Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 19.4.2009

  Megahity z Moskvy

  Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras Bulba: Zaporožskaja Seč. Režisér Vladimir Bortko ho natočil podle knížky Nikolaje Gogola, pojednávající o válce ukrajinských kozáků s Poláky v druhé polovině 17. století. Legendárního vůdce si zahrál Bogdan Stupka, který se v podobné roli (kozácký vůdce Chmelnický) osvědčil už v sienkiewiczovské adaptaci Ohněm a mečem. Taras Bulba měl premiéru minulý týden a za první víkend vydělal 6,4 milionu dolarů, což by mu stačilo i na slušné umístění v americkém TOP 10 – v Rusku lze mluvit o megahitu. Momentálně má Taras na kontě 12 milionů dolarů a jeho triumfální tažení pokračuje. Na jaké další domácí filmy Rusové chodí? Velkým hitem je romantická komedie o partě Rusů v New Yorku Ljubov v bolšom gorode (Láska ve velkém městě), která už vydělala téměř 10 milionů dolarů (rozpočet byl 3,5 milionu), slušně si vedou i muzikálová komedie Pervaja ljubov (První láska) či komediální horor Pjatnica 12 (Pátek dvanáctého). A na jaké filmy se naši někdejší bratři letos nejvíc těší? Především na pokračování sci-fi velkofilmu Obytaemij ostrov (Nehostinný ostrov), který Sergejův syn Fjodor Bondarčuk natočil podle románu bratří Strugackých za rekordních 37 milionů dolarů. Obytaemij ostrov 2 má premiéru 23. dubna. Děti se nejvíc těší na první ruský digitální animák Zvezdnyje sobaki: Belka i Strelka (Hvězdní psi: Belka a Strelka), ale své diváky si určitě najde i klasicky animovaný Ivan Carevič i serij volk (Ivan Carevič a sivý vlk) od studia Melnica, od něhož u i nás vyšli na DVD Aljoša Popovič a Tugarin Zmej a Dobryňa Nikitič a tříhlavý drak. Jednoznačně nejočekávanějším ruským filmem roku je ale historický horor Vij, který vznikl podle románu Nikolaje Gogola, měl na ruské poměry gigantický rozpočet 21 milionů dolarů, v hlavní roli se objeví Brit Jason Fleming a trailery potvrzují, že Rusové natočili svou vlastní Ospalou díru. Režisér Oleg Stepčenko už teď plánuje i druhý a třetí díl, v nichž by se zlý duch ze Sibiře měl přesunout třeba i do Transylvánie. Podrobnější informace, plakáty, fotografie a hlavně frajersky střižené trailery naleznete na stránce http://kinoros.ru/db/index.do. Jak jinak, musíte oprášit své znalosti azbuky a ruštiny. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.4.2009

  Eli Roth má monstrózní plány

  Doslova i v přeneseném významu. Eli stále nepochopil, že jeho filmařské pokusy kromě Tarantina vůbec nikoho nezajímají, a chystá návrat do režisérského křesla. Momentálně pracuje na dvou scénářích, se kterými chce pak klepat na dveře hollywoodských studií a žádat po nich na oba projekty 85 milionů dolarů. Znamená to, že do každého filmu investuje 42,5 milionu? Ne. Eli sní o tom, že za 80 milionů dolarů natočí PG-13 destrukci s obrovským netvorem. Prý něco mezi Transformers a Monstrem. Za zbylých 5 milionů by pak chtěl narychlo pořídit celovečerní horor Thanksgiving, vycházející z jeho falešného traileru, uváděného v rámci Grindhouse. Ten už dětem přístupný nebude. Roth totiž tvrdí, že to bude „nejúchylnější a nejkrvavější slasher všech dob. Tolik mrtvol jste ještě v žádném slasheru neviděli.“ A někteří z nás ani neuvidí, Eli, i kdyby se ti ten film opravdu podařilo natočit. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.4.2009

  Seagal vs. Van Damme?

  Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí zjistil, že se nic nezměnilo a že stejně musí odjet do Bulharska natočit Univerzálního vojáka 3 v režii Petrova syna Johna Hyamse (táta tentokrát stojí pouze za kamerou). Lítost nad promarněnou šancí jej zřejmě přivedla k myšlence na vlastní „drsňáckou týmovku“. Van Damme v ní konečně spojí síly se svým odvěkým sokem Stevenem Seagalem. Zahrají si nejlepší zabijáky na světě (Seagal bude vynikající střelec, Van Damme to bude umět s noži), kteří se dosud nepotkali, ale teď musí spojit síly, aby zlikvidovali nebezpečný drogový kartel. Natáčet se začne v červenci v Novém Mexiku a Vancouveru. O režisérovi se prozatím nic neví. Ještě vám dlužíme název filmu. „Tlusťoch a baleťák“? Ne. Bude se to jmenovat Weapon a všechny zajisté překvapí, pokud to nebude direct-to-DVD produkce. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.4.2009

  Kouzelná Emma Thompson se vrací

  Některá pokračování vás překvapí. Nejen tím, že vůbec vznikla, ale i relativně hvězdným obsazením. U nás Kouzelná chůva Nanny McPhee prosvištěla kiny téměř bez povšimnutí, v anglicky mluvících zemích, kde je předloha Christianny Brand velmi populární, šlo o solidní hit. S rozpočtem 25 milionů dolarů film vydělal pěkných 122 milionů. To byl pro studio Working Title dostatečný důvod, aby požádalo Emmu Thompson o pokračování. Hlavní představitelka si k Nanny McPhee and the Big Bang opět napíše scénář a bude i produkovat. Chůva s nadpřirozenými schopnostmi dostane tentokrát do péče děti, které jsou během války evakuované z bombardovaného Londýna na venkov. Námět půjčený z první Narnie doplní obsazení „vykradené“ z Harryho Pottera – ve vedlejších rolích uvidíme Maggie Smith a Ralpha Fiennese. Že by kouzelná chůva čelila Voldemortovi? ;-) Dále hrají Maggie Gyllenhaal a Rhys Ifans. Teď už jen musíme doufat, že film nezruinuje režisérka Susanna White, pro kterou je to debut. Natáčení začíná v létě. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.4.2009

  Režisér Terminátora chce šokovat

  Čím? Muzikálem. Sex, masturbace, znásilnění, potrat, sebevražda. To jsou hlavní témata úspěšného rockového muzikálu Spring Awakening, který na broadwayská prkna přinesli textař Steven Sater a hudebník a skladatel Duncan Sheik. Získali za něj cenu Tony, načež následoval telefonát studia Warner Bros. Filmová verze je na spadnutí. Muzikál je inspirovaný divadelní hrou dramatika Franka Wedekinda, který s ní byl vykázán z pódií v rodném Německu. Proč? Protože hru napsal v roce 1891. V tomto období se odehrává i muzikálová verze. Produkovat a možná i režírovat by měl McG. Moc na to ale nespoléhejte – studio Warner s ním teď v rámci propagace Terminator Salvation spojuje každý svůj zajímavější projekt. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.4.2009

  Jackie točí, Woo odpočívá

  Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier má rozpočet 25 milionů dolarů a vypráví o putování tří lidí a jednoho koně válkou rozvrácenou Čínou někde na začátku našeho letopočtu. Film právě v těchto dnech natáčí v Pekingu Ding Sheng, režisér solidní akční komedie Ying han. Zatímco Jackie se činí jako zamlada (škoda, že už tak nekope, ale čas nezastavíte), John Woo si dává pauzu. Už v těchto dnech měl točit epické drama 1949, které mělo vláčet hrdiny od konce 2. světové války přes čínskou občanskou válku až k založení Čínské lidové republiky. Scénář napsal Wang Hui-ling, který stál za Touhou, opatrností Anga Leeho. Pokud bude námět vůbec někdy zfilmován, tak už ne v produkci Terence Changa a v režii Johna Woo. Kvůli sporům o práva dali oba od projektu ruce pryč. Woo prý momentálně nemá v diáři žádný režijní projekt. Vůbec se jeho potřebě odpočívat nedivíme. Kdyby nějaký hollywoodský filmař natočil snímek o rozměrech Krvavého pobřeží, zřejmě by se pak odmlčel přinejmenším na dekádu. Viďte, pane Camerone? Kdepak je trailer na Avatar? ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.4.2009

  Násilí na ženách?

  To už k dnešku tak nějak patří ;-). A tak tady máme protest radikální feministické organizace WomanAndHollywood, která sokolím okem dohlíží na to, jestli američtí filmaři zobrazují něžnou polovinu lidstva s dostatečnou úctou. Proti čemu konkrétně protestují? Proti Sethu Rogenovi. Necenzurovaný trailer na jeho novou komedii Observe and Report prý obsahuje scénu znásilnění, která je navíc zobrazena jako něco humorného a mohla by se tak (podle WAH) dotknout skutečných obětí sexuálního násilí. A co přesně v dané scéně vidíme? Seth Rogen „pracuje“ na Anně Faris, která je namol opilá a během aktu usne. Jakmile to Rogenova postava zpozoruje, okamžitě zastaví kopulační pohyby. Načež ona zvedne hlavu z poblinkaného polštáře a oboří se na něj: „Why are you stopping, motherf*cker?“ Necháme na vás, jestli je to pouze nechuťárna, anebo tou scénou tvůrci opravdu ponižují ženy. Nebo (nejpravděpodobnější možnost) je celá kauza jen další formou propagace na film, který měl premiéru právě o tomto víkendu. Jen tak mimochodem, Rogen uvažuje o pokračování Travičky zelené. Ne že by to byl největší hit, v jakém kdy hrál, ale prý v něm vidí největší potenciál na pokračování. Dokonce by prý mohlo dojít k fúzi postav z Travičky a Superbad. „Že by jako mafie tentokrát unesla hlavní hrdiny ze Superbad a hlavní postavy z Travičky by je zachraňovali.“ Čekali jste snad od pokračování zhulené akční komedie něco jiného než zhulený námět? (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.4.2009

  Žhavé posily

  Zítřek se bude točit kolem dívek a žen. My se jim budeme věnovat už dnes. Máme tady několik půvabných castingových posil. Největší dusno tento týden vládlo kolem dlouho odkládaného Sin City 2. Zatímco Rodriguez vesele točí další výplachy pro děcka (viz čerstvý trailer na Shorts), fanoušci volají po pokračování millerovské adaptace. Dokonce se objevila zpráva, že studiu Dimension Films propadla práva na komiks a že dvojku rozjede úplně jiný investor. Šéfové DF tyhle dohady rychle dementovali a hned na druhý den nenápadně vypustili fámu o tom, že seriózně rokují s Angelinou Jolie o roli ústřední „dámy, pro kterou se zabíjí“. Možná si vzpomenete, že Angie byla původní kandidátkou, než jí roli vyfoukla Rachel Weisz. Jenže neustálé odklady přinutily odejít i ji, a tak se na scénu vrací paní Pittová. Uvidíme, jak to dopadne. V jedničce byla jednou z hříšných holek Brittany Murphy. Ta se tento týden připojila k neuvěřitelné partě kolem Sylvestera Stallonea, který už v Brazílii zahájil natáčení ulitmátní akční týmovky The Expendables. Jedeme dál – Maria Bello a Salma Hayek už jsou v podstatě dámy v letech, ale stále mají co nabídnout. Jejich půvaby vnesou trochu vzruchu do zatím nepojmenované „sandlerovské“ komedie, kterou v květnu začne natáčet Dennis Dugan. Film je ve svém žánru tím, čím jsou Slyovi The Expendables v akci – v hlavních rolích totiž kromě Sandlera hrají i Kevin James, Chris Rock, Rob Schneider, David Spade či Colin Quinn. Tohle setkání středoškolských spolužáků po 30 letech bude asi opravdu „husté“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.4.2009

  Neeson a Fiennes jsou bohové

  Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí putování hrdiny Persea za záchranou milované Andromedy bude probíhat nelítostná válka bohů o pozici šéfa Olympu. Shodit Dia ze zlatého trůnu se pokusí pochmurný Hádes, kterého už to v podsvětí přestalo bavit. Prvního si zahraje Liam Neeson, který očividně vyznává zásadu, že hluboký osobní zármutek nejlépe zažene prací. V roli Háda si další temnou postavu připíše na konto Ralph Fiennes. Jak už víte, Persea si zahraje hvězda roku Sam Worthington a jeho lásku půvabná Alexa Davalos z Defiance. Mads „Šifra“ Mikkelsen bude provázet Persea jako velitel jeho osobní družiny. Bondovskou minulost má i Gemma Arterton, kterou uvidíme jako bohyni Io, která Perseovi obstará létajícího oře Pegasa. Natáčení produkce studia Warner Bros. startuje tento měsíc v britských studiích. Film měl být původně natočen výhradně před zelenými plátny jako 300, ale z Británie se štáb přesune na Kanárské ostrovy, takže počítejte i s opravdovými exteriéry. Světová premiéra je stanovena na 26. března 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.4.2009

  Verbinski kašle na Piráty

  Během příštího roku by mělo odstartovat natáčení Pirátů z Karibiku 4 s Johnnym Deppem v hlavní roli (s Keirou a Orlandem se už nepočítá). Studio Disney a producent Jerry Bruckheimer ale budou muset pro film najít nového režiséra. Gore Verbinski jim totiž vzkázal, ať s ním už nepočítají. „Bylo to fajn, ale stačilo.“ Verbinski se teď chce soustředit na dva jiné projekty – prvním je digitálně animovaný Rango pro Paramount (o hafanovi s Deppovým hlasem), druhým filmová verze populární hry BioShock pro studio Universal. Verbinski očividně nechce, aby to s jeho výpravou do podivuhodného podmořského města dopadlo podobně jako s plánovanými adaptacemi her God of War, Halo, Gears of War či Metal Gear Solid, které jsou dlouhodobě u ledu. John Logan (Gladiátor, Sweeney Todd...) už k BioShocku napsal scénář a natáčení by mělo začít někdy příští rok. Mimochodem, když už jsme u těch videoher, studio Sony oznámilo, že plánuje zfilmovat svůj fantasy hit Shadow of the Colossus, určený pro PlayStation 2. Mlátička o bojovníkovi, který putuje zachránit svou dívku a cestou zápasí s obrovitými monstry, bude potřebovat hodně dobrý scénář. A vůbec, když už fantasy podle populární hry, kde je konečně ten filmový WarCraft? Pokud má nějaký herní film šanci uspět, je to právě adaptace tohoto „masového šílenství“. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

 • Obrázek k novince 28.8.2019

  Navštivte místa, která znáte z českých filmů

  Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo. Na malebné návsi návštěvníci obdivují statek rázné Škopkové, budovu zámku, kde ve filmu sídlilo JZD a nebo budovu mlýna, kde strašil velký černý pes a mrtvý kostelník. I když od natočení prvního dílu uplynulo již více než 30 let, zastavují se ve vesnici autobusy zvědavců. Pokud se i vy budete chtít podívat, kde se odehrával příběh svérázných vesničanů, doporučujeme ho spojit s výletem na Šumavu. Hoštice najdete mezi Sušicí a Strakonicemi.

  Dalším snímkem, který proslavil jižní Čechy na plátně je film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala, který v roce 1998 seznámil české diváky s obcí Varvažov. Obec s tímto neobvyklým názvem se nachází na Písecku. Paradoxem je, že ve filmu představuje obec moravskou. Pokud budete chtít objevit krajinu, kde se tento dramatický snímek odehrál, doporučujeme ubytování v Písku. Odtud se můžete vydat na výlety třeba na nedaleký Zvíkov a nebo na zámek Orlík.

  Česká filmová klasika je bez diskuze film Postřižiny, který proslavil zejména Emílii Vášáryovou. Pivovar i s komínem, na který šplhala nezbedná Maryška s ukřičeným strýcem Pepinem najdete na Vysočině v obci Dalešice. Při výletu můžete ochutnat i místní výborné pivo.

  Pokud dáváte před pivem přednost vínu, zavítejte do obce Velké Bílovice. Tato asi nejznámější vinařská obec se kromě lahodného vína zapsala do povědomí českého diváka také jako dějiště oblíbeného filmu Bobule. Ikonickou kapličku na vrchu Hradišťko uvidíte při příjezdu již z dálky. Místní kraj je jako krajina ze snu - nekonečné řady vinohradů, malebné sklípky a pohostinní lidé. Pobyt ve Velkých Bílovicích si užijete všemi smysly. Těšit se můžete i na pokračování filmové série, která se v těchto dnech právě zde natáčí.

  A na závěr pro vás máme pozvánku do kraje, který spíše vypadá jako z postapokalyptického filmu. Nicméně i přesto se zde v posledních letech natáčelo mnoho úspěšných filmů či seriálů. Jmenujme například seriál Pustina a nebo televizní hit Most! Ano, bavíme se o Mostecku. Drsnou krásu uhelné pánve ocení málokdo, ovšem i v okolí tohoto nevábného místa se nachází mnoho turistických zajímavostí, které by vám neměly uniknout. Navštivte třeba zámek Jezeří na kraji uhelné jámy a nebo zříceninu hradu Kyšperk. Přímo v Mostě a nebo v blízkém okolí se nachází mnoho příjemných penzionů, které na cestách přijdou vhod.

 • Obrázek k novince 21.8.2019

  Kreativní výzva Domobrazy

  Charita České republiky vyhlašuje kreativní výzvu s názvem Domobrazy! Migrace je přirozená součást našich životů. Skrývá řadu podob a příběhů. Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Cílem výzvy Domobrazy je zachytit migraci a její vliv na rozvoj společnosti pomocí originálního uměleckého díla. Jsi nadšený filmař, výtvarník, hudebník nebo třeba vše dohromady? Přijímáš rád výzvy, zajímá tě tématika migrace a udržitelného rozvoje a máš vizi, jakým způsobem by ji šlo umělecky ztvárnit? Charita České republiky ti v tom pomůže!

  Nezáleží na formě, jakou téma migrace zachytíš, ani na místě, kde budeš projekt realizovat. Důležité je jen nadšení pro danou věc a jasné sdělení. Přihlášku, ve které popíšeš svůj nápad včetně jednoduchého rozpočtu, můžeš poslat prostřednictvím webového formuláře do 31. 8. 2019. Pokud bude tvůj projekt natolik unikátní, že nás zaujme, můžeme dát na jeho realizaci až 100 000 Kč. Navíc ti poskytneme i technickou a poradenskou podporu od našeho odborného týmu.

  Více informací, včetně podrobných pravidel a přihláškového formuláře najdeš na www.domobrazy.cz.

 • Obrázek k novince 19.8.2019

  Letos v Marienbadu

  V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na experimentální snímky i světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě. Poprvé čeští diváci uvidí restaurovanou verzi dramatu Loni v Marienbadu režiséra Alaina Resnaise, tečku za festivalem udělá slavná road movie Dva na cestě, v níž exceluje oscarová herečka Audrey Hepburn.

  Festival navštíví jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů Benedek Fliegauf, držitel Stříbrného medvěda z Berlína za film Je to jen vítr, který bude mít i svou masterclass. Do Mariánek zavítá i hvězda snímku 120 BPM herec Nahuel Pérez Biscayart spolu s oceňovaným argentinským režisérem Eduardem Williamsem, jehož krátké filmy byly uvedeny v sekcích filmového festivalu v Cannes, celovečerní debut Lidská vlna získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. Společně uvedou snímek Parsi.

  V Retrospektivě Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.

  Domácí experimentální scénu bude reprezentovat trojice českých režisérů. Bohdan Karásek rozvíjí v konverzačním titulu Karel, já a ty úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život. Roman Štětina je jeden z mála českých umělců, který se věnuje práci se zvukem a propojuje ho s vizuálním uměním. Na festivalu představí triptych svých nových prací v neobvyklém propojení v rámci filmové projekce. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu.

  V rámci doprovodného programu spojil Mariánskolázeňský spolek Švihák opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid a Isama Zing, filmový program okoření i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

  Pestrý program festivalu naleznete na www.marienbadfilmfestival.com, vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

 • Obrázek k novince 17.8.2019

  Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

  7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou kolekci adaptací literárních děl Cornella Woolriche, pocty Veronice Lake a Alanu Laddovi, japonské a tradičně i československé noiry a v neposlední řadě snímky, které byly historickým předvojem filmu noir a ovlivnily jeho podobu. Celkem 36 snímků v 8 programových sekcí bude k vidění od 22. do 25. srpna na hradě Křivoklát. 

  V hlavní tematické sekci LUPIČSKÝ NOIR nebude chybět jeden z klíčových titulů tzv. subžánru heist filmů, a to Zabíjení, jež v rané fázi kariéry natočil Stanley Kubrick a které později inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci jeho průlomového – a na letošním Noir Film Festivalu taktéž uváděného – snímku Gauneři. V tradiční RETROSPEKTIVĚ tvůrce, který se zásadním způsobem podílel na utváření klasického filmu noir, NFF letos uvede filmové klenoty od Fritze Langa, jenž se během své dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Vedle jeho německé klasiky Vrah mezi námi jsou na programu mj. adaptace špionážního románu Grahama Greena Ministerstvo strachu, gotické melodrama Tajemství za dveřmi, či temné charakterové studie Šarlatová ulice a V osidlech noci.

  Program dále zahrnuje čtveřici filmových adaptací literárních děl amerického spisovatele Cornela Woolriche, který ve 40. a 50. letech 20. století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů (noirové perly jako Přízračná dáma, Černý anděl a Křik chlapce doplňuje slavné Hitchcockovo Okno do dvora). Další film mistra napětí – Rebecca – vyjde při příležitosti uvedení na NFF ve speciální, první české Blu-ray edici. Neměnnou součástí akce jsou speciální POCTY hereckým ikonám filmu noir: letos jimi bude populární herecké duo Veronica Lake - Alan Ladd.

  Při mapování různých lokálních inkarnací filmu noir se letos NFF kromě tradiční československé stopy (Noční host, Polnočná omša, Smrt si říká Engelchen, Dům ztracených duší) zaměřuje na výběr snímků z Japonska konce 50. let. Dva z nich (Tokijský tulák, Cejch zabijáka) natočil neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki

  Mezi hosty se na Křivoklátě objeví režisér filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn či režisér a producent Václav Marhoul, jenž v doprovodném programu divákům představí ukázky z vysoce očekávaného snímku Nabarvené ptáče ještě před jeho světovou premiérou v benátské soutěži. Více o programu zde.

 • Obrázek k novince 7.8.2019

  William Shatner Live on Stage

  Diváci se mohou těšit na promítání kultovního filmu Star Trek II: The Wrath of Khan na velkém plátně, po kterém bude následovat talk-show s „kapitánem Jamesem T. Kirkem“. Vstupenky v cenovém rozpětí 750 – 3.650,-Kč jsou v prodeji od července 2019 v obvyklých předprodejních sítích. K dispozici bude i omezený počet VIP vstupenek, které zahrnují prémiové sezení a příležitost vyfotografovat se s panem Shatnerem.

  Nenechte si ujít příležitost prožít nezapomenutelný večer s naprostou hollywoodskou legendou. William Shatner bude s diváky sdílet fascinující a vtipné příběhy ze své více než padesátileté úspěšné herecké, producentské, režisérské, ale i spisovatelské kariéry. Fanoušci budou mít na závěr při Q&A (Otázky & odpovědi) možnost pokládat mu své vlastní dotazy.

  Uvádí JV Classics s.r.o. ve spolupráci s Mills Entertainment, Backlot Project a festivalem Future Gate. Film bude uveden v původním znění s titulky, talkshow bude tlumočena do českého jazyka. Vstupenky v předprodeji jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 19.7.2019

  Letní filmová škola se blíží

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Loni poprvé uvedená sekce Ikona se věnuje kultovním režisérům současnosti a pátrá po tom, jakým způsobem dospěli k svému ikonickému statusu. Dramaturgie sekce se letos ujal rakouský filmový publicista a katolický kaplan Alfred Jokesch, takže můžeme čekat neotřelý pohled na Hanekeho poetiku a témata spojená s jeho tvorbou (zobrazení násilí apod.). Dalším hostem bude kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger. Prvním uvedeným filmem budou Tři cesty k moři z roku 1976, posledním pak předloňský Happy End.

  Hostem Letní filmové školy bude i polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski, který spolupracuje s osobnostmi světa umění (Julian Schnabel) i hereckými legendami (Charlotte Ramplingová). Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož výsostně atmosférické filmy bývají pravidelně premiérovány na festivalech v Berlíně či Benátkách. Po deseti letech se do Uherského Hradiště vrací Marika Green, herečka, modelka a fotografka, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

  Sekce FAMU History se ve svém prvním roce existence zaměří na režiséry a režisérky pražské Filmové akademie múzických umění, kteří zde studovali a natáčeli své filmy od založení v roce 1946/47 až do školního roku 1956/57. Divák se podrobně seznámí s tvorbou tvůrců, jako byli Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková – Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš nebo Jan Němec. Sekce FAMU History doplní tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která je letos opět na vysoké úrovni. Součástí programu bude i tradiční Maratón studentských filmů, který proběhne zároveň v České televizi i v innogy letním kině Masarykovo náměstí v sobotu 27. července večer.

  V loňském roce zahájili organizátoři v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa tříletý cyklus Kdo jsou Češi, v němž zkoumají různé fasety národní povahy pohledem českých tvůrců. Letošní výběr nazvaný Smějící se bestie se věnuje snímkům, dokumentujícím svébytný český postoj k moci a autoritám. Filmy jako Nikdo nic neví, Osudy dobrého vojáka Švejka či Nejistá sezóna doprovodí diskuse odborníků. Druhý ročník Východních příslibů přinese především mimořádně výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků.

  Loni poprvé Letní filmová škola zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Letošní výběr novinek z líhně VR vizionářů zahrne poprvé i interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení. Stejně tak se poprvé na Filmovce uskuteční unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměří na televizní vyprávění. Dvě letní kina přinesou akreditovaným návštěvníkům festivalu i místním obyvatelům divácky nejatraktivnější české novinky i zapomenuté klenoty 90. let. V innogy letním kině na Masarykově náměstí se pak všichni mohou těšit na druhý sobotní večer a historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody.

  V letošním roce se bude konat již druhý Industry program filmové a audiovizuální výchovy, který pořádá Letní filmová škola ve spolupráci s Národním filmovým muzeem NaFilM. Svůj prostor v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, jehož českým partnerem je pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů.

  Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Více informací najdete na www.lfs.cz i ve speciální festivalové sekci na ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace