Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 10.4.2009

  Neeson a Fiennes jsou bohové

  Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí putování hrdiny Persea za záchranou milované Andromedy bude probíhat nelítostná válka bohů o pozici šéfa Olympu. Shodit Dia ze zlatého trůnu se pokusí pochmurný Hádes, kterého už to v podsvětí přestalo bavit. Prvního si zahraje Liam Neeson, který očividně vyznává zásadu, že hluboký osobní zármutek nejlépe zažene prací. V roli Háda si další temnou postavu připíše na konto Ralph Fiennes. Jak už víte, Persea si zahraje hvězda roku Sam Worthington a jeho lásku půvabná Alexa Davalos z Defiance. Mads „Šifra“ Mikkelsen bude provázet Persea jako velitel jeho osobní družiny. Bondovskou minulost má i Gemma Arterton, kterou uvidíme jako bohyni Io, která Perseovi obstará létajícího oře Pegasa. Natáčení produkce studia Warner Bros. startuje tento měsíc v britských studiích. Film měl být původně natočen výhradně před zelenými plátny jako 300, ale z Británie se štáb přesune na Kanárské ostrovy, takže počítejte i s opravdovými exteriéry. Světová premiéra je stanovena na 26. března 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.4.2009

  Verbinski kašle na Piráty

  Během příštího roku by mělo odstartovat natáčení Pirátů z Karibiku 4 s Johnnym Deppem v hlavní roli (s Keirou a Orlandem se už nepočítá). Studio Disney a producent Jerry Bruckheimer ale budou muset pro film najít nového režiséra. Gore Verbinski jim totiž vzkázal, ať s ním už nepočítají. „Bylo to fajn, ale stačilo.“ Verbinski se teď chce soustředit na dva jiné projekty – prvním je digitálně animovaný Rango pro Paramount (o hafanovi s Deppovým hlasem), druhým filmová verze populární hry BioShock pro studio Universal. Verbinski očividně nechce, aby to s jeho výpravou do podivuhodného podmořského města dopadlo podobně jako s plánovanými adaptacemi her God of War, Halo, Gears of War či Metal Gear Solid, které jsou dlouhodobě u ledu. John Logan (Gladiátor, Sweeney Todd...) už k BioShocku napsal scénář a natáčení by mělo začít někdy příští rok. Mimochodem, když už jsme u těch videoher, studio Sony oznámilo, že plánuje zfilmovat svůj fantasy hit Shadow of the Colossus, určený pro PlayStation 2. Mlátička o bojovníkovi, který putuje zachránit svou dívku a cestou zápasí s obrovitými monstry, bude potřebovat hodně dobrý scénář. A vůbec, když už fantasy podle populární hry, kde je konečně ten filmový WarCraft? Pokud má nějaký herní film šanci uspět, je to právě adaptace tohoto „masového šílenství“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.4.2009

  Ďábel nosí... fedoru?

  Stejná scenáristka, podobné téma. Akorát se ze světa módy přeneseme do televizního byznysu. Aline Brosh McKenna (Ďábel nosí Pradu) napsala pro studio Paramount Pictures komedii Morning Glory o producentce (Rachel McAdams), která se snaží zachránit ranní show. Ta je rozvrácená soupeřením dvou hlasatelů (Harrison Ford a Diane Keaton), kteří se neváhají pohádat třeba i ve vysílání. Na mladé posile bude, aby je nějak usmířila – tak nějak tuším, že se zase dozvíme něco o tenké linii mezi láskou a nenávistí (a naopak). Kvalitní obsazení doplňuje Jeff Goldblum v roli šéfa produkčního týmu. Natáčení startuje v květnu v New Yorku pod taktovkou Rogera Michella (Notting Hill). Ještě zajímavější je jméno producenta – za projektem totiž stojí J. J. Abrams, jehož restart Star Treku už netrpělivě vyhlížíme. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.4.2009

  Scientologický western?

  1. duben už je za námi, ale zdá se, že v redakci britského denníku The Daily Express někdo zapomněl obrátit list v kalendáři. Jinak by nemohl přijít se zprávou o údajně chystaném remaku Butche Cassidyho a Sundence Kida. Už jen pomyšlení na předělávání nesmrtelné žánrové klasiky je naprosto absurdní. Ještě podivněji zní jména možných hlavních představitelů. Film je prý vysněným projektem Toma Cruise. On by si zahrál Kida, zatímco jeho scientologický kamarád John Travolta by převzal roli Butche. Za sebe říkám, že si něco takového neumím vůbec představit. A nic na tom nezmění ani údajné Cruiseovo tvrzení, že mu Newman krátce před svou smrtí požehnal. Doufejme, že tohle co nejdřív všichni zúčastnění dementují. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.4.2009

  Rorschach z Elm Street

  Přes 100 miliónů dolarů na celosvětových tržbách, to je víkendové skóre Rychlých a zběsilých. Znamená to snad, že duben se pozvolna stává součástí letní blockbusterové sezóny? Možná. Zhruba za rok, konkrétně 16. dubna 2010, se z tohoto faktu pokusí vytřískat prachy nová A Nightmare on Elm Street. Videoklipař Samuel Bayer odstartuje natáčení remaku pro Platinum Dunes a studio New Line Cinema už 5. května v Chicagu. Nic mu už nestojí v cestě – našel totiž svého hlavního představitele. Fanoušci modlící se za návrat Roberta Englunda nebyli vyslyšeni. Freddy Krueger dostane nový obličej. Přesněji řečeno, pod maskou spáleného ksichtu se bude skrývat jiný herec. Mluvilo se o tom už dlouho, on sám spekulace v jednu chvíli dementoval, ale teď je to už „hotovka“ – klobouk, svetr a rukavice s břitvami si nasadí představitel Rorschacha ze Strážců Jackie Earle Haley. Bayer od něj očekává, že Freddy v jeho podání bude něco jako „Nosferatu křížený s Edem Gainesem“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.4.2009

  Komiksové jednohubky

  Tak, premiéru Wolverina máme za sebou (haha... ehm), další komiksové adaptace jsou před námi. Co náš čeká a koho v nich uvidíme a koho ne? Chris Pine (Kirk v blížícím se Star Treku) potvrdil, že je jedním z horkých kandidátů na hlavní roli v Campbellově Green Lanternovi. Konečné rozhodnutí však prozatím nepadlo. Tim Robbins vyvrátil internetové klepy o tom, že si v Iron Manovi 2 zahraje Starka staršího v důležitém flashbacku, který film více propojí s mytologií kolem týmu Avengers. Studio Fox velmi vážně uvažuje o temnějším restartu nepovedené Fantastické čtyřky a Vin Diesel řekl, že by si moc rád zahrál padoušského Dr. Dooma (bizarní představa). Inu a přestože Sam Raimi už naplno pracuje na Spider-Manovi 4 (do konce léta chce mít hotový scénář), studio Sony se nevzdalo plánů na spin-off Venom. Ano, záporák z třetího Spideyho možná opravdu dostane vlastní film. Scénáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Zombieland) už sepisují nápady na zápletku. Komiksový scénárista Todd McFarlane ale tvrdí, že tyto pokusy polidštit komiksové lotry nikdy nefungovali – vzpomeňte si třeba na Catwoman. Je docela možné, že se tyto úmysly rozplynou v zapomnění stejně jako pokusy Foxů natočit samostatného Silver Surfera. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.4.2009

  Boll nekončí

  Dobrou zprávou ale je, že si právě dává pohov od adaptací počítačových her. To by pro něj mohla být cesta, jak po letech pohrdání ze strany diváků i kritiků přece jen získat trochu uznání (viz Tunnel Rats). Právě v těchto dnech je Uwe v Jižní Africe a natáčí tam... podržte se... drama o humanitární krizi v Súdánu. Ve filmu nazvaném Janjaweed je skupina amerických novinářů postavena před dilema – vrátit se domů a informovat o viděných hrůzách, nebo zůstat a pokusit se pomoci obětem? Doufejme, že řešení nebude spočívat v tasení velkorážních bouchaček a střílení zlých černochů do hlav. Obsazení není úplně marné – novináře si zahrají Edward Furlong, Billy Zane a Kristanna Loken. Furlongovi se spolupráce s Bollem zřejmě zalíbila, protože si zahrál hlavní roli i v jeho dramatu Stoic. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.4.2009

  Další zkáza lidstva

  „Rakovina této planety.“ Tak lidi označil agent Smith. Nad otázkou, co by následovalo, kdyby se Země z této nemoci vyléčila, hledal odpověď ekolog Alan Weisman ve svém kritiky opěvovaném bestselleru The World Without Us. Práva na zfilmování této non-fiction knihy koupilo studio 20th Century Fox. Filmová verze by ale neměla být o tom, co bude následovat, ale jak k náhlému vyhlazení civilizace (a lidské populace celkově) došlo. Takže očekávejte další triky nabitý katastrofický velkofilm. Scénář a režie: Mark Protosevich a Francis Lawrence. Ti už s „odchodem lidstva do říše legend“ mají zkušenosti z hitu jiného Smithe, tentokrát ne agenta, ale Willa. Mimochodem, když už je o něm řeč, Will se také možná vrátí v černém kvádru a slunečních brýlích. Studio Sony totiž na právě probíhajícím ShoWestu oficiálně oznámilo, že vážně připravuje Men In Black 3. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.4.2009

  Kolty a magie

  Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z webů všechna stahovací „zřídla“. Ale dnešní novinka je o něčem jiném. Včera jste tady četli o boomu filmů a seriálů z prostředí antického Říma, dnes jsou tady mystické westerny. Studio Disney a Jerry Bruckheimer se sice ještě nerozkývali s The Lone Rangerem, ale konkurence nespí. Komiksová adaptace Priest si nedávno našla režiséra, teď už má i hlavního představitele. Pistolnického kněze, který se snaží zachránit svou neteř před krvelačnými choutkami hordou upírů, si zahraje britský blonďák Paul Bettany. Není to překvapivá volba – režisér Scott Stewart a Bettany totiž spolu nedávno dotočili apokalyptický thriller Legion. Termín natáčení prozatím produkční společnost Screen Gems neoznámila. Rovněž z komiksu vycházející a western a nadpřirozeno míchající Jonah Hex už má v této otázce jasno. Režisér Jimmy Hayward to rozjede už koncem tohoto měsíce. Josh Brolin bude čelit pomstychtivému Johnu Malkovichovi a armádě nemrtvých, které jeho soupeř vyvolá pomocí voodoo. K obsazení se kromě dříve avizované Megan Fox připojil i Will Arnett, který se prosadil v komediích Ledově ostří a Poloprofesionál, ale v Hexovi prý zkusí vážnější polohu. Kromě něj ve filmu uvidíme i Michaela Shannona, nominovaného na Oscara za vedlejší roli v Nouzovém východu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.4.2009

  Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

  Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného celovečerního pokračování úspěšného seriálu HBO (Ray Stevenson nedávno opět potvrdil, že na kinoverzi Říma se intenzivně pracuje) se připravte na krvák Centurion, který už natáčí Neil Marshall (Olga Kurylenko jako pomalovaná piktská divoženka vypadá rozkošně béčkově). A to zdaleka není všechno. Podezřele podobný námět má „vojenské drama“ The Eagle of Ninth. Hrdinou bude římský legionář, který se ve společnosti svého oddaného keltského otroka vybere na svahy skotské Vysočiny, aby tam pátral po záhadně zmizelé 9. legii. Hlavní role? Channing Tatum a Jamie Bell. Tuhle podivnou hereckou kombinaci dostane na starost režisér blížícího se Na odstřel Kevin Macdonald (v souvislosti s jeho tvorbou doufejme, že nějakého tuzemského distributora nenapadne nazvat film První skotský král). Natáčení startuje v srpnu, samozřejmě v režisérově rodném Skotsku. Mnohem dřív, už v dubnu, začínají na Novém Zélandu práce na novém seriálu z produkce Roberta Taperta a Sama Raimiho Spartacus: Blood and Sand. Minule Tapert sliboval dospělou a na televizi velmi drsnou verzi příběhu o povstání otroků. Teď se ale zdá, že to bude i při vší té údajné krvavosti pořád fantasy výprask historie ve stylu Herkula a Xeny. Hlavní roli ztvární Australan Andy Whitfield, ale uvidíme i několik známých tváří. Třeba Lucy „Xena“ Lawless si zahraje šéfku výcvikového tábora pro gladiátory. Otázka zní – když bič svírá ruka takové baby (viděli jste Eurotrip?), tak proč by se někdo bouřil a utíkal? ;-) Seriál bude mít premiéru v lednu 2010. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 21.8.2019

  Kreativní výzva Domobrazy

  Charita České republiky vyhlašuje kreativní výzvu s názvem Domobrazy! Migrace je přirozená součást našich životů. Skrývá řadu podob a příběhů. Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Cílem výzvy Domobrazy je zachytit migraci a její vliv na rozvoj společnosti pomocí originálního uměleckého díla. Jsi nadšený filmař, výtvarník, hudebník nebo třeba vše dohromady? Přijímáš rád výzvy, zajímá tě tématika migrace a udržitelného rozvoje a máš vizi, jakým způsobem by ji šlo umělecky ztvárnit? Charita České republiky ti v tom pomůže!

  Nezáleží na formě, jakou téma migrace zachytíš, ani na místě, kde budeš projekt realizovat. Důležité je jen nadšení pro danou věc a jasné sdělení. Přihlášku, ve které popíšeš svůj nápad včetně jednoduchého rozpočtu, můžeš poslat prostřednictvím webového formuláře do 31. 8. 2019. Pokud bude tvůj projekt natolik unikátní, že nás zaujme, můžeme dát na jeho realizaci až 100 000 Kč. Navíc ti poskytneme i technickou a poradenskou podporu od našeho odborného týmu.

  Více informací, včetně podrobných pravidel a přihláškového formuláře najdeš na www.domobrazy.cz.

 • Obrázek k novince 19.8.2019

  Letos v Marienbadu

  V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na experimentální snímky i světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě. Poprvé čeští diváci uvidí restaurovanou verzi dramatu Loni v Marienbadu režiséra Alaina Resnaise, tečku za festivalem udělá slavná road movie Dva na cestě, v níž exceluje oscarová herečka Audrey Hepburn.

  Festival navštíví jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů Benedek Fliegauf, držitel Stříbrného medvěda z Berlína za film Je to jen vítr, který bude mít i svou masterclass. Do Mariánek zavítá i hvězda snímku 120 BPM herec Nahuel Pérez Biscayart spolu s oceňovaným argentinským režisérem Eduardem Williamsem, jehož krátké filmy byly uvedeny v sekcích filmového festivalu v Cannes, celovečerní debut Lidská vlna získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. Společně uvedou snímek Parsi.

  V Retrospektivě Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.

  Domácí experimentální scénu bude reprezentovat trojice českých režisérů. Bohdan Karásek rozvíjí v konverzačním titulu Karel, já a ty úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život. Roman Štětina je jeden z mála českých umělců, který se věnuje práci se zvukem a propojuje ho s vizuálním uměním. Na festivalu představí triptych svých nových prací v neobvyklém propojení v rámci filmové projekce. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu.

  V rámci doprovodného programu spojil Mariánskolázeňský spolek Švihák opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid a Isama Zing, filmový program okoření i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

  Pestrý program festivalu naleznete na www.marienbadfilmfestival.com, vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

 • Obrázek k novince 17.8.2019

  Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

  7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou kolekci adaptací literárních děl Cornella Woolriche, pocty Veronice Lake a Alanu Laddovi, japonské a tradičně i československé noiry a v neposlední řadě snímky, které byly historickým předvojem filmu noir a ovlivnily jeho podobu. Celkem 36 snímků v 8 programových sekcí bude k vidění od 22. do 25. srpna na hradě Křivoklát. 

  V hlavní tematické sekci LUPIČSKÝ NOIR nebude chybět jeden z klíčových titulů tzv. subžánru heist filmů, a to Zabíjení, jež v rané fázi kariéry natočil Stanley Kubrick a které později inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci jeho průlomového – a na letošním Noir Film Festivalu taktéž uváděného – snímku Gauneři. V tradiční RETROSPEKTIVĚ tvůrce, který se zásadním způsobem podílel na utváření klasického filmu noir, NFF letos uvede filmové klenoty od Fritze Langa, jenž se během své dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Vedle jeho německé klasiky Vrah mezi námi jsou na programu mj. adaptace špionážního románu Grahama Greena Ministerstvo strachu, gotické melodrama Tajemství za dveřmi, či temné charakterové studie Šarlatová ulice a V osidlech noci.

  Program dále zahrnuje čtveřici filmových adaptací literárních děl amerického spisovatele Cornela Woolriche, který ve 40. a 50. letech 20. století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů (noirové perly jako Přízračná dáma, Černý anděl a Křik chlapce doplňuje slavné Hitchcockovo Okno do dvora). Další film mistra napětí – Rebecca – vyjde při příležitosti uvedení na NFF ve speciální, první české Blu-ray edici. Neměnnou součástí akce jsou speciální POCTY hereckým ikonám filmu noir: letos jimi bude populární herecké duo Veronica Lake - Alan Ladd.

  Při mapování různých lokálních inkarnací filmu noir se letos NFF kromě tradiční československé stopy (Noční host, Polnočná omša, Smrt si říká Engelchen, Dům ztracených duší) zaměřuje na výběr snímků z Japonska konce 50. let. Dva z nich (Tokijský tulák, Cejch zabijáka) natočil neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki

  Mezi hosty se na Křivoklátě objeví režisér filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn či režisér a producent Václav Marhoul, jenž v doprovodném programu divákům představí ukázky z vysoce očekávaného snímku Nabarvené ptáče ještě před jeho světovou premiérou v benátské soutěži. Více o programu zde.

 • Obrázek k novince 7.8.2019

  William Shatner Live on Stage

  Diváci se mohou těšit na promítání kultovního filmu Star Trek II: The Wrath of Khan na velkém plátně, po kterém bude následovat talk-show s „kapitánem Jamesem T. Kirkem“. Vstupenky v cenovém rozpětí 750 – 3.650,-Kč jsou v prodeji od července 2019 v obvyklých předprodejních sítích. K dispozici bude i omezený počet VIP vstupenek, které zahrnují prémiové sezení a příležitost vyfotografovat se s panem Shatnerem.

  Nenechte si ujít příležitost prožít nezapomenutelný večer s naprostou hollywoodskou legendou. William Shatner bude s diváky sdílet fascinující a vtipné příběhy ze své více než padesátileté úspěšné herecké, producentské, režisérské, ale i spisovatelské kariéry. Fanoušci budou mít na závěr při Q&A (Otázky & odpovědi) možnost pokládat mu své vlastní dotazy.

  Uvádí JV Classics s.r.o. ve spolupráci s Mills Entertainment, Backlot Project a festivalem Future Gate. Film bude uveden v původním znění s titulky, talkshow bude tlumočena do českého jazyka. Vstupenky v předprodeji jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 19.7.2019

  Letní filmová škola se blíží

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Loni poprvé uvedená sekce Ikona se věnuje kultovním režisérům současnosti a pátrá po tom, jakým způsobem dospěli k svému ikonickému statusu. Dramaturgie sekce se letos ujal rakouský filmový publicista a katolický kaplan Alfred Jokesch, takže můžeme čekat neotřelý pohled na Hanekeho poetiku a témata spojená s jeho tvorbou (zobrazení násilí apod.). Dalším hostem bude kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger. Prvním uvedeným filmem budou Tři cesty k moři z roku 1976, posledním pak předloňský Happy End.

  Hostem Letní filmové školy bude i polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski, který spolupracuje s osobnostmi světa umění (Julian Schnabel) i hereckými legendami (Charlotte Ramplingová). Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož výsostně atmosférické filmy bývají pravidelně premiérovány na festivalech v Berlíně či Benátkách. Po deseti letech se do Uherského Hradiště vrací Marika Green, herečka, modelka a fotografka, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

  Sekce FAMU History se ve svém prvním roce existence zaměří na režiséry a režisérky pražské Filmové akademie múzických umění, kteří zde studovali a natáčeli své filmy od založení v roce 1946/47 až do školního roku 1956/57. Divák se podrobně seznámí s tvorbou tvůrců, jako byli Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková – Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš nebo Jan Němec. Sekce FAMU History doplní tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která je letos opět na vysoké úrovni. Součástí programu bude i tradiční Maratón studentských filmů, který proběhne zároveň v České televizi i v innogy letním kině Masarykovo náměstí v sobotu 27. července večer.

  V loňském roce zahájili organizátoři v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa tříletý cyklus Kdo jsou Češi, v němž zkoumají různé fasety národní povahy pohledem českých tvůrců. Letošní výběr nazvaný Smějící se bestie se věnuje snímkům, dokumentujícím svébytný český postoj k moci a autoritám. Filmy jako Nikdo nic neví, Osudy dobrého vojáka Švejka či Nejistá sezóna doprovodí diskuse odborníků. Druhý ročník Východních příslibů přinese především mimořádně výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků.

  Loni poprvé Letní filmová škola zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Letošní výběr novinek z líhně VR vizionářů zahrne poprvé i interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení. Stejně tak se poprvé na Filmovce uskuteční unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměří na televizní vyprávění. Dvě letní kina přinesou akreditovaným návštěvníkům festivalu i místním obyvatelům divácky nejatraktivnější české novinky i zapomenuté klenoty 90. let. V innogy letním kině na Masarykově náměstí se pak všichni mohou těšit na druhý sobotní večer a historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody.

  V letošním roce se bude konat již druhý Industry program filmové a audiovizuální výchovy, který pořádá Letní filmová škola ve spolupráci s Národním filmovým muzeem NaFilM. Svůj prostor v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, jehož českým partnerem je pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů.

  Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Více informací najdete na www.lfs.cz i ve speciální festivalové sekci na ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace