foto

Richard Kiel

  • nar. 13.9.1939
    Detroit, Michigan, USA
  • zem. 10.9.2014 (74 let)
    Fresno, California, USA

Biografie

Tento obrovský 2,18 metrů měřící herec se proslavil hlavně hraním různých obřích zloduchů, siláků a příšer. Předtím, než se stal hercem, se živil jako vyhazovač v baru či prodavač hřbitovních pozemků.

Hereckou kariéru započal v různých televizních seriálech a jeho první celovečerní film byl EEGAH, kde hrál pravěkého muže bydlícího v jeskyni. Dále se objevil například ve filmu NEJTĚŽŠÍ YARD, kde svého času zazářil Burt Reynolds. Richard měl roli obrovitého trestance hrajícího americký fotbal proti bachařům. Mihnul se i v jednom díle PROFESIONÁLŮ v roli brutálního atentátníka a zároveň člena motorkářského gangu.

Ovšem jeho nepopíratelně nejslavnější role je bondovský záporák Jaws (v českém dabignu známý jako Zub), který je vybaven železnými čelistmi a dokáže rozkousat cokoliv. Tato role byla naprosto geniální a Jaws/Zub patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy v bondovkách viděno. V této roli působil naprosto nepřemožitelně. V bondovce AGENT, KTERÝ MNE MILOVAL začal dokonce jíst auto a byl diváky tak oblíbený, že to dotáhl i do dalšího dílu MOONRAKER, kde zase překousl ocelové lano od lanovky. Ke konci se s Bondem (Roger Moore) vlastně i spřátelil a pomohl mu zachránit svět. Tím se ovšem s bondovskou sérií nerozloučil a nadaboval i několik videoher.

V roce 1992 měl vážnou automobilovou nehodu a od té doby má problémy s rovnováhou. Při chůzi používá hůl a na delší tratě jezdí na scooteru. Ve filmu RIVALOVÉ je zabírán jen od pasu nahoru. Jen 2x je tam zabíráno celé jeho tělo, a to se vždy o něco opírá.

Nyní vlastní filmovou produkční společnost v Oakhurstu v Kalifornii. Richard Kiel je dnes legendou a i když málokdo zná jeho jméno, tak postavy, které ztvárnil, jsou nezapomenutelné.

Erich "Superpero" Züda

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2002 James Bond: A BAFTA Tribute (TV pořad)
1992 Gottschalk Late Night (TV pořad)
1982 The 54th Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1979 Circus of the Stars #4 (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)