foto

Fiorella Mari

  • nar. 21.6.1928 (92 let)
    São Paulo, Brazílie

Biografie

Herečka Fiorella Mari byla jednou z mnoha krásek italského filmu, jejichž sláva se odehrávala jen v krátkém období padesátých let 20. století. Narodila se sice v Brazílii, ale pocházela z rodiny italského původu (otec byl lékařem), její vlastní jméno bylo Fiorella Colpi. Po druhé světové válce se s rodiči vrátila do Itálie, krátce poté se pak provdala za Američana Jesse Maxwella. Brzy se s ním sice rozvedla, příjmení Maxwell nicméně použila jako herečka v několika filmech.

Do záře filmových reflektorů vstoupila s muzikálem PÍSEŇ PRO DVA HLASY (Canzone a due voci, 1953), kde hrála poměrně velkou roli dcery hlavního hrdiny, jehož ztvárnil slavný operní pěvec Tito Gobbi. Hlavní ženskou postavu Ady McPherson dostala po boku slavného Lexe Barkera v dobrodružném filmu ÚSVIT PIRÁTŮ (I misteri della giungla nera, 1954), další dobový idol Frank Latimore s ní vytvořil ústřední dvojici v dobrodružně laděném snímku ZÁHADNÝ RYTÍŘ (Lo spadaccino misterioso, 1956). K růstu její popularity přispěla i účast na mimořádně úspěšné veselohře JSME VOJÍNI NEBO DESÁTNÍCI? (Siamo uomini o caporali?, 1955) se slavným komikem Totò.

Kromě filmu našla Fiorella Mari uplatnění i v divadle, ještě více prostoru dostala v televizi, kde byla nejen herečkou, ale i moderátorkou, v roce 1957 ostatně moderovala i mezinárodní soutěž písní v San Remu. Možnost prokázat širší herecký rejstřík dostala v Monicelliho filmu OTCOVÉ A SYNOVÉ (Padri e figli, 1957), v němž vytvořila manželský pár s Marcellem Mastroiannim. Mezitím ale odehrála velké role i v dalších dávno zapomenutých filmech.

Koncem padesátých let Fiorella Mari svou kariéru ukončila a odešla do soukromí. Její herecká práce před kamerou zahrnuje šestnáct filmů a dva televizní seriály.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky