foto

Věra Vlčková

  • nar. 9.5.1944
    Kroměříž, Protektorát Čechy a Morava
  • zem. 21.12.1989 (45 let)
    Praha, Československo

Biografie

Herecká dráha Věry Vlčkové začala již v rodné Kroměříži, kde ještě jako žačka jedenáctiletky vstoupila do dramatického souboru. Po úspěšném dokončení JAMU nastoupila do plzeňského divadla J.K.Tyla. Další angažmá bylo v Realistickém (dnes Švandově) divadle, které bylo zároveň i konečným.

Před kamerou debutovala v roce 1966 ve filmu ZNAMENÍ RAKA. Příležitost dostala od režiséra Juraje Herze, který jí hned o dva roky později obsadil i do svého, diváky vysoce hodnoceného, dramatu SPALOVAČ MRTVOL. Velice plodná, co do počtu rolí, se ukázala spolupráce s Dušanem Kleinem. Rok 1974 a film PŘÍPAD MRTVÉHO MUŽE (postava Voráčová), 1983 - RADIKÁLNÍ ŘEZ (Kristýna Rumlová), 1987 - primářka chirurgie v třetím díle "Básnické pentalogie" JAK BÁSNÍKŮM CHUTNÁ ŽIVOT a v neposlední řadě komedie VÁŽENÍ PŘÁTELÉ, ANO (Berková, rok 1989).

Tím však výčet zajímavých hereckých počinů nekončí. Nerad bych vynechal drama KUKAČKA V TEMNÉM LESE režiséra Antonína Moskalyka, s nímž se mimochodem setkala i v koprodukčním TV seriálu o vývoji policejních vyšetřovacích metod a postupů DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY.

Tím jsme plynule přešli k tvorbě televizní, kterou zastupují vesměs příběhy detektivní: TÉTO NOCI V TOMTO VLAKU, O MRTVÝCH JEN DOBŘE a epizodní role v seriálech MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA či PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO. Jednou z posledních filmových rolí Věry Vlčkové byla ředitelka gymnázia v komedii Milana Šteindlera VRAŤ SE DO HROBU.

Energická a sebevědomá žena, jak si ji pamatujeme, však koncem roku 1989 navždy odešla. Díky jejím rolím si ji můžeme často připomínat.

Kamil "rawboy" Potok

Herecká filmografie