foto

Josef Topol

  • nar. 1.4.1935
    Poříčí nad Sázavou, Československo
  • zem. 15.6.2015 (80 let)
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Josef Topol se narodil 1. 4. 1935 v Poříčí nad Sázavou. Po složení maturitní zkoušky pracoval jako archivář a knihovník, ale po ukončení těchto zaměstnání začal pracovat v divadle E. F. Buriana na pozici pomocného lektora. V roce 1954 započal studium dramaturgie na DAMU, které úspěšně zakončil v roce 1959.

Od roku 1959 spolupracoval s Karlem Krausem a Otomarem Krejčou v Národním divadle. Právě zde se hrály i jeho hry jako například Konec Masopustu. Během tohoto angažmá také působil jako spisovatel. V roce 1965 stál s Otomarem Krejčou, Karlem Krausem, Marií Tomášovou a Janem Třískou u založení Divadla za branou, kde vykonával funkci dramaturga a režiséra. V těchto funkcích setrval až do úplného zániku divadla do roku 1972.

Se zrušením tohoto divadla nastaly i politické problémy, kdy se Josef Topol objevil na listině zakázaných autorů. Během několika let vykonal mnoho zaměstnání. Pracoval v nakladatelství Vyšehrad a v Lyře Pragensis. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77, což mělo za následek jeho profesi do roku 1989 jako stavebního dělníka u kompresoru. Po Sametové revoluci odešel do invalidního důchodu.

Jirka "Jimmy15" Myroniuk

Scenáristická filmografie

Filmy

2012 Konec masopustu (divadelní záznam) - divadelní hra
1994 Kočka na kolejích (TV film)
1962 Jejich den (TV film) - divadelní hra

Herecká filmografie

Dokumentární

2000 Zblízka Josef Topol (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace