foto

Norman Kerry

  • nar. 16.6.1894
    Rochester, New York, USA
  • zem. 12.1.1956 (61 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Norman, rodným jménem Arnold Kaiser, se narodil v newyorkském Rochesteru s německými kořeny, avšak si své nezaměnitelné jméno změnil na počátku první světové války. 
Kolem roku 1916 se spřátelil s Rudolphem Valentinem, říká se, že to byl Norman, který seznámil Valentina s jeho pozdější partnerkou, tanečnicí Bonnie Glassovou. Valentino Normana povzbuzoval, aby to zkusil u filmu. Později nato Norman Valentinovi finančně vypomáhal, když se oba znovu sešli v Kalifornii. Norman svůj debutový snímek MANHATTAN MADNESS natočil v roce 1916 pod režisérskou taktovkou Allana Dwana, hrál zde také Douglas Fairbanks. Následujícím rokem začala jeho sláva stoupat díky filmu A LITTLE PRINCESS s Mary Pickfordovou. V roce 1918 navázal na svůj úspěch z tohoto filmu a spolu s Constance Talmadgeovou natočil UP THE ROAD WITH SALLIE, v režii Williama Desmond Taylora. Během němé éry - 10. léta a napříč 20. léty 20. století - jeho kariéra vzkvétala a brzy se stal idolem především u dámského publika. Se svými ulízanými černými vlasy, tenkým navoskovaným knírkem byl často obsazován do rolí elegantních frajírků nebo exoticky působících svůdníků. Do roku 1923 již byl velmi uznávaným hercem hlavních rolí a magnetem na úspěch. Téhož roku také zazářil ve dvou hojně diskutovaných filmech – v obrovském komerčním hitu THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME s Lonem Chaneyem a Patsy Ruth Millerovou, a v kontroverzním MERRY-GO-ROUND spolu s Mary Philbinovou, ačkoli byl tehdy film považován za kontroverzní, dnes je klasikou. V roce 1925 si opět zahrál po boku Chaneyho a Philbinové v klasickém hororu THE PHANTOM OF THE OPERA, kde ztělesnil objekt touhy Philbinové, vikomta Raoula de Chagnyho. Film sklidil masivní úspěch jak finanční, tak od kritiků, což jen upevnilo Normanovu pozici jakožto herce pro hlavní role ve 20. letech. S Patsy Ruth Millerovou si opět zahrál v LORRAINE OF THE LIONS, bohužel však snímek neutržil ani zlomek úspěchu co THE PHANTOM OF THE OPERA. V roce 1927 účinkoval coby silák v cirkuse v hororu THE UNKNOWN s Lonem Chaneyem Sr. a Joan Crawfordovou, a to i přesto, že jeho fyzička nebyla dostatečná. Další roky trávil natáčením ostře sledovaných rolí s takovými slavnými herečkami jako například Anna Q. Nilssonová, Marion Daviesová, Bebe Danielsová, Mildred Harrisová, ZaSu Pittsová, Joan Crawfordová, Lillian Gishová a Claire Windsorová. Na začátku éry mluvených filmů se znovu sešel s Mary Philbinovou, aby natočili scény pro zvukovou reedici PHANTOM OF THE OPERA z roku 1930. Nicméně na dochovaném soundtracku znějí obě hvězdy odměřeně, neobratně a s přehnanou dikcí. Byl to jediný zvukový film Philbinové a zároveň počáteční úpadek Normana Kerryho. V roce 1931 byl obsazen do filmu BACHELOR APARTMENT spolu s další hvězdou němé éry Mae Murrayovou. Film byl v té době ztrhán kritikou a v důsledku nového zvukového nosiče začala kariéra oběma rychle uvadat. Norman natočil ještě tři snímky a poté se stáhl do ústraní.
Na začátku druhé světové války se připojil k francouzské cizinecké legii, do Ameriky se vrátil, až když se Francie vzdala nacistickému Německu. Norman Kerry zemřel v roce 1956 v kalifornském Los Angeles na onemocnění jater ve věku jednašedesáti let. Za svůj přinos filmovému průmyslu mu byla udělena hvězda na hollywoodském chodníku slávy.

Irena "AIMÉE" Krejčová

Herecká filmografie

Filmy

1941 Tanks a Million
1936 Phantom of Santa Fe
1932 The Cohens and Kellys in Hollywood - a.z.
1931 Air Eagles
Bachelor Apartment
The Hawk
1930 Ex-Flame
1929 Bondman, The
Man, Woman and Wife
Prince of Hearts, The
The Woman I Love
Trial Marriage
1928 Affairs of Hannerl, The
The Foreign Legion
The Woman from Moscow
1927 Alonzo, muž bez rukou
Annie Laurie
Love Me and the World Is Mine
The Claw
The Irresistible Lover
Vypálené znamení
1926 Mademoiselle Modiste
The Love Thief
Under Western Skies
Ve spárech ledové smrti
1925 Fantom opery
Fifth Avenue Models
Lorraine of the Lions
The Price of Pleasure
1924 Between Friends
Butterfly
Cytherea
Daring Youth
Hello, 'Frisco
So This Is Marriage?
The City of Stars
The Shadow of the East
True As Steel
1923 Is Money Everything?
Kdo je vinen?
Merry-Go-Round
Satin Girl, The
Thrill Chaser, The
Zvoník u Matky Boží
1922 Brothers Under the Skin
Find the Woman
The Man from Home
Three Live Ghosts
Till We Meet Again
1921 Buried Treasure
Get-Rich-Quick Wallingford
Little Italy
Proxies
The Wild Goose
1920 A Splendid Hazard
Passion's Playground
1919 Dark Star, The
Getting Mary Married
Soldiers of Fortune
Toton the Apache
Virtuous Sinners
1918 Good Night, Paul
Malá Amarilka z Prádelní uličky
Rajská růže
The Talk of the Town
Up the Road with Sallie
1917 The Little American
The Little Princess
1916 Black Butterfly, The
Manhattan Madness

Dokumentární

2007 Cinemassacre's Monster Madness (TV seriál) - a.z.
1961 The Legend of Rudolph Valentino - a.z.
1930 The Voice of Hollywood No. 6
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace