Reklama

Reklama

Jean Sacha

Jean Sacha

nar. 25.04.1912
Saint-Jean-Cap-Ferrat, Francie

zem. 15.12.1988 (76 let)
Paříž, Francie

Biografie

Francouzský filmař Jean Sacha vystřídal za kamerou několik profesí, mimo jiné režíroval sedm filmů a jeden televizní seriál, dnes ale patří ke spíše zapomenutým tvůrcům. Narodil se jako Sacha Prosper Vojen v malém městečku Saint-Jean-Cap-Ferrat na Azurovém pobřeží, již v mládí odešel do Paříže, kde se koncem třicátých let začal prosazovat ve filmovém průmyslu.

Začínal jako střihač, v této profesi je jeho jméno poprvé uvedeno u adaptace slavné předlohy J. W. Goetha WERTHER (Le roman de Werther, 1938). Během druhé světové války si dvakrát vyzkoušel post asistenta režie, tehdy se také začal podílet i na scénářích. Do samostatné filmové režie se pustil poprvé až po válce, v roce 1947 správně vsadil na oblíbenou literární předlohu a jeho adaptace románu o nepolapitelném zločinci FANTOMAS (Fantômas, 1947) dosáhla značného úspěchu v podobě více než dvou a půl miliónu diváků v kinech.

Jako režisér zůstal Jean Sacha věrný kriminálnímu žánru, svým vzápětí natočeným filmem KŘIŽOVATKA ZLOČINU (Carrefour du crime, 1947) však již takového úspěchu nedosáhl. Mezitím znovu pracoval jako střihač a scénárista, v obou těchto profesích se například podílel na slavném přepisu Shakespearova dramatu OTHELLO (The Tragedy of Othello: The Moor of Venice, 1952) v režii Orsona Wellese. V další vlastní režii se Jean Sacha opět spolehnul na osvědčenou literární předlohu a s postavou agenta Lemmyho Cautiona natočil kriminálku TEN MUŽ JE NEBEZPEČNÝ (Cet homme est dangereux, 1953) s Eddie Constantinem v hlavní roli; film jen ve francouzských kinech vidělo více než tři a půl miliónu diváků.

Na tento úspěch se Sachovi již nepodařilo navázat, i když v jednom ze svých dalších filmů využil literární popularity agenta OSS 117 (OSS 117 NENÍ MRTVÝ – O.S.S. 117 n'est pas mort, 1957).  To byl jeho poslední celovečerní film, později ale ještě uspěl v televizi, kde natočil čtyřdílný dobrodružný seriál DOBRODRUŽSTVÍ ROBINSONA CRUSOE (Les aventures de Robinson Crusoë, 1964). Ten byl úspěšný v celé západní Evropě a především navýšil popularitu představitele titulní role Roberta Hoffmanna, který se pak léta prosazoval jako filmový herec v Itálii a Francii.

Jean Sacha se přes svůj poslední úspěch v televizi již nadále neangažoval a žil v soukromí. Zemřel v Paříži v prosinci 1988 ve věku 76 let.

Pavel "argenson" Vlach

Scenárista

Režisér

Střihač

Filmy
1951

Tapage nocturne

Ovládací panel

Reklama

Reklama