Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 12.5.2009

  Conan a bulharská kletba?

  Když jste hollywoodský tvůrce a chcete něco natočit „za hrst dolarů“, jedete do Bulharska nebo Rumunska. Běžně tam točí Seagal či Van Damme (ten to v JCVD popsal jako to nejhorší, co vůbec může filmaře potkat), dělal si z toho srandu Bruce Campbell v My Name Is Bruce. A zdá se, že Bulharsko bude i východiskem ze slepé uličky, ve které uvízl už několik let plánovaný „restart“ (začínám to slovo nesnášet) Barbara Conana. Producent filmu Joe Gatta oznámil, že právě u Černého moře začne koncem srpna natáčení. To by ovšem zároveň znamenalo, že tři měsíce před první klapkou nemá film režiséra ani hlavního představitele. Ledy se už ale očividně hnuly. Brett Ratner od projektu definitivně odstoupil, protože v uvedeném termínu nemá čas. Kdo jej nahradí? Hlavním kandidátem je „protekční dítě bráchů Wachowských“ James McTeigue, od kterého jsme viděli solidní V jako Vendetta a brzy se na nás vyřítí jeho Ninja Assassin. Ten by měl být nekompromisní řezničinou, což je dobře, protože i nový Conan the Barbarian je plánovaný jako tvrdé R. Otázkou zůstává, kdo barbarovi půjčí svou muskulaturu a jestli se rozpočet udrží na původně plánovaných 120 milionech dolarů. Přesun natáčení do Bulharska totiž naznačuje, že se producenti pokoušejí šetřit. A to pro Cimmeřana a jeho fanoušky není dobrá zpráva. Ještě vzkaz pro ctitele R. E. Howarda: Solomon Kane je podle režiséra Michaela J. Bassetta kompletně hotový a producenti pro něj hledají místo na trhu, Red Sonja byla odsunuta na neurčito (t. j. bude natočena jen v případě, že uspěje Conan). (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.5.2009

  Samuel L. Jackson opět vyjednává

  Tentokrát s piráty. Samozřejmě, ne s těmi z Karibiku. Ti jsou dávno pasé. Mnohem aktuálnější jsou ti z vod poblíž somálského pobřeží. Bylo jen otázkou času, kdy se tématu ujmou filmaři – některé příběhy ze zpráv si o zfilmování vyloženě koledují. Inu, je to tady. V prozatím nepojmenovaném filmu si Samuel L. Jackson zahraje Andrewa Mwanguru, bývalého novináře a lodního inženýra, který rozběhl Seafarers´Assistance Programme. Tato nezisková organizace původně zajišťovala distribuci humanitární pomoci na somálských ostrovech a pobřežích. Dnes zprostředkovává komunikaci mezi majiteli unesených lodí a piráty a snaží se pomoci protiprávně zadržovaným osobám. Zajímalo by mě, jestli má takový vyjednávač ve svém slovníku i termín „motherfu**er“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.5.2009

  Vin Diesel a rychlá kola

  Ne, tohle není novinka o pátém pokračování série Fast & Furious (ačkoli scénárista Chris Morgan už byl studiem Universal oficiálně pověřen napsáním dalšího dílu a umístěním děje do Brazílie). Právě úspěch Rychlých a zběsilých však vrátil Diesela do první ligy. Vin za volantem nadupané káry je v módě a tak dupne na plyn i v adaptaci počítačové hry The Wheelman. Už ta je vlastně jeho dítkem, protože ji produkoval a půjčil hlavní postavě svůj plešatý vzhled a frajerský hlas. Ve filmové adaptaci, která už má hotový scénář, si zahraje profesionálního řidiče, specializujícího se na únikové situace. Jelikož však „dobrý řidič ví, kdy šlápnout na brzdu“, jednoho dne prostě odejde do důchodu. K návratu ho přinutí až nebezpečí, hrozící ženě z jeho minulosti. Napadlo ještě někoho slovo „kurýr“? Režírovat bude John Singleton, produkovat Lorenzo di Bonaventura (Transformers, G. I. Joe). (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.5.2009

  Dr. Reeves a pan Hyde

  Studio Universal zas a znovu resuscituje hororové klasiky. Tentokrát se oprášení dočká The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Je asi úplně zbytečné se tu rozepisovat o ději slavného románu R. L. Stevensona – podstatné je, že v nové adaptaci se příběh přesune do současnosti a do hlavní (dvoj)role se předběžně počítá s Keanu Reevesem. Na scénáři už pracuje Justin Haythe (Nouzový východ), režírovat by měl dánský řezník Nicolas Winding Refn (gangsterská série Pusher či blížící se vikingský krvák Valhalla Rising, k němuž najdete trailer v diskusi k filmu). A když už jsme zmínili Universal a klasická strašidla, poněkud znepokojivé zprávy se šíří o Vlkodlakovi. Několikrát odložený projekt s Beniciem Del Torem v hlavní roli momentálně čelí kletbě zvané „dotáčky“. To nikdy není dobré znamení. Legendární kaskadér a pomocný režisér Vic Armstrong se koncem minulého týdne přeřekl, že byl v britských Pinewood Studios natočit další scény do 85-milionové produkce. Neprozradil sice, jestli byli přítomni i režisér Joe Johnston a hlavní představil, ale šlo prý o akční scénu souboje dvou vlkodlaků, kterou vydatně doplní digitální efekty. Nechci být zlým prorokem, ale zní to, jako by se studio snažilo „zachraňovat“ už loni dotočený film přidáním nějakých nesmyslných trikových mlátiček. Uvidíme na podzim (pokud se datum premiéry opět nezmění). (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.5.2009

  The Rock bude rychlejší

  A dost možná i zběsilejší. Konečně! McG sice dementoval internetové klepy o tom, že si Dwayne Johnson zahraje hlavní roli v jeho 20,000 Leagues Under the Sea: Captain Nemo (top kandidátem na kormidlování Nautilu je pořád Will Smith), ale to nevadí. The Rock se tak nebo tak vrací k akci. Pro CBS Films totiž natočí akční film Faster o chlápkovi, který právě vylezl z kriminálu (10 let za loupež) a touží po jediném – pomstít se těm, co ho za mříže dostali. Shodou okolností to byli ti samí lidé, kteří si ho na loupež i najali. A nejenom že jej podrazili, ale mu navíc i zabili bráchu. Pomsta dozrála a může se servírovat, pěkně chlazená. Režíruje Phil Joanou, se kterým The Rock natočil už Gang v útoku. První klapka padne v srpnu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.5.2009

  Mutanti všech zemí... rozdělte se!

  A každý hezky vykročí svou vlastní cestou. Ať už považujete Wolverinea za polotovar nebo za důstojné (před)pokračování trilogie X-Men, popularita hlavní postavy zlomila i zákeřnou kletbu uniklého workprintu a film během prvního víkendu nastřádal ze světových kin přes 160 milionů dolarů. Není divu, že jsou studio 20th Century Fox a Jackmanova společnost Seed Productions připraveni natočit dvojku. Jak naznačila kratičká scéna na konci závěrečných titulků, Wolverine tentokrát pravděpodobně vyrazí do Japonska. O souboji adamantiových drápů se samurajskými katanami sní Jackman už nějaký ten pátek – tak teď se mu to možná splní. A možná se dostane i na Deadpoola – ano, to je ten ukecaný šermíř v podání Ryana Reynoldse. Filmem se stěží mihl, ale zanechal docela dobrý dojem – a tak se teď o něm možná dovíme víc. Projekt se předběžně jmenuje prostě Deadpool a studio 20th Century Fox, Marvel Studios a producentka Lauren Shuler Donner se shánějí po schopném scénáristovi. No a pak je tu ještě jedna zprávička z říše „snů, co se nikdy nesplní“. Halle Berry pro britský bulvár prohlásila, že žárlí na Jackmana a že by moc chtěla sólovku X-Men Origins: Storm. Prý je připravena si „meteorologickou mutantku“ opět zahrát – pokud se ještě nacpe do kostýmu. Něco takového by možná bylo reálné, kdyby Halle nechala všem hollywoodským hlavounům udělat lobotomii, aby zapomněli na Zlatými malinami ověnčený propadák Catwoman. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.5.2009

  Sexmise opotřebovaného Stillera

  Vítejte ve světě ovládaném ženami. Studio Fox vykutalo z haldy nezrealizovaných projektů sci-fi komedii Used Guys a hodlá ji oprášit. Před lety měla být prvním společným projektem tenkrát nejúspěšnějších komiků Jima Carreyho a Bena Stillera. Režírovat měl „austinovský“ Jay Roach, který bude novou verzi pouze produkovat – spolu se Stillerem a jeho společností Red Hour Films. Carrey je z kola ven, novým Benovým spoluhráčem bude Reese Witherspoon a zápletka dostane romantičtější nádech. V budoucnosti jsou plnohodnotnými zástupci lidské rasy pouze ženské – chlapi jsou klonováni a jsou předmětem obchodu jako jakési chodící domácí spotřebiče. Tedy... v případě, že domácí spotřebiče používáte pro dosažení tělesné rozkoše. Nová verze příběhu se bude točit kolem vztahu obstarožního „uspokojovače domácího“ Bena a jeho majitelky Reese. Režírovat by měli tvůrci Malé Miss Sunshine Jonathan Dayton a Valerie Feris. Dodejme, že původní projekt byl studiem zastaven pouhý měsíc před začátkem natáčení, protože rozpočet překročil částku 110 milionů dolarů a nepomohlo ani to, že režisér a hlavní představitelé projevili ochotu natočit film za výrazně nižší honoráře. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.5.2009

  Hugh Jackman ve městě duchů

  Produkční společnost Seed Productions, kterou vlastní Hugh Jackman, zřejmě spojí síly se studiem Disney. To právě zakoupilo práva na blížící se komiks Ghostopolis. Hugh bude produkovat filmovou adaptaci a možná si v ní i zahraje hlavní roli. Že je nesmysl lézt do další komiksové role, když je Jackman v diváckých myslích tak pevně svázán s adamantiovými drápy? Tohle ale naštěstí není superhrdinská postava. V příběhu, který na sto honů zavání kombinací Mužů v černém, Krotitelů duchů a Příšerek s. r. o., by Hugh ztvárnil agenta vládní instituce pro... problémy s nelegálními nadpřirozenými imigranty. Zkrátka a dobře, existuje paralelní dimenze zvaná Ghostopolis, z níž občas něco bez povolení prosákne do světa smrtelníků. A úkolem speciálních agentů je tyto zlobivé duchy chytit a poslat zpátky. Jednou ale takhle omylem pošlou mezi přízraky živého chlapce. Agent, který to zapříčinil, pak musí spojit síly s duchem své bývalé přítelkyně a vyrazit na záchrannou výpravu za hranice našeho světa. Z toho kouká tradiční disneyovka plná triků a rodinných hodnot. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.5.2009

  Osamělý pistolník našel režiséra

  Mike Newell si očividně rozuměl s Jerrym Bruckheimerem během natáčení videoherní adaptace Prince of Persia: The Sands of Time. V jeho produkci totiž natočí pro studio Walt Disney Pictures i westernovou fantasy The Lone Ranger. Ta už disponuje Johnnym Deppem, který si však nezahraje ústřední postavu, ale indiánského šamana a bojovníka jménem Tonto. Prozatím se neví, kdo si zahraje Butche Cavendishe, texaského rangera, který je těžce zraněn ve střetu s bandou krutých desperátů. Tonto jej vyléčí, načež si Butch nasadí masku a vyrazí na cestu pomsty. Zní to osudově, ale scénář napsali Ted Elliot a Terry Rossio, takže očekávejte něco odlehčeného ve stylu Pirátů z Karibiku – včetně nadpřirozených prvků, o které v původním rozhlasovém a komiksovém seriálu, z něhož film vychází, nebyla nouze. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.5.2009

  Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

  ...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají – Demeter bylo jméno lodi, na které připlul do Anglie hrabě Dracula. Dost možná nejděsivější kapitola románu je vyprávěná formou kapitánova deníku. Kapitán bude i hlavním hrdinou filmu, který začne v bulharském přístavu Varna a skončí na útesech u Whitby. Mezitím z paluby záhadně zmizí všichni členové posádky a ukáže se, že v rakvích v podpalubí není jen obyčejná transylvánská hlína. Nispel převzal projekt po původně zamýšleném Patricku Tatopoulosovi, který se svým debutových Underworldem: Vzpourou Lycanů moc nepředvedl.

  Co tady máme dál? David Slade zřejmě slyšel nářky žánrových fanoušků, když se rozneslo, že bude režírovat The Twilight Saga: Eclipse. A tak si za svůj následující projekt vybral adaptaci španělského bestselleru Cold Skin. V psychologickém hororu opět vyrazí do končin za polárním kruhem. Hrdinou je mladý muž, který se v rámci vědci sledovaného experimentu rozhodne strávit rok na odlehlém arktickém ostrůvku. Tady ale zjistí, že má podivínského souseda jménem Gruner, který musí po setmění bojovat o přežití s vražednými bytostmi z mořských hlubin. A věřte, že zápletka nabere ještě bizarnější odstíny. Natáčení by mělo začít v březnu 2010, jakmile Slade dotočí zamilované upíry.

  No a nakonec je tu projekt, jehož zápletku jsme naznačili už v titulku. Norský scenárista a režisér Tommy Wirkola, který v krvavé komedii Dead Snow masakroval nacistické zombíky, vyrazil do Hollywoodu a pro Gary Sanchez Productions (za společností stojí třeba Adam McKay a Will Ferrell) natočí hororovou fantasy komedii Hansel and Gretel: Witch Hunters. Jeníček a Mařenka si v ní po událostech v perníkové chaloupce řeknou, že jim vlastně zabíjení čarodějnic jde docela od ruky a mohli by si z toho udělat živobytí. Prý máme očekávat film kombinující brutalitu a srandu ve stylu Soumraku mrtvých. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65