Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 3.3.2009

  Klony Keiry Knightley útočí

  Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky nejsou známy, ale napínavý příběh se má točit kolem klonování lidí. Scénář opatřil Alex Garland, který napsal i dvě „boyleovky“ 28 dní poté a Sunshine, takže se z něj pomalu stává uznávaný žánrový tvůrce (nějaký čas měl psát i adaptaci hry Halo). Režii dostal na starost Mark Romanek, bývalý prvotřídní videoklipař (točil pro Madonnu, Michaela Jacksona, Red Hot Chilli Peppers či R.E.M.), který celovečerně debutoval solidním thrillerem Express Foto. Pro „oscarovou“ americkou společnost Fox Searchlight produkuje londýnská DNA Films. Natáčení by mělo odstartovat už v dubnu v Londýně a dalších anglických lokacích. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.3.2009

  Eddie Murphy chce Oscara

  V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se neprdí a jeden herec se nepřevléká za všechny členy famílie. Návratem do megahitových vod by mohl být Policajt z Beverly Hills 4 v režii Bretta Ratnera, ale Eddieho touhu po uznání kritiků (možná) naplní až film Richard Pryor: Is It Something I Said?. Název říká vše podstatné – film bude mapovat kariéru a bouřlivý život legendárního černošského komika, kterého třeba Jerry Seinfeld označil za „Picassa naší profese“. Rozhodně bude o čem točit – Pryor se proslavil jako první černošský televizní komik, který neměl problém s nekorektním humorem a „šťavnatým“ slovníkem (výraz „motherfucker“ mediálně neproslavil Samuel L. Jackson, ale právě Pryor – vy jste snad neviděli Já, mé druhá já a Irena?), v soukromí byl zase sedmkrát ženatý a k jeho životu patřily i aféry s nadměrnou konzumací alkoholu a kokainu či bizarní sebedestrukční úlety. Na druhé straně byl třeba zapáleným bojovníkem za práva zvířat. Doufejme, že v podání Murphyho s nimi nebude mluvit ;-). Scénář k filmu napsal tvůrce oscarových Bohů a monster, Kinseyho a muzikálu Dreamgirls Bill Condon. Hodlá samozřejmě i režírovat – nejdřív ale musí najít studio, které se projektu ujme poté, co od něj odstoupili Weinsteini. Zájem má Fox Searchlight, které naposledy stálo za Milionářem z chatrče či Wrestlerem. Očividně nejme sami, kdo větří oscarový potenciál. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.3.2009

  Gladiátor ze Sherwoodu?

  O projektu, který se původně jmenoval Nottingham, jsme už psali několikrát. Prošel podivuhodným vývojem. Na začátku byl scénář Ethana Reiffe a Cyruse Vorise, za který studio Universal zaplatilo sedmiciferní sumu, jen aby jej vyrvalo z drápů konkurence. Proč? Jednalo se o obrácenou verzi legendy o Robinu Hoodovi – šerif z Nottinghamu je klaďas, lučištník ze Sherwoodu ani moc ne. S hlavní rolí byl od začátku spojován Russell Crowe. Zanedlouho se připojil Ridley Scott a scenárista Brian Helgeland, který se vehementně pustil do přepisování onoho „zázračného scénáře“. Chvíli se dokonce mluvilo o obsazení Christiana Balea do role zbojníka. Pak přišel překvapivý zvrat. Role šerifa a Robina už nebyly přepólovány, najednou z nich byla jedna a tatáž osoba. Prostě batmanovský princip – šerif ve dne zastává svůj úřad a je zdánlivě oddaným vazalem samozvaného krále Jana, ve „chvílích volna“ ale vyráží v kápi do Sherwoodu a vede tam proti nenáviděnému vládci odboj. Do role lady Marion byla obsazena Sienna Miller, Guyem z Guisbernu se má stát Mark Strong. Natáčení je však odloženo – namísto léta 2008 se termínem pro první klapku stává jaro 2009. Důvod? Ridley Scott prý chce svěží listí v lesích. Jak se brzy ukáže, jde spíš o to, aby Russell Crowe shodil přebytečná kila z Labyrintu lží. Crowe hubne pomalu a postará se o vyhazov Sienny Miller. Prý by vedle ní vypadal příliš tlustě a staře. Internetem se šíří zvěsti, že Crowe a Scott jsou ve sporu a každý z nich připravuje vlastní verzi příběhu. Je 1. března 2009. Natáčení má být zahájeno v dubnu. Crowe prý konečně zhubl a několikaměsíčním tréninkem ze sebe udělal prvotřídního lukostřelce. Do role Marion je obsazena Cate Blanchett. A film je přejmenován na prosté Robin Hood, protože s původním originálním pojetím už scénář nemá vůbec nic společného. Ridley Scott tvrdí, že Robin bude něčím jako anglickým Maximem a od filmu máme očekávat spíš válečný historický epos než legendu o udatném loupežníkovi. Postava šerifa se ve filmu téměř nebude vyskytovat, protože záporáky budou Normané z Francie, útočící na Anglii. Ano, namísto hopsání po lesích nám Ridley naservíruje rozmáchlé bitvy. Rozpočet je 130 milionů dolarů. Všechno by bylo v pořádku, kdyby se v té smršti změn úplně neztratil ten původní originální nápad. Náramně by mě zajímalo, co si o Scottovi myslí ti dva chlápci, kteří kdysi před lety napsali první verzi scénáře. Anebo jim stačí, že z nich honorář udělal milionáře? (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.2.2009

  Jim Carrey je Ďábel

  Hugh Jackman to na Oscarech řekl jasně: „Muzikál je zpět!“ Když nějaký film s rozpočtem 52 milionů i navzdory mizerným kritikám vydělá celosvětově téměř 600 milionů (ano, řeč je o Mamma Mia!), každému hollywoodskému producentovi musí být jasné, že je to znak diváckého hladu po určitém žánru. A tak se bude na plátnech mnohem víc zpívat a tančit. Studio New Line Cinema vyhrabalo z muzikálových archivů držitele sedmi cen Tony z roku 1955 a chce jej přenést do současnosti. Ústřední postavou Damn Yankees je jistý Joe Boyd – muž, kterému zdánlivě nic nechybí. Je šťastně ženatý, v práci se mu daří, zkrátka pohoda. A přesto upíše svou duši Ďáblu. Důvod? Je oddaným fanouškem baseballového týmu a nejvíc ze všeho si přeje, aby jeho favorité vyhráli blížící se světovou sérii. Přesně tak, sportovní fandění je cesta do pekel. Přesvědčí vás o tom Jake Gyllenhaal, který si zahraje Boyda, a Jim Carrey, jenž si (určitě s chutí) střihne vládce pekel. Na zpívající Lucifery máme sice alergii díky Troškovým pohádkám, ale doufejme, že tahle faustiáda bude zábavnější. Zárukou by mohli být producenti Craig Zadan a Neil Meron, kteří stáli i za Hairsprayem. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.2.2009

  Remaky, táhněte do... háje!

  Filmové předělávky jsou mor a dobrých 90% z nich nedosáhne kvalit svých předchůdců, natož aby je překonaly. Přesto si nestěžují na úbytek diváků, právě naopak – viz kupř. nový Pátek třináctého. Dnes pro vás máme hned dva remaky. Nepůjde o horory od Platinum Dunes, ale bolí stejně, možná dokonce víc. Studio Columbia Pictures si s producentem Nealem Moritzem řekli, že blížící se dvacáté výročí (ten čas ale letí) je dobrá příležitost pro natočení nové verze Total Recallu. Důvod? Pokrok v trikových technologiích. Ach jo. Už Verhoevenův krvák s Arnoldem v hlavní roli získal Oscara za efekty a remake se rovněž bude snažit spíš o technické zdokonalení než o zajímavější adaptaci původní povídky Philipa K. Dicka, z níž originál vycházel. Podobné pohnutky zřejmě vedly i k úvahám o „modernizaci“ Nekonečného příběhu. Ano, vidíte dobře. Kamenožrout a Falco se vrátí, tentokrát nepochybně v digitální podobě. Studio Warner Bros. vlastní práva na předlohu a chystá se je v spolupráci s produkční společností Leonarda DiCapria Appian Way nějak zužitkovat. Potřebuje svět další verzi Petersenova legendárního filmu? Nestačila dvě mizerná pokračování a otřesný televizní seriál? Ano, autor předlohy Michael Ende byl tenkrát v roku 1984 hrubě nespokojen s notně zjednodušenou adaptací své knížky, ale diváci na to měli jiný názor a film dodnes platí za měřítko kvalitní dětské fantasy. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.2.2009

  Gondry a komiks?

  Ale ano. Jeden z nejosobitějších současných filmařů, držitel Oscara za scénář k Věčnému svitu neposkvrněné mysli (napsal jej ve spolupráci s Charliem Kaufmanem), zkusí vykročit trochu komerčnější cestou. Vstoupil totiž do rokování se studiem Columbia Pictures v souvislosti s vysněným filmem Setha Rogena The Green Hornet. Když se režie vzdal původně zamýšlený Stephen Chow, chvíli to vypadalo, že projekt je mrtvý. Jenomže pak zavítal do studia Michel Gondry a promítl šéfům produkce prezentaci svého pojetí komiksové adaptace, která je nadchla. Zdá se, že je ruka v rukávu a Rogen nezhubl nadarmo (viděli jste, v jaké formě byl na Oscarech?). Studio pořád chce, aby se začalo natáčet ještě letos v létě a do kin by měl maskovaný detektiv vyzbrojený spoustou šikovných udělátek a šikmookým poskokem jménem Kato vtrhnout 25. června 2010. Od Gondryho ještě předtím uvidíme příběh Interior Design v povídkovém filmu věnovaném japonské metropoli a nazvaném prostě Tokyo!. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.2.2009

  Sean Penn a špionážní skandál

  Tak, 81. udělování Cen Akademie máme za sebou a začíná tradiční hra „kdo jako první zlanaří čerstvé držitele Oscarů do svého filmu“. Jako první přichází Doug Liman s politickým dramatem Fair Game, inspirovaným skutečným příběhem manželů Wilsonových. A chce do role velvyslance Josepha Wilsona stůj co stůj Seana Penna. Téma je to pennovsky angažované, takže je docela možné, že z toho bude dohoda. Skandál začal tím, že Wilson napsal několik článků o tom, jak Bushova administrativa ruku v ruce se CIA manipulovala informacemi o zbraních hromadného ničení v Iráku, aby tak měla záminku zlomit Saddámovi vaz. Dotčené kruhy reagovaly tím, že vykecali médiím, že Wilsonova manželka Valerie Plame je ve skutečnosti agentkou CIA. Tím jí samozřejmě zničily kariéru a navíc z ní udělaly cíl – to víte, špionáž je nebezpečná hra. Sean Penn by si ve filmu zahrál se svou starou známou z 21 gramů Naomi Watts, která už podepsala smlouvu na roli Valerie. A když už jsme Naomi zmínili, tak dodejme, že ji uvidíme i v prozatím bezejmenném filmu Woodyho Allena, který se začne natáčet v létě v Londýně s Anthonym Hopkinsem a Joshem Brolinem v hlavních rolích. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.2.2009

  Alenka v říši brutality

  Zack Snyder nezahálí. Ještě ani neměli premiéru Strážci a on už v Sydney s týmem počítačových mágů stojících za Happy Feet pilně pracuje na animovaných Guardians of Ga´Hoole. A s delší dovolenou nepočítá ani pak – už na jaře rozběhne preprodukční práce, které vyvrcholí podzimním natáčením akční fantasy Sucker Punch. Zack opisuje projekt jako „Alenku v říší divů... se samopaly“. Film se bude točit kolem dívky, která je někdy na sklonku 60. let zavřená v blázinci, odkud pravidelně uniká jediným možným způsobem – ve svých představách. V nich je členkou pětičlenného komanda ostrých holek, které putují časem do minulosti i budoucnosti a zažívají tam divoká dobrodružství. Divoká a krvavá – Snyder slibuje „hardcore akci“ a chce opět nekompromisní R-ko. První kandidátkou na hlavní roli je půvabná Amanda Seyfried z veleúspěšného muzikálu Mamma Mia!. Natáčet se bude ve Vancouveru, premiéra filmu je předběžně stanovena na jaro 2011. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.2.2009

  OSCARY – výsledky

  Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za Milk. Většina ostatních kategorií se naplnila dle očekávaní – nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Kate Winslet, nejlepším hercem v roli vedlejší Heath Ledger, a Oscary za nejlepší film, režii, scenář, kameru, střih, zvuk, hudbu a píseň, tedy dohromady krásných osm sošek, si domů odnesli tvůrci Milionáře z chatrče. To by v tom byl čert, aby se v dnešní „krizové“ době nestal dominantním vítězem oscarové noci myšlenkově i emocionálně nejpozitivnější film roku... Z ostatních: Podivuhodný případ Benjamina Buttona proměnil z třinácti nominací pouze tři (výprava, makeup, speciální efekty), Temný rytíř dvě (nejlepší herec ve vedlejší roli a střih zvuku), nejlepší vedlejší herečkou se stala Penélope Cruz a nejlepším animákem VALL-I.

  Samotná šou v podání sympatického Hugha Jackmana byla moc příjemná, její scénáristé vyrukovali s novým pojetím ceremoniáře a nejedním skvělým nápadem. Třeba nominované na herecké výkony ve všech čtyřech kategoriích uvedlo vždy pět hereckých veličin, ze kterých každá vzdala slovní poctu tomu „svému“ nominovanému. V kategorii herců v hlavní roli se tak při vyhlášení nominovaných setkala na pódiu silná pětka Robert De Niro, Anthony Hopkins, Michael Douglas, Ben Kingsley a Adrien Brody. Působivé! Snad se z toho stane tradice.

  P.S.: Děkujeme partnerovi HBO a kinu Světozor, že nám umožnili vychutnat si tuto skvělou šou jako kolektivní zážitek na velkém plátně pod jednou střechou, a Františkovi Fukovi, Tomáši Baldýnskému a Sašovi Michailidisovi děkujeme za vtipný překlad a komentář. Už ať je tu další ročník!


  Nejlepší film:
  Milionář z chatrče
  Duel Frost/Nixon
  Milk
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona
  Předčítač

  Nejlepší herec v hlavní roli:
  Sean Penn (Milk)
  Richard Jenkins (The Visitor )
  Frank Langella (Duel Frost/Nixon)
  Brad Pitt (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Mickey Rourke (The Wrestler)

  Nejlepší herečka v hlavní roli:
  Kate Winslet (Předčítač)
  Anne Hathaway (Rachel Getting Married)
  Angelina Jolie (Výměna)
  Melissa Leo (Frozen River)
  Meryl Streep (Pochyby)

  Nejlepší herec ve vedlejší roli:
  Heath Ledger (Temný rytíř)
  Josh Brolin (Milk)
  Robert Downey Jr. (Tropická bouře)
  Philip Seymour Hoffman (Pochyby)
  Michael Shannon (Nouzový východ)

  Nejlepší herečka ve vedlejší roli:
  Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
  Amy Adams (Pochyby)
  Viola Davis (Pochyby)
  Taraji P. Henson (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Marisa Tomei (The Wrestler)

  Nejlepší režie:
  Danny Boyle (Milionář z chatrče)
  Stephen Daldry (Předčítač)
  David Fincher (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Ron Howard (Duel Frost/Nixon)
  Gus Van Sant (Milk)

  Nejlepší původní scénář:
  Milk (Dustin Lance Black)
  Frozen River (Courtney Hunt)
  Happy-Go-Lucky (Mike Leigh)
  V Bruggách (Martin McDonagh)
  VALL-I (Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon)

  Nejlepší adaptovaný scénář:
  Milionář z chatrče (Simon Beaufoy)
  Duel Frost/Nixon (Peter Morgan)
  Pochyby (John Patrick Shanley)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Eric Roth, Robin Swicord)
  Předčítač (David Hare)

  Nejlepší kamera:
  Milionář z chatrče (Anthony Dod Mantle)
  Výměna (Tom Stern)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Claudio Miranda)
  Temný rytíř (Wally Pfister)
  Předčítač (Roger Deakins, Chris Menges)

  Nejlepší střih:
  Milionář z chatrče (Chris Dickens)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Angus Wall, Kirk Baxter)
  Temný rytíř (Lee Smith)
  Duel Frost/Nixon (Daniel P. Hanley, Mike Hill)
  Milk (Elliot Graham)

  Nejlepší výprava:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo)
  Výměna (James J. Murakami, Gary Fettis)
  Temný rytíř (Nathan Crowley, Peter Lando)
  Vévodkyně (Michael Carlin, Rebecca Alleway)
  Nouzový východ (Kristi Zea, Debra Schutt)

  Nejlepší kostýmy:
  Vévodkyně (Michael O\'Connor)
  Austrálie (Catherine Martin)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Jacqueline West)
  Milk (Danny Glicker)
  Nouzový východ (Albert Wolsky)

  Nejlepší makeup:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Greg Cannom)
  Temný rytíř (John Caglione Jr., Conor O\'Sullivan)
  Hellboy 2: Zlatá armáda (Mike Elizalde, Thomas Floutz)

  Nejlepší hudba:
  Milionář z chatrče (A.R. Rahman)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Alexandre Desplat)
  Defiance (James Newton Howard)
  Milk (Danny Elfman)
  VALL-I (Thomas Newman)

  Nejlepší píseň:
  Milionář z chatrče (Jai Ho)
  Milionář z chatrče (O Saya)
  VALL-I (Down to Earth)

  Nejlepší zvuk:
  Milionář z chatrče (Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten)
  Temný rytíř (Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo)
  VALL-I (Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt)
  Wanted (Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt)

  Nejlepší střih zvuku:
  Temný rytíř (Richard King)
  Iron Man (Frank E. Eulner, Christopher Boyes)
  Milionář z chatrče (Tom Sayers)
  VALL-I (Ben Burtt, Matthew Wood)
  Wanted (Wylie Stateman)

  Nejlepší vizuální efekty:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron)
  Temný rytíř (Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin)
  Iron Man (John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick, Shane Mahan)

  Nejlepší animovaný film:
  VALL-I (Andrew Stanton)
  Bolt - pes pro každý případ (Chris Williams, Byron Howard)
  Kung Fu Panda (John Stevenson, Mark Osborne)

  Nejlepší cizojazyčný film:
  Okuribito (Japonsko)
  Der Baader Meinhof Komplex (Německo)
  Mezi zdmi (Francie)
  Revanche (Rakousko)
  Valčík s Bašírem (Izrael)

  Nejlepší celovečerní dokument:
  Man on Wire (James Marsh)
  The Betrayal – Nerakhoon (Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath)
  Encounters at the End of the World (Werner Herzog, Henry Kaiser)
  The Garden (Scott Hamilton Kennedy)
  Trouble the Water (Tia Lessin,Carl Deal)

  (POMO)
 • Obrázek k novince 22.2.2009

  Zlaté maliny rozdány

  Než vám ráno přineseme souhrn vítězů letošního udělování Cen Akademie, je tady už tradiční předehra – Zlaté maliny. Jednoznačnými vítězi se stali Mike Myers, Paris Hilton a... pozor, překvapení... se nekoná... Uwe Boll. Bývalý Austin Powers „zabodoval“ s propadákem Guru lásky, který získal titul nejhoršího filmu roku. A má prý nejhorší scénář a nejhoršího herce v hlavní roli. Paris Hilton rovněž neodešla s jedinou cenou – kromě nejhorší herečky v hlavní roli (Kráska a Ošklivka) získala Zlatou malinu i za nejhorší herečku ve vedlejší roli (Repo: Genetická opera!) a za nejhorší filmovou dvojici (ona a Christine Lakin nebo i Joel David Moore v Krásce a Ošklivce). Uwe Boll nepřekvapivě zvítězil v kategorii „nejhorší režisér“ (rovnou za tři filmy: Dungeon Siege, Tunnel Rats a Postal) a rovněž získal „cenu za celoživotní dílo“ (s poznámkou „německá odpověď na Eda Wooda“). V dalších kategoriích už to bylo trochu diskutabilnější. Nejhorším hercem ve vedlejší roli se stal Pierce Brosnan za Mamma Mia! a za „nejhorší sequel, prequel, spin-off anebo remake“ byl označen Indiana Jones a království křišťálové lebky. Samozřejmě všichni víme, jakou váhu Zlaté maliny mají a že tato „cena“ většinou jen odráží osobní zášť hrstky vyhlašovatelů vůči některým konkrétním tvůrcům a filmům. Navíc, každý filmový fanoušek, který má opravdu nakoukáno a nezalekne se ani nejnižších regálů videopůjčoven, dokáže vyjmenovat přinejmenším tucet filmů, které byly loni mnohem horší než aktuální držitelé Zlatých malin. A tak se můžete ptát s ČSFD: Kde je Steven Seagal? Kde je Disaster Movie? Kde je Stalo se? Kde je... atd., atd. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 16.5.2019

  Metronome Festival Prague je za dveřmi

  Metronome Festival Prague patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice a mezi největší metropolitní festivaly v Evropě. Letos uvede světové hvězdy, jakými jsou například zpěvák legendárních Oasis Liam Gallagher, který v Praze odstartuje svoje světové turné a odehraje také nesmrtelné hity této nezapomenutelné kapely, jako je Wonderwall a plno dalších. Vystoupí zde také britská nadžánrová skupina Morcheeba, která má pro Prahu připravený speciální playlist, němečtí klasikové elektroniky Kraftwerk, kteří poprvé představí svojí 3D show na venkovním festivalu, nebo alternativní rocková skupina Primal Scream. Hlavní hvězdy festivalu doplní přední světoví protagonisté elektronické hudby, němečtí Digitalism a britský DJ Danny Howard. Vystoupí také festivaloví miláčci Jungle nebo stoupající hvězda Anna Calvi. Těšit se můžeme i na izraelskou zpěvačku a raperku Nogu Erez nebo německou dvojici na pomezí elektroniky a world music Ätna.

  Co přinese letošní ročník speciálního? Jako každý rok, přichází Metronome Festival také s unikátním koncertem, připraveným pouze pro tuto příležitost. Tentokrát půjde o speciální komponovaný koncert českých zpěvaček z různých žánrových oblastí. V rámci koncertu zazpívá třeba Lenka Filipová nebo Monika Načeva, nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Žofie Dařbujánová a Never Sol. Kromě tohoto výjimečného koncertu, který nese název Hlasy svobody, vystoupí také Pražský výběr, který odehraje jediný pražský open-air koncert roku 2019.

  Hlavním tématem nehudebního doprovodného programu čtvrtého ročníku Metronome Festivalu Prague bude vzdělávání, věda a technologie. Zájemci o neobvyklé zážitky se na náměstí Metronome Square budou moci nechat zmást optickými klamy, řešit kvízy, skládat hlavolamy, létat s drony a sami si ověřit fyzikální zákony. Chybět nebudou ani novinky z oblasti technologií, zaměřené na virtuální realitu, robotika, inteligentní technologie implementované do vzdělávání a dojde i na jejich využití v hudbě.

  Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed šedivého komunismu. To vše v rámci dokumentu King Skate, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018. Dokument můžete vidět v rámci speciálního promítání právě na Metronome Festivalu. V areálu bude také instalována U rampa, na které se předvedou hlavní postavy současného českého skateboardingu.

  Metronome Festival je metropolitním festivalem, který vám umožní zažít atmosféru open air doplněnou o pohodlí velkoměsta, kteří zajisté mnozí z vás ocení. Ne každý chce strávit víkend uprostřed polí, spát ve stanu a jíst pouze u stánků. O nekonečných frontách na toalety a hygienické vybavení nemluvě. Nic z toho vás na Metronome Festivalu nečeká. Vstupenky jsou v prodeji na celý víkend nebo si můžete vybrat pouze ten den, kdy vystoupí vaše oblíbená hvězda a druhý den objevovat tajemná zákoutí nádherné Prahy. Více informací naleznete zde.

 • Obrázek k novince 14.5.2019

  Kino Světozor slaví Patnáct let

  Čeká vás velká nádhera a trochu i melancholie. Kino Světozor dostane občanku a oslaví to filmovou přehlídkou Patnáct. Během týdne od 24. do 30. května uvede 15 největších hitů i srdcovek týmu, který tvoří kino od roku 2004. Největším lákadlem bude bezesporu legendární Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Uveden byl na EXPO ’67 a poté se zabydlel právě ve Světozoru, dokud nebyl v roce 1971 zakázán. Zpět se vrátil v roce 2007 a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku. I tentokrát budou moci diváci celkem osmkrát rozhodovat o vývoji děje. Další oblíbený titul potěší milovníky divadla. Jedná se o Frankensteina z cyklu NT Live, v roli monstra exceluje Benedict Cumberbatch.

  Speciální místo v narozeninovém programu zastávají Divoké historky. Byly se svými 11 699 diváky nejnavštěvovanějším filmem za celou historii kina. Výjimečný úspěch ve Světozoru slavil také snímek Naprostí cizinci, ačkoliv druhé místo dle počtu diváků patřilo dokumentu Občan Havel. Ten zároveň s Aloisem Nebelem patří i mezi velké oblíbence pořadatelů. Třetím českým filmem bude rodinný dokumentární film o krásách české přírody Planeta Česko. S celou rodinou se nabízí zajít i na animovaný baladický Píseň moře.

  Mezi filmy režisérů, které není třeba dlouze představovat, se promítnou: Melancholia o konci světa podle Larse von Triera, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snílkovský příběh řidiče autobusu Paterson Jima Jarmusche i barevný příběh o mladé lásce Až vyjde měsíc režiséra Wese Andersona. Sorrentinova italská freska z vyšší společnosti Velká Nádhera získala Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Ida Pawla Pawlikovského a mexický snímek Roma Alfonse Cuárona, který je nejnovějším titulem přehlídky. A to je Patnáct. Přijďte oslavit narozeniny oblíbeného kina v srdci Prahy. Kompletní program naleznete zde.

   

 • Obrázek k novince 13.5.2019

  59. Zlín Film Festival se blíží

  59. ročník festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Hlavní téma bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty (Zrozeni v Číně, Jane, Příběh lesa). Filmy neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí (Home, A Plastic Ocean). Hostem bude např. producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního samce nosorožce bílého ve filmu Poslední na světě.

  Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin (Indian Horse, Legenda o Sarile, Pán velryb). Hostem této sekce bude např. Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu.

  Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 14 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie. Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza a Tomka a jeho kamarádi.

  Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

  Zlín Film Festival přivítá tři mladé evropské herečky. Jordanne Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O'Conora Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých 10 letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Britannia. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Vše zapomenuto, vše odpuštěno.

 • Obrázek k novince 25.4.2019

  21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

  Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Kromě výběru nejvýraznějších snímků z uplynulého roku zahrnuje program přehlídky řadu retrospektivních sekcí, jež jsou tento rok věnovány Janu Švankmajerovi, osudovým ženám českého a polského filmu či znovunabytí svobody v roce 1989.

  Českému divákovi nabízí Kino na hranici především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, která po světě sbírá prestižní filmové ceny. Letos mezi ně patří nevšední psychologický thriller Monument Jagody Szelc, oceněné na loňském Berlinale, či snímek Sladký konec dne Jacka Borcucha, jenž byl uveden na festivalu Sundance, z něhož si představitelka hlavní role Krystyna Janda přivezla cenu za nejlepší herecký výkon. Velkou mezinárodní prestiž získal i polsko-španělský snímek Ještě den života, který obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a pojednává o proměně válečného reportéra uprostřed krvavého konfliktu v Africe. Polskou filmovou událostí minulého roku se nicméně stal snímek Klér z utajovaného zákulisí katolické církve, jenž i přes kontroverzní přijetí dosáhl dosud nejvyšší domácí návštěvnosti v 21. století. Program nabízí i příležitost setkat se s novinkami filmových veteránů jako je Krzysztof Zanussi, jež osobně uvede snímek Éter, či tvůrce i u nás oblíbených akčních filmů Władysław Pasikowski, jehož Kurýr zdařile navazuje na úspěchy současných polských válečných velkofilmů. I sekce dalších zemí mají co nabídnout – například sci-fi novinku a možná poslední film Györge Pálfiho Pánův hlas či českou předpremiéru úspěšného slovenského hororu Trhlina.

  Díky intimní a přátelské atmosféře si kultovní festival oblíbili přední režiséři i herci, se kterými je možné se osobně potkávat na projekcích i debatách. A díky přímému vlakovému spojení z větších měst je možné do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 11.4.2019

  32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

  Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.30 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny, na jejich slavnou euroasijskou cestu.

  Průvodci festivalem a moderátory zahajovacího i finálového večera budou herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner, MōōVEMENT a Kopeckého sady. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.

  Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává.

 • Obrázek k novince 6.4.2019

  AFO bude bořit mýty

  Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto vědeckou i kulturní událost. Akreditace je totiž zdarma! Letos se mýtus stane všudypřítomným, bude zastřešujícím tématem všech programových sekcí. V těch se vám představí mnoho hostů a hostek z celého světa a čeká vás výběr populárně-vědeckých filmů. Američtí bohové, Thor: Ragnarok nebo Star Gate jsou jen malým výběrem z mytologických a mýtických projekcí, na které se návštěvníci mohou těšit.

  Festivalová soutěž přinese mnoho zásadních snímků, které nebudou jinde v Česku ke zhlédnutí a některé se objeví i v české premiéře. Do soutěže se letos probojovalo 83 filmů, které nabídnou to nejlepší ze současné světové produkce v oblasti popularizace vědy. První vlaštovka, kterou vás lákáme na soutěžní program, je Eastern Memories, snímek představí jeho tvůrci Niklas Kullström a Martti Kaartinen. Filmem provede deník finského lingvisty G. J. Ramstedta, do kterého si zapisoval poznámky ze svého putování přes mongolské stepi do Číny, Koreji a Japonska. Greg Boustead je producent, který stojí za dvěma dokumenty, jež rezonují na mnoha filmových festivalech a zhlédnout je můžete i na AFO. Ve snímku The Most Unknown devět vědců poznává výzkumné oblasti svých kolegů a společně hledají cestu k odpovědím na zásadní otázky lidstva. Druhým snímkem je Human Nature. Film je sondou do dalekosáhlých důsledků objevu CRISPR, který umožňuje zásahy do DNA. Na loňský divácký úspěch filmu Jane letos naváže National Geographic filmem Science fair, který získal diváckou cenu na Sundance.

  Sekce Archivní horečka přinese špeky z všemožných filmových archivů. Staré, nikdy neviděné záběry, nové kontexty i příběhy. Peter Jackson dal dohromady unikátní snímky z 1. světové války, které přetavil do podoby filmu They Shall Not Grow Old. Bizarnost britského venkova, tradice, folklor, to vše doplněné elektroakustickou hudbou od muzikantů z Goldfrapp a Portishead bude artovou esencí této sekce ve snímku Arcadia.

  Akreditace na festival je již tradičně zdarma. Celý program a další informace k festivalu najdete zde.

 • Obrázek k novince 4.4.2019

  26. Dny evropského filmu

  Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit běžnému divákovi. Věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Diváci se mohou těšit na celou řadu domácích i zahraničních hostů, kteří své filmy na projekcích osobně představí. Co ale DEF nabízí především, je kvalitní evropský film!

  DEF zahájí 4. 4. francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Velkolepé kostýmní komediální drama bylo natáčeno zejména v lokacích ČR. V sekci Best of je připravena severská černá komedie Boj sněžného pluhu s mafií se Stellanem Skarsgård a Bruno Ganzem o pomstě jednoho spořádaného občana. Lucemburský Supermaník se vrací je natočený podle vyhlášené komiksové předlohy. Snímek se stal nejúspěšnějším lucemburským filmem všech dob. Tradiční sekce K věci se letos zaměřuje na volby, ale i téma mediálního zobrazování. Film Mrtvý úhel představí belgického elitního vyšetřovatele, který vstoupí do voleb za kontroverzní populistickou stranu. Retro komedie Ženou z boží vůle zase ukazuje boj švýcarských žen za volební právo. Milovníci hudby si přijdou na své u dokumentu Whitney o známé zpěvačce. Ani obdivovatelé klasiky nepřijdou zkrátka – dokument Opera je provede pařížskou budovou opery, představí jim příběhy jejích pracovníků a nechá je nahlédnout do zákulisí. DEF nezapomenou ani na LUX Film Prize, kteru letos vyhrála islandská komedie Žena na válečné stezce o padesátnici Halle, která vezme ekologický boj do vlastních rukou. Z dokumentů, kterým sluší velké plátno, DEF představí například Říši dokonalosti, vizuálně opulentní studii hry Johna McEnroea a českého tenisty Ivana Lendla. Z českých filmů promítnou intimní debut Sněží! režisérky Kristiny Nedvědové a to v exkluzivní předpremiéře nebo koprodukční lotyšský film Bille.

  Součástí doprovodného programu bude filmová výchova a seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům se v době konání DEF promění na kino a galerii. Více informací zde.

   

 • Obrázek k novince 28.3.2019

  Nový seriál televize Mall.tv

  Ústřední trio mediální agentury VJJ je mladé, nadějné a odhodlané přicházet s unikátními kreativními koncepty, kterými zasáhnou srdce koncového spotřebitele a přepíšou dějiny marketingové komunikace. Aspoň do chvíle, než přijde první reakce od klienta a všechno je jinak. Šest dílů eponymního komediálního seriálu vzniklo v režii spolužáků ze scenáristiky Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho a spolu s Jaroslavem Žváčkem, autorem dramatu Kobry a užovky, je psal sám život.

  Tři lidé a reklamní agentura. Vlastně je to spíš mediálka než reklamka, ale protože chce nabízet full service, pořídila si místnost v montovaném baráku a nahnala tam kreativce svádějící nikdy nekončící boj ve snaze naplnit „kápéíčka“ svého šéfa i neustále se měnící zadání klientů. Všechno je jinak, je zkrátka potřeba nehledat výmluvy, ale řešení a přemýšlet „out of the box“. A pro takový přístup mají copywriterka Lištice v podání Elišky Křenkové, Kryštof Hádek jako vedoucí Král a Jan Strejcovský coby grafik Levy všechny předpoklady.

  V režisérském křesle se s Janem Prušinovským střídal Vladimír Škultéty. Prušinovský ho ke spolupráci oslovil z důvodu velkého časového vytížení. K dělbě seriálu přitom přistoupili spravedlivě a velkoryse. Domluvili se, že oba natočí po třech dílech, přičemž Vladimír nastoupí do rozjetého vlaku a zřekne se dílu o počítačových hrách, protože v nich nikdy nenašel zalíbení.

  Sitcom Všechno je jinak byl poprvé představen během slavnostní premiéry v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019. Na Mall.tv bude k vidění od 28. března, kdy internetová televize odvysílá jeho první díl a další budou následovat v týdenní periodicitě každý čtvrtek. Netrpěliví fanoušci si mohou čekání na nové epizody ukrátit a zhlédnout je všechny najednou na speciální projekci za účasti herců a tvůrců, která se uskuteční v pátek 29. března od 18:00 v kině Světozor.

 • Obrázek k novince 23.3.2019

  26. Český lev – výsledky

  Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod režijním vedením Marka Najbrta, známého díky Kanceláři Blaník či Čertímu brku. Největší počet nominací měl historický snímek Ondřeje Trojana nazvaný Toman, který neproměnil ani jednu z nich. U akademiků neuspěl ani Jan Palach s osmi nominacemi, Zlatý podraz s devíti či Tlumočník se čtyřmi.

  Naopak nejvíce sošek proměnilo drama Všechno bude režiséra Olma Omerzu, jež se stalo jak nejlepším filmem roku, tak držitelem ceny za režii, scénář, vedlejší herecký výkon absolutního neherce Jana Uhera anebo střih. Oceněn byl také hlavní herecký výkon Jenovéfy Bokové ve filmu Chvilky – jednalo se o jedinou nominaci tohoto snímku. Mužskou hereckou kategorii ovládl Karel Dobrý za film Hastrman. Šéf ČSFD.cz Martin Pomothy předal na tiskové konferenci Danu Svátkovi Cenu filmových fanoušků za snímek Úsměvy smutných mužů.

  Po letošním ročníku se tak dá říct, že akademici uplatňují pravidlo „méně je někdy více“. Celý seznam oceněných a nominovaných najdete na tomto odkazu.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 23.3.2019

  Festival ProTibet připomíná smutné výročí

  Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svatosti dalajlamy do exilu. Výtěžek festivalu probíhajícího celý březen poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Osmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímky, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus nebo aktuální politickou situaci. I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci.

  Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Jejich snažení vedlo až k pokusu o otravu jednoho z nich. Jak natáčení dopadlo? Druhou premiérou je snímek Pawo, příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu. Tento ročník nabízí i dva environmentální filmy – Tání v Tibetu a Drancování Tibetu. Čína se snaží získat přírodní bohatství Tibetu. Daří se jí to? Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

  U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

  Za podporu letošního ročníku děkujeme Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 17 32 48 63
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace