foto

Barbara Bach

  • nar. 27.8.1947 (73 let)
    Queens, New York City, New York, USA

Biografie

Narodila se jako Barbara Goldbach v newyorském Queensu, nejstarší z pěti dětí Marjorie a Howarda Goldbachových. Otec, policista, byl rakouský Žid, matka byla irská katolička a babička pocházela z Rumunska. Barbara navštěvovala Katolickou střední školu, v šestnácti však školy nechala a vydala se na dráhu modelky a brzy se propracovala ke špičce ve svém oboru. V Římě v roce 1966 se seznámila s o jedenáct let starším italským obchodníkem Augusto Gregorinim a dva roky nato se vzali. Žili v Itálii, kde se jim také narodila dcera, pozdější zpěvačka a textařka Francesca Gregorini (1968) a syn Gianni (1972), který byl během porodu málem uškrcen pupeční šňůrou, omotanou kolem krku. Měl neurologické problémy a později podstoupil operaci, po které se zlepšil.

V roce 1971 si Bachová spolu s dalšími dvěma „Bond girls“, Claudine Augerovou a Barbarou Bouchetovou, zahrála v mysteriózní krimi LA TARANTOLA DAL VENTRE NERO („Černé břicho tarantuly“)a malé role měla i v jiných italských produkcích. V roce 1975 se rozešla s Gregorinim a spolu s dětmi se vrátila do Spojených Států, konkrétně do Los Angeles. Jako Major Anya Amasova, sovětská agentka v (desáté) bondovce ŠPION, KTERÝ MĚ MILOVAL (1977) si vydobyla postavení mezinárodního sex-symbolu a v dalším roce se objevila ve válečném dramatu ODDÍL 10 Z NAVARONE 1978) s Robertem Shawem, Harrisonem Fordem a Edwardem Foxem a také s Richardem Kielem, který hrál v uvedené bondovce onoho obrovitého zloducha s železným chrupem. Ve stejném roce se Barbara rozvedla. „Její“ bondovka, nominovaná mimochodem na tři Oskary, je podle řady ohlasů zřejmě také vůbec nejúspěšnějším filmem Rogera Moorea. Ačkoli od poloviny 80. let netočí, má na svém kontě osmadvacet snímků. Jedno interview z konce 70. let ji označilo dokonce za „Královnu béčkových filmů“.

V roce 1980, při natáčení dobrodružné komedie CAVEMAN (1981), mezi její herecké kolegy se zde zařadil i bývalý kapelník skupiny „The Beatles“ Ringo Starr a během práce na filmu se s ním sblížila. Během májové cesty po Anglii, měli Ringo a Barbara málem fatální autonehodu, ze které zázrakem vyvázli jen s několika ranami. Tehdy se Ringo údajně rozhodl, že už od Barbary nikdy nechce být odloučen. A byli zrovna na dovolené, když jim v prosinci její dcera oznámila smutnou událost o zastřelení Johna Lennona. Ringo s Barbarou jeli hned do New Yorku projevit Yoko Ono a Seanovi soustrast. Koncem dubna 1981, jen několik týdnů po uvedení snímku CAVEMAN, se s Ringem vzali. V dalších letech svého muže doprovázela po jeho turné, byla k vidění v několika jeho videoklipech a také k slyšení na některých jeho nahrávkách. V lednu 1981 se její foto objevilo na obálce „Playboye“.

Od roku 1993 má Bachová magisterský titul z psychologie (Kalifornská Univerzita v L.A.). Spolupracuje s kampaní "Rodiče za bezpečnou stravu“. S pomocí Patti Boydové (Ringovy ex-přítelkyně), George Harrisona a Erica Claptona rozběhla v roce 1991 v Londýně „Svépomocný léčebný program pro narkomany“ („Self Help Addiction Recovery Program“, S.H.A.R.P.) - bezplatnou poradnu respektive stanici. S Ringem založili také charitativní organizaci „The Lotus Foundation“ a ve stejném duchu spolupracuje s vdovami Olivií Harrisonovou a Yoko Ono (kampaň „Rumunský Anděl“).

Marek "džanik" Janík

Host

TV pořady

1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1988 One More Audience with Dame Edna Everage (TV pořad)
1980 Stars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce