foto

Maud Adams

  • nar. 12.2.1945 (72 let)
    Luleå, Norrbottens län, Švédsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodila se jako Maud Solveig Christina Wikström ve švédském městě Luleå vládní daňové úřednici Thyře a finančnímu kontrolorovi Gustavu Wikströmovým. Protože plynně hovoří pěti jazyky, uvažovala o kariéře tlumočnice. Objevena pro modeling byla v roce 1963, když jí v obchodě oslovil profesionální fotograf s žádostí na sérii snímků. Ty poté zaslal do soutěže Miss Švédsko pořádané norským časopisem Allers, ve které zvítězila. Tím byla odstartována její dráha modelky.

Přestěhovala se do Paříže a později do New Yorku, kde pracovala pro Eileen Ford. V té době byla jednou z néjlepe vydělávajích modelek na světě. Filmová kariéra začala v roce 1970, když byla požádána o ztvárnění role fotomodelky v úvodních titulcích snímku KLUCI Z PARTY. Pak se objevila jako host v amerických seriálech HAWAII FIVE-O a KOJAK (dva díly, 1977).

Známou se stala díky roli ničemné milenky Andrey Andersové v bondovce MUŽ SE ZLATOU ZBRANÍ z roku 1974, kde se objevila vedle Rogera Moorea a Christophera Lee. Rok poté si zahrála ve futuristické sci-fi režiséra Normana Jewisona ROLLERBALL (1975), několika evropských snímcích (např. dramatu LAURA, LES OMBRES DE FÉTÉ, 1979) a spolu s Brucem Dernem v americkém thrilleru TATTOO z roku 1981. Do série bondovek se vrátila v roce 1983, když ztvárnila po boku Jamese Bonda představovaného opět Rogerem Moorem, hlavní postavu Octopussy v bondovce CHOBOTNIČKA. V obou filmech, ve kterých se objevila, hrály další Bond girl Švédky. V prvním roli Mary Goodnightové Britt Ekland a ve druhém postavu Magdy Kristina Wayborn.

V roce 1984 si zahrála ve filmovém dramatu NMROD VÝCHODNÍ AFRIKY a další rok se objevila v malé roli poslední bondovky s Rogerem Moorem VYHLÍDKA NA VRAŽDU (1985). V letech 1983-1984 byla obsazena do amerického seriálu EMERALD POINT N.A.S., také si ovšem zahrála v kvalitativně horších filmech jako byla například akční komedie JANA A ZAPOMENUTÉ MĚSTO (1987). Roku 1993 ztvárnila roli v PŘÍPADU OHROŽENÝCH MANŽELEK, jednom z řady filmů s Perry Masonem. Další rok byla hostem ve švédském televizním seriálu KAFÉ LULEA (1993) a také hrála v soap opeře VITA LÖGNER z roku 1998. V roce 2000 se objevila jako host v americkém sitcomu THAT '70s SHOW, kde hrála roli jedné z družiček Tanyi Robertsové, spolu s dalšími Kristinou Waybornovou a Barbarou Carrerovou. Všechny čtyři herečky jsou bývalými Bond girl.

Poprvé byla provdaná v letech 1966-1975 za fotografa Roye Adamse. Poté byli jejími partnery herec Reid Smith a plastický chirurg Steven Zax. Podruhé se vdala v roce 1999 za současného manžela, soudce ve výslužbě a privátního mediátora Charlese Rubina. Nemá žádné děti. Působila také v pozici prezidentky kosmetické firmy Scandinavian Biocosmetics.

+ "HAN.NIBAL" -

Herecká filmografie

Režijní filmografie

TV seriály

1994 Kafé Luleå (TV seriál)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace