Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 25.11.2018

  Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

  Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly odhaleny, jeho smrt však potvrdil právník Stan Colema, zatímco jeho spolupracovník z Deceptive Practices Michael Weber napsal, že ztratil úžasného přítele, mentora a kolegu v jednom. Richard Jay Potash se narodil v New Yorku a už od útlého mládí jej fascinovaly kouzelnické triky. V Hollywoodu si tak brzy vypracoval pověst chlapíka, který ví o kouzlech a tricích všechno. Zahrál si dokonce i ve snímku Dokonalý trik od Christophera Nolana. V 90. letech si pak založil vlastní společnost Deceptive Practices, se kterou Jay a Weber nabízeli své cenné zkušenosti z oblasti kouzel. Jay mimo jiné pomohl vyrobit speciální vozík pro Garyho Siniseho ve filmu Forrest Gump.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.11.2018

  Lví král zbořil internet

  Zatímco v zámoří lidé trávili společný víkend s rodinami na Den díkuvzdání, zbytek světa se sešel, aby si společně pustil první ukázku k chystanému hranému remaku disneyovské klasiky Lví král. Nostalgie spolu s malým počtem jiných zpráv tentokrát mocně zabodovala a teaser ke Lvímu králi se tak stal druhou nejsledovanější ukázkou všech dob! Za prvních 24 hodin nasbíral neuvěřitelných 224 milionů přehrání. Před ním zůstal pouze trailer k Avengers: Infinity War, který za stejný čas udělal 238 milionů. Na třetím místě je pak kingovka To se 197 miliony. Původní Lví král měl premiéru v roce 1994 a patří k jedněm z nejvýdělečnějších animovaných filmů všech dob. Celosvětově zůstal stát jen těsně před miliardou, s 968 miliony dolarů.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 24.11.2018

  Star Wars IX uctí památku princezny Leii

  Není žádným tajemstvím, že devátá epizoda Star Wars režírovaná J. J. Abramsem má před sebou nelehký úkol. Nejenže musí napravit chuť po kontroverzně přijaté epizodě VIII a kasovním neúspěchu v podobě Sola, zároveň je totiž třeba se vypořádat se smrtí herečky Carrie Fisher, a to znamená uctít její památku nějakým dojemným a decentním způsobem. Naštěstí podle představitele Poe Damerona Oscara Isaaca (V nitru Llewyna Davise) přesně tohle tvůrci mají v plánu. Snímek podle všeho řeší princeznu, resp. generálku Leiu docela významným způsobem, přestože tak herečka nestihla natočit žádné nové scény, bude mít ve filmu poměrně velkou roli. Jak už fanoušci nějakou dobu ví, tvůrci hodlají Leiu do filmu zapojit skrz nepoužité záběry a scény z minulých dvou filmů, zároveň však Leiu nehodlají zabít, ani jinak vyškrtnout z děje. Jak přesně tohle bude fungovat, aby zároveň uctili její památku, v tuto chvíli nikdo netuší. Nezbývá než věřit, že zodpovědné osoby ví, co dělají. Star Wars: Epizoda IX dorazí do kin v prosinci 2019.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 23.11.2018

  Návrat do budoucnosti vede seznam vytoužených remaků

  Podle nové ankety pořádané serverem The Hollywood Reporter touží diváci nejvíce po remaku filmové série Návrat do budoucnosti. Na dotazník tento měsíc odpovídalo přes dva tisíce dospělých, 71 % z nich pak odpovědělo, že by si přálo další dobrodružství s legendárním DeLoreanem. Za Návratem do budoucnosti se zařadil Příběh hraček (69 %), dále Indiana Jones (68 %) a Jurský Park (67 %). Trojice těchto filmů se přitom v nejbližších letech dočká minimálně jednoho dalšího dílu. Vedle těchto zvučných sérií se ale následně objevila dvojice filmů, která momentálně oficiálně v produkci není – řeč je překvapivě o sériích Hunger Games a Matrix. Obecně vzato zkrátka diváci stále touží po sequelech a rebootech velkých franšíz, což je dobrá zpráva pro filmová studia, o něco horší už ale pro filmové odvětví. Kompletní žebříček si můžete prohlédnout zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 22.11.2018

  Jak to vypadá s pokračováním Venoma?

  Přestože studio Sony Pictures zatím oficiálně pokračování Venoma nepotvrdilo, čerstvě teď stanovilo nová data premiér pro dva zatím nepojmenované tituly na rok 2020. První bude mít premiéru 10. července, druhý pak dorazí 2. října. Vzhledem k tomu, že Spider-Man: Daleko od domova dorazí oficiálně v červenci 2019 a spekulované filmy o postavách Silver Sable a Black Cat se produkčně nikam neposunuly, zbývají v tuto chvíli pouze Morbius: The Living VampireJaredem Letem, jenž se momentálně chystá před kamery, a pak logicky pokračování Venoma, ze kterého se vyklubal překvapivý hit. Venom i přes špatné recenze přepočítává z celého světa už 780 milionů a v Sony by byli skutečně blázni, kdyby tuto značku nechtěli zkusit vytěžit i napodruhé.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 22.11.2018

  Divoké karty G. R. R. Martina míří do televize

  Tak se zdá, že do televize konečně zamíří další populární tvorba autora Hry o trůny G. R. R. Martina. Streamovací služba Hulu si totiž objednala rovnou dva seriály ze světa Divokých karet (v originále Wild Cards), který Martin spolu se spisovatelkou Melinda Snodgrass vymyslel v roce 1986. Příběh vypráví o alternativní historii, kdy vzduchem přenášený virus pohltil město New York a vyhladil 90 % populace. 9 % se děsivě proměnilo v tzv. „Jokery“ a z 1 % se stala „Esa“, jenž nyní disponují neuvěřitelnými, ale zároveň nevypočitatelnými schopnostmi. Na literární sérii od té doby pracovalo více autorů, nikdy se však nerestartovala, ani nijak neupravovala. Postavy jednoduše stárnou a umírají, zatímco noví hrdinové přicházejí. Práva k sérii zakoupil Universal Cable Productions v roce 2016, od té doby kolem nich však bylo ticho. To se nyní po oznámení Hulu mění, k projektům byl nabrán nový tým scenáristů, jenž dostal za úkol vést zkušený veterán Andrew Miller (Kostka). Tak snad se z toho vyloupne další hit.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.11.2018

  Prequel Sopránů nabírá obsazení

  Filmový prequel Rodiny Sopránů The Many Saints of Newark je momentálně v produkci a čerstvou novinkou je obsazení zásadní postavy Dickeyho Moltisantiho. Strýc Tonyho Soprána (James Gandolfini) zemřel ještě před událostmi seriálu a pochopitelně se tak na obrazovce nikdy neobjevil, jak ale fanoušci Sopránů ví, byl jedním z klíčových hráčů, jež se zasadili o toho, aby z malého gangu z New Jersey vytvořili jednu z nejobávanějších kriminálních rodin, kterou eventuálně hlavní postava seriálu vedla. Tonyho strýce každopádně ve filmu ztvární Alessandro Nivola (Selma, Jurský park 3). Snímek je zasazen v 60. letech minulého století a tehdejší nepokoje v městské části Newark slouží jako pozadí. Film podle scénáře původních tvůrců seriálu natáčí režisér Alan Taylor (Hra o trůny, Thor: Temný svět).

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.11.2018

  Sólovka s Harley Quinn má oficiální název

  Očekávaná DC týmovka Birds of Prey chystaná na únor roku 2020 spojí dohromady spojí dohromady slavné komiksové antihrdinky Harley Quinn (Margot Robbie), Huntress (Mary Elizabeth Winstead) a Black Canary (Jurnee Smollett-Bell). Jelikož ale pracovní název lidem neznalých komiksu tohle úplně neřekne, rozhodli se u Warner Bros. snímek oficiálně přejmenovat. A to dost zvláštním způsobem. Nový název totiž zní Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn). Ne, to není vtip – film pod tímto názvem skutečně vstoupí do kin a byť to zhruba odpovídá charakteru pološílené Harley, internet pochopitelně kroutí hlavou. Fotku hotového scénáře od Christiny Hodson sdílela Robbie na svůj Instagram, mrknout se můžete zde. Natáčet se začne začátkem příštího roku. Režisérkou filmu je Cathy Yan (Dead Pigs).

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.11.2018

  Ken Watanabe a záchrana jaderné elektrárny

  Ken Watanabe (Batman začíná, Počátek) si zahraje hlavní roli v katastrofickém snímku Fukushima 50, který bude vyprávět příběh zaměstnanců jaderné elektrárny, kteří v ní zůstali uvězněni poté, co ji zasáhla obří tsunami a vyřadila chladicí systémy. Film je produkován japonskou společností Kadokawa Corporation a natočí jej režisér Securó Wakamacu (Zakuro zaka no adauči). Watanabe bude hrát postavu Masaa Yoshidy, vedoucího elektrárny, jenž odmítl poslechnout nadřízené a začal do reaktorů pumpovat mořskou vodu, čímž předešel ještě větší katastrofě. Tu i tak nepřežilo více než tisíc lidí. Scénář je adaptací knihy On the Brink: The Inside Story of Fukushima Daiichi od Ryushoa Kadoty. Natáčení začne koncem listopadu, premiéra je pak v plánu na rok 2020.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.11.2018

  YouTube spustil přehrávání filmů s reklamou

  Služba YouTube Premium začala umožňovat uživatelům zdarma přehrání nejrůznějších filmů s podporou reklam. Pilotní program zahrnuje zhruba stovku filmů, mezi nimiž jsou například Terminátor, Rocky, nebo Pravá blondýnka – za předpokladu, že uživatelům nevadí reklamní přestávky, si tak nyní mohou tyto snímky pustit doma zcela legálně a zadarmo. Služba zatím bohužel není k dispozici u nás, zprovoznit ji mohou jen pokročilejší uživatelé po změně VPN adresy. Prozatím každopádně není jasné, jak přesně funguje dohoda mezi YouTube a studii, které filmy poskytly, zástupci společnosti ale doufají, že se tento systém stane do budoucna populární cestou jak si přehrávat filmy. Na službě před týdnem mimo jiné měl premiéru nový sci-fi seriál OriginTomem Feltonem (Harry Potter a Relikvie smrti - část 2).

  (dO_od)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 12.12.2018

  NOC REKLAMOŽROUTŮ - předprodej zahájen!

  Světová reklamní show plná geniálních nápadů NOC REKLAMOŽROUTŮ proběhne v pražském  kině Lucerna ve čtvrtek 7. února 2019 od 19.00 hodin. Následovat ji bude ve čtvrtek 21. února 2019 show v brněnském klubu Fléda. Vstupenky na obě akce jsou již k dispozici v předprodejích Go Out a SMS ticket.

  Téměř 300 spotů z 50 zemí světa v bloku trvajícím přes 5 hodin. Také letos Reklamožrouti servírují reklamy chytré i hloupé, inteligentní a nudné, vášnivé, působivé a dojemné, exotické nebo kontroverzní. Diváci si tak mohou vychutnat přehlídku toho nejlepšího, co svět reklamy za poslední léta vytvořil.

  ,,Dramaturgové přehlídky si dávají záležet na tom, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Mnohé reklamy svým obsahem přesahují pouhý reklamní záměr a nutí nás se zamyslet nad společenskými či životními situacemi. Zajímavé jsou také rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně efektu z malého rozpočtu,”  vysvětluje pořadatel David Horáček.

  Letošní Noc Reklamožroutů ukazuje, jak do videa přirozeně vstupují i prvky globalizace. Typickou ukázkou je například reklama Apple Appocalypse, která ukáže, co vše se může stát, když vypnete jednu zásuvku. Naopak význam individuality představí reklama Adidas One In Billion. Již tradičně nesmějí chybět také sekce japonských reklam. Na své si přijdou i romantici například u poetických reklam Dolce & Gabbana. V přestávkách mezi bloky reklam čeká diváky atraktivní doprovodný program. Více informací na www.reklamozrouti.cz.

 • Obrázek k novince 6.12.2018

  26. Český lev se blíží

  26. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie, proběhne v sobotu 23. března 2019 a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na programu ČT1 od 20.00 hod. Slavnostní ceremoniál bude nově moderovat herec Václav Kopta a kreativní supervizi nad večerem převezme režisér Marek Najbrt. Nominace pro 26. ročník budou zveřejněny 22. ledna 2019 během tiskové konference, na které bude vyhlášen mimo jiné i vítěz Ceny filmových fanoušků, o kterém můžete na ČSFD.cz hlasovat od 17.12.2018.

 • Obrázek k novince 21.11.2018

  Internetová videotéka www.aniont.com v novém

  Aniont je pojem, který známe z fyziky, zájemci a fanoušci animovaného filmu ale vědí, že je také akronymem pro ANImation ONline Theater. Na této internetové videotéce návštěvníci sledují krátké animované filmy a videa zdarma, bez reklam a v kvalitě obrazu, kterou si zaslouží. Kvalitní autorskou animaci zde již 3 roky zpřístupňuje Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm a jeho spřátelené zahraniční festivaly. Zdrojem jsou především snímky z bohatého archivu mezinárodní festivalové soutěže, ale zároveň jsou uváděny i nejnovější tituly. Aniont.com dále nabízí tematická pásma, jako například hodinový program věnovaný současné česko-slovenské loutkové animaci nebo pásmo pro děti.

  Webová stránka přichází v novém designu a je lépe přizpůsobena pro používání na mobilních zařízeních. Velkou proměnou prošlo také vyhledávání, které je přehlednější a rozšířené. Umožňuje návštěvníkovi webu filtrovat výsledky dle celé řady nových kritérií. Kromě obvyklých jako je název, jméno režiséra, země či rok výroby, si nyní můžete vybírat mezi žánry, technikami animace nebo délkou trvání. Kritéria lze navíc kombinovat, takže se dostanete velmi snadno ke specifickému výsledku.

  Největší změnou, která se objevila s novou verzí Aniontu, je prémiová zóna. Aniont se díky tomu stal jedinou českou VOD platformou zaměřenou na animovaný film. Snímek z prémiové zóny je velice čerstvý a běžně k vidění pouze na festivalech. Divák si ho na Aniontu může přehrát buď za jednorázový poplatek, nebo si zřídit předplatné, se kterým má přístup ke všem prémiovým snímkům po libovolně zvolenou dobu. V současnosti, kdy prakticky neexistuje distribuce krátkých filmů, je Aniont nejúčinnější formou, jak snímek k divákům přiblížit a zároveň finančně podpořit tvůrce.

  Videotéku za dobu jejího fungování využilo tisíce fandů animovaného filmu ze všech kontinentů. Sledovat je zde možné bezmála tři stovky filmů, videoklipů a nenarativních/abstraktních videí. Nově se mezi nimi objeví i krátkometrážní tituly oceněné na posledním ročníku festivalu Anifilm a další skvosty současné animace uváděné pouze na specializovaných světových přehlídkách.

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 45 60
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace