Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 7.7.2010

  Muži, kteří nenávidí Afghánistán

  Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o fotografovi, putujícím válečným Afghánistánem, natočit už po 300: Bitvě u Thermopyl – přizval k spolupráci i scénáristu Kurta Johnstada. V záplavě dalších nabídek se ale rozhodl film pouze produkovat. Prvním kandidátem na režii byl Rus Sergej Bodrov, odpovědný za Mongola – Čingischána. To už neplatí. U kormidla je momentálně Švéd Oplev, který zaujal první částí detektivní trilogie Millenium Muži, kteří nenávidí ženy. Hlavní roli by si měl zahrát Christian Bale. Snad si najde čas – na podzim by měl natáčet Malickovo zatím nepojmenované romantické drama s Javierem Bardemem a Rachel McAdams a někdy začátkem příštího roku si potřetí navleče kostým Netopýřího muže. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.7.2010

  Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

  Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale osmdesátková nostalgie poslední dobou není lákavý komerční artikl. V každém případě Rodriguez má námět na pokračování připravený a pokud to klapne a Predátoři budou úspěšní, Antal se vrhne na dvojku. Možná půjde o prequel, ve kterém se dozvíme něco o minulosti postavy, kterou hraje Laurence Fishburne. Antal však sní o jiném filmu. Prý už po dokončení Revizorů vymyslel dystopický thriller s názvem Paraffin. Projekt, jehož scénář dokola přepisuje už několik let, tajuplně popisuje slovy: „Vzpomínáte, jak skupina Kubánců postavila loď z plastových lahví, aby unikla z ostrova? Představte si, že náš svět je v budoucnosti vystaven útlaku a ti, co chtějí uniknout, musí taktéž zhotovit něco, aby se dostali pryč.“ Zní to zajímavě, ale nebudeme kvůli uspíšení Paraffinu přát Predátorům neúspěch. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.7.2010

  Tak co dál, Shyi?

  Kauza Poslední vládce větru už se k vám zřejmě donesla. Celovečerní hraná adaptace populárního anime seriálu sbírá za oceánem extrémně špatné recenze. Kritici se předhánějí ve vymýšlení vtipných bonmotů, kterými by Shyamalanovu žánrovou odbočku co nejvíce potopili. Diváci taky neodcházejí z kin dvakrát nadšeni. Film však přesto vydělává, a docela solidně – jistě, díky špatné pověsti čeká tržby už brzy strmý pád, avšak nakonec Poslední vládce větru vydělá v amerických kinech víc než Princ z Persie či A-Team. Možná i proto působí jinak prchlivý Shy docela klidně a komentuje zdrcující kritiku překvapivě mírně a rozumně: „Natočil jsem ten film nejlíp, jak jsem uměl. Přesně odpovídá mé vizi. Že se kritikům nelíbí, mě mrzí a definitivně to pro mě znamená, že nejsme na stejné vlnové délce.“ V každém případě jeho kariéra stojí na hraně. Poslední vládce větru by totiž měl být první částí trilogie a když vezmeme v potaz obstojné tržby („obstojné“ znamená, že se film zaplatí, což je pro mnoho letošních letních „trháků“ nedosažitelná meta), možná se Shy opravdu vrhne na natáčení dvojky. Pak jsou tu ale ještě dva projekty. Ten nepojmenovaný, o němž jsme nedávno psali, že by si v něm Bradley Cooper měl zahrát zoufalého otce, pátrajícího po svém ztraceném dítěti. 96 hodin 2? Sotva, Shyův scénář je prý plný nadpřirozených sil. Cooper si ale ve filmu nakonec nezahraje, protože se chce soustředit na Hangover 2. Účast Bruce Willise a Gwyneth Paltrow zůstává prozatím jen Shyamalanovým zbožným přáním. No a nakonec je tu dlouho přetřásaný Vyvolený 2. K němu tvůrce dodává, že by ho chtěl natočit a pokud nalezne pro pokračování příběh, který by jej oslovoval i po tolika letech od původního filmu, napíše scénář a půjde „prosit studio Disney, aby mu dovolilo to natočit“. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.7.2010

  Detektivka s Pittem a LaBeoufem?

  Osobní názor: k tomuhle nikdy nedojde. Studio Summit Entertainment, ještě donedávna jeden z nejmenších hollywoodských hráčů, si však po obrovských ziscích z Twilight ságy vyskakuje. A směle rozesílá nabídky superhvězdám. Momentálně je ve hře thriller Riptide, který napsal neznámý Richard McBrien, ale překvapivými zvraty nabitý scénář je údajně tak dobrý, že jeho doladění dostal na starost Peter Morgan (Duel Frost/Nixon). Námět? Mladý finanční žralok (Shia by si v podstatě zahrál podobnou roli jako ve Wall Street 2), jeho přítelkyně a jeho asistent si vyrazí na plavbu luxusní jachtou. Pak je jeden z nich (který?) nalezen mrtvý v moři a přítelkyně v pobřežním hotelu (jak se tam dostala?). Na scénu přichází vyšetřovatel (role nabídnutá Bradu Pittovi), aby zjistil, co se přesně stalo, kdo je vrah a zřejmě i kdo je kdo. Režisér prozatím nebyl vybrán. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.7.2010

  Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

  Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v minulém filmu režiséra Marca Webba 500 dní se Summer) přes Jamieho Bella a spousty dalších až po Joshe Hutchersona (ten kluk z Mostu do země Terabithia či Cesty do středu Země). Zejména o obsazení posledně jmenovaného byly ještě ve čtvrtek přesvědčeny všechny filmové weby. V pátek už bylo všechno jinak. Studio Sony/Columbia oficiálně oznámilo, že novým Petrem Parkerem se stane Brit Andrew Garfield. Možná jste jeho jméno ještě nezaznamenali, ale jeho hvězda rychle stoupá – od televizních rolí (třeba Doctor Who či vysoce ceněné Red Riding) k postavám v Hrdinech a zbabělcích, Králově přízni, Imagináriu Dr. Parnasse a hlavně v blížícím se Fincherově The Social Network. Je tady ale jeden „malý“ problém. Andrew příští měsíc oslaví 27 let. Jak to jde dohromady s původními plány studia přemístit restartovaného Spideyho do středoškolních lavic? Nikdo neví. Nakonec se asi dozvíme, že režisér a hlavní představitel byli vyměněni jednoduše proto, že jejich náhradníci nemají tak vysoké finanční požadavky (20 miliónů a procenta pro Tobeyho není to samé jako půl milionu pro Garfielda, že?). Natáčení bude zahájeno v prosinci, premiéra je stanovena na 3. července 2012. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.7.2010

  Andy Serkis opět opičákem

  ...a spousta dalších pokračování. Co takhle Top Gun 2? Jerry Bruckheimer nemá dobrý rok – Princ z Persie neuspěl a Čarodějův učeň zřejmě dopadne ještě hůř. Účetnictví mu zachrání čtvrtí Piráti, ale co dál? Jerry zcela vážně mluví o sequelu svého prvního megahitu z poloviny 80. let, který bude reflektovat vývoj v bojovém letectví. Pojďme dál – producentka Laura Shuler Donner prohlásila, že je stále naděje na Constantine 2, tedy pokračování adaptace kultovního komiksu Hellblazer. Nechá se Keanu Reeves ukecat? Teď trochu na hororovou notu – pátý díl Nezvratného osudu, který pro Warner Bros. natočí Cameronův asistent režie Steven Quale, se prý bude jmenovat 5nal Destination. Zní vám to jako název pornofilmu? Nejste sami, internetové diskuse jsou plné posměchu. Chystá se i Hostel III, tentokrát zasazený do Las Vegas, kde se staromládenecký mejdan ošklivě zvrtne (a ne, nebude to o výpadku paměti, účastníci přijdou o něco mnohem cennějšího). Direct-to-DVD výplach režíruje Scott Spiegel. No a nakonec je tu v názvu zmíněný Andy Serkis. Efekty do prequelu k legendární Planetě opic pod názvem Rise of the Apes obstará Weta Digital a Andy si zopakuje opičí spartakiádu z /King Konga. Bude totiž živou předlohou pro počítačového Caesara, vůdce povstání lidoopů proti lidem. Dále hrají James Franco, John Lithgow a Freida Pinto, natáčení pod taktovkou Ruperta Wyatta začne co nevidět. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.7.2010

  Další dobrodružství s režisérem Pirátů

  Gore Verbinski pořád hledá projekt, kterým by navázal na veleúspěšnou karibskou trilogii. Příští rok uvidíme jeho digitálně animovaného Ranga, ale co dál? S adaptací videohry BioShock to kvůli vysokým rozpočtovým požadavkům nevyšlo (a vzhledem k neúspěchu Prince z Persie můžeme na projekt celkově zapomenout), ale co takhle remake? Naštěstí se bude předělávat opravdu starý film, který už málokdo pamatuje. Tajný život Waltera Mittyho je dobrodružná komedie z roku 1947 o editorovi v pulpovém magazínu, který nejen v noci sní o divokých dobrodružstvích, do nichž obsazuje lidi ze svého okolí (řekl někdo Muž z Acapulca?). Jednoho dne se však doopravdy zaplete do pátrání po nizozemských královských klenotech, které zmizely během 2. světové války. Hrdinou nové verze bude komiksový scénárista, ale zápletka zůstane stejná – snílek spadne do opravdových problémů. Plány na remake se povalují v Hollywoodu už od poloviny 90. let, kdy měl Mittyho hrát Jim Carrey a režírovat chtěl tvůrce Masky Chuck Russell. Od té doby projekt vystřídal tucty scénáristů a režisérů a s hlavní rolí byl spojován každý lepší komik (Owen Wilson, Mike Myers...). V dubnu tohoto roku zaznělo jméno Sasha Baron Cohen, ale nic není jisté. Nový scénář píše Steve Conrad (Karate Kid). Snad se Verbinskimu povede film po 15 letech nenaplněných plánů opravdu natočit. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 30.6.2010

  Prvotřídní First Class?

  Upřímně, zpočátku X-Men: First Class znělo jako vylouhovaný odvar z populární série v balení pro teenagery. To už dávno neplatí. S produkujícím Bryanem Singerem, Matthewem Vaughnem na režijní sesli a čím dál atraktivnějším obsazením se rýsuje další parádní komiksová týmovka. Shrňme si, kdo je zatím na palubě. Především je to James McAvoy v roli mladého (zřejmě ještě vlasatého) Charlese Xaviera, tedy budoucího profesora X. Pak je tady Michael Fassbender jako Eric Lehnsherr alias Magneto. Ti dva budou zatím jako parťáci bojovat proti nějakému nebezpečnějšímu protivníkovi. O koho půjde, se prozatím neví, ale mohla by to být postava jménem Emma Frost, známá též jako White Queen. Jak znalci série vědí, „Zmrzlinka“ začínala jako zarputilý nepřítel X-Menů a až postupně se obrátila na stranu dobra. Chvíli byla kandidátkou na roli Rosamund Pike, nakonec si ale přiléhavý bílý kostýmek navlékne kočka Alice Eve, kterou jsme naposledy viděli v Na tuhle nemám. Zbytek už jsou klepy, ale možná se nakonec potvrdí: Benjamin Walker z Vlajek našich otců si možná zahraje Beasta, Amber Heard se nechá přemalovat na modro v roli mladé Mystique a Aaron „Kick-Ass“ Johnson by si mohl zahrát mladého Cyclopse. Studiu 20th Century Fox se úspěšně daří budit náš zájem o film. Světová premiéra bude 3. června 2011. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.6.2010

  Max šílený a vytrénovaný

  Tom Hardy se během propagačních rozhovorů k Nolanovu Počátku rozpovídal i o své další roli, tentokrát hlavní. V Mad Max: Fury Road si (navzdory spekulacím o roli padoucha) zahraje samotného Maxe. Film, který stejně jako původní trilogii režíruje George Miller, bude v podstatě remake originálu, smíchá však prvky všech tří částí. Tom Hardy slibuje velké automobilové honičky, velké exploze a spoustu násilí. A přestože film bude obsahovat i digitální efekty (v podání Weta Digital), tvůrci kladou důraz na poctivou oldschoolovou akci. I proto bude natáčení mimořádně dlouhé, mluví se dokonce o devíti měsících. Hardy už je touto dobou v Austrálii a zahájil tvrdý bojový trénink. Ten potrvá tři až čtyři měsíce, načež by mělo odstartovat samotné natáčení. Britský herec už kvůli roli zhubnul 15 kilo, protože nový Max Rockatansky bude vypadat jako správný postapokalyptický „hladový vlk“. Otázkou je, zda má takto velkoryse pojatý projekt šanci na komerční úspěch. Hlavně když filmy postavené na osmdesátkové nostalgii dnes končí jako propadáky. Věřme, že se vkus publika co nejdřív napraví. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.6.2010

  Každý chce svého Avatara

  Lépe řečeno: každé hollywoodské studio. Připravte se na smršť „romanticko-dobrodružných vesmírných eposů ve 3D“. Jako první je tady Alfonso Cuarón s Gravity. Dva členové posádky kosmické stanice (Robert Downey Jr. a nějaká ženská – původně se počítalo s Angelinou Jolie) přežijí zkázu způsobenou troskami explodovaného satelitu a snaží se dostat domů. 3D prý potřebuje dlouhé plynulé záběry. Cuarón si to vzal k srdci a film má začít 20-minutovou (!!!) scénou bez jediného střihu. Co je tam dál? Neill Blomkamp byl chvíli kandidátem na režii Hobita, ale to je minulost. Ve skutečnosti se připravuje na podzimní natáčení sci-fi Elysium, které se má odehrávat „ve vzdálené budoucnosti na odlehlé planetě“. Díky Bohu alespoň za to, že to nebude romantický doják, ale spíš horor. Ještě nekončíme: Fox 2000 ve spolupráci se Scott Free (Ridley a Tony budou produkovat) připravuje „romantický sci-fi epos“ Ion. Channing Tatum si v něm zahraje chlápka, který putuje po různých planetách a dimenzích ve snaze najít svou ztracenou lásku. Pořád málo? Producent John Davis (Já, robot, Vetřelec vs. Predátor) zakoupil práva na klasiku Raye Bradburyho Marťanská kronika a hodlá ji zfilmovat v „bombastickém 3D stylu Avatara“. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 15.10.2014

  MFDF Ji.hlava 2014

  Od 23. do 28. října proběhne již 18. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, největší události svého druhu ve střední a východní Evropě. Letošním tématem je továrna, která se nepromítne jen do vizuálu, ale též do dramaturgie. Ale páteří festivalu zůstávají tradiční soutěžní i nesoutěžní sekce, nevšední hudební a divadelní představení i bohatý Industry program otevřený nejen filmovým profesionálům. Přidejte se k oslavám plnoletosti největší filmové akce podzimu.


  Těšit se můžete na více než 200 filmů ze 42 zemí, z toho celých 57 snímků bude uvedeno ve světové, mezinárodní či evropské premiéře. Přijede otec nezávislého filipínského filmu Kidlat Tahimik neboli Tichý blesk, jehož snímky označil velikán světové kinematografie Werner Herzog za „nejsvobodnější filmy své doby". Svérázný tvůrce vám ve své Masterclass odhalí, jak jde dohromady politika, alchymie a inovace filmové řeči a v rámci představení hravé metody se možná dozvíte i to, co pro něj symbolizuje bambusová kamera. Unikátní projekt Filmové korespondence vzniknul v Barceloně a pohybuje se na pomezí filmu, výtvarného umění a literatury. Svébytný nový žánr audiovizuálních psaníček vám osobně představí hned čtyři z jeho slavných aktérů: španělský solitér a držitel Zlatého leoparda z Locarna Albert Serra, kritický kronikář poměrů v současné Číně Wang Bing, svérázný dědic tradic kinematografie bratří Lumiérů José Luis Guerin a citlivý pozorovatel lidskéh chování i mistr práce s filmovým zvukem Jaime Rosales. Jejich dopisy ukazují nejintimnější tvář současné kinematografie a zároveň slouží jako skvělá vstupenka do poetik jednotlivých tvůrců.


  České novinky se dotknou tabuizovaného tématu pedofilie (Danielův svět Veroniky Liškové), osudů Vratislava Brabence z Plastic People of The Universe (Evangelium podle Brabence Miroslava Janka) či minulosti Pavla Wonky, komunistického vězně, symbolu revoluce, ale též spolupracovníka StB (Pavel Wonka se zavazuje Libuše Rudinské). Ale těšit se můžete i na podmanivou vizuální sondu do světa myslivců Lovu zdar! Jaroslava Kratochvíla. Nebo na film o somálských pirátech či farmě uprostřed panelového sídliště.


  V soutěži střední a východní Evropy se objeví očekávaná novinka analytika rakouské společnosti Ulricha Seidla Ve sklepě, která diváky zavede do hlubin rakouských suterénů, kde se skrývají ty nejpodivnější záliby. Fascinující jsou osudy Srbského právníka, muže, který obhajoval válečné zločince Karadžiće i Miloševiće, před nimiž o dekádu dříve utíkal ze země.


  Na hudebních večírcích vystoupí mladé hvězdy elektro scény MGDLN, Aid Kid a Murder Bear Doug nebo Monika Načeva, ale čeká na vás i unikátní koncert pro jediného posluchače, který vznikne na základě vašeho vlastního snu. Tak neváhejte a navštivte manufakturu na dokumentární sny. Více na www.dokument-festival.cz

 • Obrázek k novince 12.10.2014

  Mezinárodní festival studentských filmů Písek 2014

  Mezinárodní festival studentských filmů v Písku je akce pořádaná studenty nejen pro studenty! Mladí lidé z obou píseckých filmových škol pracují na vzniku každého ročníku festivalu od samého počátku a každý rok v něm zanechají unikátní otisk v podobě speciálního tématu, ve kterém se festival opakovaně nese. Minulý rok studenti dali najevo, že „vývoj nezastavíš" a nyní to plánují potvrdit. V říjnu Písek ve slavnostní atmosféře pohřbí minulý ročník festivalu a přivede ho opět k životu! Studenti společně s návštěvníky festivalu mají šanci „nechat se probudit studentským filmem"!

   

  Tento rok se v Písku sletělo téměř 300 filmů z 39 zemí, z nichž odborná porota vybrala 39 nejlepších, které se utkají ve festivalové soutěži. Nejen studenti píseckých filmových škol tak mají možnost poměřit své síly s autory ze všech světových kontinentů, vyměnit si zkušenosti a připravit tak cestu svým dílům na stříbrná plátna kin. O vítězích rozhodne mezinárodní porota složená z šesti osobností. Ze Slovenska přijede legenda československého filmu - Juraj Jakubisko, který se také ujal funkce předsedy poroty. Filmy bude dále hodnotit český režisér Radim Špaček, německý režisér Jan-Gerrit Seyler, hudební skladatel Jan P. Muchow, hudební konzultantka a členka polské filmové akademie Małgorzata Przedpełská a konečně i z Velké Británie: Colin McKeown, který je známý především jako filmový a televizní producent. K tomu je pro Vás připravené exkluzivní promítání nového celovečerního filmu Radima Špačka Místa.

   

  Filmový festival však nejsou jen filmy, ale i bohatý doprovodný program, co uspokojí diváky všech věkových kategorií. Ti nejmladší se mohou v písecké Sladovně zúčastnit workshopu Malování s „Malou z rybárny" a namalovat si vlastní sádrový magnet ve tvaru rybičky. Malá z rybárny je připravovaný celovečerní loutkový film a pro zvídavé diváky máme připravenou besedu s tvůrcem tohoto filmu, režisérem a výtvarníkem Janem Balejem. Nejen mladí filmoví tvůrci teď mají možnost získat informace o crowdfundingu – způsobu, jak financovat své projekty. Stačí přijít na workshop, který si připravila producentka Nelly D. Jeníčková. Absolvent FAMU a hudební kritik Pavel Klusák nás zavede do světa hudebních videoklipů, mistrů tohoto oboru, Michela Gondryho & Spike Jonze.

   

  Hudbě se ve svém workshopu bude věnovat i Jan P. Muchow. Když už je řeč o hudbě, ta k festivalu neodmyslitelně patří. Každý rok po festivalových dnech plných filmu následují festivalové večery plné hudby. A nyní tomu nebude jinak. Hudební zážitek Vám přinese známá kapela Sto zvířat, vážně nevážná hudební skupina Vasilův Rubáš, jednočlenný orchestr Circus Ponorka, nebo hudební skupina Ráj Houbařů. Divadlo, koncerty, workshopy a studentské filmy. Festival poskytuje zábavu pro všechny věkové kategorie a může uspokojit návštěvníky s rozličnými zájmy. Podzimní Písek prodchnutý studentským filmem na Vás čeká. Více informací na www.filmfestpisek.cz.

 • Obrázek k novince 8.10.2014

  Das Filmfest 15. – 23.10.2014

  Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů nebo průřez tvorbou ikonického Michaela Hanekeho. Nadcházející 9. ročník festivalu Das Filmfest opět nabídne tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující to nejzajímavější z aktuální tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do brněnské Scaly a Artu pak zavítá od 20. do 23. října.

   

  "Myslím, že filmař vlastně diváka znásilňuje. A já ho chci znásilnit k samostatnosti. Chci ho donutit k samostatnému myšlení. Chci, aby se potýkal s rozpory, které musí sám vyřešit. Nechci mu předkládat řešení. Protože pak rázem přestane myslet." Takto popsal rakouský oscarový režisér Michael Haneke svou tvorbu. Sedmero snímků nabídne návštěvníkům průřez filmografií tohoto mistrného kritika moderní společnosti a celou sérii doplní nejnovější dokument z roku 2013 Michael H., profese: režisér.

   

  Ústředním tématem letošního ročníku je ODHALENÍ. Vedle zahajovacího snímku Čas Kanibalů z prostředí tzv. límečkové elity se návštěvníci mohou těšit také například na ostře sledovaný snímek Křížová cesta, horor Dobrou, mámo nebo tabu prolamující Poslední tanec. Výjimečnou kolekci těch nejlepších dokumentů představí i letos sekce DIE DOKU. Master of the Universe nabídne další pohled do světa vysoké ekonomiky, historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky i snímek Brundibár, který připomene legendární dětskou operu, jež měla premiéru v Terezíně. Naopak velice současné a aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy, v jehož středu stojí procesy s umělci a aktivisty z let 2005/6 a proces s Pussy Riot. Nahlédnout do šokujícího světa intimní plastické chirurgie nechá návštěvníky snímek Vulva 3.0.

   

  Sekce DAS FILMFEST SPEZIAL představí vedle diváky i kritikou ceněného dramatu Temné údolí i další výjimečné filmy současné německy mluvené kinematografie. Program nabídne mimo jiné německého kandidáta na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film Milované sestry, filmovou adaptaci stejnojmenného knižního bestselleru Noční vlak do Lisabonu nebo snímek natočený na základě skutečných událostí Akta Grüninger. Více informací naleznete na oficiálních stránkách festivalu www.dasfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince 30.9.2014

  Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

  Berlín, Benátky, Cannes – tři prestižní mezinárodní filmové festivaly, které každoročně přináší divákům to nejzajímavější ze současné filmové tvorby. Společnost Film Europe Media Company přinese českým a slovenským divákům od 6. do 15. října 2014 vybrané filmy, které byly na těchto přehlídkách uvedeny a soutěžily o ta nejvyšší ocenění.

   

  K vidění zde budou premiéry filmů jako např. Zimní spánek (Zlatá palma, Cannes 2014), Leviatan (Nejlepší scénář, Cannes 2014), Sils Maria (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2014), Boj sněžného pluhu s mafií (nominace na Zlatého medvěda, Berlinale 2014) či Sbohem jazyku (Cena poroty, Cannes 2014). Zároveň se diváci dočkají i repríz filmů, jako jsou Život Adèle (Zlatá palma, Cannes 2013), Pozice dítěte (Zlatý medvěd, Berlinale 2013), Sacro GRA (Zlatý lev, Benátky 2013), Renoir (Cannes 2012), Iron Sky (Berlinale 2012) nebo Faust (Zlatý lev, Benátky 2011).

   

  Projekt Be2Can se bude odehrávat na třech distribučních platformách. Diváci si tak mohou na filmy zajít do kina – Praha – kina Lucerna, Atlas a Evald, Brno – kino Art, Zlín – Golden Apple Cinema a Velké kino, České Budějovice – kino Kotva, Bratislava – Kino Film Europe, mohou je zhlédnout na prémiovém televizním kanálu Film Europe Channel nebo v rámci Videotéky společnosti O2 Czech Republic. Díky aplikaci O2TV Go se mohou zájemci na film podívat na svém počítači, v tabletu či mobilu, a to až 48 hodin od zapůjčení.

   

  Tento mimořádně koncentrovaný filmový zážitek přinese svým příznivcům 19 aktuálních filmů sezony 2014 z Cannes a Berlinale, 51 filmů ve Videotéce a 47 filmů na Film Europe Channel. Navíc se diváci dočkají tří tzv. „Day & Date" premiér, kdy ve stejném termínu budou vybrané filmy k vidění jak v kinech, tak v TV i na VOD. Těmito filmy budou Free range / Balada o přijetí světa (Berlín 2014), Čtyřikrát (Cannes 2010) a Příběh dětí a filmu (Cannes 2013).

   

  Zvláštností letošního Be2Can bude navíc promítání československého snímku Až přijde kocour, který v roce 1963 natočil Vojtěch Jasný s Janem Werichem a Emíliou Vášáryovou v hlavních rolích. Jde o zatím poslední český či slovenský film, který byl uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes a zároveň získal ocenění - v tomto případě Zvláštní ocenění poroty a cenu CST.

 • Obrázek k novince 15.9.2014

  Fresh Film Fest uvede v Praze téměř 100 filmů

  Přes 90 celovečerních a krátkých snímků, které nejsou běžně v kinech k vidění, zajímavé filmové osobnosti od nás i ze zahraničí, a řadu doprovodných akcí nabídne program 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Přehlídka zaměřená na mladé tvůrce, debuty a studentskou tvorbu proběhne od 17. do 21. září v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Kino 35 - Francouzský institut.

  Dokumenty o vlivu digitální revoluce a moderních technologií na práci předních světových tvůrců jako Danny Boyle, David Fincher, Martin Scorsese nebo Lars von Trier, uhrančivé snímky Ruhr a Easy Rider vlivného a vizionářského amerického režiséra Jamese Benninga, vzácný dokument Béla Tarr: Být filmařem o jednom z největších tvůrců naší doby, zamotané sci-fi Vzdálenost Sergia Caballera, spoluzakladatele festivalu elektronické hudby Sónar v Barceloně, díla režisérů Richarda Linklatera či Michaela Hanekeho, distribuční premiéry aktuálního dokumentu režiséra Benjamina Tučka Plán nebo bláznivé komedie francouzského režiséra a hudebníka Quentina Dupieuxe (Mr. Oizo) Fízlové, hajzlové se zpěvákem Marilynem Mansonem, detektivní minisérie Southcliffe, thriller o honbě za pomstou Blue Ruin oceněný cenou FIPRESCI v Cannes 2013, experimentální film Vojín Jeannette oceněný Tygrem za rok 2013 v Rotterdamu, psychedelický horor Úplné zmizení Filipínce Raye Martina, závěrečná část triptychu o prostituci Sladký život kurev dokumentaristy Michaela Glawoggera, soutěže nejzajímavějších světových debutů... to je pouze malý výběr projekcí, které na vás čekají.

  Budete se moci setkat například s Monikou Willi, která je dvorní střihačkou Michaela Hanekeho nebo Michaela Glawoggera, režisérkou Piou Marais, držitelkou Tiger Award z Rotterdamu i zvláštního uznání z Berlinale, jedním z nejzkušenějších švédských zvukových designerů Janem Alvemarkem, režisérem Matthiasem Maassem, který mapoval zkušenosti tří kameramanů konce devadesátých let, Krisem Kellym, režisérem, scenáristou, VFX designérem a spoluzakladatelem originálního britského animačního studia Blacknorth, režisérem Domem Rotheroem, který svým pojetím předznamel Blair Witch, českým producentem Tomášem Hrubým, slovenským výtvarníkem Radimem Labudou, vítězem ceny Jindřicha Chalupeckého 2008, a s dalšími hosty.

  Projekce doplní doprovodný program zdarma v Café Neustadt, klubu La Loca a v (A)VOID Floating Gallery. Vstupenky na pokladnách jednotlivých kin v ceně 50 a 100 Kč, k dispozici je také akreditace na celou dobu festivalu za 500 Kč a zlevněná za 350 Kč.

 • Obrázek k novince 16.8.2014

  Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

  4 dny, 4 místa, 40 projekcí... Unikátní přehlídka noirových filmů, kterou letos hostí královský hrad Křivoklát, se nezadržitelně blíží! Druhý ročník festivalu, který se zaměřuje na inspirativní fenomén filmu noir, startuje ve čtvrtek 21. a potrvá až do neděle 24. srpna.


  Promítat se bude ve třech historických sálech a rovněž i na samotném nádvoří hradu (tři večerní projekce). Těšit se můžete nejen na starou dobrou americkou klasiku, ale i na současné neo-noiry, o nichž byste třeba ani neřekli, že se tímto žánrem inspirují. Připravili jsme pro vás hned několik sekcí, ve kterých ukazujeme různorodost a pestrost noirových filmů. Veškeré projekce budou uvedeny krátkým lektorským úvodem a prostor bude i na diskuze a otázky po promítáních. Do pásma boxerského noiru byly zařazeny například Tělem a duší nebo jeden z prvních filmů mladého Stanleyho Kubricka Polibek vraha. Docu-noir sdružuje snímky s reportážními prvky (Volejte Northside 777, Panika v ulicích nebo Dům na 92. ulici) a britská sekce (Brightonský špalek, Kvůli nim jsem uprchl či patrně nejznámější Třetí muž od Carola Reeda) vám dokáže, že USA nejsou jedinou výspou tohoto žánru, ale že měl své místo i v Evropě.

   

  Festival filmu noir by nebyl tím pravým bez Billyho Wildera; těšit se můžete na legendární Ztracený víkend s Rayem Millandem a Sunset Boulevard s Glorií Swanson nebo na u nás méně známé Eso v rukávu s další hvězdou Kirkem Douglasem. Z novějších snímků zmiňme za všechny např. Sin City-město hříchu, Aloise Nebela nebo Renesanci - animované snímky s noirovými prvky. Zapomenout bychom neměli ani na Vávrův Krakatit podle Karla Čapka a na uvedení retro-noiru Ve stínu od režiséra Davida Ondříčka, za účasti představitelky hlavní ženské role Soni Norisové, jedněch z patronů festivalu. Stejně jako loni i letos vzdáme poctu legendám filmového plátna – Glennu Fordovi v jeho životní roli (Velký zátah), v níž se představuje jako neúplatný detektiv Bannion, Barbaře Stanwyck (Promiňte, omyl) ztvárňující ženu upoutanou na lůžko, a „našemu" Hugo Haasovi tak, jak jej z československých prvorepublikových filmů neznáte (Přiznání jedné dívky, doprovodná výstava Hugo Haas v USA 40-62). Letošní seznam by nebyl kompletní bez speciálních projekcí HBO (Temný případ, Hořící keř), našeho mediálního partnera.


  Více se o festivalu, programu, vstupenkách a pasech dozvíte na www.noirfilmfestival.cz.

 • Obrázek k novince 20.7.2014

  Film Music Prague 2014

  Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty festivalu Film Music Prague, který se koná ve dnech 24. až 26. září 2014. Výtěžek putuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

   

  Festival začne galakoncertem s podtitulem „Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi." Koncert bude 24. září v pražském Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů jako Vetřelec, Mumie, Star Trek, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť. V druhé části programu orchestr a sbor pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze scifi klasiky Vetřelec 3.

   

  Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Orchestr natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracoval například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Slavnostním zakončením festivalu bude galakoncert hitů skladatele Patricka Doylea, který patří k současné špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Rebelka. Vstupenky v prodeji na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

 • Obrázek k novince 13.7.2014

  49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za gruzinský snímek Kukuřičný ostrov. Lyrický příběh mapující život starce a jeho vnučky je vyprávěný beze slov a jeho děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Zvláštní cenu poroty získal očekávaný maďarský snímek Volný pád. Cena za režii putovala rovněž do rukou György Pálfimu za jeho netradiční satiru ve snímku Volný pád. Nejlepším hercem se stal Nahuel Pérez Biscayar za roli v belgickém filmu Jsem tvůj a cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Elle Fanning za roli ve snímku Až na dno.

   
  V sekci „Na východ od západu" obdrželo hlavní cenu ruské drama Nápravná třída a zvláštní uznání srbský film Barbaři. V soutěži dokumentárních filmů byl oceněn film Čekání na srpen, a coby nejlepší dokument do 30 minut Autofokus. Zvláštní uznání obdržely dokumentární snímky Sicflajš a Královna. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila snímek Někde jinde, a diváckou cenu obdržel český dokument Magický hlas rebelky. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli William Friedkin a Mel Gibson. Cenu prezidenta MFF KV získal Zdeněk Svěrák a cenu mezinárodní filmové kritiky animovaný snímek Šutry v kapsách.

  Festivalu se zúčastnilo 12 433 akreditovaných návštěvníků, z toho 478 filmových tvůrců, 825 filmových profesionálů, 640 novinářů a 10 490 držitelů Festival Passů. To je o 405 lidí víc než loni. Prodalo se 130 987 vstupenek na 478 projekcí. Z 245 filmů uvedených na festivalu mělo 33 světovou, 19 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. V divácké soutěži deníku Právo nejvíce uspěli: Magický hlas rebelky, Ostře sledované vlaky, Co děláme v temnotách, Chlapectví, I Origins.

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 316 hvězdičkových hodnocení, 302 komentářů a zveřejnili 107 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich interview s režiséry mohli návštěvníci festivalu zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Závěrečným ceremoniálem se považuje festival za zakončený a nezbývá než se těšit na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  (Pluhy)
 • Obrázek k novince 10.7.2014

  Startuje BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 10. do 16. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2014. Kinaři se rozhodli potěšit své věrné fanoušky v podobě lístků do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční šesté vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci. Promítat se budou divácké oblíbené zahraniční tituly. V pražských klasických kinech u diváků stále bodují: oscarový obrazově vytříbený snímek Velká nádhera od uznávaného italského režiséra Paola Sorrentina, hvězdně obsazená hravá komedie od kultovního tvůrce Wese Andersona Grandhotel Budapešť, drama Philomena s excelující oscarovou Judi Dench od oceňovaného britského režiséra Stephena Frearse, švédská komedie nabitá bizarními postavami a černým humorem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, moderní sci-fi romance s názvem Ona, pod kterou je podepsán originální tvůrce Spike Jonze. Nechybí zde životopisná dramata: Yves Saint Laurent, Walesa: Člověk naděje či letošní oscarové bijáky Gravitace, 12 let v řetězech nebo animované rodinné snímky Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana, Rio 2. Z českých titulů dominují komediální debuty: Krásno, Pojedeme k moři, ale jsou zde zastoupena také dramata jako Fair Play. Dále u diváků jsou populární rovněž celovečerní dokumenty: road movie Trabantem až na konec světa či unikátní portrét první dámy Olgy Havlové Olga.

  Kompletní program přehlídky najdete na webových stránkách přehlídky BEST FILM FEST a na webových stránkách jednotlivých kin: Bestfilmfest.cz, Kinoatlas.cz, Kinolucerna.cz, Evald.cz, Mat.cz.

 • Obrázek k novince 25.6.2014

  TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

  Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně vyhrocený; po úterní tiskové konferenci je totiž jasné, že hlavní hvězdou festivalu bude americký herec a režisér Mel Gibson.

  Gibson si má na festivalu převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a při příležitosti jeho ocenění bude na festivalu uveden jeho režisérský počin Apocalypto. Zatímco filmovým fanouškům je tento dvojnásobný držitel Oscara známý především díky Smrtonosné zbrani, Šílenému Maxovi a Statečnému srdci, v posledních letech se objevoval na předních stranách tisku především kvůli svým kontroverzním výrokům a obvinění z rasismu.

  Mezi dalšími hosty oznámenými na úterní tiskové konferenci je francouzská herečka Fanny Ardant, která divákům představí svůj scénáristický a režijní počin Naléhavé rytmy, a americká herečka Laura Dern, která uvede dnes již kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci. Již potřetí se na festivalu objeví italský herec Franco Nero, který se proslavil především westerny.

  Diváci se mohou těšit i na několika výrazných režisérských osobností. Italská režisérka Alice Rohrwacher na festivalu uvede Zázraky, které získaly Velkou cenu v Cannes, a z Cannes přijíždí i Asia Argento, která na francouzském festivalu uvedla svůj film Nepochopená. Na čtyři Oscary nominovaný film Winter's Bone zas představí americká nezávislá režisérka Debra Granik a britský režisér David Mackenzie přijede uvést svůj nejnovější film Hvězda kriminálu, který se od anglických kritiků dočkal velmi vřelého přijetí. Opomenut by neměl zůstat ani Leviathan od ruského režiséra Andreje Zvjaginceva. Zvjagincev za něj totiž letos v Cannes získal cenu pro nejlepší scénář.

  Z již dříve oznámených hostů také nesmíme zapomenout na amerického režiséra Williama Friedkina a bývalého polského prezidenta a držitele Nobelovy ceny míru Lecha Wałęsu.

  (StarsFan)
1 19 37 39 40 41 42 43 44 45 54 72