Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 30.7.2009

  Bruce Willis jako agent s minulostí

  Komiksová adaptace bez superhrdinů? Sem s ní! Obzvlášť pokud je autorem předlohy jeden z nejuznávanějších komiksových scénáristů současnosti, Warren Ellis. Jeho špionážní thriller Red je hodně drsná záležitost o bývalém agentovi CIA, který sloužil v zahraničí v rámci tzv. „black-ops“. To znamená, že se podílel na té nejhorší špíně, jaká je s působením špionážních agentur spojována – atentáty, únosy, mučení, pašování, pokusy na lidech a pod. Paul Moses (Bruce Willis) už je sice ve výslužbě, ale když si nový šéf CIA (Morgan Freeman) přečte jeho složku, je humusem v ní nalezeným natolik znechucen, že nařídí Mosesovu likvidaci. S trojicí vyslaných zabijáků si však veterán snadno poradí. Začíná štvanice, během níž se dozvíme odpověď na otázku, jestli jeden agent v důchodu se svými staromódními fintami a zabijáckými praktikami dokáže čelit přesile high-tech vyzbrojených mladých dravců. Zní to skvěle, Ellis je obvykle zárukou kvality, teď už jen doufat, že se film v režii Němce Roberta Schwentkeho (na startu je jeho sci-fi romance The Time Traveler´s Wife) a v produkci vzmáhajícího se studia Summit Entertainment povede. Vidět Bruce zase jednou v nějaké nekompromisně akční bombě by rozhodně nebylo od věci. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.7.2009

  Mlhavá budoucnost hrdinů od Marvelu

  Původně měli hoši z Marvel Studios smělé plány. Chvíli se dokonce tloukli do prsou a tvrdili, že do nás budou sázet dva superhrdinské filmy ročně. V průběhu následujících dvou let jsme měli vidět Iron Mana 2, Thora, Captaina Americu i týmovku The Avengers. To ale bylo po úspěšné premiéře prvního Iron Mana. Vzápětí přišlo zklamání v podobě Neuvěřitelného Hulka a Marvel sundal cihlu z plynu. To ale neznamená, že se zastavil. Před několika dny padla poslední klapka druhého dobrodružství Tonyho Starka. Zadrátovaný Mickey Rourke a v černé kůži navlečená Scarlett Johansson vypadají výborně a jedna z nejdelších front na letošním Comic Conu, na jejímž druhém konci čekal promo trailer na Iron Mana 2, dokazuje maximální zájem fanoušků. O jeden z největších hitů příštího léta je postaráno. Jon Favreau potvrdil, že podepsal smlouvu i na režírovaní trojky, ale prozatím se jí nezabývá a druhý díl nebude mít otevřený konec – půjde o uzavřený příběh. O Jonovi se mluví i v souvislosti s režií The Avengers, ale to on sám považuje za příliš vzdálenou budoucnost. Tým se totiž dá dohromady až poté, co samostatné filmy představí jednotlivé hrdiny. Začátkem příštího roku zahájí Kenneth Branagh natáčení Thora. A do Captaina Americu se studio údajně pustí až po jeho dokončení, ačkoli Joe Johnston, který by měl bouchače s americkou vlajkou na trenkách režírovat, už prý pracuje na prvém konceptu. To znamená, že se před The Avengers možná dočkáme i třetího Iron Mana. Taktéž je nejasná budoucnost Hulka. Edward Norton řekl, že čeká na nabídku, ale prozatím neví nic ani o dvojce vlažně přijatého filmu, ani o své případné účasti v The Avengers (tam se dokonce spekuluje o tom, že by zelený vztekloun mohl vystupovat jako záporák). Zkrátka a dobře, superhrdinové od Marvelu si budou publikum podávat pěkně na střídačku a pozvolna. Což je vlastně fajn, protože Warneři to hodlají roztočit s hrdiny od DC Comics (jako první přiletí Green Lantern), tak aby nebylo brzy překomiksováno. Mimochodem, někdo pustil na internet báchorku o tom, že by si v třetím Batmanovi měla Batgirl zahrál Miley Cyrus. Jsem si jist, že Nolan o tom nic neví, stejně jako o tom, že Gary Oldman předpokládá návrat do gothamských dekorací už příští rok. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.7.2009

  Sekaná... pro změnu z emzáků

  A rovnou dvojitá porce. Dokonce v obou případech podle počítačových her. Nebudeme chodit kolem horké kaše z mimozemských vnitřností – půjde o Gears of War a Dead Space. První z jmenovaných adaptací se připravuje už pěkných pár let a skoro stejně dlouho je spojena se jmény režiséra Lena Wisemana a scénáristy Chrise Morgana (Wanted). Ti se na Comic Conu v San Diegu tvářili, jako by film neměl vůbec žádné problémy a vesele spěl k realizaci. Hlavní role Marcuse Fenixe (velitele komanda drsných emzákobijců) prozatím nebyla obsazena, ale Wiseman nechce ani slyšet o The Rockovi, po němž volají fanoušci. Prý nechce, aby jeho film kdokoli spojoval s filmovou verzí Doomu. Prozradil také, že ve filmu uvidíme tzv. Emergency Day, tedy útok krvelačných Locustů na lidskou kolonii na vzdálené planetě Sera. Což je událost, která je ve hře už minulostí a výsadek se potýká jen s děsivými důsledky této invaze z podzemí planety. Wiseman rovněž plánuje zařadit do komanda nějaké baby. No a pak je tu ještě Dead Space, hra odehrávající se na těžební lodi hluboko ve vesmíru, jejíž posádka napadla zákeřná nákaza. Ta s oblibou leze do lidských mrtvol, oživuje je a mění tak nebožtíky v agresivní, odporně mutující Necromorphy. Hádáte správně, je to tak trochu Věc kombinovaná s Vetřelcem a Resident Evil (a půltuctem dalších sci-fi hororů). Firma Electronic Arts se za účelem filmové adaptace spojila s hitmakerem DJ Carusem. Pokud se projekt podaří prosadit u některého hollywoodského studia, Caruso bude film produkovat i režírovat. Hlavně ať bojovníka s vesmírným šmejdem nehraje Carusův oblíbenec Shia LaBeouf. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.7.2009

  Sam Worthington je kandidát

  ...na nejobsazovanější hvězdu budoucnosti. Australský sympaťák už v Terminator Salvation zastínil všechno kolem, na obrázcích ze Souboje titánů vypadá jako drsňák, který by nadělal sekanou i ze Sparťanů u Thermopyl, inu a hlavní role v Cameronově Avataru jeho kariéře rovněž neuškodí ;-). Jeho dalším filmem by měl být thriller studia Summit Entertainment The Candidate. Jedná se o remake loňského dánského filmu Kandidaten režiséra Kaspara Barfoeda. Worthington si v americké verzi zahraje ambiciózního mladého právníka, který se jednoho rána vzbudí v hotelovém pokoji s částečnou ztrátou paměti. Matně si vzpomíná na hrátky s krásnou ženou... a ta leží v koupelně mrtvá. Hrdina urychleně opouští místo činu, ale někdo o jeho „hříchu“ ví a začne jej vydírat. Pátrání po skutečném vrahovi přivede právníka až k odhalení konspirace, související i s nevysvětlenou smrtí jeho vlastního otce. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.7.2009

  Temné stíny Tima Burtona

  Internetem a 3D kiny prosvištěl tento týden bizarní trailer na Alice in Wonderland. Pokud jste si u něj pomysleli „Burton a Depp, Bože, už zase?“, ani nečtěte dál. Burton totiž s Johnnym počítá i do svého dalšího filmu. Jak se už nějakou dobu proslýchá, bude jím celovečerák inspirovaný hororovým seriálem ze 60. let Dark Shadows. Populární televizní show dosáhla úctyhodného počtu epizod (1225 – kam se hrabou i největší současné trvalky?), které hýřily upíry, monstry, čarodějnicemi, vlkodlaky, duchy, zombíky a hustou „gothic“ atmosférou. Téma je to pro Burtona jak dělané – a na to, že Tim už bude zřejmě do konce své kariéry jenom recyklovat, si musíme zkrátka zvyknout. Depp si ve filmu zahraje upírského šéfa Barnabase Collinse. Burton se do práce na Dark Shadows pustí okamžitě po dokončení Alenky, která má světovou premiéru 5. března 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.7.2009

  Uvidíme někdy Cameronův Avatar?

  Ve smyslu: „Uvidíme něco z napjatě očekávaného filmu ještě před prosincovou premiérou?“ Obrázky z počítačové hry podle filmu, pěkný, ale nic moc neříkající plakát, hračky podle filmu – to všechno je fajn. Ale co ten neustále odkládaný trailer? Dočkáme se ho vůbec někdy? Zdá se, že ano. James Cameron na Comic Conu v San Diegu slíbil, že 21. srpna se konečně on-line objeví zhruba dvouminutová upoutávka. A to není všechno. Diváci ve vybraných 3D kinech uvidí i 15-minutový sestřih z filmu. Zdarma (tedy jen za cenu lístku na řádné filmové představení, před kterým ukázka poběží). To už vypadá na opravdu štědrý náhled na film. Na Comic Conu Cameron promítl zhruba 25 minut ukázek. Reakce jsou vesměs nadšené, ale některé hlasy varují, abychom nečekali revoluci, pouze vynikající akční sci-fi se slušnou porcí dramatu. Efekty údajně stoprocentně přenesou diváka do mimozemského světa, ale dojem, že se díváme na CG, pořád nepotlačí. Uvidíme. Těšíte se spíš na „technicky dokonalý skvost“, nebo na „další Cameronovu scifárnu“? (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.7.2009

  Sekaná z upírů a zombíků

  A to ve dvou videoherních adaptacích, spojených se jménem Paula W. S. Andersona. Ten se v očích některých svých odpůrců částečně rehabilitoval nářezovou Rallye smrti. Teď se vrací k sérii, kterou před léty úspěšně (přinejmenším z komerčního hlediska) odstartoval. Správně, řeč je o Resident Evil. Čtyřku s podtitulem Afterlife bude Anderson nejen produkovat a napíše k ní (stejně jako ke dvojce a trojce) scénář, ale bude jí i režírovat. Milla Jovovich se vydá kráglovat oživlé mrtvoly do Japonska 17. září 2010, kdy film bude mít premiéru. Anderson měl kdysi režírovat i akční verzi draculovského mýtu Castlevania. Nakonec bude film pouze produkovat a režie se zřejmě ujme dravý malajský mlaďoch James Wan. Ten se prosadil prvním dílem Saw a pak potěšil oldschoolově naladěné diváky akčním Rozsudkem smrti a hororem Zlověstné ticho. V jeho rukou by středověká hororová fantasy, ve které upírobijci z rodu Belmontových pronásledují hraběte Draculu a na porcování jeho démonických nohsledů používají hlavně legendární „vampire killer whip“, mohla být solidní krvavou zábavou. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.7.2009

  Warcraft podle Sama Raimiho?

  Náš (neplánovaný) týden s fantasy novinkami pokračuje. Videoherní společnost Blizzard Entertainment plánuje filmovou adaptaci svého nejúspěšnějšího produktu už celá léta. Zdá se, že se ledy konečně pohnuly podobně jako v báječném traileru na bestsellerové pokračování hry s podtitulem „Wrath of the Lich King“. Koneckonců, když se můžete pochválit přívlastky „nejrychleji se prodávající hra v historii“ (4 miliony kopií za měsíc, to jde) a „největší on-line šílenství na planetě“ (ne, slovo fenomén v tomto případě opravdu nestačí), byl by nesmysl to nezúročit na filmových plátnech. Knížky, komiksy a další produkty spojené se světem Warcraftu se prodávají skvěle, vysoká návštěvnost filmu je tedy zaručena. Obzvlášť, když se toho ujme správný tvůrce. Uwe Boll, který o režii urputně usiloval, je už naštěstí mimo hru ;-). Namísto něj se filmového Warcraftu patrně ujme Sam Raimi. Ten už po nějakém fantasy eposu touží dlouho (s novým Soubojem titánů mu to nevyšlo a z Goodkindova „Meče pravdy“ se nakonec stal seriál Legend of the Seeker), tak si možná konečně splní sen. Blizzardi tvrdí, že smlouva je podepsaná a Raimi se do natáčení pustí hned po dokončení Spider-Mana 4, jehož premiéra je stanovena na rok 2011. Warcraftu bychom se tedy mohli dočkat v roce 2012 či 2013, což se hodí, protože svět bude mít po Hobitovi fantasy opět rád. Na financování se budou podílet studio Warner Bros. a společnost Legendary Pictures (což filmu zajistí stejné produkční krytí jako 300: Bitvě u Thermopyl či Temnému rytíři). Původně se počítalo s rozpočtem 100 milionů dolarů, ale s Raimim na palubě ta suma poletí prudce nahoru, možná až na dvojnásobek. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.7.2009

  Sean Bean hraje o trůny

  A krade si tím pro sebe další výraznou roli v ambiciózním fantasy projektu. „Píseň ledu a ohně“ George R. R. Martina patří k nejuznávanějším současným zástupcům žánru. Sága o dvou mocných šlechtických rodech, které soupeří o Železný trůn a snaží se tak zajistit si přežití během nadcházející 40-leté zimy (to všechno na pozadí válečného konfliktu sedmi království, podobných středověké Evropě), má daleko k infantilním báchorkám o dračích pilotech či únavnému vykrádání Tolkiena. Kvůli celkové náročnosti HBO dlouho váhalo se schválením projektu od scénáristů a producentů Davida Benioffa a D. B. Weisse. Nakonec se ale dočkáme. Herec a občasný režisér Tom McCarthy (viděli jsme ho třeba v Dvojí hře či Vlajkách našich otců) zahájí v říjnu v Irsku natáčení celovečerního pilotního filmu nazvaného Game of Thrones. Až podle ohlasů se HBO rozhodne, jestli dá zelenou seriálu, který by měl být komponován ve stylu „jedna knížka – jedna sezóna“. Doufejme, že se to povede, tvůrci slibují drsnou a dospělou podívanou v tradičním „HBO stylu“, takže by to nemělo dopadnout jako třeba Legend of the Seeker. Inu a koho si Sean Bean zahraje? Jak jinak, udatného a šlechetného lorda Eddarda Starka, jednu z ústředních postav ságy. Krále Roberta ztvární Mark Addy, cynického skřeta Tyriona Peter Dinklage (teplý trpaslík z Horší než smrt), Starkova levobočka Jona Kit Harrington. Zatím to vypadá na projekt, který můžou fanoušci epické fantasy vyhlížet s nemalým optimismem. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.7.2009

  V Hobitíně už je rušno

  Tak už to vlastně začalo. Přestože studia Warner Bros. a New Line pořád čelí žalobě Tolkienova syna, požadujícího mastná procenta ze zisků filmového Pána prstenů, práce na dvoudílném Hobitovi už jsou v plném proudu. Fanouškovská stránka TheOneRing přinesla první fotografie z malebné novozélandské farmy, na níž opět vyrůstá Hobitín. Bagry si to štrádují tam a zpátky a tým lidí vysazuje ovocné stromy a živé ploty. Taktéž bude prodloužena cesta Dnem pytle a vyhloubeno několik nových hobitích nor. Během přípravy na Pána prstenů byly tyto práce zahájeny zhruba půl roku před natáčením, takže se zdá, že začátkem příštího roku opravdu padne první klapka. Peter Jackson pro magazín Empire řekl, že je právě se svými spolupracovníky (Walshová, Boyensová, del Toro) až po uši ponořen v psaní scénáře. „To víte, už pomýšlíme na casting hlavní role, ale sluší se oslovit herce s už hotovým scénářem.“ To je milé. Který herec se bude o takovéto nabídce rozhodovat až na základě scénáře? ;-) Tak nebo tak, kandidáti na roli Bilba Pytlíka jsou tři. Už před nějakým časem avizovaný James McAvoy, dále hvězda seriálu Dr. Who David Tennant a... Daniel Radcliffe. Poslední jméno padlo asi spíš v rámci reklamní kampaně na Harryho Pottera a prince dvojí krve během minulého týdne, ale kdo ví, možná mu chce studio Warner prodloužit pobyt ve fantasy světech. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.6.2020

  Dny evropského filmu startují již za pár dní

  Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze, Brně, Ostravě a následně v rámci festivalových ozvěn v dalších 6 městech. Program se neprofiluje podle konkrétních zemí, ale DEF představují evropský film pomocí témat a žánrů a letos se zaměří i na sci-fi, horory, avantgardu nebo dokumenty. V celkem 6 programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Přehled programových sekcí: zde.

  Speciální verzi písně Jaro od Tata Bojs, která je součástí programu Brainz VR Cinema, dorazí osobně představit Milan Cais. Režisérka Johana Ožvold uvede objevný dokument The Sound Is Innocent a Václav Marhoul připomene své Nabarvené ptáče. Snímek Postiženi muzikou o zákulisí neobyčejné kapely The Tap Tap po projekci představí režisér Radovan Síbrt a o zlatém věku kypré burlesky po projekci filmu Turné s diváky pohovoří ředitel Prague Burlesque David Jahn. Po snímku Kam se muž vrací, provede diváky Norskem prostřednictvím diáků cestovatel a dobrodruh Ivo Petr. O tom, jak to bylo s řeckou dluhovou krizí se po projekci filmu Dospěláci v místnosti povede ekonomicko-politologická debata se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem. Vybrané programové sekce a jednotlivé projekce DEF podporují ambasadoři z řad českých influencerů a známé osobnosti. V kině se tak diváci potkají s hercem Matyášem Valentou, herečkami Kateřinou Hrachovcovou, Petrou Nesvačilovou nebo s všestrannou umělkyní Vladivojnou La Chiou. VR filmy podpoří mimo jiné gamerka Naomi Adachi.

  Letošní doprovodný program reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology. Kompletní doprovodný program: zde. „Ráda bych diváky pozvala na dvě akce v rámci doprovodného programu festivalu, které se věnují aktuálním tématům. V sekci K věci – do divočiny představíme film Až přijde oheň, doplněný o platformu Café Evropa, zavedený formát debatování aktuálních evropských témat, tentokrát zaměřený na problematiku sucha a požárů. Ve stejné sekci uvedeme film Space Dogs, po kterém bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která bojuje za práva zvířat a pokud někde dochází k jejich porušování, vede tyto trestní spory,“ říká ředitelka DEF Barbora Golatová.

 • Obrázek k novince 5.6.2020

  Sen noci svatojánské s živým doprovodem

  K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou premiéru s živým doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Dětského pěveckého sboru pod vedením dirigenta Jana Kučery. Role vypravěče se ujme oblíbený herec Petr Štěpánek, který poetický Kainarův text na motivy stejnojmenné klasiky W. Shakespeara osobně naživo převypráví. Mluvené slovo se na jevišti dokonale propojí s živou hudbou, aby tak dodalo nesmrtelnému a stále svěžímu Trnkovu mistrovskému dílu další okouzlující dimenzi.

  Projekt představoval od svých počátků pro celý rozsáhlý realizační tým obrovskou výzvu. Velmi náročné přípravy zahrnovaly úpravu objemných partitur slavného tvůrce filmové hudby Václava Trojana, které se s respektem a bravurou zhostil výborný skladatel a dirigent Adam Klemens. Nedílnou součástí této práce bylo i přizpůsobení původního filmu pro uvedení s živým hudebním doprovodem. Ve výsledku se však jedná o zcela unikátní a komplexní zážitek z jednoho z nejvýznamnějších počinů české kinematografie. Sen noci svatojánské je pro své jedinečné zpracování a použité technologie považován za revoluční počin v oblasti animovaného filmu. Jiří Trnka, kterému se ve světě přezdívalo Walt Disney Východu, byl znám pro svoji naprostou preciznost a velký důraz na detail. Natáčení díky tomu trvalo neuvěřitelné 2 roky!

  Všechny loutky si Trnka vytvořil sám. Byly vysoké 25cm, vyrobené z latexu kvůli plynulosti pohybu (jen hlavičky měly z moduritu, jelikož Mistr od samého počátku nechtěl ve filmu mluvené slovo a na vypravěče přistoupil teprve po velkém nátlaku komise Čs. filmu) a na rukou měly namísto obvyklých čtyř pět prstů (což po Trnkovi použil až kultovní režisér Tim Burton v animovaném filmu Ukradené Vánoce). Film se stal prvním širokoúhlým (systém CinemaScope) loutkovým filmem na světě a je držitelem řady ocenění z tuzemských i světových filmových festivalů (Cannes, Benátky, Valencie). Snímek se také dočkal zpracování pro USA, tato verze z roku 1961 byla doplněna o kompletní dialogy a komentář namluvila tehdejší hollywoodská hvězda první velikosti, legendární herec Richard Burton. Časopis Time ve své době zařadil Sen noci svatojánské mezi nejlepší filmy roku – po bok Godardovu U konce s dechem a Felliniho Sladkému životu!

  Naším velkým přáním a cílem přitom vždy bylo zprostředkovat hlavně dětem pozapomenutou krásu a poetiku geniálního Jiřího Trnky ve spojení s mistry slova - Shakespearem, Kainarem a Brdečkou, ukázat jim, že i v dnešní době počítačové animace a dalších nekonečných možností, kterými současný animovaný film disponuje, jim má toto nádherné dílo co nabídnout a předat. Z projektu vznikne také unikátní studiová nahrávka, výtěžek bude věnován na obnovu loutek Jiřího Trnky. 

  Obnovená premiéra se bude konat 24. října 2020 v 18:00 v Kongresovém centru Praha. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal, nebo o ně můžete soutěžit zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2020

  Festival We Are One oznámil program

  Globální online youtubový festival We Are One, na němž se podílí filmové festivaly z celého světa, včetně například Karlových varů, Berlinale či Cannes, oznámil svůj program. Od zítřka (29. 5.) až do příští neděle (7. 6.) tak na stránce festivalu najdete unikátní a zajímavé snímky z celého světa. Celkově festival nabídne přes 100 filmů, z celkového počtu 35 zemí, jež byly vybrány z dohromady 21 významných festivalů. A na co že se tedy můžete například těšit?

   

  Režisér Josh Swade uvede svůj dokumentární snímek Ricky Powell: The Individualist, Telmo Esnal pro změnu představí španělský muzikál Dantza a Giorgio Ferrero nabídne pohled na krásné věci ve filmu Beautiful Things. Festival kromě jiného zprostředkuje také rozhovory s prominentními filmovými tvůrci, včetně Francise Forda Coppoly, Joon-ho Bonga či Guillerma del Tora. Příprava festivalu, jenž vznikl v reakci na zrušení většiny letošních akcí z důvodu pandemie, trvala asi pět týdnů. Veškeré dobrovolné finanční příspěvky pak poputují na charitativní účely v rámci boje s nemocí Covid-19.

   

  Kompletní přehled chystaných filmů každopádně najdete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.5.2020

  Roztočte spirálu své filmové kariéry!

  Mezinárodní soutěž pro mladé filmaře Nespresso Talents se opět rozbíhá, a to na opravdu pozitivní vlně. Každoroční výzva se letos týká tématu „Pozitivní spirála“, aneb jak jeden dobrý skutek dokáže změnit svět k lepšímu. Výherci získají štědrou finanční odměnu. Vyhlášení letošních výherců proběhne v červenci 2020. Vzhledem k nastalé situaci, se účast výherců na festivalech v Cannes a v Karlových Varech přesouvá až na rok 2021. Dobrou zprávou je posunutí uzávěrky přihlášek a krátké filmy ve vertikálním formátu (9:16) mohou autoři letos přihlašovat výjimečně až do 31. května.

  Společnost Nespresso již pátým rokem pořádá soutěž, ve které dává šanci výjimečným filmovým talentům z celého světa, a současně chce tvůrce inspirovat k tomu, aby změnili svět k lepšímu. Stejně jako v předešlých ročnících, i letos se musí začínající filmaři držet společného tématu a zpracovat jej v krátkém filmu na výšku, tedy způsobu přehrávání videí, jehož popularita za poslední roky neustále roste.

  O co se soutěží? V mezinárodním kole čeká na tři nejlepší autory finanční odměna na rozjezd filmové dráhy. Samozřejmě nepřijdou ani o pozvání na filmový festival v Cannes (pouze mezinárodní výherce). Stejně tak lokální výherci nepřijdou o pozvání na filmový festival v Karlových Varech a mentoring pod vedením filmových profesionálů. Díky vzniklé situaci se oba festivaly uskuteční až v roce 2021. České kolo soutěže pro finálovou trojici vyvrcholí vyhlášením vítězů, které se uskuteční během července 2020. Vítěz získá 3 000 eur a autoři na 2. a 3. místě výhru ve výši 1 000 eur.

  Soutěžní videa lze nahrávat až do 31. května 2020 na adresu Nespresso.com/talents, kde bude následně zveřejněno 30 nejlepších snímků o tom, jak dobro mění svět. Ať už jde o malé zdvořilé gesto odplacené stejnou měrou, nebo velký čin, který prospěje celé planetě.

  Soutěž Nespresso Talents představuje šanci pro zrod nových filmových hvězd. V roce 2017 vyhrála mezinárodní kolo Daria Kashcheeva z pražské FAMU. Zúčastnila se díky tomu mentoringových seminářů s filmovými experty, v roce 2019 vyhrála studentského Oscara za film Dcera a letos v lednu získala nominaci na Oscara v kategorii krátký animovaný film.

  Aby měla soutěž Nespresso Talents pozitivní dopad ve všech ohledech, vysadí i letos společnost Nespresso za každý přihlášený film 10 stromů, a to v rámci rozsáhlé iniciativy v partnerství s projektem PUR. Cílem je pomoci malým pěstitelům začít s výrobou biokávy za využití poznatků z oboru agrolesnictví.

 • Obrázek k novince 15.5.2020

  46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

  15. květen 2020, Uherské Hradiště – Letní filmová škola v Uherském Hradišti proběhne. Pořadatelé festivalu se k tomuto kroku rozhodli po jednání s městem a ministerstvem kultury. Je samozřejmé, že základní podmínkou této dohody je zachování bezpečnosti návštěvníků, hostů a obyvatel města. Festival se zkrátí na šest dnů a namísto tradičního termínu na přelomu července a srpna se uskuteční 7.–12. srpna 2020. Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními a se zrušením davových akcí, tedy se všemi platnými pokyny ministerstva zdravotnictví. Vyjádření k tomuto rozhodnutí vedle ředitelky Letní filmové školy Uherské Hradiště poskytli také starosta města Uherské Hradiště a ministr kultury ČR:

   

  „Mám radost, že se našemu týmu podařilo udržet vizi konání Filmovky a že vše směřuje k tomu, že skutečně bude! Je jasné, že kvůli dodržení všech hygienických a bezpečnostních norem bude jiná, než jak ji všichni známe. Jsem ovšem přesvědčená o tom, že to bude ročník, na který nikdo nezapomene a atmosféra v sálech bude srdečnější než obvykle. Veškerých příprav se zhostíme s největší možnou zodpovědností k našim návštěvníkům, hostům, partnerům i obyvatelům města tak, abychom naši milovanou Filmovku oslavili ve zdraví, lásce, radosti ze setkání a nových objevů. To vše v plné součinnosti s městem UH, MK ČR, Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje a dalšími institucemi, což, jak věříme, přispěje k hladkému průběhu akce. Držme si tedy palce, aby se naše plány uskutečnily, naše společnost si mohla oddechnout od strachu svírajícího současný svět a my vás v srpnu mohli s úsměvem přivítat v našem filmovém ráji, v srdci Slovácka. Těšíme se na společné tvoření a setkání s vámi, jako by to bylo poprvé.“ – Radana Korená, ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště a Asociace českých filmových klubů

   

  „Podporuji uskutečnění Letní filmové školy, nicméně z pozice města jako hlavního partnera akce velmi apeluji na podmínku dodržení veškerých bezpečnostních opatření. Zorganizovat festival v náhradní verzi bude nepoměrně složitější a těžší, než v režimu, na který jsme všichni zvyklí. Oceňuji dosavadní snahu AČFK udělat všechno pro to, aby se Letní filmová škola vůbec mohla uskutečnit. Ve snaze nalézt smysluplné a funkční řešení tradičního filmového svátku v Uherském Hradišti jsme s organizátory v těsném kontaktu a mohou počítat s naší pomocí při koordinaci jednotlivých akcí festivalu.“ – Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště

   

  „Musíme se začít postupně vracet k normálnímu životu a k tomu samozřejmě kulturní a společenské akce patří. Pokud tedy bude epidemiologický vývoj nadále příznivý, jsme domluveni s ministrem zdravotnictví, že od 25. 5. by mohl být počet návštěvníků kulturních akcí navýšen na 500 osob a zároveň bychom mohli na konci května říci, kolik lidí se bude moci účastnit přímo letních akcí a já pevně věřím, že při takových číslech, která bychom mohli oznámit, by se mohly konat již celkem zajímavé letní kulturní akce." – Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR

   

  Akreditace budou spuštěny na začátku července. Z programu doposud byla oznámena sekce Terra festivalis: Izrael a předpremiérové uvedení na Oscara nominovaného filmu Corpus Christi. Na webu LFŠ jsou k dispozici Otázky a odpovědi k 46. LFŠ.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 30.4.2020

  Edisonline je tu!

  Edison Filmhub spouští nové webové stránky a s nimi přidává poslední dílek do skládačky „kino | café | téma | VoD,“ která je jeho definicí. Rozšiřuje tak svůj brand první česko-slovenskou festivalovou online videotékou. „Edisonline není panickým projektem pro čas karantény, VoD platforma byla součástí našeho filmhubu již od jeho spuštění. Proto jsme našli výhodu v nevýhodě a uvolněné kapacity využili k jejímu doladění,“ komentuje start online videotéky zakladatel Film Europe, Ivan Hronec.

  Divákem Edisonline je návštěvník klubových kin, galerií, koncertů, s hlubším zájmem o kinematografii i kulturu obecně. Cílem je poskytnout zájemcům o festivalový film bezprecedentně rozsáhlou a pravidelně aktualizovanou SVoD knihovnu ke streamingu kdykoli a kdekoli, na webovém prohlížeči či Apple nebo Android zařízeních.

  Za cenu jednoho lístku do kina – 155 Kč – uživatel získá měsíční přístup ke službě. Při spuštění 28. 4. 2020 bude v základním balíčku 50 filmů převážně evropské produkce oceněných na festivalech v Cannes, Benátkách či Berlíně, 12 filmů pro děti a přístup k online vysílání filmových kanálů Film Europe, Be2Can a Československo se stovkami festivalových a archivních česko-slovenských snímků. V průběhu roku až do 31. 5. 2021 přibyde každý měsíc dalších 30 filmů a postupně tak Edisonline nabídne více než 400 SVoD snímků v základním balíčku.

  VOD je posledním střípkem v hybridně distribučním modelu, ve kterém chce Film Europe své filmové akvizice na český, ale i evropsky filmový trh uvádět a provést tak snímky celým jejich životním cyklem: od kinopremiéry, uvedení v online prostoru a reprízy v TV – přičemž časová okna mezi těmito platformami budou zkrácena na nezbytné minimum.

  Edisonline má však i aktuální ekonomický a partnerský rozměr: „Měsíc po uzavření kin nabízíme kulturní komunitě reálnou finanční pomoc. Stát samozřejmě před tímto problémem nesmí zavřít oči, ale musíme si umět pomoci i sami. Proto 155 Kč, které divák za měsíc užívání Edisonline zaplatí, rozdělíme mezi producenty, distributory a poskytovatele platformy. 20 % z této částky pak chceme využít jako podporu kulturním prostorům zasažených karanténou a krizí. Proto je dostane buď zprostředkovatel prodeje služby, ať už jím je kino, filmový magazín, škola, divadlo, galerie či festival nebo i samotný divák, který si službu zakoupil napřímo a může tak těchto 20 % z ceny předplatného své oblíbené instituci věnovat. Idea tohoto mikrosponzoringu je pozvat všechny do filmového prostoru solidarity pro 21. století,“ komentuje Ivan Hronec možnost partnerství a okamžité finanční pomoci českému kulturnímu prostoru.

  Edisonline najdete na webových stránkách www.edisonline.cz / www.edisonline.sk.
  Popřípadě se na něj prokliknete přímo z webu kina a jeho partnerů: www.edisonfilmhub.cz / www.GoOut.cz.

 • Obrázek k novince 30.4.2020

  Největší filmové festivaly se spojily

  Více než 20 filmových festivalů z celého světa se spojily, aby společně uspořádali akci zvanou We Are One na platformě YouTube, kde po dobu deseti dní budou streamovat vše od filmů, dokumentů, hudby, až po rozhovory. Součástí festivalu jsou všichni hlavní hráči, tedy Cannes, Berlinale, Sundance, Toronto, Tribeca a další. Účast přislíbily již také Karlovy Vary.

   

  Přesný program zatím nebyl oznámen, zároveň s tím by diváci neměli čekat žádné obří premiéry nových snímků. Online festival bude zdarma a přístup k němu budou mít všichni, součástí ale pochopitelně bude možnost dobrovolně přispět Světové zdravotnické organizace na její boj s koronavirem.

   

  Více informací a později také přesný program naleznete zde.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 28.4.2020

  Filmový festival v Karlových varech se ruší

  Po týdnech spekulací a čekání na vývoj okolo situace s koronavirem v Česku se pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary rozhodli letošní ročník zrušit. „Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí u nás a jako organizátoři jsme nakonec dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti jeho hlavnímu smyslu, a tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímaní filmových děl. Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné,“ uvádí v tiskové zprávě prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

   

  Místo festivalu se ve dnech 3. 7. – 11. 7. uskuteční akce Vary ve vašem kině, která nabídne mimořádný výběr snímků, které podle organizátorů stojí za to letos vidět. 55. ročník festivalu jako takový mezitím dostal nové datum konání, a to 2. – 10. července 2021. Festival se rovněž připojí ke Cannes, Torontu a dalším, kteří se zapojí do mezinárodního projektu We Are One: A Global Film Festival. Více informací najdete pod tímto odkazem.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.3.2020

  Češi vyhráli světové finále 48 Hour Film Project

  Populární celosvětová soutěž, ve které mají filmaři za úkol za pouhých 48 hodin vymyslet, natočit a odevzdat hotový krátký film, má poprvé za 20 let svého konání české vítěze. Stali se jimi filmaři z Popojedem! production, pod vedením režisérů Jana Chramosty, Janka Cingroše a Lukáše Venclíka. Jejich 7-minutový film Good Catch, na který se můžete podívat zde, nejprve zvítězil v národním kole a poté se utkal se 150 finalisty z celého světa na světovém finále v Rotterdamu.

  Kromě ocenění za nejlepší film si tvůrci odnesli také cenu za nejlepší režii a nominaci za nejlepší scénář. Toto vítězství zároveň kvalifikovalo jejich film pro festival v Cannes, kde budou uvedeni ve výběrovém pásmu 12 nejlepších krátkých filmů této soutěže. Filmařům z Popojedem! production už se jednou podařilo dostat s krátkým filmem BioBuddy těsně pod vrchol, když se v roce 2016 umístili na světovém finále na 2. místě.

 • Obrázek k novince 15.3.2020

  Virová nákaza ve filmech

  Momentální krizová situace reagující na probíhající šíření viru Covid-19 měla mimo jiné za následek i uzavření veškerých kinosálů, což pochopitelně vedlo k tomu, že distributoři začali rušit či odkládat plánované premiéry leckterých nových snímků, případně pro jejich uvedení zvolili jinou alternativní cestu. Stejné kroky podnikli i organizátoři připravovaných nebo i částečně rozjetých filmových festivalů. Jaké ekonomické dopady budou mít bezpečnostní opatření, k nimž se vlády jednotlivých zemí uchylují, lze v tuto chvíli jen stěží odhadnout. Změnu celkové atmosféry ve společnosti však pociťují pravděpodobně všichni – v médiích i mezi lidmi se téměř o ničem jiném nemluví.
   
  Pocit, že virová nákaza prosákla už prakticky všude, prohlubují i leckteré weby publikující nejrůznější žebříčky filmů s právě tímto zaměřením. Nejde přitom pochopitelně o pouhý rozmar – nemožnost chodit do kina totiž nevedla k tomu, že by se lidé méně věnovali filmům a seriálům, právě naopak. Jak lidé tráví více času doma u televizí a streamovacích služeb, mají možnost dohánět resty. Pozoruhodné přitom je, že jejich volba se v mnoha případech dotýká právě tématu virové pandemie, přičemž sahají jak po klasikách typu Smrtící epidemie (1995) či 12 opic (1995), tak po filmech novějších – velkou renesanci nyní zažívá například doposud mírně přehlížený snímek Nákaza (2011).
   
  Jednoho by přitom napadlo, že by přeci dávalo větší smysl sledovat filmy jiných, především odlehčenějších žánrů, které budou mít na lidskou psychiku spíše uvolňující efekt. Na druhou stranu, člověka to pak alespoň vede k tomu, že si uvědomuje různé chyby, jichž se hrdinové takových filmů dopouštějí, a může se z nich poučit a případně nebrat dočasná omezení a doporučení na lehkou váhu. Vzhledem k intenzitě a charakteru virových nákaz v těchto snímcích se může teoreticky dostavit i uklidnění opírající se o to, že na tom vlastně nejsme ještě tak špatně.
   
  Pandemické filmy jako takové jsou přitom v podstatě příspěvky do katastrofického žánru, které mohou nabývat nejrůznějších podob, často jde o thrillery či horory. Nejčastěji skloňovaná hollywoodská Smrtící epidemie s hvězdným obsazením a režií Wolfganga Petersena je děsivá právě v tom, že se snaží být realistická v zobrazování světa, jímž se šíří smrtící virus, a to včetně toho, jak by asi společnost v takové chvíli reagovala. V tomto směru na ni úspěšně navazuje právě výše zmíněná Nákaza Stevena Soderbergha, kterou i zdravotničtí odborníci považují za nesmírně věrohodnou v navozování určitých situací, budování atmosféry šíření strachu ve společnosti i chování individuálních jedinců.
   
  Smrtící epidemie přitom není ani zdaleka prvním snímkem pandemického žánru. Mezi jeho téměř neznámé zástupce se řadí např. americké drama Pacific Liner (1939), zabývající se vypuknutím chaosu na lodi kvůli choleře, kterou na ni zavleče černý pasažér. Podstatně známější je noir-krimi Panika v ulicích (1950), v níž se pátrá po zločincích, neúmyslně roznášejících po městě plicní mor. S trochou nadsázky lze mezi film zabývající se nákazou zařadit třeba i Sedmou pečeť (1957) Ingmara Bergmana, jejíž děj se odehrává na pozadí morové epidemie. Ve všech třech případech se však jedná o onemocnění bakteriálního původu, nikoli virového.
   
  To, že virové nákazy mohou mít nejrůznější symptomy, dokazují např. filmy Hrozny smrti (1978), v nichž se virus šíří ve víně a mění jeho konzumenty ve vraždící šílence, Cabin Fever (2002), v němž hrdiny napadne virus požírající maso, Potomci lidí (2006), odehrávající se ve světě, kde se přestaly rodit děti, Stalo se (2008), v němž v důsledku virové nákazy lidé ztrácejí pud sebezáchovy a páchají sebevraždy, Slepota (2008), jejíž hrdinové postupně přicházejí o zrak, či Perfect Sense (2011, viz. obrázek), v němž virus postupně obírá své oběti pro změnu o čich, chuť a sluch.
   
  Šíření viru může mít mnohdy i metaforický význam, třeba jako poslední krok v rozkladu už tak dost zkažené a „nemocné“ společnosti nebo jako určitá forma božího trestu. Ve filmu Rabid (1977) Davida Cronenberga je virus propojen s falickými motivy (nákaza se začne šířit prostřednictvím bodce, který se vysouvá hlavní hrdince z otvoru v podpaží), ve společensky kritickém paranoidním thrilleru The Crazies (1973) George A. Romera zas hraje roli ve vyobrazení společnosti po válce ve Vietnamu. Zmínit se dají i filmy odehrávající se až po proběhnutí virové nákazy, kdy ve městě přežívá buď jen malé procento přeživších, jako např. ve 12 opicích, nebo jeden jediný člověk, jako třeba ve filmu Já, legenda (2007) nebo v podstatně starším The Last Man on Earth (1964).
   
  Speciální kapitolou jsou pak zombie filmy, v nichž virová nákaza mění lidi v oživlé mrtvoly, napadající v touze po lidském mase a mozcích další jedince. V tomto ohledu nelze opomenout již zmíněného George A. Romera a jeho hororovou sérii započatou snímkem Noc oživlých mrtvol (1968), v němž postavy zombies v této podobě představil poprvé (do té doby pojem zombie, související s kultem voodoo, představoval osobu zotročenou pod vlivem omamných látek). Romero zombies zpopularizoval coby plahočící se a sípající bledé mrtvoly, jež symbolizovaly obecně bezduchost a nemyslící lidské masy propadající mimo jiné třeba konzumerismu – viz Romerův Úsvit mrtvých (1978).
   
  Po přelomu milénia se ze zombies stala mnohem dravější hrozba, svižně pobíhající a v houfech se pohybující armáda hladových těl se zbytkovou inteligencí. Přelomovými snímky jsou v tomto ohledu 28 dní poté od Dannyho Boylea (2002) a Úsvit mrtvých od Zacka Snydera (2004). Motiv virové laboratoře jako epicentra nákazy pak do žánru vrátila série Resident Evil (2002-2016). Velkým americkým hitem byla Světová válka Z (2013), celosvětově úspěšný byl i jihokorejský Vlak do Pusanu (2016). Ostatně, Jižní Korea má v poslední době virové nákazy v rámci filmových námětů poměrně v oblibě, viz také snímky Vyšinutí (2012) či The Flu (2013). Jako dalšího mimo-amerického zástupce zombie žánru stojí za to zmínit oblíbený panelákový horor [REC] (2007). A že si se zombies jde užít i v komediích (ovšem se stále přítomným motivem smrtelné nákazy) dokazují třeba britský Soumrak mrtvých (2004), americký Zombieland (2009) nebo norský Mrtvý sníh (2009), kde na hrdiny útočí zombie-nacisté.
   
  Filmů s tématem virové nákazy je zkrátka obrovské množství, nepočítaje nehoráznou spoustu snímků se zombie apokalypsou. Výše popsaný průřez rozhodně nelze označit za vyčerpávající, leč může posloužit jako zdroj inspirace pro neotřelé filmové zážitky, jež mohou působit zejména za momentální situace mimořádně výživně. Komu by to nestačilo, může si na ČSFD v sekci „Podrobné vyhledávání“ zadat požadovaná klíčová slova alias tagy (třeba „virus“ nebo „epidemie“) a zobrazit si výčet všeho, co může toto heslo nabídnout. Nicméně je pravděpodobné, že řada z vás dá přednost raději nějakému zcela jinému žánru, aby myšlenky na nebezpečné viry a pandemie alespoň na nějakou dobu vyhnala z hlavy.

  (Filmmaniak)
<< předchozí 1 2 3 4 18 36 53 70