne tým drsných, nelítostných chlápků. Podle tvůrců tohle nebude jeden z těch seriálů, které vás mnoha díly nudí „vývojem vedoucím ke krizi“. Tentokrát budeme vrženi přímo do nervydrásající tísně, kdy už je brutální síla jediným východiskem. Otázkou zůstává, jestli opakování tohoto principu nezačne nudit dřív než ta „natahovaná gradace“ konkurenčních seriálů. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.11.2009

  Milla Jovovich a vrah bez obličeje

  Díky Dokonalému úniku máme Millu čerstvě zapsanou jako „holku, která má občas štěstí na zábavný film“. Uvidíme, jak se jí bude dařit dál. V pátek má v USA premiéru její sci-fi horor The Fourth Kind, momentálně Milla v Torontu natáčí Resident Evil: Afterlife a brzy se svěří do rukou scénáristy a režiséra Juliena Magnata v thrilleru Faces in the Crowd. Ten má zajímavou zápletku – zahraje si totiž ženu, která jen se štěstím přežije útok sériového vraha. Utrpí však zranění hlavy, díky kterému si nedokáže zapamatovat žádný obličej. V okamžiku, kdy od nějakého člověka odvrátí pohled, zapomene, jak vypadal. Jak jinak, vrah chce rozdělanou práci dokončit, a tak se motá kolem Milly a čeká na vhodnou příležitost. Natáčení odstartuje v březnu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.11.2009

  Nahradí Jackmana Neil Patrick Harris?

  Nelekejte se, není řeč o roli Wolverinea. Hugh Jackman však s díky odmítl nabídku Billa Mechanica a Adama Shankmana, producentů nejbližší oscarové show (na jaře bude Hugh natáčet sci-fi The Real Steel), takže se mluví o náhradníkovi. Šíři se fámy, že horkým kandidátem je právě Barney ze seriálu How I Met Your Mother. A to není jediná výměna v dnešní novince. Hranou adaptaci animovaného seriálu The Jetsons dlouhá léta plánoval natočit Robert Rodriguez. Ten však má momentálně plné ruce práce s postprodukcí Machete, produkováním Predators a blížícím se natáčením Spy Kids 4 (ech). Studio Warner proto nabídlo projekt Petru Segalovi, který naposledy obstojně komerčně uspěl s Dostaňte agenta Smarta. Náhradu budou muset hledat i Guillermo del Toro a Peter Jackson, protože John Rhys-Davies razantně odmítl možnost, že by opět podstoupil „to utrpení v maskérně“, pokud by měl hrát jednoho z trpaslíků v Hobitovi. No a nakonec jedna výměna v sídle severských bohů. Asgardu bude v komiksové adaptaci Thor, kterou začne v lednu natáčet Kenneth Branagh, vládnout Anthony Hopkins. Přijal totiž roli Odina a vyšachoval tak z projektu původně zamýšleného Brita Briana Blesseda. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 31.10.2009

  Potřetí proti mimozemskému šmejdu

  O návratu agentů v černým kvádrech a černých brýlích, kteří se starají o to, aby se mimozemští imigranti na Zemi chovali slušně (a pokud ne, aby se o tom nedozvěděla veřejnost), se mluví už nějakou dobu. První dvě části vydělaly dohromady přes miliardu dolarů, takže je logické, že studio Columbia Pictures chce trojku. Základním předpokladem je dobrý scénář. A to by mělo být v suchu, protože Men in Black 3 napíše Etan Cohen, který se podílel na Tropické bouři. Sranda to tedy zaručeně bude – ale co dál? Nikdo neví. Získat Barryho Sonnenfelda by neměl být problém, ale návrat Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese do hlavních rolí zůstává nejistý. Možná se studio pokusí o podobnou fintu jako v plánovaných Ghostbusters 3 – přivede na scénu nové rekruty, které vytrénuje některý z mazáků. Každopádně tyhle otázky bude potřeba zodpovědět co nejdříve – Columbia Pictures sní o tom, že natáčení začne už někdy během roku 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.10.2009

  Neil vs. Neill – kdo natočí Dunu?

  Peter Berg je z kola ven. Přes dva roky všem vykládal, jak hodlá proměnit sci-fi klasiku Franka Herberta v akční velkofilm... a pak podepsal s Universalem smlouvu na dva jiné filmy (včetně adaptace deskové hry Battleship) a bylo jasné, že Dunu nenatočí. Studio Paramount ji chce totiž dostat na plátna kin co nejdřív (aby ještě stihla vytěžit něco z popularity vesmírné sci-fi, kterou snad nastartuje Avatar). Navíc scénář je hotový, Josh Zetumer už odevzdal 175-stránkovou adaptaci. Berg a jeho produkční společnost Film 44 z projektu vycouvali. Kdo tedy bude režírovat? Paramount chce někoho s vášní pro předlohu, a toto kritérium údajně splňuje Skot Neil Marshall. U něj je však problém s tím, že ještě nenatočil pořádný hit. Naopak Neillu Blomkampovi se to s Districtem 9 povedlo, navíc studiu se zamlouvá jeho schopnost vyčarovat „mnoho muziky za málo peněz“. Duna bude mít totiž rozpočet 175 milionů dolarů, což sice není málo, ale u výpravného eposu, jakým tenhle příběh bezesporu je, budou tvůrci potřebovat hodně vynalézavosti, aby si s tím vystačili. Na závěr klep ze zákulisí: Berg údajně plánoval obsadit do role Paula Atreida Roberta Pattinsona. Je tedy rozhodně dobře, že už si na tomto písečku dále nehraje. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.10.2009

  Paranormální sci-fi a paranormální dvojka

  Narodil se v Izraeli, ve svých devatenácti letech odjel do USA, vystudoval grafiku a animaci a je tvůrcem nejrentabilnějšího filmu (nejen) roku 2009. Oren Peli. Paranormal Activity natočil za 15 000 dolarů, Paramountu film prodal za 300 000, tržby se momentálně pohybují kolem 65 miliónů dolarů. Americký sen. Studio chce samozřejmě dvojku, možná se jí dočkáme už za rok a uvidíme, jestli se pseudoautentická duchařina opět úspěšně popere se sérií Saw o titul hororového krále Halloweenu. Otázkou zůstává, jestli i dvojku natočí Oren Peli. Ten momentálně v Utahu pracuje na sci-fi thrilleru Area 51, o který se v Hollywoodu strhla nelítostná válka. Nakonec Peli film s rozpočtem 5 miliónů prodal za hezkých 10 miliónů dolarů. Kupodivu dražby se nezúčastnil samotný Paramount, takže na Peliho talentu bude tentokrát vydělávat někdo jiný. Area 51 používá stejný koncept „nalezených videozáznamů“ jako aktuální megahit. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

 • Obrázek k novince 2.10.2018

  Nový seriál Světlu vstříc na iDNES KINO

  Na iDNES KINO mohou diváci nově sledovat seriál plný černého humoru Světlu vstříc! Cyklus anekdotických příběhů z krematoria ve finanční tísni, se stopáží do deseti minut byl natočen v reálných lokacích a v každém z dvanácti dílů přinese zábavný pohled na jeden konkrétní pohřeb a jeho bizarní souvislosti. "Vsadili jsme na jistotu, tedy na komediální talent Petra Čtvrtníčka a černý humor, který v Česku funguje. Věříme, že se diváci skvěle pobaví," řekl Vladimír Mužík, ředitel videoobsahu společnosti MAFRA, a. s.

   

  Krematorium v seriálu Světlu vstříc se potýká s nedostatkem financí a nežádanou konkurencí v blízkém Týništi. Jedním z hlavních motivů celého cyklu je proto hledání řešení, jak zvýšit četnost žehu, ale i využití "kremáče" pro jiné příležitosti - jako je například pronájem prostor pro volby, cvičení aerobiku anebo nabídka skutečně netradičního doplňkového sortimentu... Jednotlivé díly seriálu jsou uzavřeny samostatnou pointou, na předchozí epizody však navazují poetikou či odkazy. V rolích pracovníků krematoria, více či méně postižených svou profesí, se blýsknou například Ladislav Županič (Ředitel), Dana Batulková (Omývačka mrtvol), Petr Čtvrtníček (Spalovač) či Martin Evžen Kyšperský (Obřadník). Vedlejší postavy si zahráli mimo jiné Arnošt Goldflam, Hana Kynychová či Petr Halberstadt.

   

  Autory námětu seriálu jsou Petr Čtvrtníček a David Ondříček. Scénáře a režie se ujal Tomáš Hodan. "Námět vznikal na popud Davida Ondříčka. S Petrem Čtvrtníčkem, spolutvůrcem námětu, a s Robertem Geislerem, se kterým jsme na námětu spolupracovali zpočátku, se dobře známe už z dřívějších projektů. Internetová tvorba nabízí naprostou volnost a my ji v plné míře využíváme. U seriálu z krematoria to ostatně ani jinak nejde. Zatím k nám nedoputovala jediná věta typu 'To už je moc' nebo 'Tohle divák nezkousne'. A tak se diváci mohou těšit na Danu Batulkovou, která bude umývat mrtvoly, nebo Ladislava Županiče shánějícího všemožně nebožtíky, aby krematorium prosperovalo," uzavřel Tomáš Hodan, scenárista a režisér seriálu Světlu vstříc. Produkci seriálu zajistila společnost Lucky Man Films. Sledujte premiérový díl online ZDE

 • Obrázek k novince 29.9.2018

  Získejte grant 7500 EUR a natočte vlastní film!

  Do konce října probíhá v 27 zemích Evropské unie v rámci kampaně #EUandME soutěž mladých filmových talentů. Studenti filmových středních, vyšších odborných a vysokých škol, ale i profesionálové, mohou přihlásit svůj námět na film v jedné z pěti tematických kategorií: mobilita, udržitelnost, dovednosti a podnikání, digitalizace a práva. Výherce v každé kategorii se může těšit na grant ve výši 7500 EUR a možnost zrealizovat vlastní film pod vedením zkušeného režiséra.

   

  Přihlaste se do soutěže, ať má šanci na výhru i nápad z Česka! Na webových stránkách europa.eu se do soutěže mohou přihlásit filmaři s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, kterým bude v době uzávěrky přihlášek (31. října 2018) 18 až 35 let. Součástí přihlášky musí být synopse scénáře, krátké video pořízené chytrým telefonem představující autora a ukázka snímku, který autor natočil v posledních pěti letech. Porota složená z pěti evropských filmových režisérů přihlášky posoudí a vybere deset kandidátů – po dvou v každé kategorii. Od ledna 2019 potom bude v průběhu pěti týdnů o vítězích rozhodovat veřejnost v online hlasování. Každý týden bude věnován jedné kategorii: oba kandidáti budou představeni a lidé rozhodnou, který filmový námět se jim líbí víc. Každý z pětice výherců získá grant 7 500 EUR a do konce dubna 2019 s podporou profesionálů zrealizuje svůj námět.

   

  Mezi členy poroty jsou například Dalibor Matanić, Yorgos Zois či Zaida Bergrothová. Tito, i další profesionální režiséři se již tematickým kategoriím, ve kterých nyní soutěží mladé filmové talenty, věnovali. Pro inspiraci můžete jejich snímky z kampaně #EUandME vidět na europa.eu.

   

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace