foto

Jacques Santi

  • nar. 11.3.1939
    Paříž, Francie
  • zem. 29.3.1988 (49 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Jacques Santi začínal jako filmový a divadelní herec, později ale upřednostnil práci za kamerou a na postu asistenta režie se podílel na řadě komerčně úspěšných komedií i umělecky hodnotných dramat sedmdesátých let. Narodil se v Paříži, ale jeho vlastní jméno Jacques Djioubi spolu s exotickou tváří dává tušit, že měl původ ve francouzských koloniích v severní Africe.

S divadelním a filmovým herectvím začínal souběžně počátkem šedesátých let, první postavu před kamerou odehrál v rámci povídkového filmu PAŘÍŽANKY (Les parisiennes, 1961), na jevišti hrál v divadlech Théâtre de la Gaité-Montparnasse nebo Théâtre du Palais-Royal. V průběhu šedesátých let pak hrál další menší role ve filmech, připomeňme například sci-fi NEBE NAD HLAVOU (Le ciel sur la tete, 1965) nebo komedii VELCÍ CHYTRÁCI (Les gros malins, 1969), povšimnout si jej můžeme i ve dvou posledních dílech série o krásné Angelice, kromě toho točil i v jiných zemích, například v Itálii. Velké příležitosti dostal v televizi, kde odehrál hlavní role v seriálech LA PRINCESSE DU RAIL (1967) a LES CHEVALIERS DU CIEL (1967-1970). Během natáčení prvního z nich se seznámil s herečkou Muriel Baptiste (1943-1995), která pak byla určitý čas jeho životní partnerkou.

Nevelký význam i počet rolí přivedl Jacquese Santiho k jiným aktivitám pro film a na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se přesunul za kameru v pozici asistenta režie. Během následujících let pak s významnými režiséry pracoval na úspěšných titulech té doby, ke spolupráci jej přizval například Roberto Enrico (STARÁ PUŠKA – Le vieux fusil, 1975) nebo Claude Sautet (PANE VRCHNÍ! – Garçon, 1983). Několikrát točil s Claudem Zidim (JEDEN HOT A DRUHÝ ČEHÝ – La zizanie, 1978; INSPEKTOR POPLETA – Inspecteur la Bavure, 1980). Pod Zidiho režijním vedením se také naposledy objevil před kamerou jako herec (PROHNILÍ – Les ripoux, 1984).

Krátce před smrtí se Jacques Santi propracoval i k samostatné režii, podle vlastního scénáře natočil film IN FLAGRANTI (Flag, 1987) s Richardem Bohringerem a získal za něj nominaci na Cézara v kategorii režijních debutů. K další práci se už ale nedostal, zemřel následkem nádoru na mozku 29. března 1988 ve věku 49 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1987 Flag

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace