Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 27.1.2009

  Filmové kočky: Nová generace

  Jen předevčírem jsme psali o možné trojce Charlieho andílků, ve které by Drew, Cameron a Lucy dostaly mladší posilu. Už se i ví, kdo by to měl být – o filmovou kariéru se pokoušející Rihanna. A to není jediný film s „mladým občerstvením“. Studio 20th Century Fox prý uvažuje, že by vzkřísilo Tomb Raidera. Jenomže už nechce v těsných šortkách vidět Angelinu Jolie. Je prostě stará a na Laru Croft v poslední době i trochu vychrtlá. Novou hledačkou pokladů s copem a bouchačkami by se mohla stát Megan Fox. Fáma ale prosákla z jakési španělské filmové stránky, takže ji neberte příliš vážně. Prostě si jen holku z Transformers představte v příslušném kostýmu... a zapomeňte. Kdyby z toho náhodou něco bylo, my vás včas upozorníme ;-). Dalším jménem, které nekompromisně směřuje z kategorie „dětská hvězdička“ do kolonky „lamačka klukovských srdcí“, je Dakota Fanning. Ukázky z blížící se sci-fi Push naznačují, že ona vřískající holčička z Války světů už je minulostí. A Dakota zjevně touží po pověsti „nebezpečné lolity“. Podle všeho se totiž objeví v pokračování Stmívání. V New Moon by si zahrála nebezpečnou upírku Jane z italského klanu Volturi, která se ukazuje ve společnosti bodyguardů Demetriho a Felixe. Ti jsou sice třikrát větší než ona, ale stejně z ní mají nahnáno. Dakota je podle vlastních slov velkou fanynkou ságy Stephenie Meyerové a do role by se ráda zakousla. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.1.2009

  Colin, Keira a londýnský bulvár

  Nebojte, nebudeme tady vytahovat žádné klepy a lechtivé nechuťárny. Ani se nezrodil další suprehvězdný pár. Tak se prostě bude jmenovat film, ve kterém se spolu objeví čerstvý držitel Zlatého glóbu Colin Farrell a britská kráska Keira KnightleyLondon Boulevard. Čekáte romanci? Rychle se z toho snu proberte. Film je adaptací stejnojmenného románu irského spisovatele Kena Bruena, který patří k uznávaným autorům drsných noirových kriminálek. Tahle story je o londýnském gangsterovi Mitchellovi, který právě vylezl z lochu a je rozhodnut skoncovat s někdejším „živobytím“. A tak se nechá najmout samotářsky žijící mladou herečkou, aby jí dělal asistenta a osobního strážce. Samozřejmě je jen otázkou času, kdy Mitchella dostihne jeho minulost a krvavou stopou vstoupí do života nevinných lidí... Film bude režijním debutem Williama Monahana, který se v posledních letech propsal do scenáristické první ligy (Království nebeské, Labyrint lží a hlavně oscarová Skrytá identita) a teď by chtěl ukázat, že umí i režírovat. Natáčení startuje v létě v britské metropoli. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.1.2009

  Charlieho úderka opět v akci?

  Drew Barrymoreová asi viděla na netu fotky Slye, kterak v posilovně nabírá formu pro The Expendables, a řekla si, že když si může tenhle šedesátník dovolit předvádět své svaly a lákat jimi na možná nejočekávanější akční film současnosti, ona ve svých čtyřiatřiceti ještě taky nepatří do šrotu. A že by mohla předvést ještě trochu bojových umění, zavrtět pozadím a vystavit své bujné vnady. Ano, se svou produkční partnerkou Nancy Juvonen (vlastní spolu firmu Flower Films) si vymyslela Charlieho andílky 3. První dva filmy vydělaly na celosvětových tržbách dohromady přes půl miliardy dolarů, takže se nikdo nediví snaze Drew navázat na tyto úspěchy. Otázka zní, jestli někoho zajímají skopičiny tří bab, z nichž některé byly už minule na tohle blbnutí trochu... ehm, po záruce (Lucy je letos 41, Cameron 37). Drew si to asi uvědomuje, protože trousí řeči o „čtvrté agentce“. Jo, nějakou mladou posilu bude Charlieho babinec opravdu potřebovat. Prozatím ani slovo o tom, že by byl McG osloven s nabídkou na režii. A vůbec, šel by do toho? Přece jen se čtvrtým Terminátorem přesune do vyšší ligy. Alespoň v to všichni doufáme. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.1.2009

  Flákač vs. superhrdinové?

  Zatímco Simon Pegg a Nick Frost se připravují na sci-fi komedii Paul (podle režiséra Grega Mottoly bude jejich mimozemský parťák kompletně digitální), jejich bývalý „šéf“ Edgar Wright už v Torontu chystá adaptaci kultovního komiksu Scott Pilgrim vs. the World. Hrdinou je mladý kanadský darmošlap a rádoby rocková hvězda Scott (Michael Cera z Juno a Superbad), který se zamiluje do americké dívky (Bruceova dcera ze čtvrté Pasti Mary Elizabeth Winstead). Má to však jeden háček – aby získal její srdce, musí porazit jejích sedm „zlovolných“ bývalých přátel. A že to nebude žádná brnkačka, naznačují už jména jejich představitelů – nechybí mezi nimi ex-superhrdinové Chris Evans a Brandon Routh. Předloha je nejen mimořádně oblíbená mezi čtenáři, ale má na kontě i spoustu prestižních komiksových ocenění. Doufejme, že se údajně velmi zábavnou kombinaci „romantiky, dorosteneckého hněvu, rockové popkultury, nadpřirozených schopností a fantastické akce“ podaří úspěšně převést na plátna kin. Jméno režiséra by mohlo být zárukou, že z toho nebude „jen další Stmívání“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.1.2009

  Asimovova Nadace je v... troubě

  Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Promiňte, muselo to ven. O tom, že se chystá sci-fi velkofilm podle série „Nadace“ velmistra žánru Isaaca Asimova, jsme už psali. Proč tedy to nešťastné kvílení? Rozhodl se Hollywood, že Nadaci nakonec nezfilmuje? Ne, to bychom si možná i oddechli. Možnost b je správně. Zfilmuje, ale s nevhodným tvůrcem na postu režiséra. Proklínám tě, Rolande Emmerichu! A bude to ještě horší. K Emmerichovu angažování totiž došlo kvůli dalšímu sporu Warnerů a Foxů o práva na zfilmování slavné předlohy. Práva na Nadaci totiž původně vlastnil Fox. Tam na filmu začali pracovat producenti, kteří ale od Foxu odešli a „odnesli“ si projekt s sebou do studia New Line, patřícího pod kolos Warner Bros. Foxové však chtěli za práci, kterou na přípravě filmu odvedli, tučnou kompenzaci. Warneři teď budou cvakat za Strážce, a tak prostě „pustili práva na Nadaci do éteru“. Aukci, která se uskutečnila minulý týden, překvapivě vyhrálo studio Columbia Pictures. A to film okamžitě přikleplo Emmerichovi. Německému kazisvětovi se o zfilmování komplexní a dějově i psychologicky komplikované ságy určitě ani nesnilo. A nám taky ne, vystačili jsme si s nočními můrami o padání do propastí, ne? Nejhorší zpráva nakonec: když byl projekt u New Line a Warneru, měl jej režírovat Alex Proyas. Fanoušky knižní série tímto žádáme, aby si pokud možno fyzicky neubližovali. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.1.2009

  Wolverine má problémy

  Kauza Strážci je uzavřena (stručně shrnuto: premiéra se neposouvá, akorát Warneři budou cvakat – včetně mastného procenta z tržeb filmu). Jenomže u Foxů není vhodná doba na radost. Studio má totiž pro tento rok připraveno jen velmi málo zaručených hitů – a ten nejslibnější z nich čelí potížím. Dominic Monaghan, který hraje v X-Men Origins: Wolverine jednoho z mutantů, potvrdil, že koncem ledna se v kanadském Vancouveru uskuteční 10-denní dotáčky. A přetáčky. To je samozřejmě varovný signál, že s filmem něco není v pořádku. Šéfové Foxu sice tvrdí, že dotáčky byly plánované, že se prostě jen čekalo na to správné zimní počasí, ale klepů o problémovém natáčení přibývá. Režisér Gavin Hood, který hodlal natočit film jako pochmurnou řežbu ve stylu 70. let, se prý dostal do vážného konfliktu s vedením studia, které prostě chtělo akčnější a odlehčenější komiksovou řachandu pro puberťáky. A Richard Donner, který se často ukazoval na placu, tam údajně nechodil jen navštěvovat svou manželku Lauru, producentku filmu. Ke všemu lidé, kteří četli scénář, označují vyvrcholení filmu za „zmatený bordel“. Opožděný a ke všemu nemastný neslaný trailer naznačuje, že na těchto neblahých zvěstech zřejmě bude něco pravdy. A to v okamžiku, kdy je začátek května už pomalu na dohled, není dobrá zpráva ani pro studio Fox, ani pro fanoušky machra s drápy a licousy. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.1.2009

  Tak už se rozhodni, Keanu!

  Keanu Reeves toho během propagačních rozhovorů ke Dni, kdy se zastavila Země, navyprávěl o své budoucnosti opravdu hodně. Ve kterém z filmů jej tedy uvidíme? V „šéfkuchařském filmu“ Davida Finchera, v historické fantasy 47 Ronin... nebo v hrané adaptaci slavného anime seriálu Cowboy Bebop? Poslední možnost vypadala jen jako hercovo zbožné přání, ale nakonec to možná bude nejžhavější kandidát. Studio 20th Century Fox totiž oficiálně potvrdilo zahájení prací na filmu. Peter Craig píše scénář a s Reevesem se počítá do role lovce lidí Spikea Spiegela, který se v roce 2071 prohání vesmírem na své lodi Bebop. Lidstvo díky „hvězdným bránám“ osídluje vzdálené planetární soustavy, což se hodí, protože lunární exploze proměnila Zemi v neobyvatelnou pustinu. Fanoušci anime klasiky se bouří jak proti nápadu natočit hranou americkou verzi, tak proti obsazení hlavní role... ale to je asi tak všechno, co s tím můžou dělat. :-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.1.2009

  Sheridanova černá mše

  Moje levá noha, Ve jménu otce či blížící se americký remake dánských Bratrů. I tento malý vzorek z filmografie Jima Sheridana stačí k tomu, abychom se intenzivně zajímali o jeho plány do budoucna. Jeho další film bude podle všeho vycházet z knihy Dicka Lehra a Gerarda O´Neilla Black Mass: The True Story of an Unholy Alliance Between FBI and the Irish Mob. Už název vypovídá o všem, ale přidáme ještě pár podrobností. Sheridan svým Irům rozumí, takže se kolem nich bude točit i tahle v Bostonu se odehrávající gangsterka. Konkrétně kolem Whiteyho Bulgera, který založil tzv. Winter Hill Gang. Ten měl „široké pole působnosti“ – od distribuce narkotik až po dodávky zbraní Irské republikánské armádě. Film bude především o vztahu Bulgera a jeho kamaráda z dětství Johna Connollyho, který se naopak dal „k světlé straně Síly“. Jako agent FBI nejdřív pomohl Bulgerovi stát se prominentním gangsterem... a pak od něj chtěl na oplátku informace, které vedly k zatčení mnoha zločineckých bossů. Že vám to něco připomíná? Nemýlíte se, Bulger posloužil jako hlavní inspirace pro postavu Jacka Nicholsona v Skryté identitě. Ještě do hlavní role obsadit Sheridanova dlouholetého kámoše Daniela Day-Lewise, a jsme zase na nejlepší cestě k nějakým těm Oscarům. Natáčení by mělo být zahájeno už letos. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.1.2009

  Kid a Nemo Smithovi

  Klan Smithových dnes opět vládne titulkům filmového zpravodajství. Především je tu remake Karate Kida, ve kterém si hlavní roli zahraje Willův syn Jaden. Stejně důležitou je však postava jeho mentora a trenéra, za kterou byl původní představitel Pat Morita dokonce nominován na Oscara a Zlatý glóbus. Kdo vykročí v jeho šlépějích? Schválně, které jméno vás napadne jako první? Přesně tak. Studio Columbia Pictures už finišuje rokování s Jackiem Chanem. Natáčení začne na přelomu jara a léta v Pekingu v režii Haralda Zwarta, tvůrce Růžového pantera 2 (ehm...). Ani taťka však nezůstává mimo zájmu studií, přestože jeho poslední film Sedm životů je prvním komerčním selháním v dlouhé zlaté řadě. McG, který má pro Disneye natočit dobrodružák o počátcích slavného Verneova podmořského piráta 20,000 Leagues Under the Sea: Captain Nemo, by totiž právě Willa Smithe hrozně moc chtěl do hlavní role. Člověk se ptá, jestli to, že Nemo pochází z exotické země (je to Ind), považují v Hollywoodu za dostatečný důvod, aby jej hrál černoch. :-o (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.1.2009

  Ultrabrutální Spartakus?

  Vůdce vzbouřených otroků se vrátí, tentokrát na televizní obrazovky. Zapomeňte na nepovedený dvoudílný film s fešáckým Goranem Visnjicem. Nový televizní seriál americké kabelovky Starz půjde ve stopách Římu či Deadwoodu od konkurenčního HBO. A to znamená, že diváci se musí připravit na vydatné porce násilí, sexu a sprosté mluvy. Je to překvapivé zejména proto, že seriál je dítkem producentů „mládežnických slaďáků“ Roba Taperta (Herkules, Xena) a Stevena S. DeKnighta (Buffy, Angel, Smallville). „Vážně, kdybychom podle tohoto scénáře natočili film, dostal by přístupnost NC-17. Ale to je krása toho, když natáčíte pro placený kanál – není příběh, který bychom nemohli vyprávět. No a tohle bude óda násilí. Usekávání hlav, trhání lidí vedví a podobně. Ale stejně jako v 300 to bude natočeno vizuálně přitažlivým způsobem.“ Se Snyderovým eposem bude mít seriál společného ještě něco – vznikne kompletně ve studiích vytapetovaných zeleným plátnem, takže veškeré dekorace a přírodní scenérie obstarají počítače. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 18.2.2019

  FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

  6. ročník festivalu science fiction filmů a kultury letos v únoru a březnu postupně zavítá do 4 českých měst. Těšit se můžete na mezigalaktické novinky i legendy žánru, které si znovu vychutnáte na stříbrném plátně v digitální kvalitě! Filmovou kolekci doplní tematické dokumenty a seriálový maraton v Praze s významným zahraničním hostem (malá nápověda: málokdo tuší, jak vypadá od brady dolů). Téma letošního festivalu je životní prostředí a jeho budoucí vyhlídky. Science fiction filmy přinášejí předzvěsti, varování, konce civilizace i naději – hranice mezi odhadem a fikcí je málokde méně zřetelná. Představíme vám nejen možné osudy naší domovské planety, ale samozřejmě i konání jejích obyvatel v solidním vesmírném měřítku. Příroda, ze které přežil jen název, postapokalyptické scénáře, mimozemský zásah nebo nečekaný technologický vývoj… co nám otevře oči?

  Mezi novinky letošního ročníku patří film A.I. Rising – „Blade Runner po srbsku“. Komorní drama o astronautovi a androidce, která mu dělá společnost během mezihvězdného letu. Druhou novinkou je psychologické drama Freaks. Malá Chloe nesmí vycházet z domu, protože je jiná a venku pro ni není místo. Když z domu uteče, zjišťuje, že to možná nebyl dobrý nápad. O tomhle napínavém filmu budete přemýšlet ještě dlouho. Maďarská novinka Lajko: Cigán ve vesmíru je bláznivou komedií o prvním člověku ve vesmíru. Tím může být maďarský pilot práškovacího letadla Lajos Serbán, který má být pokusným králíkem před startem Gagarina. Připravte se na raketu z kadibudky, matku bezmocně kroužící kolem Země, straníky a aparátčíky. Čtvrtou novinkou je snímek Prospektor, o rodině vesmírných lovců diamantů. Stojí především na podmanivém prostředí toxické lesní planety, která vznikla s minimem zvláštních efektů.

  V sekci klasik uvedeme snímek Gattaca, vizuálně podmanivé psychologické drama o touze přetrhat pouta geneticky kastované společnosti. Druhou klasikou je Godzilla, a to ta úplně první, z roku 1954. Loutky, modely a černobílý děs z atomového nebezpečí. Film, který odstartoval kult, trvající dodnes. Třetí klasikou je Kovboj Bebop: Lovec odměn, vycházející ze stejnojmenného kultovního anime seriálu. Kromě zběsilé akce a vtipných hlášek v noirovém vesmíru má i jedinečný soundtrack.

  Těšit se můžete na seriálový maraton kultovního Červeného trpaslíka, a to se speciálním hostem Normanem Lovettem, který ztvárnil roli palubního počítače Hollyho. Ten je také protagonistou snímku Zlouni z vesmíru – céčka, které se s divákem nemazlí. Pokud máte rádi klišé, přiznaně nešikovné efekty, drsné hlášky a megatuny bizáru, musíte film vidět. Stejně jako každý rok jsme pro vás ve spolupráci s iShorts připravili pásmo krátkých sci-fi filmů. Rozhodně se máte na co těšit. Vítejte na Future Gate 2019!

 • Obrázek k novince 17.2.2019

  Startuje filmový festival LA PELÍCULA

  Nejen na novinku z dílny oscarového režiséra Asghara Farhádího v hlavních rolích s Javierem Bardemem a Penélope Cruz zve filmové fanoušky festival LA PELÍCULA. Oblíbená přehlídka mezi 19. a 24. únorem opět nabízí v pražském kině Světozor průřez aktuální španělsky mluvenou kinematografií. Slavnostní zahájení bude patřit snímku Šampioni. Jedna z divácky nejúspěšnějších komedií minulého roku má na kontě i tři španělské filmové ceny Goya včetně ceny za nejlepší film. 7 soškami se může pochlubit mrazivý politický thriller Království, který odkrývá zákulisí politické korupce. Návštěvníci se mohou také těšit například na investigativní dokument o téměř neznámé pražské epizodě ze života proslulého revolucionáře Che Guevary Vzpomínky na tajemný rok nebo animovaný film na motivy původního španělského komiksu Black se řekne Beltza. Na programu bude i poslední kousek z dílny Alfonse Cuaróna Roma, který kritika po celém světě označuje za film roku 2018 a který si vysloužil 10 nominací na Oscara.

  Unikátní bude sekce, která představí peruánskou kinematografii. Prostřednictvím pěti snímků nabídne jedinečný pohled do života peruánské společnosti i úchvatnou panenskou přírodu. Pověstnou třešničkou na dortu pak bude snímek Wiñaypacha, který je prvním filmem natočeným v ajmarštině.

  Festival nabídne také jednu retrospektivní sekci. Šestice snímků připomene významnou osobnost španělské kulturní scény, režisérku Pilar Miró. Diváci se mohou těšit například na její adaptaci komedie španělského dramatika Lopeho de Vegy Zahradníkův pes, která patří k jejím nejúspěšnějším filmům, nebo snímek Tvé jméno mi zamořilo sny, ve kterém se vrací k tématu občanské války. Kompletní program najdete na www.lapelicula.cz.

 • Obrázek k novince 16.2.2019

  Sziget Festival 7. - 13. srpna 2019

  Jeden z nejvýznamnějších evropských festivalů odkryl trumfy a zkompletoval seznam letošních headlinerů. Ed Sheeran, Foo Fighters, Florence + The Machine, Twenty One Pilots, The 1975, Martin Garrix, Post Malone a desítky dalších hvězd vystoupí na legendárním Sziget festivalu, který se koná od 7. do 13. srpna v Budapešti. Obří Sziget patří bezesporu k těm největším festivalům a to nejen v Evropě. Není proto divu, že hvězdy světového formátu zavítají v rámci svého turné právě na tuto akci.

  Kromě již zmíněných headlinerů se na Sziget chystá také např. Franz Ferdinand, James Blake, Years & Years, Tove Lo, Razorlight, Richard Ashcroft, Kodaline, Chvrches, Jungle a spousta dalších. Přestože festival zveřejnil jen část programu, fanoušci projevují extrémní zájem o vstupenky. Hned na první den festivalu jsou již jednodenní vstupenky vyprodány, takže Eda Sheerana a další umělce, kteří vystupují ve středu 7. srpna, je možné vidět, pouze pokud si zakoupíte permanentku. K dispozici jsou tří, pěti, sedmidenní a návštěvníci by neměli váhat s jejich koupí, protože vstupenky se budou 7. března zdražovat.

  Festivalu Sziget se jako každý rok uskuteční na zeleném ostrově Óbudai v centru Budapešti. Na jeden týden v srpnu se promění ostrov v srdci maďarské metropole v legendární Ostrov svobody a přivítá Szigeťany z více než 100 zemí světa. Během festivalu se odehraje více než 200 koncertů a stovky dalších show, divadel a umělců z celého světa mohou návštěvníci obdivovat na více než 60 místech areálu. Sziget navíc nedávno získal na European Festival Awards 2017 již po druhé cenu v kategorii Line – Up of the Year. Porazil tak 10 nejlepších evropských festivalů, mezi nimiž bylo i Glastonbury, Roskilde a Lollapalooza. Více informací najdete na www.szigetfestival.com.

 • Obrázek k novince 11.2.2019

  Ceny BAFTA vyhlášeny

  72. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je čerstvě za námi a velkým vítězem se nepřekvapivě stal snímek, který letos vítězí snad všude. Osobní film režiséra Alfonso Cuaróna Roma má tak na kontě další ocenění a už mu v podstatě chybí jen ten Oscar. V počtu proměněných nominací zvítězila Favoritka, která z dvanácti nominací vyhrála hned v sedmi kategoriích, včetně těch hereckých a scénáře. Nejlepším hercem v hlavní roli se pak stal Rami Malek (Mr. Robot) za ztvárnění frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody. Kompletní přehled ocenění naleznete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.2.2019

  National Geographic: Symfonie našeho světa

  NATIONAL GEOGRAPHIC: SYMFONIE NAŠEHO SVĚTA kombinuje úchvatné záběry divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa Christiho působících pod hlavičkou Bleeding Fingers Music (nominace na ceny Emmy a BAFTA) kultovního umělce Hanse Zimmera.

  Toto fascinující 90ti minutové představení s živým orchestrem a sbory bylo od jara 2018 uvedeno již v desítkách hal a koncertních sálech po celém světě. Představení vychází z více než stotřicetileté tradice průlomového stylu obrazového vyprávění a představivosti slavného časopisu National Geographic, které spojuje s perfektní synchronizací živého orchestru a sboru v jeden okouzlující celek. Inspirovalo se původní stejnojmennou televizní předlohou TV kanálu Nat Geo WILD, která měla začátkem roku 2018 premiéru ve 140ti zemích světa.

  Symfonie našeho světa je rozdělena do pěti částí, z nichž každá se zaměřuje na konkrétní prostředí – Moře, Pobřeží, Pevninu, Hory, Nebe - a v kombinaci s úchvatnými záběry vytváří jedinečný a inspirující zážitek. Každé prostředí je vykresleno a umocněno jinými hudebními nástroji a motivy, všechny dohromady pak vzdávají hold krásám a divům naší nespoutané přírody. Hudba z dílny oceněného týmu Bleeding Fingers Hanse Zimmera, stojícím mimo jiné za sérií Modrá Planeta, je bohatá, atmosférická a povznášející. Svou orchestrální silou podtrhává majestátnost přírody v její nejryzejší formě.

  "National Geographic inspiroval mnoho generací k objevování, pochopení a ochraně naší planety. Bylo mi proto velkou ctí podílet se na převedení tohoto odkazu do živé symfonie," říká Jason Michael Paul, prezident agentury Jason Michael Paul Entertainment. "Dali jsme dohromady vše, co jsem se za 20 let v hudební produkci naučil, abychom spolu s National Geographic vytvořili něco skutečně jedinečného."

  Již desítky tisíc let uctíváme a obdivujeme naši planetu. V minulých staletích jsme ji zneužívali, poškozovali a využívali. Toto představení možná nebude pro diváky jen nezapomenutelným večerem, ale v jistém slova smyslu i připomenutí toho, na čem opravdu záleží a odkazu, který zde na planetě zanecháme našim dětem.

  V Praze se tato fascinující a úspěšná show představí ve zbrusu nové, moderní „malé“ O2 areně – O2 Universum, která pro diváky otevře své brány na podzim roku 2019. National Geographic: Symphony for Our World v doprovodu 90ti členné Filharmonie Hradec Králové a sborů tak bude jedním z prvních představení, jež si zde diváci budou moci vychutnat. Vstupenky v prodeji od prosince 2018 v síti Ticketmaster.

 • Obrázek k novince 29.1.2019

  Skladatelé Stranger Things míří do Prahy

  Michael Stein a Kyle Dixon, členové kapely S U R V I V E, poprvé vystoupí v Praze s hudbou z populárního seriálu stanice Netflix Stranger Things. Budou hosty festivalu Film Music Prague, který poběží od 1. do 4. února 2019. Jejich hudba se stala celosvětovým popkulturním fenoménem. „Skladatelé chystají pro pražský koncert také netradiční stage design, který připomene atmosféru první a druhé sezóny seriálu,“ dodal Nikola Bojčev, umělecký ředitel festivalu Film Music Prague. Třetí série startuje na stanici Netflix v létě roku 2019. „Jsme nadšení, že se podařilo dojednat koncert takového formátu. Kyle a Michael vytvořili úchvatnou poctu hudbě 80. let. Vidět je na pódiu za synťáky bude nezapomenutelný zážitek,“ řekl Bojčev k ohlášeným hostům. Koncert s názvem "Kyle Dixon & Michael Stein perform Stranger Things" bude v sobotu 2. února 2019 ve Foru Karlín v Praze.


  Na koncert Stranger Things plynule naváže finský mistr hry na analogové syntezátory Kebu, který je autorem celé řady povedených cover verzí tracků od takových velikánů jako Giorgio Moroder nebo Vangelis. Kebu produkuje i vlastní hudbu. Fanoušci tak mají v sobotu 2. února možnost užít si dvojitou porci zábavy v ceně jedné vstupenky. Kyle Dixon a Michael Stein získali za hudbu k seriálu Stranger Things prestižní cenu Emmy a také dvě nominace na Grammy. Dixon a Stein, oba z Texasu, se narodili na začátku 80. let, odkud seriál Stranger Things čerpá inspiraci. Poznali se už jako teenageři, kteří doslova propadli analogu a elektronickým tónům jejich dětství. Kapela S U R V I V E brzy na to vyrazila na turné po Spojených státech a Evropě.


  Na 8. ročník festivalu Film Music Prague přijedou do české metropole také hollywoodští skladatelé John Powell (Solo: Star Wars Story, filmová série Jak vycvičit draka) a Harry Gregson-Williams (Království nebeské, Marťan). Powell uvede zahajovací koncert (1. února, Rudolfinum), který zahrne všechny jeho největší hity. Gregson-Williams se zúčastní koncertní pocty legendárnímu režisérovi Ridley Scottovi (3. února, Forum Karlín). A v neposlední řadě festival pořádá charitativní koncert Remember Them (4. února, Palác Žofín), při kterém John Powell uvede své monumentální oratorium "A Prussian Requiem" a zazní také klavírní koncert tvůrce hudby k Pánovi prstenů Howarda Shorea.

 • Obrázek k novince 22.1.2019

  Oscarové nominace 2019

  Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba snímky mají deset nominací. V kategorii Nejlepší film pak kromě dvou výše zmíněných soupeří Black Panther, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, Green BookZrodila se hvězda a Vice. Mezi nejlepšími režiséry skončili nominovaní Adam McKay (Vice), Alfonso Cuarón (Roma), Pawel Pawlikowski (Studená válka), Spike Lee (BlacKkKlansman) a Yorgos Lanthimos (Favoritka). Kompletní přehled všech nominací naleznete pod tímto odkazem. Slavnostní předávání proběhne 24. února a bude vysíláno stanicí ABC. Letošní ročník se po kontroverzi okolo Kevina Harta zároveň bude muset obejít bez hlavního moderátora.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 22.1.2019

  26. Český lev – Nominace

  Česká filmová a televizní akademie oznámila své nominace pro 26. ročník Českých lvů a mezi největší favority se tak zařadil snímek TomanJiřím Macháčkem, který získal celkem 13 nominací. Hned za ním jsou filmy Hastrman a Všechno bude, každý má po 10 nominacích. Snímek Jan Palach byl pak nominován v 8 kategoriích. O cenu za nejlepší  režii budou usilovat Jan Švankmajer (Hmyz), Robert Sedláček (Jan Palach), Martin Šulík (Tlumočník), Ondřej Trojan (Toman) a Olmo Omerzu (Všechno bude). Kompletní přehled nominací naleznete pod tímto odkazem. Slavnostní předávání proběhne v sobotu 23. března 2019 v pražském Rudolfinu. Přenos bude vysílán na ČT od osmi hodin. Večerem bude provádět herec a moderátor Václav Kopta.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 21.1.2019

  14. Festival krátkých filmů Praha se blíží

  Příběhy nepoddajných žen z oblasti Amazonie, filmy oslavující a reflektující tvorbu fenomenálního švédského režiséra Ingmara Bergmana, kraťasy sekce La Quinzaine z Cannes, enfant terrible portugalského filmu Gabriela Abrantese, lekce sexu pro začátečníky, nekompromisní set půlnočních filmů, vizuální experimenty, výlet do světa virtuální reality. A chybět samozřejmě nebude pestrá mezinárodní soutěž ani program pro děti. 14. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a.s., jež stojí i za MFF Karlovy Vary, se představí v  kině Světozor a Pilotů od 23. do 27. ledna 2019.

  Již po čtrnácté máte možnost užít si ty nejlepší a nejzajímavější krátké filmy z celého světa. Vedle dvacítky filmů vybraných pro Mezinárodní soutěž, a pětici, tvořící short list soutěže o nejlepší český krátký film, se můžete těšit na tradiční programy i tematické bloky. V sekci Labo si můžete dopřát filmy, jež chtějí být víc zážitkem než vyprávěním, v Brutal Relax Show na vás čeká nemilosrdný půlnoční set, kterým vás provede moderátor Luděk Staněk. Sedm příběhů v komediálně laděné sekci Místo zvané realita představuje v zásadě obyčejné situace, avšak s drobnými odchylkami od běžné reality. Jaké to je, když vám lékařka sdělí, že trpíte nevyléčitelnou kocovinou, nebo jak probíhá život ve vesnici, kde všichni nosí masku Ježíše na obranu proti uprchlíkům. Sex pro začátečníky odhaluje chvíle, kdy vám dojde, že nevíte, co máte udělat ani co se bude dít. V Paříži usazená produkce Insolence Productions se přičinila o vznik 20 krátkých filmů, uvedených na více než 600 festivalech. Pražský výběr uvede dvě sci-fi utopie, dva thrillery a jeden čistý horor.

  To nejlepší z krátké hrané tvorby z Česka se postupně od 14. ledna objeví zdarma v sekci České shortky na Mall.tv. Výběr představí dva držitele studentského Oscara a jednoho nominovaného, legendární kusy Jana Svěráka, Ivana Zachariáše, Tomáše Vorla či Jana Prušinovského, tvorbu nadějí zítřka, jakými jsou Ondřej Hudeček (Nagano Tapes), Pavel Soukup (Lesapán) a loňského vítěze festivalové domácí soutěže Michala Blaška.

  Pro děti od 4 do 8 let jsme i letos nachystali program animovaných filmů Pragueshorts dětem. A úplně samostatnou část festivalu tvoří v kině Pilotů připravená VR zóna, kde si můžete nasadit helmy a seznámit se s tím, jak může vypadat audiovizuální zážitek. Více na www.pragueshorts.com.

 • Obrázek k novince 16.1.2019

  Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

  Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby Johna Williamse, kterou zahraje Český národní symfonický orchestr. Dnes už klasický horor, v němž hlavní roli hraje obrovský bílý žralok, bude promítnut v pražském Obecním domě v HD kvalitě.

  Z kanceláře Stevena Spielberga máme jasně dané parametry do nejmenších detailů – týkající se téměř i oblečení muzikantů. Je tak tedy zřejmé, že technické parametry jsou jasně dané a není s nimi možné hýbat. V Obecním domě bude nainstalováno plátno široké téměř 9 metrů. Vyřešit oříšek, zda budeme schopni nad muzikanty v této historické budově pověsit takový kolos, nebylo jednoduché.“, vzpomíná Jan Hasenöhrl, ředitel orchestru. Jedinečná bude samozřejmě i promítací technika. „V tomto ohledu nejsou možné kompromisy, jsme pod dohledem americké produkce“, říká Jan Hasenöhrl.

  Filmové efekty jsou sice dnes už mnohem dále, ale na svou dobu bylo něco nevídaného, co dokázal Steven Spielberg na plátně vytvořit. Natáčení filmu v roce 1975 nebylo vůbec jednoduché. Hned na začátku se rozbil mechanický model žraloka. Z počátku byl zkoušen jen v bazénu, ale slaná mořská voda mu neudělala dobře. Vzhledem k tomu, jak časté byly problémy s manipulací modelu žraloka, volil Steven Spielberg často záběry z pohledu bestie. Film to dělá ještě napínavějším.

  Snímek získal tři Oscary: za hudbu (John Williams), za střih (Verna Fieldsová) a zvuk (John R. Carter, Roger Heman Jr., Robert L. Hoyt, Earl Mabery). Světová kinematografie objevila nový fenomén a díky neobyčejnému komerčnímu úspěchu studio Universal brzy přišlo s dalšími dvěma volnými pokračováními.

   

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 46 61
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace