Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 2.6.2009

  Thor bude drtit kosti

  Komiksová adaptace Thor, kterou pro studio Marvel natočí Kenneth Branagh, začíná nabírat konkrétní tvary. Na scénáři už pracují původně televizní tvůrci Ashley Miller a Zack Stentz (Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Fringe) a slibují kombinaci vikingské fantasy s klasickým superhrdinským komiksem. Značná část příběhu se bude odehrávat v mýtickém království bohů Asgardu, kde se dozvíme, proč byl arogantní bůh bouří za trest poslán na Zem mezi smrtelníky. Thor samotný bude mít božské schopnosti, ale zároveň půjde o postavu, která může krvácet. Jeho úhlavním protivníkem bude zrádný Loki, pán lží a černé magie, schopný měnit podoby či předvádět ještě onačejší kousky (třeba dělat z mraků draky). A když se tito dva potkají, bude nejen špatné počasí, ale uslyšíte i praskat kosti a uvidíte téct krev. A jakmile Thor propadne berserku (vikingskému válečnému šílenství), divák sám bude mít potřebu běžet mu z cesty. Hlavní roli nakonec zástupu jiných kandidátů vyfoukl další australský import Chris Hemsworth. Aktuálně jej známe jako Kirkova otce z úvodu Star Treku, brzy se objeví v celovečerním Red Dwarfovi či thrilleru A Perfect Getaway. Loki dostane tvář Brita Toma Hiddlestona. Ten se původně ucházel o hlavní roli, ale Branagh se rozhodl, že z něj chce mít padoucha. Teď má půl roku na to, aby se dostal do formy. A nepůjde prý o nabírání svalové hmoty – režisér si ho prý představuje spíš jako hladového vlka. Natáčení bude zahájeno začátkem příštího roku, premiéry se dočkáme 20. května 2011. Pro úplnost dodejme, že Thor bude i součástí superhrdinského týmu The Avengers po boku Iron Mana, Captaina Ameriku a Hulka. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.6.2009

  Verhoevenova krvavá kolébka

  Aféra Thomase Crowna 2, zdá se, zmizela v propadlišti dějin. Paul Verhoeven, který ji měl režírovat, má momentálně volno a může se soustředit na přípravy historické detektivky s Millou Jovovich Winter Queen (podle ruské bestsellerové série o Fandorinovi, který je kombinací Bonda a Old Shatterhanda, Rusáci o něm natočili trhák Turecký gambit). Než ale shromáždí dostatek peněz na tenhle vysněný projekt, možná si střihne něco skromnějšího. Pro 20th Century Fox údajně připravuje thriller The Surrogate. Nepleťte si jej se scifárnou, která efektní upoutávkou ohlašuje návrat Bruce Willise k akci (viz naše trailerová sekce). Film podle románu Kathryn Mackel se ponese ve stylu Ruky na kolébce – když si manželé, kteří léta marně usilovali o zplození potomka, konečně vychutnávají pláč z dětské postýlky, přijde pohroma – chůva, kterou si najali, to nemá v hlavě v pořádku. Nezní to jako typická verhoevenovština, ale Paul už určitě najde způsob, jak z toho udělat patřičně šťavnatou úchylárnu. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 31.5.2009

  Dva ču*áci a prachy z drog

  Právě dnes Kevin Smith startuje v New Yorku natáčení buddy komedie A Couple of Dicks pro studio Warner Bros. Kevin se během natáčení Smrtonosné pasti 4 skamarádil s Brucem Willisem, takže na placu by měla panovat pohodová a přátelská atmosféra. Bruce si zahraje poldu, který se svým partnerem (Tracy Morgan) pátrá po... vzácné baseballové kartě. To nezní příliš napínavě, ale věci se samozřejmě brzy zvrtnou. Kartu totiž dostal do rukou gangsterský šéf. Spolu s podivným suvenýrem dva parťáci zachrání i mexickou krásku (Ana de la Reguera). A ta ví, kde jsou ukryty miliony dolarů z prodeje drog. Ano, to už zní lépe. Dalšími účinkujícími jsou sympaťák Adam Brody v roli detektiva, který musí spolupracovat s ústřední dvojkou, a Seann William Scott jako zloděj, jehož přezdívají... Shit Bandit. Proč? Protože na místě činu zanechává speciální poznávací znamení. O co konkrétně jde, si jistě domyslíte sami. ;-) (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.5.2009

  Vetřelec začíná

  Něco si ujasněme hned na úvod – tohle jsou internetové klepy, kachny, bludy, dohady (nazvěte si to, jak chcete). A zároveň všichni víme, že tyto fámy jsou často vypouštěny jen proto, aby se otestovala reakce fanoušků alias potencionálních diváků. Negativní reakce – všechno dementujeme a budeme hrát šok a údiv, odkud se ty zvěsti vzaly. Pozitivní vlny – přihodíme polínko do krbu a budeme foukat do ohniště. Pojďme popořadě: v dubnu Ridley Scott prohlásil, že se pohrává s nápadem na pátého Vetřelce. Fanoušci byli nadšení. Máme konec května a je tady druhé kolo. Ridley dodává, že bude film produkovat společně s bráchou Tonym a Michaelem Costinganem (produkční společnost Scott Free), že film bude režírovat uznávaný videoklipař a reklamář Carl Erik Rinsch a že nepůjde o pokračování ani o remake, ale o prequel. „A tohle se stalo předtím, než posádka Nostromo objevila ztroskotanou kosmickou loď a Kaneovi se něco přisálo na přilbu.“ Zbytek je na fanoušcích. Bude mít tenhle příběh pokračování? (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.5.2009

  Cruise ničí život Diazové

  Člověku se ani nechce vyjmenovávat všechny projekty, s nimiž je Tom Cruise v současnosti spojován, protože je jich minimálně půl tuctu – od těch docela reálných (špionážní thriller The Matarese Circle) až po bizarní, na které chceme všichni rychle zapomenout (remake Butche Cassidyho a Sundance KidaJohnem Travoltou po boku). A teď k nim přidal ještě jeden. Magazín Variety tvrdí, že akční komedie Wichita bude Cruiseovým dalším hereckým výstupem. Příběh o „špiónovi, který vstoupí do života svobodné ženy“ (nic víc se o zápletce neví) jej po letech opět spojí s Cameron Diaz (hráli spolu ve Vanilkovém nebi). Oba prý už odsouhlasili scénář a momentálně rokují se studiem 20th Century Fox dolaďují své smlouvy. Film bude režírovat osvědčený James Mangold a premiéra by měla padnout na léto 2010, takže natáčení bude muset odstartovat ještě letos. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.5.2009

  Mimozemský Seth Rogen

  Jen nedávno poskytl hlas sympaťákovi Bobovi, který spolu s dalšími monstry bojoval se zlými vesmírnými vetřelci... a teď pro změnu namluví mimozemšťana. Tím se vlastně stane třetí špičkou trojúhelníku (ne milostného!) se Simonem Peggem a Nickem Frostem. Jak už jsme před časem psali, ti si k sci-fi komedii Paul sami napsali scénář a zahrají si v ní dva přestárlé britské geeky, kteří přijedou na Comic Con v San Diegu a rozhodnou se ještě pro malou zajížďku k slavné Oblasti 51. Tam narazí na uprchlého emzáka a rozhodnou se mu pomoci. Začíná šílený road trip Amerikou s muži v černém za zády a užvaněným digitálním mimozemšťanem na sedadle spolujezdce. Pro Universal Pictures a Working Title režíruje Greg Mottola, který do vedlejších rolí přizval ještě Billa Hadera, Jasona Batemana či Jane Lynch. Natáčení startuje v červnu. Doufejme, že i bez účasti Edgara Wrighta půjde o minimálně tak vydařenou žánrovou poctu/parodii jako v případě Soumraku mrtvých a Jednotky příliš rychlého nasazení. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.5.2009

  Omladina na lovu duchů i upírů

  Krotitelé duchů a Buffy se vrací na filmová plátna. Jak se prozatím rýsují plány na jejich comebacky? Začněme dobrými zprávami: Ghostbusters 3 se začnou zřejmě natáčet už na přelomu tohoto a příštího roku. Scénář napsali Gene Stupnitsky a Lee Eisenberg (Kancl) a je zjednodušeně o tom, že starý tým bude cvičit a dělat mentory zcela nové generaci krotitelů. Vrátí se Murray, Aykroyd, Ramis a dokonce i Hudson, jehož plnohodnotnou účastí podmínil svůj návrat Bill Murray. Dokonce i Sigourney Weaver projevila zájem. Pokud jde o omladinu, Aykroyd sní o hercích jako Seth Rogen či Eliza Dushku, žádná smlouva ale prozatím podepsána nebyla. Mladší parta dostane na hraní i modernější techniku, třeba přístroj, kterým bude moci otevírat a zavírat portály do jiných dimenzí a na cizí planety. Zní to velkolepě – kdo bude asi režírovat? Ivan Reitman, který hodlá film produkovat, prý o tom uvažuje.

  Méně optimisticky zní zprávy o plánovaném filmovém restartu přemožitelky upírů Buffy. Ujmou se jej totiž manželé Fran a Kaz Kuzuiovi, kteří stáli za původní filmovou Buffy, zabíječkou upírů z roku 1992. A nemají v plánu přibrat do tvůrčího týmu ani Josse Whedona, ani Sarah Michelle Gellar. Nestačí vám to? Tak vězte, že film nepočítá ani s vedlejšími postavami jako Angel či Willow. Zkrátka nic z toho, co vymyslel Whedon, nečekejte. Nová mytologie, nová hlavní představitelka, zcela nový příběh a nové postavy. Ale bude to prý mnohem temnější než seriál. No, nám se to černé hodnocení, ve kterém tady na čsfd uvízla stará filmová Buffy od stejných tvůrců, zdá temné dost. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.5.2009

  Lekce páření od zvířat v zoo

  Možná to zní bulvárně, ale přesně tohle bude námětem romantické komedie The Zookeeper, kterou se Kevin James pokusí navázat na svůj nečekaný úspěch s Policajtem ze sámošky (ten si nakonec nenašel cestu do našich kin a vyjde pouze na DVD). Tlouštík tentokrát nebude dohlížet na nakupující v hypermarketu, ale na zvířata v zoo. Nicméně objektem jeho romantického zájmu se (naštěstí) stane příslušnice stejného živočišního druhu – konkrétně Rosario Dawson. Aby se však ostýchavý dozorce vůbec odvážil oslovit ženu svých snů, bude muset brát lekce svádění a randění od svých zdánlivě němých svěřenců. O produkci se opět postará Adam Sandler a jeho společnost Happy Madison, režírovat bude sandlerovský recidivista Frank Coraci. Natáčení je naplánované na konec léta v Bostonu, filmu bude mít premiéru 23. července 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.5.2009

  Michael Moore si podá kapitalisty

  Komerčně nejúspěšnější současný dokumentarista (ačkoli někteří jej nazývají spíš šikovným manipulátorem) si opět brousí nůž, který zabodne do ledvin americké společnosti. Jeho nový film prozatím nemá název, ale studio Paramount Vantage jej uvede do kin letos 2. října. Téma je jasné: ekonomická krize. Moore má však pro ni přesnější termín: „Největší loupež v historii Ameriky.“ Tvrdí, že krize byla jen zástěrkou pro přesunutí peněz daňových poplatníků do soukromých finančních institucí a dodává: „Boháči se jednoho dne rozhodli, že nemají dost bohatství. Chtěli víc – mnohem víc. Tak vymysleli plán, jak prosté lidi obrat o jejich těžce vydřené peníze. Otázka zní, proč to vlastně udělali? To je to, co se snažím odhalit ve svém novém filmu.“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.5.2009

  Korejská žízeň v Hollywoodu

  Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze, který se nakazí tajemným virem a promění se v upíra. A upíři teď náramně zajímají hollywoodské producenty. Přesně tak, už se uvažuje o americkém remaku. Čím náročnější je představit si Parkovy originální a znepokojivé filmy přežvýkané Hollywoodem, o to víc se o ně hlavouni z fabriky na sny zajímají. Steven Spielberg jako producent a možná i režisér plánuje natočit OldBoye s Willem Smithem, Lorenzo di Bonaventura (ten, co stojí za Transformers) by rád remakoval Sympathy for Mr. Vengeance a Charlize Theron nedávno prohlásila, že si možná zahraje hlavní roli v americké verzi Nebohé paní Pomsty. Opakuji: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.11.2019

  Slovenský Iron Sky Film Festival v Holandsku

  16. – 17. listopadu proběhne v Humanity House v Haagu již druhý ročník česko-slovenského festivalu Iron Sky Film Festival. Letošní ročník se bude zaměřovat na pravicový extrémismus v České republice a na Slovensku a po čas dvou dní zde bude přednášet několik aktivistů a novinářů jako například Klára Kalibová, Andrej Bán nebo Leonie de Jonge, festival zároveň nabídne pět filmových a dokumentárních projekcí mezi nimiž budou uvedeny např. díla Až přijde válka nebo Český Alláh. Následně bude festival hostit rovněž diskuze s tvůrci. Festival vznikl jako iniciativa Čechů a Slováků žijících v Holandsku, kteří byli zmobilizováni vraždou novináře Jána Kuciaka. Více info o festivalu najdete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.10.2019

  České lázně ve filmu

  Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po stopách filmu v lázních jsme se podívali společně se Spa.cz. Česká republika se snaží každým rokem přitáhnout zahraniční produkce, které nejen že do regionů přinášejí nemalé finanční zisky, ale také pomáhají budovat dobré jméno českých lázní a zvyšovat zájem o pobyty u nás.

  A v jakých filmech jste mohli české lázně zahlédnout? Začneme u města, které je s filmem spojeno snad nejvíce, v Karlových Varech. Zde se každoročně odehrává známý filmový festival s účastí největších tuzemských i zahraničních celebrit. Celebrity se sem ale nesjíždějí jen na večírky, filmové projekce nebo na wellness pobyty, některé sem jezdí i pracovně. V Grandhotelu Pupp Karlovy Vary vzniklo hned několik velmi úspěšných filmů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat bondovku s Danielem Craigem Casino Royale, romantickou komedii Poslední prázdniny s Queen Latifah v hlavní roli a nebo životopisný film o Edith Piaf. Z českých filmů připomeňme slavný filmový hon na Josefa Abrháma v komedii Vrchní, prchni! a nebo zfilmované příběhy Oty Pavla ve filmu Smrt krásných srnců.

  Známá jsou ale i další místa lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Ve Františkových Lázních se například schovával Zdeněk Svěrák s malým Koljou ve stejnojmenném filmu. A v Mariánských Lázních se natáčel koprodukční česko-německý film Výstřely v Mariánských Lázních. Nedaleko Mariánek najdete menší Lázně Kynžvart. Ty se ve filmu Kdyby tisíc klarinetů proměnily ve vojenská kasárna a své pěvecké a herecké umění zde předváděly hvězdy první třídy jako Waldemar Matuška, Karel Gott či Eva Pilarová.

  O něco temnější atmosféru měl film, který se natáčel v lázních Velké Losiny. Místní zámek se stal ve filmu a bohužel i ve skutečnosti dějištěm čarodějnických procesů. Film znáte zcela jistě pod názvem Kladivo na čarodějnice. V současnosti se ale při návštěvě města Velké Losiny ničeho bát nemusíte. Vyrazte za odpočinkem třeba na víkendový pobyt do místních termálních pramenů. Určitě si místní krajinu na úpatí Hrubého Jeseníku zamilujete!  Pokud si budete chtít udělat z Velkých Losin další filmový výlet, necelou hodinku odtud najdete další lázeňské městečko spojené s českým filmem - Karlovu Studánku. A co že se zde natáčelo? No přece komedie století S tebou mě baví svět.

 • Obrázek k novince 25.10.2019

  20. ročník Mezipater je za dveřmi!

  Program 20. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra bude i tenhle rok plný těch nejlepších queer filmů, diskuzí a večírků. Festival začíná v Praze 7. listopadu a potrvá až do 14. listopadu. Potom se Mezipatra stěhují do Brna, kde 22. listopadu končí. Tématem letošního ročníku je heslo „V proudu změn” oslavující dlouhou cestu, kterou si queer komunita prošla. Těšit se můžete například na nový film Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvojici dlouholetých kamarádů, kterým jedna jediná pusa změnila život, nebo švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí o mladíkovi, který se snaží uspět v machistickém světě tradičního tance. Coming-of-age drama sbírající ocenění na festivalech po celém světě vyslalo Švédsko do boje o Oscara. Mezi další očekávané filmy patří brazilský vítěz Teddy Award Historka o zelené planetě. Ten sleduje trojici přátel, kteří se po smrti babičky hlavní hrdinky snaží splnit její neobvyklé poslední přání. Součástí programu budou i dokumenty jako Mořský koník o trans muži a jeho touze založit si vlastní rodinu nebo Changing the Game o nadějných trans sportovkyních a sportovcích.

  Velkou novinkou Mezipater je industry sekce Queering the Cinema. Ta míří na všechny filmové nadšenkyně a nadšence, kteří se chtějí při diskuzích a přednáškách setkat s ostřílenými filmovými profesionálkami a profesionály. Zúčastnit se můžete debaty Queer Cinema Today o výzvách distribuce filmů s queer a lidskoprávní tematikou s ředitelem distribuční společnosti Peccadillo Pictures Tomem Abellem, masterclass s režisérem Rhysem Ernstem Mainstreaming Minorites o reprezentaci a prosazování trans komunity v televizi a filmu, diskuze  Money, Action, Go s pěticí režisérek a režisérů o tvůrčím procesu výroby krátkých filmů, debaty Festivals for Freedom se zástupkyněmi a zástupci queer filmových festivalů nebo masterclass How to Make Diversity Work s producentem Michaelem Raislerem, který stojí za úspěšnými filmy jako například Plážoví flákači nebo Jsme zvířaty.

  Kompletní program najdete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 24.10.2019

  Festival argentinského filmu začíná

  Od 24. 10. do 30. 10. se v pražském kině Lucerna koná 8. ročník festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Festival doprovází výstava argentinských filmových herců. Přehlídka bude zahájena kriminálním dramatem Andílek, které minulý rok obdrželo řadu cen na mezinárodních festivalech. „Tak jako v předchozích letech je na festivalu zastoupena celá škála filmových žánrů, včetně např. komedie Mé mistrovské dílo o galeristovi a malíři, kteří si vymyslí šílený plán, jak zbohatnout na uměleckém trhu,” říká iniciátor a dramaturg festivalu Jan Rybář. „Na diváky čeká dále film Druhý komplic, děsivý thriller z prostředí malého městečka provincie Chaco nebo citlivý a realistický pohled na dilema mladé dívky Neviditelná.

  Do doby těsně před nástupem argentinské diktatury je zasazen dramatický snímek Rudá, kriticky vysoce oceněný enigmatický příběh, ve kterém lze rozpoznat řadu filmových žánrů. Do koloniální epochy argentinské historie je zasazen snímek Zama, kandidát na Oscara a mimo jiné nositel ceny Condor de Plata 2018. Nejúspěšnějšího argentinského herce Ricarda Darína zahlédneme v příběhu o manželské krizi Nečekaná láska. Ve výběru filmů nechybí ani jedna z nejúspěšnějších argentinských komedií posledních let Divoké historky, ale také dokumentární film Sólo o klavíristovi a skladateli Martínu Perínovi a jeho zápasu s duševní chorobu,
  “ dodává Jan Rybář. 

  Více informací o festivalu na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66