Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 13.6.2009

  Conan je v haj*lu

  Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o remake Miliusova filmu by mělo jít o novou adaptaci původních příběhů Roberta E. Howarda), už všichni vědí. Scénář napsali Thomas Dean Donnelly a Joshua Oppenheimer (Sahara) a film vznikne v produkci společnosti Nu Image/Millennium Films (třeba čtvrtý Rambo) s rozpočtem kolem 100 – 120 milionů dolarů. Natáčet se začne ještě letos v Bulharsku a Jižní Africe. Bylo tedy načase vybrat režiséra. Kandidátů bylo několik, všichni více či méně přijatelní. Neil Marshall, James McTeigue, Christophe Gans... Nakonec to, zdá se, nebude ani jeden z nich. Produkční společnost totiž oslovila Marcuse Nispela. Toho, který natočil mizerné remaky Texaského masakru motorovou pilou a Pátku třináctého. Nispel říká, že chce opravdu drsné a temné pojetí, vizuálně inspirované malbami legendárního ilustrátora Franka Frazetty. Úplně to samé blábolil i předtím, než natočil Pathfindera – Cestu bojovníka. Také to dodržel (vůdce Vikingů měl kostým Frazettova slavného Death Dealera), ale všichni víme, že ani stylová pochmurnost filmu nijak nepomohla. Proč si někdo myslí, že to bude fungovat u Conana? Cesty Páně a myšlenkové pochody hollywoodských hlavounů jsou nevyzpytatelné, takže největší klasika heroic fantasy nakonec zřejmě uvízne v prackách tvůrce, vedle něhož je i Paul W. S. Anderson filmař oscarových parametrů. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.6.2009

  James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

  Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových tržbách zas až takový průšvih nebyl. Právě naopak. Paramount chce čtyřku, Tom Cruise se zřejmě pokorně vrátí do role Ethana Hunta a J. J. Abrams potvrdil, že bude produkovat. Doslova řekl: „Jsem poctěn Tomovou nabídkou, abych produkovat Mission: Impossible 4.“ Můžeme doufat, že bude i režírovat? To se teprve uvidí. Stále totiž nebylo rozhodnuto, jestli se dočkáme pokračování Star Treku. Je za tím cítit jisté váhání studia Paramount. V Americe jde prozatím o nejúspěšnější film roku, ale ve zbytku světa letí Enterprise jen tak na půl warpu – v mezinárodním komerčním řebříčku, kterému kralují Andělé a démoni jako zatím největší hit roku, je Star Trek „až“ pátý. Pokud ale jde o recenze, Abrams je mezi režiséry letošních letních blockbusterů jasným vůdcem pelotonu (konkuruje mu jedině Sam Raimi, ale jeho kritiky oslavovanému Stáhni mě do pekla se naopak nedaří komerčně). Tak si počkejme, jak se „Džejdžej“ rozhodne. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.6.2009

  Středověk zajímavější než Vin Diesel?

  Pro Roba Cohena zřejmě ano. Jeho dalším filmem měl být návrat k hrdinovi, kterého kdysi s Dieselem docela úspěšně uvedli na plátna kin, přičemž rozstříleli nejen Prahu, ale i velehory tyčící se těsně u ní. Ano, řeč je o agentovi z donucení Xanderu Cageovi. Trojka s podtitulem XXX: The Return of Xander Cage si však bude muset poradit bez Cohena. Ten se totiž raději rozhodl režírovat projekt studia Fox nazvaný Medieval. Sám film popisuje jako „Sedm statečných odehrávajících se ve středověku“, takže zřejmě neexistuje spojitost se stejnojmennou počítačovou hrou. Natáčení by mělo začít v říjnu a producentem filmu bude McG. Otázka zní, jestli to po všeobecně špatně přijaté třetí Mumii ještě vůbec někoho zajímá. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.6.2009

  Opravdu áčkový A-Team?

  Sympaťák Bradley Cooper pozvolna prosakoval do pozornosti filmového publika. Od vedlejších roliček v seriálech (Sex ve městě) přes vedlejší postavy v komediích (Nesvatbovi, Yes Man) se propracoval až k rolím hlavním (vydařený horor Půlnoční vlak). Ale opravdovou hvězdou se stane až teď. Hlavně díky úspěchu aktuální Pařby ve Vegas, která je v rámci svého žánru megahitem, a zprudka nakopne kariéry všech kocovinou postižených hlavních představitelů. Už předtím šly klepy, že Cooper je žhavým kandidátem na roli komiksového Green Lanterna (zatím nepotvrzeno), ale tučná nabídka teď přišla od studia 20th Century Fox. V celovečerním a do současnosti přeneseném remaku kdysi nesmírně populárního akčního seriálu The A-Team by si Bradley měl zahrát poručíka Templetona „Facemana“ Pecka. Připojí se tak Liamu Neesonovi, který právě rokuje o roli plukovníka Johna „Hannibala“ Smithe. Ostatní členové „žoldnéřského týmu, který musí prchat před vojenskou policií, protože byl křivě obviněn ze zločinu, jenž nespáchal“, budou muset být obsazeni vzápětí. Premiéra je totiž stanovena na 11. června 2010 a natáčení startuje už v srpnu. Film produkují bratři Scottové a Stephen J. Cannell, který jeden z největších televizních fenoménů 80. let stvořil. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.6.2009

  Spolupráce Cameron + Fincher + Snyder?

  Malý test na úvod: Slavný komiksový tvůrce a momentální majitel a šéfredaktor prestižního žánrového magazínu Heavy Metal Kevin Eastman je: a, konzumentem nějaké velmi kvalitní návykové látky; nebo b, opravdu dává dohromady film snů. Zajímavé to začalo být už v okamžiku, kdy se pro třetí antologii Heavy Metal nadchl David Fincher. A Eastman teď jmenoval další tvůrce, kteří budou stejně jako Fincher spoluproducenty filmu a každý z nich si natočí jeden animovaný kraťas vycházející z komiksu publikovaného na stránkách magazínu. Připraveni? James Cameron, Zack Snyder, Gore Verbinski. A Mark Osborne, kterému pomůže kámoš z Kung Fu pandy Jack Black. A to není všechno, Eastman tvrdí, že získal další tři režiséry, z nichž nám upadnou čelisti, ale jejich jména zveřejní až po podepsání smluv. Hlavně doufejme, že se i nový Heavy Metal bude držet receptury, která proslavila jak samotný časopis, tak i dva předcházející filmy – tedy že sci-fi a fantasy šmakují nejlépe v kombinaci s dospělými tématy a pořádnou porcí sexu a násilí. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.6.2009

  Stmívání nad Hamletem

  Ultimátní zmodernizovanou verzi Shakespearovy klasiky předvedl Arnold v Posledním akčním hrdinovi, ale brzy se dočkáme další. Catherine „vykopli mě od Stmívání“ Hardwicke je teď spojována s mnoha projekty, ale zřejmě se pustí právě do Hamleta přeneseného do současné Ameriky. Ukecal ji totiž Emile Hirsch, pro něhož se jedná o vysněný projekt. A Catherine a Emile jsou přáteli už od Legend z Dogtownu. Příběh se nezměnil – mladý muž bojuje s touhou pomstit se vrahovi svého otce. Problém je v tom, že jde o jeho vlastního strýce, který se navíc nastěhoval do ložnice jeho matky. Než celou tuhle kombinaci odmítnete, vězte, že na scénáři pracuje Ron Nyswaner, který byl nominován na Oscara za Philadelphii a napsal třeba i Barevný závoj. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.6.2009

  Tony Scott chce opravdové gangstery

  Kam? K sobě domů asi ne. Ale do svého remaku drsňárny Waltera Hilla The Warriors rozhodně ano. Na filmu už prý intenzivně pracuje a v rámci příprav se osobně setkal s představiteli všech významnějších gangů, vládnoucích ulicím Los Angeles. Ostatně, nedělal to poprvé – opravdoví gangsteři se objevili už v Domino, kde namísto honoráře dostali sexy taneček Keiry Knightley. A zdá se, že podivná spolupráce bude pokračovat, protože kultovku z roku 1979 prý gangsteři považují za něco jako svou filmovou Bibli. A v nové verzi se rádi objeví. Scott tak bude moci natočit svůj vysněný záběr, ve kterém bude most Vincenta Thomase obsazen tisícovkami opravdových „vládců ulic“. Policie se v ten den asi zblázní. Scott tvrdí, že nechce natočit přímý remake, ale jeho verze bude mít stejnou zápletku jako originál: Na setkání všech městských gangů je zastřelen iniciátor schůzky a z jeho vraždy je hned na místě křivě obviněn gang Válečníků. Jeho členové se následně musí prostřílet napříč celým městem zpátky do svého rajonu, přičemž všechny ostatní tlupy jsou jim v patách. Podstatný rozdíl tkví v tom, že Scott přenese děj do Los Angeles, protože původní New York považuje se všemi těmi mrakodrapy za příliš „vertikální“ a on potřebuje příběh dostat do „horizontální polohy“. Přesně víme, jak to myslíš, Tony. Viděli jsme poletující rozdrcené automobily v traileru na Únos vlaku Pelham 1 2 3 (a vlastně ve většině tvých filmů). (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.6.2009

  Arquettovi opět vřískají

  Scénárista a občasný režisér Kevin Williamson pracuje na pokračováních Vřískotu. Ne, to není překlep, bude jich opravdu víc, pravděpodobně celá nová trilogie. Nějakou chvíli se mluvilo o „restartu“, ale i tvůrci a producenti pochopili, že tudy cesta nevede a zřejmě se dočkáme normálních sequelů. Nasvědčuje tomu fakt, že Williamson už oslovil Davida Arquetta a jeho manželku Courteney Cox, aby se vrátili do rolí Deweyho a Gale. O ději se toho moc neví, ale u těchto filmů vlastně ani není po čem pátrat – bude tam vrah v notoricky známé masce a bude všechny ohrožovat nožem. Co byste chtěli vědět víc? Spíš by nás zajímalo, jestli se počítá i s návratem Neve Campbell a (to hlavně) Wese Cravena. O tom však zdroje prozatím mlčí. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.6.2009

  Všichni chtějí Arnolda

  Někteří přímo, druzí ho touží pouze remakovat. K těm prvním patří Robert Rodriguez, který prý předělávky nesnáší ještě víc než... než všichni ostatní, a jeho Predators pro studio 20th Century Fox by proto měli být regulérním pokračováním série. A chtěl by (aspoň do menší role) samotného Schwarzeneggera. Jeho tým už prý panu guvernérovi poslal oficiální nabídku. Odpověď zatím nepřišla. Obávám se, že si Rodriguez bude muset pomoct digitálními efekty, stejně jako tvůrci Terminator Salvation. No a teď k těm remakům. Z kruhů blízkých studiu Fox se šíří klepy, že někdo uvažuje o nové verzi Komanda. Umím si představit něco v realistickém stylu 96 hodin, ale i tak se budu modlit, aby to byla jen kachna. Na druhou stranu, stejně tak jsme v špatný vtip doufali u avizovaného remaku Total Recallu... a zřejmě jsme nebyli vyslyšeni. Projekt se hýbe kupředu a scénář pro studio Columbia píše Kurt Wimmer. Viděli jsme od něj solidní Equilibrium i mizernou Ultraviolet, z jeho čerstvějších věcí jmenujme scénář k špionážní akci s Angelinou Jolie Salt a thriller s Foxxem a Butlerem Law Abiding Citizen. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.6.2009

  Bill je mrtvý

  Teď už, bohužel, doopravdy. Nevěsta Uma si jej může definitivně vyškrtnout ze seznamu. David Carradine byl dnes nalezen bez známek života ve svém hotelovém pokoji v thajském Bankoku. Byl oběšen a pravděpodobně se jedná o sebevraždu, ale jeho smrt bude předmětem vyšetřování. David byl uprostřed natáčení filmu Stretch a podle svého manažera byl plný života a chuti pracovat a nic nenasvědčovalo tomu, že by plánoval něco takového. Dodejme, že David měl 72 let a za svou kariéru hrál ve víc jak stovce filmů. Proslavila jej však televize – konkrétně hlavní role v legendárním seriálu Kung Fu. Svůj velký comeback slavil díky titulní roli v Tarantinově eposu Kill Bill. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 20.2.2020

  Edison Filmhub & Český lev

  Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v programu Edisonu naleznou dva až tři snímky současné české produkce. Dostanou tak příležitost seznámit se s tituly, které během roku neměli čas či příležitost zhlédnout, případně si připomenout nejzářnější případy tuzemské filmové tvorby uplynulého roku. To vše v reprezentativním prostředí s kvalitní kávou či sklenkou vína.

  Přehlídkou zároveň Edison Filmhub startuje svůj nový programový blok Český výběr, ve kterém budou promítány kurátorsky selektované tituly z nejnovější české kinematografie i restaurované národní filmové klenoty – smaximální snahou snímky uvádět sanglickými titulky a představit je tak mezinárodnímu publiku. Součástí přehlídky Český lev v Edisonu jsou dvě projekce v rámci bloku Movie Barf Monday, English Friendly kurátorských večerů pod taktovkou australského expata a filmového kritika Ryana Keating- Lamberta, který každé pondělí zahraničnímu publiku představuje filmy nejrůznějších žánrů i zemí původu. Projekcí filmů Staříci a Na střeše tak zahraničním divákům přiblíží dva ze snímků, které se věnují problematice vyrovnání se s migrací a jejími důvody a důsledky v českém kontextu. Rovněž všechny zbývající filmy dostupné s anglickou lokalizací budou nasazeny v English Friendly verzi.

  Přehlídka vyvrcholí přímo v den předávání cen, 7.3., snímkem Václava Marhoula Nabarvené ptáče, na který rovnou naváže přímý přenos ze slavnostního večera v Rudolfinu, který přinášíme divákům bez vstupného jako audiovizuální kulisu v prostorách Edison Café.

  Návštěvníci přehlídky dostanou ke vstupenkám tištěný program se všemi promítnutými filmy, možnost hlasovat o Ceně diváků Edisonu, nebo sesbíráním šesti zakoupených vstupů na české filmy získat dvě volné vstupenky na libovolné představení v našem kině.

 • Obrázek k novince 17.2.2020

  Two Steps From Hell oslní Prahu hned 2x

  Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svojí kalifornskou produkční společností Two Steps From Hell překonávají snad každý streamovací rekord. Díky čtyřem miliardám přehrání na YouTube, miliardou přehrání na dalších streamovacích službách a čtyřem platinovým deskám, se Two Steps From Hell právem řadí mezi nejúspěšnější hudební projekty v historii. Přední světoví skladatelé epické hudby Thomas Bergersen a Nick Phoenix se svým projektem zavítají do Prahy, kde předvedou unikátní vystoupení s orchestrem a pěveckým sborem. V pražském O2 universu se tóny jejich hudby rozezní hned dvakrát, a to 17. a 18. dubna 2020. 

  Jde nám především o to, abychom za krátkou dobu v posluchači probudili vzrušení. Musíme vyvolat napětí, nalákat diváka, aby chtěl film vidět. Potřebujeme, aby upoutávku zhlédl do konce, chceme získat pozornost. Je to velká výzva. Dnes už ale víc hudby skládám pro své fanoušky než pro film. Víc mě to uspokojuje. Můžu se soustředit na delší melodie, vnuknout jim vývoj a komplexnější aranže,“ říká o tvorbě hudby k filmovým upoutávkám Thomas Bergersen.

  Písně jako „Protectors of the Earth“, „Heart of Courage“, „Victory“ či „Archangel“ rezonují se srdečními tepy milionů fanoušků po celém světě a dokonale doplňují filmové ukázky, kterých jsou součástí. Ve snímcích „Avengers: Endgame“, „Aquaman“ nebo „Jurassic World“ a dalších, na slavnostním zahájení olympijských her, ale i v reklamních kampaních nadnárodních společností - tam naleznete hudbu Two Steps From Hell zaručující jistý úspěch. 

  Některé elementy už v mé hudbě zůstanou navždy, protože sám tíhnu k dramatické hudbě. Mám rád, když hudba donutí lidi něco cítit a když dokáže změnit jejich rozpoložení. V tom je její síla. Nemusí to vždy být hlučná jízda, ale musí mít příběh. A příběh potřebuje větší prostor než jen pár minut. Snažím se ale lidi bavit,” popisuje dále svůj osobitý styl skládání hudby T. Bergersen.


  Two Steps from Hell se vydávají se svými soundtracky na živé koncertní turné po celé Evropě. Nevynechají ani Prahu, kde s orchestrem, pěveckým sborem a sólisty nabídnou tuzemským fanouškům vzrušující show působící na všechny lidské smysly. Napínavá cesta světem epické hudby, (nejen) lidské fantazie, hudební mystiky, dramatu a jedinečných tónů Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe slibuje jedinečný a nezapomenutelný prožitek.

  Vstupenky na pražské koncerty 17. a 18. dubna 2020 jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketmaster. Pořadatelem koncertu je agentura Semmel Concerts a společnost Bestsport. Více informací na webu www.o2universum.cz

 • Obrázek k novince 11.2.2020

  ČSFD Award pro Rona Perlmana

  Máme za sebou první Comic-Con Prague, který svým hladkým průběhem a bohatým programem potěšil obdivuhodných 23 000 účastníků. Pro posádku vesmírné lodě ČSFD.cz bylo nejpříjemnějším momentem víkendové akce předání ČSFD Awardu z rukou Martina Pomothyho největší hvězdě Comic-Conu Ronu Perlmanovi. Herec si ocenění vysloužil “Nepřekonatelným ztělesněním postavy Hellboye” v dvojici filmů Guillerma del Tora (Hellboy, Hellboy 2: Zlatá armáda). Cena “od všech filmových fandů z Česka a Slovenska” ho úpřimně potěšila. V rámci besedy s diváky prozradil, že aktuálně pracuje na dalších dvou filmech oscarového del Tora. V Pinocchiovi propůjčí svůj hlas, a v Nightmare Alley si zahraje - jak jinak - nightmare. Těšíme se! A děkujeme pořadatelům Comic-Conu Prague za báječnou akci.

 • Obrázek k novince 10.2.2020

  Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

  Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama Parazit režiséra Bong Joon-ho. To ale není vše, snímek a jeho tvůrci totiž získali taky cenu pro nejlepšího režiséra, nejlepší původní scénář a pochopitelně i zahraniční film. Nutno dodat, že až do samotného večera byl jednoznačným favoritem válečný film Sama Mendese 1917, který po většinu oscarové sezóny sbíral jedno ocenění za druhým, jakmile však Parazit vyhrál několik zásadních Oscarů, začínalo být jasné, že je zaděláno na velké překvapení.

   

  Co se hereckých kategorií týče, tam se vše odehrálo bez větších šoků. Nejlepší herečku získala Renée Zellweger za film Judy, sošku pro nejlepšího herce samozřejmě získal Joaquin Phoenix za komiksový film Joker a v kategoriích vedlejších herců je doplnili Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu).

   

  Nejlepší animovaným filmem byl zvolen Příběh hraček 4, nejlepším adaptovaným scénářem Králíček Jojo, kameru si zaslouženě odnesl Roger Deakins za 1917, střih pak vyhrál biografický snímek Le Mans ´66. Smutnou zprávou je, že ani jedno z českých želízek v ohni Oscara nevyhrálo, krátkometrážní Dcera prohrála s Hair Love a nejlepší výpravu získalo Tenkrát v Hollywoodu.

   

  Kompletní přehled všech výherců najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 9.2.2020

  Zlaté maliny 2020 – nominace

  Tradičně se Zlaté maliny aka ceny pro nejhorší filmy roku udílí noc před Oscary. Letos tomu tak není, pořadatelé se dosud ani nerozhodli, kdy ceremoniál vlastně proběhne, místo toho však dnešek využili k oznámení svých nominací. A pravděpodobně nikoho nepřekvapí, jaký film jim letos kraluje. Jedná se samozřejmě o nepovedený muzikál Cats, jehož ostuda se v posledních týdnech stává předmětem legrace nejen mnohých filmových publikací, ale i představitelů zpívajících koček samotných. Film má celkem 8 nominací, se stejným počtem jej však letos doplňují A Madea Family Funeral a taky Rambo: Poslední krev. O cenu pro nejhorší film roku se vedle výše zmíněných pak dále ucházejí The Fanatic a The Haunting of Sharon Tate. Zajímavostí je, že nominaci obdržel rovněž na Oscara nominovaný Joker, který se uchází o speciální ocenění pro film, který je nejbezohlednější co se týče ignorování lidských životů a veřejného majetku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 3.2.2020

  Ceny BAFTA – výsledky

  73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl celkem sedm cen, včetně té pro nejlepšího režiséra nebo za nejlepší kameru, kterou přebral Roger Deakins. Joker, jenž obdržel letos nejvíc nominací, zvítězil nakonec ve třech kategoriích, včetně té pro nejlepšího herce.

   

  Kromě Joaquina Phoenixe se tak dále radovali Renée Zellweger (Judy), Laura Dern (Manželská historie) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Všichni výše jmenovaní zopakovali předešlé výhry a mají tak nakročeno příští týden i k Oscarům. To samé platí pro snímky Parazit a Králíček Jojo, jež se radovaly z cen za nejlepší původní scénář a adaptovaný scénář. V kategorii nejlepší filmová scénografie za film Králíček Jojo byla mimo jiné nominována i Češka Nora Sopková, ta ale nakonec neuspěla, cenu získali Dennis Gassner a Lee Sandales za film 1917.

   

  Kompletní přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 2.2.2020

  Ceny české filmové kritiky – výsledky

  Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české filmové kritiky také ocenění za nejlepší režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Vlastníci Jiřího Havelky proměnili dvě nominace – za scénář a pro herečku Terezu Ramba. Snímek Nabarvené ptáče zvítězilo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Nejlepším filmem mimo klasickou distribuci se pak stal krátkometrážní loutkový snímek Dcera, jenž je rovněž nominován i na Oscara.

   

  Cenu Innogy pro objev roku získal Bohdan Karásek za vztahovou tragikomedii Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem se stala Dálava v režii Martina Marečka. Speciální cenu pak obdržel také kultovní film Jana Svěráka Kolja, jenž byl českými kritiky zvolen jako nejlepší domácí film od roku 1989. Kompletní přehled výsledků naleznete v sekci Ocenění.

   

  Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček jsou dostupné na www.filmovakritika.cz.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.1.2020

  34. Premios Goya – výsledky

  Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a herečka Silvia Abril. Španělským filmem roku se stal snímek Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara, jenž si zároveň odnesl cenu za nejlepší režii. Celkem film Bolest a sláva proměnil sedm ze šestnácti nominací. S tímto počtem nominací se ostatně řadil mezi největší favority, k nimž patřilo i historické válečné drama While at War se sedmnácti nominacemi a drama The Endless Trench s patnácti nominacemi.

  Nejlepším hercem byl zvolen Antonio Banderas za svou roli ve filmu Bolest a sláva, za níž je zároveň nominován na Oscara. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Belén Cuesta, jenž ztvárnila hlavní roli ve filmu The Endless Trench. Za své herecké výkony ve vedlejších rolích si cenu odnesli Eduard Fernández za snímek While at War a Julieta Serrano za Bolest a slávu. Ceny pro nejlepší nové herce, udělované hereckým objevům, obdrželi Enric Auquer za film Oko za oko a Benedicta Sánchez za drama Až přijde oheň.

  Almodóvarova Bolest a sláva kromě toho skórovala i v kategoriích Nejlepší původní scénář, Nejlepší střih a Nejlepší hudba. Nejlepším zahraničním španělsky mluveným filmem byla zvolena kriminální komedie Heroic Losers, natočená v argentinsko-španělské koprodukci, a za nejlepší nešpanělsky mluvený snímek bylo prohlášeno francouzské drama Bídníci, které reprezentuje Francii i na Oscarech. Kompletní přehled oceněných a nominovaných naleznete v sekci Ocenění, spolu s kompletním archivem vítězů a nominovaných i ze všech předchozích ročníků.

  (Filmmaniak)
 • Obrázek k novince 22.1.2020

  7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

  Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate divákům přinese řadu nových oceňovaných snímků (Malý Joe, Vivárium, H0use), které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu, ale i nesmrtelné klasiky jako Tetsuo, Total Recall či Ghost in The Shell 2: Innocence, sérii dokumentů či školní projekce. Na festival míří scénárista seriálu Taboo Chips Hardy a další zahraniční tvůrci i vědci. Future Gate probíhá od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně, o týden později v Brně. Festivalové ozvěny se konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku.

  Velmi nás těší, jakou filmovou kolekci se nám podařilo letos připravit. V soutěži jsou zastoupeny americké nezávislé filmy i evropské snímky oceněné dříve na světových festivalech. Do Prahy přiletí několik režisérů, producentů a odborníků z dalších profesí zastoupených ve výrobě filmů. Výchozím tématem letošní filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane subžánr sci-fi: kyberpunk. Filmy jako Total Recall, Ghost in the Shell nebo Tetsuo vzdáme hold oblíbenému žánru,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer. 

  Zahajovacím filmem festivalu je v Cannes oceněný Malý Joe s Emily Beecham, známé z Ave, Caesar! bratří Coenů, v roli vědkyně zabývající se vývojem nových rostlinných druhů, které lidstvu nemají přinést nic menšího než štěstí. Režisérkou snímku je Jessica Hausner (Lurdy, Láska šílená). Druhý soutěžní film Vivárium je artovou alegorií koloběhu konzumní společnosti, ve které tvoří mladou rodinu Jesse Eisenberg (Zombieland) a Imogen Poots (Král ze Soho). Nápaditý a inovativní počin Synchronic natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, američtí nezávislí tvůrci oceňované hororové mozaiky V/H/S a sci-fi Donekonečna. Snímek Barva z vesmíru, ve kterém si hlavní roli zahrál Nicholas Cage, je adaptací stejnojmenné povídky H. P. Lovecrafta. Psychedelická a místy brutální vize kultovního režiséra Richarda Stanleyho (Hardware) vypráví příběh rodiny, které na zahradu za domem dopadne meteorit. Inteligentní konverzační drama H0us3 je debutem španělského režiséra Manola Munguia, který v něm odkrývá naše obavy z umělé inteligence a přehledně představuje témata jako internet věcí, hackování a nabourávání počítačových systémů. Uvedení snímku bude za osobní účasti režiséra. Šestým a posledním soutěžním filmem je čínský nezávislý snímek Poslední úsvit (Zui Hou De Ri Chu) 30-letého režiséra Wen Ren, který svůj první celovečerní film natočil za pouhých 250 000 USD. 

  Kompletní program festivalu naleznete na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince 18.1.2020

  Šortky znovu v Pilotech, Oku a ve Světozoru

  15. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se koná od 22. do 26. ledna 2020 v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne nejnovější světovou produkci, vizuální experimenty, nejzajímavější české kraťasy, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy, nejlepší kanadské filmy posledních let, odlehčený pohled na smrt, trošku šokující výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech nebo program pro seniory. 

  Ochutnat letošní program můžete 22. ledna v rámci zahajovacího programu v Bio Oko. Nasadit helmy a seznámit se zdarma s tím, jak může vypadat audiovizuální zážitek, lze ve VR kině, ve foyer Národní technické knihovny od 23. do 25. 1. (13:00 - 20:00). 

  V Mezinárodní soutěži se představí v pěti tematických programech filmy rozmanitých žánrů. Potkávají se tu filmy ověnčené řadou festivalových cen s úplnými novinkami a výrazným rysem letošní soutěže je zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. Země mezi moři představí nejlepší kanadské kraťasy posledních patnácti let. Najdete mezi nimi třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Denise Villeneuvea (Blade Runner 2049). O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto příběhů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnuje pásmo Frontside/Backside, v němž samozřejmě nechybí ani příspěvek z rukou legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho. A pokud stále ještě nebudete mít dost, stačí se podívat na Shortky na Mall.tv, kde najdete zdarma to nejlepší z programu festivalu a také můžete hlasovat o ceně diváků. 

  V programu diváci tradičně najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnočních titulů i nekorektního humoru nebo LABO, filmy co chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka překračují hranice médií. A pro  nejmenší máme Pragueshorts dětem, pro děti od 3 do 6 let a jejich rodiče, a to v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero. 

  Více na www.pragueshorts.com

<< předchozí 1 2 3 4 18 35 51 68