Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 23.4.2009

  Statham nahradí Bronsona

  Hádáte správně, chystá se další remake. Crank 2 se sice v amerických kinech zastavil a komerčně nepřežil, ale na statusu Jasona Stathama jako jednoho z nejdrsnějších chlápků v akčním žánru to šrám nezanechalo. Jason právě v Jižní Americe natáčí se Stallonem The Expendables. A právě Stallone byl takhle před rokem spojován s předělávkou akční klasiky z roku 1972 The Mechanic. Nakonec z projektu právě kvůli aktuální týmovce vycouval. A tak jej v roli stárnoucího hitmana, který vezme do učení mladého „dravce“, jemuž předtím sám zabil otce, nahradí právě Statham. Nová verze, jejíž scénář napsal Shane Salerno (Drsný Shaft, Vetřelec vs. Predátor 2), se bude odehrávat ve světě špionáže ovlivněném událostmi z 11. září 2001. Režisér? Simon West. Doufejme, že v sobě probudí jiskru talentu, která stála za vznikem Con Air, a nechá spát v sobě to, co stvořilo prvního Tomb Raidera. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.4.2009

  Bale trénuje Wahlberga

  V čempak asi? V klení asi těžko, Mark si vystačí sám (mrkněte třeba na Skrytou identitu, jak mu to jde). Pár hereckých lekcí by Bale Wahlbergovi dát mohl, ale to taky není správná odpověď. Půjde o... box. Někteří z vás už tuší, že je řeč o dlouho odkládaném projektu studia Paramount The Fighter. Původně ho měl režírovat Darren Aronofsky, ale tomu se po Wrestlerovi podruhé do ringu nechce, a tak film od něj převzal známý cholerik a problémista David O. Russell. Ten se s Wahlbergem zná ze Tří králů. Změny se děly i na hereckých postech. Zatímco postavu irského boxera Mickeyho Warda měl od začátku rezervovanou Mark, s rolí jeho bráchy Dickyho koketovali třeba Matt Damon a Brad Pitt. Zdá se, že nakonec si bývalého boxera, který se dal na zločineckou dráhu, skončil ve vězení a po návratu činí pokání právě tím, že chce udělat z mladšího bratra šampióna, zahraje Christian Bale. Natáčení startuje v červenci. Zajímavostí je, že nejde o jediný projekt, s nímž jsou jména Wahlberg a Bale spojována – jdou klepy, že by si měli spolu zahrát i v temném thrilleru Prisoners, který by chtěl režírovat Bryan Singer. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.4.2009

  Louskání šifer potřetí

  Tahle zpráva je spíš součástí propagace Andělů a démonů, jejichž světová premiéra je za rohem, ale pokud se za necelý měsíc nedočkáme vyloženého propadáku (a to je vysoce nepravděpodobné), tak se čerstvě ohlášeného projektu opravdu dočkáme. Už určitě tušíte, oč jde? Studio Sony/Columbia zakoupilo filmová práva na třetí román Dana Browna, jehož hlavním hrdinou bude Robert „Šifra“ Langdon. The Lost Symbol vyjde 15. září 2009 v masivním úvodním nákladu 5 miliónů výtisků a nikdo nepochybuje o tom, že půjde o jeden z největších letošních bestsellerů. O ději se toho moc neví, ale měl by se odehrávat ve Washingtonu D. C. během pouhých dvanácti hodin (kam se hrabe Jack Bauer) a dozvíme se z něj něco o spojení Svobodných zednářů a CIA. Kromě toho prý příběh přinese i odkazy a propojení na tajemství odhalená (či pouze načrtnutá) v předchozích Brownových knihách – a nejen v těch o Langdonovi. Studio s realistickým optimismem předpokládá, že i pro třetí díl získá Rona Howarda a Toma Hankse. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.4.2009

  Hobit bez přidané hodnoty?

  Peter Jackson má napilno. Stále dokončuje svůj „rodinný thriller“ The Lovely Bones (kdy konečně uvidíme nějakou ukázku nebo alespoň foto z natáčení?), nedávno rozjel postprodukci The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn (Steven Spielberg během jednoho měsíce natočil herce v čidly posetých teplácích, dohled nad digitální animací už teď převzal sám PJ), no a samozřejmě z pozice producenta pozvolna chystá dvoudílného Hobita. Donedávna s režisérem Guillermem del Torem uvažovali o konceptu „první díl bude adaptací samotné knížky Hobit, dvojka pak bude vycházet z Tolkienových poznámek a prováže Hobita s trilogií Pán prstenů“. Pro magazín Empire teď ale oba uvedli, že během práce na scénáři tato koncepte vyletěla oknem. Hobit bude mít opravdu dva díly (premiéry o Vánocích 2011 a 2012), ale půjde o rozpůlenou adaptaci Tolkienova románu. Tedy žádné přemosťování. Ti z vás, kteří knížku četli, se teď určitě ptají, jak chtějí Jackson a del Toro natáhnout poměrně prostý a přímočarý děj knížky na dva (určitě víc jak dvouhodinové) filmy. Tvůrci mají odpověď: zobrazí ve filmu i události, které Tolkien v textu zmínil pouze okrajově. Například s Gandalfem navštívíme Sauronovu pevnost Dol Guldur v Temném hvozdu a potkáme ostatní členy Bílé rady (to by znamenalo návrat Galadriel i Sarumana). Pro fanoušky je to do jisté míry zklamání a vlastně to vylučuje třeba návrat Aragorna na filmová plátna, ale PJ a Guillermo tvrdí, že jim právě toto rozhodnutí umožní natočit Hobita více ve stylu hyperúspěšné trilogie. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.4.2009

  Megahity z Moskvy

  Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras Bulba: Zaporožskaja Seč. Režisér Vladimir Bortko ho natočil podle knížky Nikolaje Gogola, pojednávající o válce ukrajinských kozáků s Poláky v druhé polovině 17. století. Legendárního vůdce si zahrál Bogdan Stupka, který se v podobné roli (kozácký vůdce Chmelnický) osvědčil už v sienkiewiczovské adaptaci Ohněm a mečem. Taras Bulba měl premiéru minulý týden a za první víkend vydělal 6,4 milionu dolarů, což by mu stačilo i na slušné umístění v americkém TOP 10 – v Rusku lze mluvit o megahitu. Momentálně má Taras na kontě 12 milionů dolarů a jeho triumfální tažení pokračuje. Na jaké další domácí filmy Rusové chodí? Velkým hitem je romantická komedie o partě Rusů v New Yorku Ljubov v bolšom gorode (Láska ve velkém městě), která už vydělala téměř 10 milionů dolarů (rozpočet byl 3,5 milionu), slušně si vedou i muzikálová komedie Pervaja ljubov (První láska) či komediální horor Pjatnica 12 (Pátek dvanáctého). A na jaké filmy se naši někdejší bratři letos nejvíc těší? Především na pokračování sci-fi velkofilmu Obytaemij ostrov (Nehostinný ostrov), který Sergejův syn Fjodor Bondarčuk natočil podle románu bratří Strugackých za rekordních 37 milionů dolarů. Obytaemij ostrov 2 má premiéru 23. dubna. Děti se nejvíc těší na první ruský digitální animák Zvezdnyje sobaki: Belka i Strelka (Hvězdní psi: Belka a Strelka), ale své diváky si určitě najde i klasicky animovaný Ivan Carevič i serij volk (Ivan Carevič a sivý vlk) od studia Melnica, od něhož u i nás vyšli na DVD Aljoša Popovič a Tugarin Zmej a Dobryňa Nikitič a tříhlavý drak. Jednoznačně nejočekávanějším ruským filmem roku je ale historický horor Vij, který vznikl podle románu Nikolaje Gogola, měl na ruské poměry gigantický rozpočet 21 milionů dolarů, v hlavní roli se objeví Brit Jason Fleming a trailery potvrzují, že Rusové natočili svou vlastní Ospalou díru. Režisér Oleg Stepčenko už teď plánuje i druhý a třetí díl, v nichž by se zlý duch ze Sibiře měl přesunout třeba i do Transylvánie. Podrobnější informace, plakáty, fotografie a hlavně frajersky střižené trailery naleznete na stránce http://kinoros.ru/db/index.do. Jak jinak, musíte oprášit své znalosti azbuky a ruštiny. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.4.2009

  Eli Roth má monstrózní plány

  Doslova i v přeneseném významu. Eli stále nepochopil, že jeho filmařské pokusy kromě Tarantina vůbec nikoho nezajímají, a chystá návrat do režisérského křesla. Momentálně pracuje na dvou scénářích, se kterými chce pak klepat na dveře hollywoodských studií a žádat po nich na oba projekty 85 milionů dolarů. Znamená to, že do každého filmu investuje 42,5 milionu? Ne. Eli sní o tom, že za 80 milionů dolarů natočí PG-13 destrukci s obrovským netvorem. Prý něco mezi Transformers a Monstrem. Za zbylých 5 milionů by pak chtěl narychlo pořídit celovečerní horor Thanksgiving, vycházející z jeho falešného traileru, uváděného v rámci Grindhouse. Ten už dětem přístupný nebude. Roth totiž tvrdí, že to bude „nejúchylnější a nejkrvavější slasher všech dob. Tolik mrtvol jste ještě v žádném slasheru neviděli.“ A někteří z nás ani neuvidí, Eli, i kdyby se ti ten film opravdu podařilo natočit. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.4.2009

  Seagal vs. Van Damme?

  Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí zjistil, že se nic nezměnilo a že stejně musí odjet do Bulharska natočit Univerzálního vojáka 3 v režii Petrova syna Johna Hyamse (táta tentokrát stojí pouze za kamerou). Lítost nad promarněnou šancí jej zřejmě přivedla k myšlence na vlastní „drsňáckou týmovku“. Van Damme v ní konečně spojí síly se svým odvěkým sokem Stevenem Seagalem. Zahrají si nejlepší zabijáky na světě (Seagal bude vynikající střelec, Van Damme to bude umět s noži), kteří se dosud nepotkali, ale teď musí spojit síly, aby zlikvidovali nebezpečný drogový kartel. Natáčet se začne v červenci v Novém Mexiku a Vancouveru. O režisérovi se prozatím nic neví. Ještě vám dlužíme název filmu. „Tlusťoch a baleťák“? Ne. Bude se to jmenovat Weapon a všechny zajisté překvapí, pokud to nebude direct-to-DVD produkce. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.4.2009

  Kouzelná Emma Thompson se vrací

  Některá pokračování vás překvapí. Nejen tím, že vůbec vznikla, ale i relativně hvězdným obsazením. U nás Kouzelná chůva Nanny McPhee prosvištěla kiny téměř bez povšimnutí, v anglicky mluvících zemích, kde je předloha Christianny Brand velmi populární, šlo o solidní hit. S rozpočtem 25 milionů dolarů film vydělal pěkných 122 milionů. To byl pro studio Working Title dostatečný důvod, aby požádalo Emmu Thompson o pokračování. Hlavní představitelka si k Nanny McPhee and the Big Bang opět napíše scénář a bude i produkovat. Chůva s nadpřirozenými schopnostmi dostane tentokrát do péče děti, které jsou během války evakuované z bombardovaného Londýna na venkov. Námět půjčený z první Narnie doplní obsazení „vykradené“ z Harryho Pottera – ve vedlejších rolích uvidíme Maggie Smith a Ralpha Fiennese. Že by kouzelná chůva čelila Voldemortovi? ;-) Dále hrají Maggie Gyllenhaal a Rhys Ifans. Teď už jen musíme doufat, že film nezruinuje režisérka Susanna White, pro kterou je to debut. Natáčení začíná v létě. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.4.2009

  Režisér Terminátora chce šokovat

  Čím? Muzikálem. Sex, masturbace, znásilnění, potrat, sebevražda. To jsou hlavní témata úspěšného rockového muzikálu Spring Awakening, který na broadwayská prkna přinesli textař Steven Sater a hudebník a skladatel Duncan Sheik. Získali za něj cenu Tony, načež následoval telefonát studia Warner Bros. Filmová verze je na spadnutí. Muzikál je inspirovaný divadelní hrou dramatika Franka Wedekinda, který s ní byl vykázán z pódií v rodném Německu. Proč? Protože hru napsal v roce 1891. V tomto období se odehrává i muzikálová verze. Produkovat a možná i režírovat by měl McG. Moc na to ale nespoléhejte – studio Warner s ním teď v rámci propagace Terminator Salvation spojuje každý svůj zajímavější projekt. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.4.2009

  Jackie točí, Woo odpočívá

  Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier má rozpočet 25 milionů dolarů a vypráví o putování tří lidí a jednoho koně válkou rozvrácenou Čínou někde na začátku našeho letopočtu. Film právě v těchto dnech natáčí v Pekingu Ding Sheng, režisér solidní akční komedie Ying han. Zatímco Jackie se činí jako zamlada (škoda, že už tak nekope, ale čas nezastavíte), John Woo si dává pauzu. Už v těchto dnech měl točit epické drama 1949, které mělo vláčet hrdiny od konce 2. světové války přes čínskou občanskou válku až k založení Čínské lidové republiky. Scénář napsal Wang Hui-ling, který stál za Touhou, opatrností Anga Leeho. Pokud bude námět vůbec někdy zfilmován, tak už ne v produkci Terence Changa a v režii Johna Woo. Kvůli sporům o práva dali oba od projektu ruce pryč. Woo prý momentálně nemá v diáři žádný režijní projekt. Vůbec se jeho potřebě odpočívat nedivíme. Kdyby nějaký hollywoodský filmař natočil snímek o rozměrech Krvavého pobřeží, zřejmě by se pak odmlčel přinejmenším na dekádu. Viďte, pane Camerone? Kdepak je trailer na Avatar? ;-) (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace