Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Jolie na útěku 14.8.2008

  Jolie na útěku

  Angelina Jolie patří mezi nejvíce vytížené herečky v Hollywoodu a jak to tak vypadá, po pauze netouží. Na plátna kin se totiž začínají vracet vládní agenti, kteří dokáží člověka zabít během dvou vteřin jednadvaceti různými způsoby holýma rukama a ona by u toho ráda byla také. Casino Royale a trilogie o Jasonu Bournovi jsou filmy, které ukázaly, že špionážní téma, když je namíchané se správnou dávkou reality, pořád táhne. Thriller Edwin A. Salt, v němž byl ještě donedávna za hlavní hvězdu Tom Cruise, bude vyprávět o agentovi, který je obviněn ze spolupráce s Ruskem a teď se musí dát na útěk před vlastními kolegy, aby očistil svoje jméno. Cruise se však rozhodl natočit namísto thrilleru rodinnou komedii Food Fight a namísto vyskakování z jedoucích aut bude vařit ve školní jídelně. V hlavní roli ho nahradí trochu překvapivě právě Angelina Jolie. Už teď je jasné, že scénář bude potřebovat trochu úprav, měl by se o něj postarat Kurt Wimmer, režisér filmů Equilibrium a Ultraviolet, a změní se stoprocentně i název. Film bude režírovat veterán Phillip Noyce, který v devadesátých letech zadaptoval dvě knihy Toma Clancyho – Vysokou hru patriotů a Jasné nebezpečí. S agenty a tajnými službami má tedy zkušeností dost. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Další biografie na obzoru 13.8.2008

  Další biografie na obzoru

  Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a Hollywood se na to rozhodl reagovat. Oliver Stone, kterému se ještě před pár lety přezdívalo „svědomí Ameriky,“ teď kutí životopis George Bushe, nazvaný jednoduše W. Ten bude mít premiéru už letos na podzim, ale vypadá to, že se chystá filmový profil i další významné politické osobnosti. Robert F. Kennedy měl v roce 1968 velkou šanci stát se prezidentem USA a celá země do něj vkládala své naděje na lepší zítřky. Historie však chtěla, aby se Robert Kennedy zapsal do učebnic dějepisu z úplně jiných důvodů. Chris Columbus, režisér prvních dvou filmů o Harrym Potterovi, by rád zmapoval Kennedyho kampaň, která ho měla dovézt až do Bílého domu. Columbusův poslední film Bohémové byl i přes své kvality solidní propadák a režisér by se tak velmi rychle potřeboval vrátit do první ligy. Za svou kariéru si však zatím podobný film nevyzkoušel, takže se bude muset dost možná hodně snažit, aby s tímhle poměrně ambiciózním projektem uspěl nejen u milovníků politiky. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Lucas vs Elvis 12.8.2008

  Lucas vs Elvis

  Není to ani týden, co George Lucas začal mluvit o pátém dobrodružství Indiana Jonese, a už teď si chystá náhradní program, kdyby mu to nevyšlo. Slavného archeologa ale úplně opustit nehodlá. Shia LaBeouf, který si ve čtvrtém Indyho dobrodružství zahrál parťáka hlavního hrdiny Mutta Williamse, by totiž mohl dostat vlastní film. Je to poměrně logické. Harrison Ford už je téměř důchodce a nová generace potřebuje nové dobrodruhy. Navíc LaBeoufova hvězda stoupá raketovou rychlostí. George Lucas nedávno napůl v žertu prohodil, že v samostatném filmu by mohl Williams pátrat po osudu Elvise Presleyho a po tom, co nám předvedl poměrně divoký scénář čtvrtého Indyho, se nemůže ani ta nejbizarnější informace brát na lehkou váhu. Král rock`n`rollu měl hlavní nebo důležitou roli ve spoustě filmů, ať už v životopisném Elvisovi, Scottově Pravdivé romanci, přeplácané akci 3000 mil na útěku nebo originální nezávislárně Bubba Ho-tep, kde ho neodolatelně zahrál Bruce Campbell. Ovšem tohle oznámení byl od Lucase přeci jenom s největší pravděpodobností vtip, který však ukázal, že s novou postavou z Indiana Jonese se pro budoucnost nejspíš počítá. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Zemřel Bernie Mac 11.8.2008

  Zemřel Bernie Mac

  Letošní rok si dost možná udrží ošklivé privilegium v tom, že během něj zemřelo nejvíce filmových hvězd. To, že se na konci ledna Heath Ledger omylem předávkoval léky a nemůže si tak bohužel užívat úspěch Temného rytíře, dnes už ví každý. Včera se k němu bohužel přidal další herec, který mohl ještě pár let pracovat. Bernie Mac zemřel v padesáti letech v Chicagské nemocnici na zápal plic. Mac byl sice známý z televize především americkému publiku, ale v posledních letech se mu začalo dařit i ve filmu. Objevil se v hvězdami napráskané trilogii Dannyho Parťáků, ale už před tím nahradil ve dvojce Charlieho andílků Billa Murraye. V loňském roce jsme ho mohli vidět v menší roli v Transformerech a zahrál si třeba i v komedii Santa je úchyl. Letos by se v kinech měla objevit ještě hudební komedie Soul Men, ve které si spolu se Samuelem L. Jacksonem zahrají stárnoucí muzikanty. Jeho bohužel posledním filmem bude příští rok opět komedie Old Dogs režiséra Walta Beckera, kde se objeví vedle Johna Travolty, Robina Williamse nebo Matta Dillona. Tahle hvězdně obsazená záležitost ho mohla konečně vystřelit mezi komediální špičku. Bohužel už se tak nestane. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Transformeři se možná zpozdí 10.8.2008

  Transformeři se možná zpozdí

  Michael Bay a jeho obří roboti se příští léto vrátí. První Transformeři vydělali celosvětově téměř tři čtvrtě miliardy dolarů jen v kinech a na dvojku fanoušci akční filmů čekají jako na smilování. A teď možná budou čekat o něco déle. Představitel hlavní role Shia LaBeouf měl totiž nedávno autonehodu, ze které vyšel se zlomenou rukou, což by nebyl problém, protože režisér se rozhodl jeho zranění zakomponovat do filmu. Teď je ale situace složitější, protože LaBeouf s největší pravděpodobností přijde o prst. Ne že by mu to zničilo hereckou kariéru a že by se kvůli tomu řádění naštvaných robotů muselo přesouvat až na rok 2010, ale herec bude zkrátka chvilku mimo provoz. Natáčení dvojky Transformerů zatím pokračuje a tvůrci se bijí do prsou, že všechno stihnou, ale zatím nikdo pořádně neví, na jak dlouho bude hlavní hvězda v nemocnici a jaké změny bude nutné v natáčení udělat. Pokračování Transformerů by se mělo objevit příští rok, ale je dost možné, že s datem premiéry se bude trošku hýbat. Co se týče kariéry LaBeoufa, ohrožena by být neměla. S protézou místo prstu hraje například i Daryl Hannah a jak zatápěla Umě Thurman v Kill Billovi! (MrHlad)
 • Obrázek k novince Depp a Burton v říši divů 9.8.2008

  Depp a Burton v říši divů

  Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého Edwarda, a naposledy jsme výsledky jejich práce mohli vidět v loňském roce ve velmi osobitém muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street. Režisér Burton si zkrátka v Deppovi našel ideálního herce, který je pro něj schopný zahrát vraždícího psychopata, trhlého majitele továrny na čokoládu i režiséra nejhorších filmů na světě (jde o film Ed Wood. O Uwe Bollovi se ještě nic nenatočilo). Teď se tyhle dvě filmové ikony rozhodly spojit síly posedmé. Tim Burton totiž bude točit novou adaptaci klasické knížky Alenka v říši divů a na plac si s sebou přivezl i svého nejoblíbenějšího herce. Depp by si měl zahrát postavu, která se v originále jmenuje Mad Hatter a je majitelem jednoho z největších a nejdivnějších klobouků vůbec. Hlavní roli holčičky, která v králičí noře objeví úplně nový svět, si zahraje Mia Wasikowska. Film by měl být částečně hraný a částečně se bude spoléhat na animaci, je tedy dost možné, že Depp zůstane jen zavřený v dabingovém studiu. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Střídání na Kriminálce 8.8.2008

  Střídání na Kriminálce

  To, že Jerry Bruckheimer vládne akčním filmům, by bylo zbytečné připomínat, ale on je podobně úspěšný i v televizi. Mezi jeho nejslavnější a nejvýdělečnější dílka patří série CSI. V televizi teď můžete narazit na detektivy z Kriminálky Las Vegas, Miami a New Yorku. První jmenovaná série v Americe začne už svou devátou sezónu, avšak fanoušci policistů, kteří dokáží najít ve vyhořelém skladišti vlas a z něj zjistit identitu vraha, se budou muset připravit na poměrně zásadní změnu. Mozek týmu Gil Grissom, kterého si zahrál William Petersen, totiž hodlá brzy skončit. Petersenovi sice seriál znovu nastartoval uvadající kariéru, ale upsat se na osm let jedné roli je přeci jenom trochu silná káva. Naštěstí je CSI natolik silná značka, že si tvůrci mohou dovolit hledat náhradu mezi hereckou elitou. V nové roli policisty, který se k týmu přidá a brzy se zjistí, že jeho genetický kód se až podezřele podobá DNA sériového vraha, by televize CBS nejraději viděla Kurta Russella, Johna Malkoviche nebo Laurence Fishburnea. Morpheus z Matrixu má podle všeho z celé trojice největší šanci. Snad se mu do rozjetého seriálového vlaku podaří naskočit bez větších problémů. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Když se nedaří, je dobré začít znova 7.8.2008

  Když se nedaří, je dobré začít znova

  Věděl to Christopher Nolan a rozhodl se natočit Batmana od začátku. Věděl to i Louis Leterrier a dal novou šanci Hulkovi. A evidentně to ví i Frank Miller a Jason Statham. Na comicsovku Daredevil si dnes už vzpomene málokdo. Příběh slepého právníka Matta Murdocka, jenž po nocích likviduje zločince, které nemůže dostat do vězení, v silné konkurenci právem zapadl. Avšak Frank Miller by mu rád dal druhou šanci. Člověk, který je zodpovědný za předlohu k 300: Bitva u Thermopyl, do značné míry měl vliv na tvář dnešního Batmana a spolu s Robertem Rodriguezem si odrežíroval své vlastní Sin City, teď sice chystá stylizovanou comicsovku The Spirit, ale nechal se slyšet, že by se rád podíval na zoubek i Daredevilovi, na němž pracoval jako comicsový scénárista. Pokud se však začne někdy v budoucnu točit, bude to s největší pravděpodobností bez Bena Afflecka, protože o hlavní roli si řekl právě Jason Statham. A Millerovi se tenhle nápad zalíbil. Statham by potřeboval roli, která by ho konečně vykopla do první ligy a comicsovka by mohla být přesně to pravé. Jestli ale o nového Daredevila budou mít zájem fanoušci a studia, to je úplně jiná otázka. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Další Indiana Jones 6.8.2008

  Další Indiana Jones

  Indiana Jones a království křišťálové lebky možná nebyla taková bomba, jak se očekávalo, ale každopádně ve světě film vydělal už téměř tři čtvrtě miliardy dolarů, což je suma, která ani hvězdy velikosti Stevena Spielberga, George Lucase a Harrisona Forda nenechává v klidu. Indiana Jones možná v tváři malinko zestárnul, ale jeho fanoušci na něj nezapomněli. A George Lucas se teď prořekl, že jim možná chystá přídavek. Jeden z duchovních otců nejslavnějšího filmového archeologa má sice hodně práce, protože do kin se teď chystá animák ze světa Hvězdných válek Star Wars: Klonové války, pracuje i na dvou seriálech a na filmu o černošských pilotech ve druhé světové válce. Pátého Indyho by ale rád dostal do kin a přál by si (stejně jako my), aby čekání bylo kratší než posledně, kdy mezi trojkou a čtyřkou uběhlo dlouhých devatenáct let. Spielberg i Ford by do toho údajně šli, takže pokud se podaří sepsat slušný scénář a sladit diáře všech tří pánů, mohli bychom si za pár let zase pobrukovat tu slavnou melodii. (MrHlad)
 • Obrázek k novince Freddy vs. Jason vs. ? 5.8.2008

  Freddy vs. Jason vs. ?

  Bývalý táborník z Crystal Lake Jason Voorhees a kotelník z Elm Street Freddy Krueger se nesmazatelně zapsali mezi hororové ikony, ale v kinech se naposledy objevili před pěti lety. A rovnou spolu. Akční horor Freddy vs. Jason ukázal, že oba dva mají ještě dost síly na to, aby povraždili pár teenagerů. Ať už někde v lese nebo ve světě snů. Bohužel to ale vypadá, že o staré hororové ikony nikdo moc nestojí. Remake Pátku třináctého se objeví v kinech už v únoru 2009 a nová Noční můra v Elm Street se už také chystá. Ti „staří“ do důchodu ale ještě odejít nechtějí. Představitel kotelníka s vražednou rukavicí Robert Englund se nechal slyšet, že na pokračování crossoveru Freddy vs. Jason se pilně pracuje. Jako třetí do party měl být původně hrdina hororové série Evil Dead Ash Williams, ale jelikož jeho tvůrce Sam Raimi chystá remake, vypadl ze hry. Na jeho místo by podle drbů a Englunda mohl přijít samotný Michael Myers z Halloweenu. A údajně se počítá i s Jamie Lee Curtis. Každopádně první setkání Jasona Voorheese s Freddym Kruegerem stálo za to a byla by škoda, kdyby se tyhle dvě postavy objevovaly už jen v předělávkách. (MrHlad)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Playstation Noc Reklamožroutů 17.2.2018

  Playstation Noc Reklamožroutů

  Nejzábavnější světová reklamní show PLAYSTATION NOC REKLAMOŽROUTŮ proběhne v pražském kině Lucerna v pátek 2. března 2018 od 19.00 hodin. Následovat ji bude ve čtvrtek 8. března 2018 show v brněnském klubu Fléda. Vstupenky na obě akce jsou k dispozici v předprodejích Ticketpro, Ticketportal, SMS ticket či Goout. Téměř 300 spotů z 50 zemí světa v bloku trvajícím přes 5 hodin. Také letos Reklamožrouti letos servírují reklamy chytré i hloupé, inteligentní a nudné, exotické nebo lokální. Diváci si tak mohou vychutnat přehlídku toho nejlepšího, co svět reklamy za poslední léta vytvořil.

   

  "Dramaturgové přehlídky si dávají záležet na tom, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Zajímavé jsou také rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně efektu z malého rozpočtu,” vysvětluje pořadatel David Horáček. Letošní PlayStation Noc Reklamožroutů ukazuje, jak do propagace přirozeně vstupují i prvky typické pro každou kulturu určité země. Nejlepším příkladem je třeba pákistánská reklama na čaj, která je natočena v bollywoodské stylu. Značka Nokia vtipně využívá aktuální trend selfie fotografií, Mercedez Benz zase natočil sexy reklamu o vztahu aut. Pětihodinové pásmo reklam bude rozděleno do 4 bloků. V přestávkách diváky čeká atraktivní doprovodný program. Kromě soutěží bude diváky bavit DJ, hrací konzole PlayStation, prezentace virtuální reality a nového herního formátu PlayLink, fotobudka Fotonaut, dámy se mohou nechat nalíčit luxusní dekorativní kosmetikou.

   

  NOC REKLAMOŽROUTŮ je unikátní přehlídka nejlepších reklam z celého světa. Mimo festivalu v Cannes jde o největší událost ve světě reklamy, která se koná už přes 30 let a v současnosti je k vidění ve více než 40 zemích světa. Poprvé se uskutečnila v roce 1981, pořadatelem byl Jean-Marie Boursicot a ihned slavila úspěch. Každý rok tato show probíhá ve více než 150 městech celého světa, a jednou z jejích tradičních zastávek jsou také Praha a Brno. Kromě nepřeberného množství reklam přináší show i zajímavé svědectví o naší době. Poselství je natolik jasné a srozumitelné, že překonává jazykové a kulturní rozdíly. Více informací na www.reklamozrouti.cz.

 • Obrázek k novince SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum 14.2.2018

  SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum

  Od pátku 16. do neděle 18. 2. se bude Dvořákova síň Rudolfina proměňovat pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Úchvatné spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídne divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL. Vstupenky na unikátní zážitek je možné zakoupit již nyní v síti Ticketstream nebo na www.signalvrudolfinu.cz.

  Výjimečný audiovizuální projekt SIM/NEBULA přináší do Prahy spojení současného světelného a digitálního umění s nesmrtelnými skladbami hudebních klasiků. Jedenáct světových vizuálních umělců pomocí videomappingu promění interiér Dvořákovy síně Rudolfina a vtáhne diváky do fantaskního světa, který dokáže vytvořit jen světlo spolu s moderními technologiemi. Hudební složku unikátního audiovizuálního zážitku obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod vedením dirigenta Jana Kučery zahraje skladby velikánů klasické hudby: zazní Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany, 2. věta symfonie Z Nového světa Largo a předehra Karneval z pera Antonína Dvořáka a 2. věta symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského.

  Za projektem SIM/NEBULA stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL, kteří k jeho realizaci sezvali vizuální umělce z celého světa. Výtvarného konceptu i uměleckého vedení projektu se ujal Amar Mulabegovič ze studia The Macula. Mezi jedenáctkou tvůrců se objevili například Can Buyukberber a Jan Šíma, které návštěvníci SIGNAL festivalu, stejně jako Mulabegoviče, znají jako autory některých festivalových instalací. Výrazným jménem je i světově oceňované studio NOHlab, které za svoji práci sbírá významné mezinárodní ceny a mezi jeho klienty patří například skupina Pink Floyd nebo značka Chanel.


  Více informací naleznete na: www.signalvrudolfinu.cz.

 • Obrázek k novince Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově 12.2.2018

  Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

  Únorové a březnové pondělky budou v kině Dlabačov ve znamení filmů od finského režiséra, jednoho z nejvýznamnějších evropských filmových tvůrců Akiho Kaurismäkiho. Těšit se můžete na jeho režijní debut Zločin a trest, natočený podle jeho scénáře jako adaptace stejnojmenného Dostojevského románu. Dalšími snímky budou legendární Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Muž bez minulosti, díky kterému se dostal do podvědomí veřejnosti a další filmy z jeho rozsáhlého díla. Přehlídka Kaurismäkiho filmů obsadí pondělky v břevnovském kině Dlabačov a v programu bude od 12. února do 19. března.

   

  Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Do roku 1983 se podílel na scénářích svého staršího bratra Mika. „Po svém prvním samostatném filmu Zločin a trest začal Aki Kaurismäki točit pravidelně autorské snímky plné osobitého humoru a poetiky. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, takzvanou Akilandii, kde se periferie stává centrem,“ vysvětluje Kristina Charvátová z kina Dlabačov výběr filmů tohoto finského autora pro únorovou a březnovou přehlídku. Jeho film Muž bez minulosti, který v loňském roce uvedl Filmový festival v Karlových Varech, získal prestižní ocenění Grand Prix v Cannes. Z loňského Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii za svou novinku Druhá strana naděje.

   

  Kino Dlabačov uvede v rámci přehlídky tyto snímky Akiho Kaurismäkiho: Zločin a trest, Stíny v ráji, Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Smlouva s vrahem, Děvče ze sirkárny, Bohémský život, Juha, Muž bez minulosti, Světla v soumraku, Druhá strana naděje, Le Havre. Více informací naleznete na  www.dlabacov.cz nebo na facebooku kina Dlabačov. Vstupenky za 80 Kč si je možné už v tuto chvíli zakoupit v pokladně kina nebo na www.dlabacov.cz.

 • Obrázek k novince 5. ročník festivalu Future Gate 7.2.2018

  5. ročník festivalu Future Gate

  Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se zajímavými hosty. Letošním tématem jsou ženy ve sci-fi. To pomalu ale jistě přestává být doménou mužů. O své místo se již dávno hlásí hrdinky jako je Ellen Ripley, Sarah Connor nebo princezna Leia. Ty nepotřebují ochranu silných mužů. Dokáží se dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii. Ženy se stále více prosazují i ve světě vědy. Letošním ročníkem chceme vzdát hold jak fiktivním, tak skutečným ženám vědy a fantastiky. Mezi filmové novinky letošního ročníku patří film Jak balit holky na mejdanech podle povídky Neila Gaimana, kterého dobře známe díky comicsu Sandman nebo knihy a seriálu Američtí bohové. Druhou novinkou bude ruský hrdinský epos podle skutečné události - opravě orbitální stanice Saljut-7, která nezadržitelně padá do atmosféry. Poslední novinkou je polský film o cestování časem Muž s magickou krabičkou, který nás zavede jak do Varšavy roku 2030, tak do stalinistických 50. let. 

   

  Klasiky jsme letos vybírali opravdu pečlivě. Terminátor 2 jistě není třeba představovat. Ve snímku po boku kulturistky a prepperky s Kasandřiným syndromem Sarah Connor stane v roli klaďase T-800 - padouch z prvního dílu. Společně budou chránit drzého puberťáka, který má jednou zachránit svět před nadvládou robotů. Pátý element v hlavních rolích s Brucem Willisem a Miliou Jovovich také není třeba představovat. V zuřivě barevném světě plném bizarnosti srší akcí a humorem nejen hrdina, ale i hrdinka s oranžovým přelivem a izolepou místo oblečení. Další dvě klasiky jsou o něco staršího data výroby, ale prošlé tedy rozhodně nejsou. V klasice s velkým K - Vynález zkázy - se můžete pokochat oldschoolovými triky z doby, kdy počítače uměly maximálně vytopit velkou místnost. Přijďte se podívat na to, jak v roce 1958 Karel Zeman přivedl k životu ty nejdivočejší vize Julese Verna jen s pomocí loutek, střihu a perspektivních triků. Poslední legendou je polská komedie Sexmise, ve které se dva vědci po nezdařeném experimentu s cestováním časem ocitnou v totalitní společnosti budoucnosti, ve které neexistují muži. Není to ale taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát.

   

  V sekci dokumentů uvedeme dva snímky. Jednak to budou Brouci, film o tom, proč je do budoucna dobrý nápad zařadit do jídelníčku členovce, a Amatéři ve vesmíru - film o nadšencích, kteří se rozhodli postavit na koleni raketu, která doletí na oběžnou dráhu. Jako každý rok vás čekají také krátké sci-fi filmy iShorts. Milovníky Stephena Kinga jistě zaujme první česká adaptace jeho povídky - film Jsem brána. Ti z vás, kdo mají rádi humor, pak jistě potěší maraton satirického sci-fi seriálu České televize Kosmo. Teď už potřebujete jen stroj času nebo klonování, abyste vše stihli! Více na www.futuregate.cz

 • Obrázek k novince Česká radost v českých kinech online 4.2.2018

  Česká radost v českých kinech online

  Výběr Česká radost v českých kinech uvádí osm filmů ze soutěžních sekcí 21. MFDF Ji.hlava online na portálu DAFilms.cz. V kinech tyto snímky během listopadu a prosince zhlédlo téměř 1000 diváků na 32 projekcích po celé republice. Nejvíce táhne brněnský snímek Všechno bude fajn a dokumentární portrét komunistického státníka Milouše Jakeše Milda. Osm filmů ze soutěžních sekcí 21. Ji.hlavy pokračuje v kinech, v kulturních centrech po celé republice i online. „Chtěli jsme, aby byl výběr tematicky i formálně co nejrozmanitější. Aby oslovil co nejširší publikum. Diváci se mohou těšit třeba na filmy z pomezí dokumentu a hraného filmu, nebo na formálně výjimečné práce,“ dodává vedoucí projektu Tereza Swadoschová.

   

  V turné po regionech i online tak pokračuje snímkem Umírání pro začátečníky režisérského tandemu Bára Kopecká a Marek Bouda, kteří se zamýšlí nad tématem lidské konečnosti. V krasojízdě pokračuje i film Skokan Petra Václava. Do takřka pohádkového příběhu o romském recidivistovi, který se vypraví hledat štěstí na filmový festival v Cannes, obsadil režisér skutečného trestance Julia Oračka. Milovníci filmu si mohou i nadále užít filmový portrét někdejšího prvního tajemníka komunistické partaje Milouše Jakeše Milda režiséra Pavla Křemena, autentický obrázek Brna režiséra Robina Kvapila, Všechno bude fajn. Krom celovečerních filmů uvádí cyklus i krátké filmy. K vidění je vietnamský snímek Bo Hai Dužana Duonga, záznam posledního sfárání do dolu Paskov ve snímku Poslední šichta Tomáše Hisema režiséra Jindřicha Andrše nebo animovaný příběh o vietnamském dětství v Česku Malá. Celý výběr je k vidění v online dokumentárním kině DAFilms.cz.

 • Obrázek k novince Legendární kino Aero slaví dvacet let 31.1.2018

  Legendární kino Aero slaví dvacet let

  Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka, cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem z organizace Lékaři bez hranic, projekci pro sousedy, Aero naslepo, den s tím nejlepším z Aeroškoly a narozeninový večírek. Aero je jedno z posledních jednosálových pražských kin. Sídlí ve funkcionalistické budově, která je situována ve dvorním traktu obytného domu na ulici Biskupcova na pražském Žižkově. Otevření kina proběhlo 10. listopadu v roce 1933. Jeho „nová historie“ se však začala psát 6. února 1998. Občanské sdružení Pro-Aero, Společnost pro obnovu a rozvoj kina Aero zde po částečné rekonstrukci prostor odehrálo první film, kterým byl iránský snímek Chuť třešní. Měsíčně v něm proběhne minimálně 60 filmových projekcí.

   

  Během oslav chceme ukázat to nejlepší, tedy to co dělá Aero Aerem. Na oslavy dvaceti let plánujeme sousedskou projekci a projekci pro seniory zdarma, na kterou zveme lidi z přilehlého okolí, cyklokoncert skupiny Tata Bojs, na kterém budou diváci svým šlapáním na kolech vyrábět elektrickou energii, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka s dvěma divácky nejlépe přijatými filmy za celou dobu konání festivalu a malou ochutnávku toho, co chystáme na naše letošní filmové přehlídky. A to v podobě Mafiánů Martina Scorseseho a francouzského filmu U konce s dechemJean-Paul Belmondem. Kromě toho chystáme přehlídku nejlepších filmů z naší Aeroškoly, kterou za deset let prošly stovky studentů nebo cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem, účastníkem misí Lékařů bez hranic. Chybět nebude ani velký narozeninový večírek spojený s projekcí legendárního italského filmu Bio Ráj. Po hlavní části oslav proběhne 20. února také PechaKucha Night Prague zaměřená tentokrát na rok 1998, tedy na první rok naší obnovené existence, na dobu kdy jsme si ještě dávali turka nebo rozpustnou a otevírali zlatou olympijskou bránu.“ Kompletní program najdete zde.

   

 • Obrázek k novince Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi 28.1.2018

  Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

  Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájí autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona. Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února. Ve stejný termín proběhne přehlídka i v dalších 18 městech ČR.

   

  Den před oficiálním startem proběhne warm-up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu. V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně. Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého. 

   

  Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí “novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě. Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob - švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. Na diváky čekají filmy Persona, Fanny a Alexandr, Mlčení, Podzimní sonáta a Scény z manželského života

 • Obrázek k novince Nominace na Oscary 23.1.2018

  Nominace na Oscary

  Letošní 90. ročník Oscarů bude velký duelem Tváře vody se Třemi billboardy kousek za Ebbingem. Nová fantasy Guillerma del Tora se teď ale proměnila v jasného favorita, jelikož uzmula třináct oscarových nominací, zatímco jich černá komedie Martina McDonagha sesbírala jen sedm (a není mezi nimi ta za režii!). Mezi tohle duo se vměstnal Nolanův Dunkerk, který má osm nominací, a těsně za ním číhají Nejtemnější hodina a Nit z přízraků se šesti nominacemi. Filmové kritiky pak určitě potěšilo pět nominací pro Blade Runnera 2049 a obdivovanou dramedii Lady Bird, jež následují čtyři oscarové šance pro Call Me By Your Name, Uteč, Mudbound a Star Wars: Poslední z Jediů. Výsledky letošních Oscarů se dozvíme už v neděli 4. března. A přestože se loňské vyhlášení moc nepovedlo (ano, mluvím o finální záměně obálek), i letos se o moderování postará „hříšník“ Jimmy Kimmel. Kompletní přehled nominací naleznete v sekci Ocenění.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 13. Festival krátkých filmů Praha 10.1.2018

  13. Festival krátkých filmů Praha

  Virtuální realita, výlet do světa mužů, fantazie o budoucnosti, příběhy v nichž hrají sociální sítě roli větší než malou, nekompromisní set půlnočáků se Simonou Babčákovou a pocta jedné z nejoceňovanějších světových produkcí – Stink Films, pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš, spoluautor znělek Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A chybět samozřejmě nebude pestrá mezinárodní soutěž ani program pro děti. Naopak úplně poprvé se bude soutěžit i o nejlepší český krátký hraný film uplynulého roku. 13. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a.s., jež stojí i za MFF Karlovy Vary,  se představí v  kině Světozor a Pilotů od 17. do 21. ledna 2018. Festival podpořila Nadace ČEZ.

   

  Již po třinácté máte možnost užít si ty nejlepší a nejzajímavější krátké filmy z celého světa. Vedle dvacítky filmů vybraných pro Mezinárodní soutěž, a pětice, tvořící náš short list letos poprvé vyhlášené soutěže o nejlepší český krátký film, se můžete těšit na tradiční programy i jedinečné tematické bloky. V sekci Labo si můžete dopřát filmy, jež chtějí být víc zážitkem než vyprávěním, v Brutal Relax Show na vás čeká nemilosrdný půlnoční set, kterým vás opět provede Simona Babčáková. Těm z vás, kdo by se rádi alespoň trochu vyznali v srdcích a mysli mužů, lze doporučit blok Muž – návod k použití, Světy zítřka jsme pak přichystali pro fanoušky sci-fi. Life on Mars je tu pro ty, kteří chtějí poznat nejoceňovanější naštvané filmy současnosti. Program #followme je určený prioritně uživatelům sociálních sítí a konzumentům digitálních forem odreagování. Program Stink Films je poctou jedné z nejkreativnějších a nejoceňovanějších produkčních společností současnosti, jež z reklam dokázala udělat originální krátké filmy a pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš. Pro děti od 5 do 9 let jsme i letos nachystali program animovaných filmů Pragueshorts dětem. A úplně samostatnou část festivalu tvoří premiérově připravená VR zóna, kde si můžete nasadit helmy a seznámit se s tím, jak nově také může vypadat audiovizuální zážitek. Více na www.pragueshorts.com

 • Obrázek k novince 75. Zlaté glóby - výsledky 8.1.2018

  75. Zlaté glóby - výsledky

  V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem roku se stalo drama Tři billboardy kousek za Ebbingem, které získalo čtyři sošky, včetně nejlepšího filmu. Nejlepší komedií roku je podle Asociace Lady Bird a v hlavních hereckých kategoriích uspěli Gary OldmanFrances McDormand, James FrancoSaoirse Ronan. Cenu za nejlepší zahraniční film získalo německo-francouzské drama Odnikud. Bez ocenění tentokrát zůstal Steven Spielberg s Akty Pentagon a Christopher Nolan s Dunkerkem. Televizní kategorie ovládli nováčci. Čtyři sošky si odnesla minisérie Sedmilhářky. Nejlepším dramatickým seriálem se stal Příběh služebnice a v kategorii komedií vyhrál seriál The Marvelous Mrs. Maisel. Čestnou cenu si letos odnesla Oprah Winfrey. Kompletní seznam nominovaných a výherců naleznete v sekci Ocenění.

  (Bart)
<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace