Reklama

Reklama

Alexandra Berková

Alexandra Berková

nar. 02.07.1949
Trenčín, Slovensko, Československo

zem. 16.06.2008 (58 let)
Praha, Česko

Diskuze

PŘIDAT PŘÍSPĚVEK
sator

sator (hodnocení, recenze)

Redaktorka Alexandra Berková prožila své dětství v Teplicích a po maturitě na sklářské Střední umělecko průmyslové škole v Kamenickém Šenově studovala ještě pražskou Filosofickou fakultu University Karlovy. A. Berková, která byla nucena život se určitý čas také jako uklízečka kostelů stála u zrodu Obce spisovatelů a Literární akademie Josefa Škvoreckého, kde působila jako vedoucí katedry Tvůrčího psaní. Valná většina lidí znala Berkovou daleko více jako feministickou aktivistku, jako publicistku, spisovatelku a scénáristku nebo také jako vůdčí osobnost Hejna českých spisovatelů Mamut nebo jako členku výboru českého Pen klubu. Alexandra Berková, dcera novinářky a dirigenta symfonického orchestru Bohumila Berky, trpěla v posledních letech těžkou nemocí a přestože zemřela náhle ve věku nedožitých 59 let, její nečekaný odchod lze přičíst na vrub právě nevyléčitelné a zákeřné chorobě.

Film a televize: Alexandra Berková se jako autorka zaměřovala především na partnerské a mezilidské vztahy, manželské či rodinné soužití a na toto téma napsala několik rozhlasových her i televizních inscenací. Na obrazovce debutovala Berková jako scénáristka Smyczkovou komedií Pánská jízda, ale největší známost u diváckého televizního obecenstva a potažmo i odborné kritiky jí přinesl seriál příběhů o problémech manželských krizí nazvaný Co teď a co potom, realizovaný režisérem H. Bočanem. Specifickou kapitolou v televizní scénáristické tvorbě A. Berkové jsou i její příběhy z prostřední vojny k nimž lze z těch známějších přiřadit Olmerův snímek Zírej, holube!. Posledním filmem, který byl natočen na Berkové scénář je komorní psychologické drama o pozdní lásce Zlatá brána režiséra J. Brabce s M. Vančurovou a A. Bezčastnym v hlavních rolích. Mimo své práce za kamerou se Berková několikráte objevila i před ní a to především v dokumentárních filmech O. Sommerové, jak je tomu v případě Popelčnina syndromu nebo v známém O čem sní ženy.

Spisovatelská tvorba: Alexandra Berková se čtenářům představila nejprve povídkou Miniromán v Literárním měsíčníku a na knižní pulty se dostala prvotinou s názvem Knížka s červeným obalem. Sbírka příběhů se v době svého uvedení stala okamžitě bestsellerem a stala se jednou z největších literárních událostí 8o. let, což Berkové otevřelo novou autorskou cestu. Druhou prozaickou knihou Magorie vstoupila Berková do prostoru metaforicky založených a architektonicky komplikovaně stavěných příběhů. Ve stejné rovině se odehrává i Berkové titul Utrpení oddaného Všiváka, v němž zachycuje lidské osudy v obecnější rovině. Knihou Temná láska Berková vyvolala vášnivě odmítavé reakce části literární kritiky a čtenářů.

Tisk: Alexandra Berková pracovala od 7o. do 8o. let jako redaktorka v nakladatelstvích Svoboda i Československý spisovatel a v posledních několika letech spolupracovala s Divadelními novinami.

Tituly a ocenění: Alexandra Berková obdržela za novelu Magorie Cenu Egona Hostovského 1991.

Bibliografie: 1986 – Knížka s červeným obalem; 1988 – Knížka s červeným obalem; 1991 – Magorie; 1992 – Co teď a co potom?; 1993 – Utrpení oddaného Všiváka; 2ooo – Temná láska; 2oo3 – Knížka s červeným obalem; 2oo4 – Banální příběh – filmová povídka o prostém životním běhu; 2oo6 – Magorie;...

sator

sator (hodnocení, recenze)

Spisovatelka Alexandra Berková je po smrti. Podle informací serveru TÝDEN.CZ zemřela již před několika dny, oficiální oznámení o jejím úmrtí však zatím nevydala rodina ani instituce, s nimiž autorka spolupracovala. Alexandra Berková se narodila 2. července 1949 v Trenčíně. Její otec byl dirigent symfonického orchestru, matka byla novinářka. Alexandra Berková maturovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově a v letech 1968-1973 studovala na FF UK v Praze češtinu a výtvarnou výchovu.

Pracovala jako nakladatelská redaktorka, později také jako uklízečka v kostele. Od 90. let  učila tvůrčí psaní na Gymnasiu Josefa Škvoreckého, Vyšší odborné škole a Literární akademii v Praze. Její prvotina z roku 1986, Knížka s červeným obalem, byla jednou z nejvýraznějších českých knih své doby, a to díky smyslu pro paradox, prolínání reálného příběhu s nadsázkou i zvratům stylových poloh. V roce 1991 obdržela Berková Cenu Egona Hostovského za novelu Magorie, alegorické zpodobení předlistopadového Československa. Je také autorkou asi deseti televizních a rozhlasových her a televizního cyklu o manželských krizích Co teď a co potom.

Alexandra Berková byla známa i jako jedna z hrdinek dokumentu Olgy Sommerové O čem sní ženy.

Scenárista

Filmy
2009

Nespavost (TV film)

2004

Zlatá brána (TV film)

1987

Dámská jízda (TV film)

1986

Bumerang (TV film)

1985

Dva t. č. v zel. hl. dvě veselé nekuř. (TV film)

1983

Pánská jízda (TV film)

TV seriály
1992

Co teď a co potom?

 

Staré děti (E08)

 

Velmi banální příběh (E07)

 

Maratón (E06)

 

Hodný hoch (E05)

1991

Co teď a co potom?

 

Dno (E04)

 

Dveře (E03)

 

Kruh (E02)

 

Tvrz (E01)

Dokumentární
2013

Popelčin komplex (TV film)

Krátkometrážní
1987

Zírej, holube! (TV film)

Režisér

Dokumentární
2000

Ten čas je velkej prevít (TV film)

Pořady
2003

Odkud já vás znám

Herec

Filmy
1986

Bumerang (TV film)

Dokumentární
2013

Popelčin komplex (TV film)

2006

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Zdeněk Podskalský - bonviván i skeptik (S07E13)

1999

O čem sní ženy (TV film)

Host

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama