foto

Tabu

  • nar. 4.11.1970 (49 let)
    Hajdarábád, Indie

Biografie

"Dělám filmy, které pohnou mnou a většinou z nás, filmový štáb a režisér by na mě měli zapůsobit."

Tabassum Hašmi (rodné jméno), považovaná za jednu z nejtalentovanějších hereček své generace, pochází z Hajdarábádu a mluví urdsky, telugžsky a anglicky. Rodiče se brzy rozvedli; matka byla učitelka a stejně tak prarodiče z matčiny strany. V roce 1983 Tabu odjela do Mumbaie, kde dva roky studovala na St. Xavier's College. Ve filmu se objevila už jako náctiletá, skutečným debutem však pro ni byl telugžský film COOLIE No.1 (1991). Do popředí se dostala rolí paňdžábské ženy, zadržené během sikhské vzpoury, ve VIJAYPATH (1994) vedle Ajaye Devgana, za kterou obdržela cenu Filmfare pro nejlepší debutantku. Národní filmovou cenu (Stříbrný lotos) pro nejlepší herečku získala pak za akční thriller MAACHIS (1996).

Ohlas z jihu Indie přišel s malajlamským vlasteneckým filmem KALA PANI (1996). Úspěšný film KADHAL DESAM (1996) byl současně jejím debutem v Kollywoodu, tedy v tamilské kinematografii (většina studií se nachází v čennajské čtvrti Kodambakkam). Malou roli (žena Sunnyho Deola) měla ve válečné záležitosti BORDER (1997) o skutečných událostech kolem bitvy o Longewalu během indicko-pákistánské války v roce 1971. Jak film VIRASAT (1997), tak HU TU TU (1999) jí přinesly ceny Filmfare kritiků pro nejlepší herečku v hlavní roli. ASTITVA (2000) a hned třetí cena Filmfare kritiků za nejlepší výkon a první nominace na cenu Filmfare pro nejlepší herečku.

V tamilském blockbusteru KANDUKONDAIN KANDUKONDAIN (2000) si zahrála s Aishwaryou Ray Bachchan. Za roli barové tanečnice v CHANDNI BAR (2001) získala druhou Národní filmovou cenu pro nejlepší herečku, cenu Mezinárodní indické filmové akademie a ve stejné kategorii byla nominována i na cenu Filmfare ("jestliže existuje herečka, která podrží film na svých bedrech, je to Tabu. Zářila jako vždy.", napsal jeden kritik). Nimmi, postavu vycházející z Lady Macbeth, ztvárnila v adaptaci MAQBOOL (2003) a ačkoli film kasovně propadl, za roli se jí dostalo četných uznání (podle jednoho kritika nejvšestrannější bollywoodská herečka, v temné roli zářila a vystupovala, jakoby ničemnost byla její druhou přirozeností; podle jiného byla v této komplexní roli fantastická).

Spolu s Aamirem Khanem a Kajol si zahrála ve velkém hitu FANAA (2006). Do o 30 let staršího muže (Amitabh Bachchan) se zamilovala ve filmu CHEENI KUM (2007) – čtvrtá cena Filmfare kritiků, což je dosud (2013) rekord. K malajlamskému filmu se vrátila malou roličkou v URUMI (2011). Ve stejném roce obdržela od indické vlády čtvrté nejvyšší civilní vyznamenání, a sice titul Padma Shri (Padmašrí). Dvakrát se objevila v hollywoodské produkci: JMENOVEC (2006) a PÍ A JEHO ŽIVOT (2012), kde hrála matku hlavního hrdiny. Tabu si své role vybírá. Až na pár výjimek dosud účinkovala převážně v uměleckých, nízkorozpočtových a spíše kritikou vítaných projektech; v komerčních snímcích mívá většinou jen malé role.

Marek "džanik" Janík

Host

TV pořady

2004 Koffee with Karan (TV pořad)