foto

Masahiro Motoki

  • nar. 21.12.1965 (53 let)
    Okegawa, Saitama, Honšú, Japonsko

Biografie

Masahiro Motoki se narodil 21.prosince 1965 ve městě Okegawa v prefektuře Saitama. Svou kariéru v zábavním průmyslu zahájil jako pomocný tanečník v chlapecké taneční skupině a hned po svém debutu v TV se stal členem populárního tanečního tria Shibugaki Tai (The Cool Kid Trio), kde záhy získal přezdívku Mokkun. S podporou Johnny & Associates, firmy jenž vyhledává mladé talenty v Japonsku se tak záhy stal jedním z nejpopulárnějších „idolů“ své generace. Po vydání prvního singlu Nai Nai 16 (doporučuji shlédnout na youtube) své skupiny v roce 1982 bylo Motokimu teprve 18.let a ihned obrdžel ocenění jako objev roku. Přirozeným následkem toho byla jeho účast v reklamách a první menší role v televizních produkcích. Nejvíce se zapsal ve filmech jako HEADPHONE LULLABY a UWASA NO POTATO BOYS, kde si zahrál zajímavou roli syna farmáře brambor na Hokkaidu. Úspěch tria však trval jen do listopadu roku 1988, kdy se skupina rozpadla. Od té doby se Motoki rozhodl vložit veškeré své síly do herectví.

Kvůli jeho vzhledu se však věnoval do značné míry modelingu, ale záhy se dočkal i prvních nabídek na role do dalších filmů. Mimořádná šance jak využít předchozí taneční zkušenosti i jeho herecké ambice přišla roku 1989, v momentu kdy dostal nabídku jeho vůbec první hlavní role ve filmu Sua Masayukiho FANCY DANCE (Fanshi dansu). Komediální příběh o punk-rockerovi v kombinaci s prostředím buddhistického kláštera přinesl kýžené ovoce a díky dobrým ohlasům na tento snímek získal další velkou příležitost se stejným režisérem, a to ve snímku z roku 1992, SUMO DO, SUMO DON'T (Shiko Funjatta). Tento snímek přinesl další velký úspěch, jak komerční, tak u kritiky a Motoki obdržel za roli nejedno ocenění (včetně za nejlepší herec v hlavní roli od Japonské filmové akademie) a navíc se tímto dostal i do podvědomí zahraničních diváků.

Úspěch přivál i první menší mediální skandál z roku 1991 po spolupráci s japonským fotografem Kishinem Shinoyamanem, kdy vyšla série fotografií pod názvem "White Room" jenž obsahala kolekci Motokiho aktů.

Zájem o Motokiho však neopadl, ba naopak. Přišly další nabídky a vznikly divácky úspěšné filmy RAMPO (The Mystery of Rampo) a GONIN (The Five), oba roku 1995. Netrvalo dlouho a Motoki už nebyl svobodný. Oženil se 7.července 1995 s devatenáctiletou esejistkou a hudebnicí Yayako Uchidou, jedinou dcerou rock'n rolového zpěváka Yuye Uchidy a herečky Kirin Kiki. Zajímavostí bezesporu je, že po svatbě Motoki přijal příjmení své manželky a oficiálně se tedy dnes jmenuje Masahiro Uchida. Rok poté Motoki zkoušel comeback ve formě vydání vlastního hudebního alba pro společnost Toshiba EMI. Došlo i na vydání druhého alba i singlů, avšak zdaleka nedošlo k navázání na předešlé hudební úspěchy.

Mezi Motokiho další důležité role bezesporu patří hlavní role ve filmu, ve kterém opět navázal na úspěšnou spolupráci se Suem Masayukim, a to snímkem SHALL WE DANCE? (Sharu Wī Dansu) z roku 1996, který slavil veliký komerční úspěch a není tajemstvím, že se povedené romantické předlohy o pár let později, roku 2004 ujal i Hollywood pod režisérskou taktovkou Petera Chelsoma, který obsadil do hlavní role americké verze Richarda Gera a Jennifer Lopez.

Roku 1998 Motoki zahájil rozsáhlou spolupráci s televizní společností NHK, které se upsal pro účast na hlavní roli v sérii historického televizního dramatu TOKUGAWA YOSHINOBU. Spolupráce se vyplatila a seriál slavil úspěch na všech frontách, a co více, Motoki dostal za účast na tomto projektu významné národní ocenění hrdina za zásluhy v zábavním průmyslu. Zpět na velké plátno se Motoki vrací s věhlasným japonským režisérem Takashi Miikem v hlavní roli jeho filmu THE BIRD PEOPLE OF CHINA (Chūgoku no Chōjin) z roku 1998. Práce na tomto snímku byla pro Motokiho údajně velice obtížná, ale přes veškeré dohady dostal za roli v tomto snímku další cenu za nejlepšího herce v hlavní roli na Filmovém festivalu Mainichi/Takazaki. Následovala zajímavá role ve filmu GEMINI (Soseiji), kde Motoki ztvárnil dvojroli a byl za tuto roli nominován opět na post nejlepšího herce v hlavní roli dle Japonské akademie filmových umění.

V následující kariéře stojí za zmínku především Motokiho propůjčení hlasu do populárního anime filmu TEKKON KINKREET z roku 2006 a film THE LONGEST NIGHT IN SHANGHAI (Yoru no Shanhai) z roku 2007 kde došlo ke vzácné spolupráci japonských a čínských filmařů.

Roku 2008 došlo na spolupráci mezi Motokim a režisérem Yojirem Takitou na filmu s tabuizovaným tématem tradičních buddhistických obřadů u zesnulých v Japonsku. Původní myšlenka na téma filmu údajně vznikla právě v Motokiho hlavně, když si přečetl autobiografickou knížku Coffinman: The Journal of a Buddhist Mortician (Nōkanfu Nikki) o profesionálním „pohřebníkovi“ a tradičních praktikách. Téma Motokiho natolik zaujalo, že zahájil dlouholeté přípravy na vznik filmu DEPARTURES (Okuribito). Přípravy zahrnovaly jak kompletní studium ceremoniálů spojených s tradičním „odchodem“ zesnulých, tak studium hry na klasický nástroj – čelo, jenž se stalo rovněž nezbytným prvkem příběhu. Spolupráce vynesla režisérovi Oscara za nejlepší cizojazyčný film při vyhlašování 81.ročníku výročních cen, ale především Motokimu mezinárodní uznání za bravurní herecký výkon, který již ocenilo nesčetně festivalů.

Matt "MatthewR." R.

Herecká filmografie

Filmy

2016 Nagai íwake
2015 Nihon no ičiban nagai hi
Tenkú no hači
2013 Dakishimetai! Forever (TV film)
2008 Průvodce
2007 Joru no Shanghai
2006 Žezelotebon
2005 Nacumeke no šokutaku (TV film)
2003 Spy Sorge
2001 Black Jack III (TV film)
Šótoku taiši (TV film)
2000 Black Jack (TV film)
Black Jack II (TV film)
1999 Blíženci
1998 Chūgoku No Chōjin
1996 Smím prosit?
Tokiwa-so no seishun
1995 Gonin
Namida tataete bišó sejo: Meidži no musuko, Šimada Seidžiró (TV film)
Râkî (TV film)
1994 Rampo
Saiyûki (TV film)
1993 Last Song
Saiyûki (TV film)
1992 Sakana kara daiokišin!!
Šiko fundžatta
1991 Asobi no jikan wa owaranai
Kageró
1990 Fúsen
1989 226
Beppin no mači
Fanshī dansu
Raffles Hotel
1985 Barrow Gang BC
1983 Headphone Lullaby
1982 Santô kôkôsei
Shibugakitai: Boys and Girls

TV seriály

2019 Giri/Haji (TV seriál)
2016 Nippon Academy šó (TV seriál)
2012 Unmei no hito (TV seriál)
2009 Saka no Ue no Kumo (TV seriál)
2005 87% (TV seriál)
Konya hitori no Beddo de (TV seriál)
2000 Nippon Academy šó (TV seriál)
Style! (TV seriál)
1999 Rindžin wa hisoka ni warau (TV seriál)
1998 Tokugawa Jošinobu (TV seriál)
1995 Saiko no Kataomoi (TV seriál)
1992 Anata Dake Mienai (TV seriál)
1991 Mamatte Kirei!? (TV seriál)
1990 Koi no Paradise (TV seriál)
1988 Dakishimetai! (TV seriál)
1987 Kiss Yori Kantan (TV seriál)

Host

TV pořady

2010 Nippon Academy šó (TV pořad)
2007 Bokura no džidai (TV pořad)