foto

Mary Philbin

  • nar. 16.7.1903
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 7.5.1993 (89 let)
    Huntington Beach, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Mary Philbin se narodila v Chicagu do irsko-americké katolické rodiny, její herecká kariéra byla odstartována výhrou v soutěži krásy pořádané studiem Universal.

Její filmový debut přišel v roce 1921 a během dvacátých let se stala velmi úspěšnou herečkou. Hrála například ve filmech KLETBA STARÉHO ZÁMKU (1924) nebo ve své vůbec nejznámější roli Christiny Daaé ve filmu FANTOM OPERY (1925). V roce 1922 získala cenu na vůbec prvním udělování cen WAMPAS Baby Stars, kde se oceňovalo 13 mladých dam, které měly stát na prahu velké filmové kariéry. V roce 1927 se zasnoubila s Paulem Kohnerem, ale rodiče ji donutili z náboženských důvodů (ona byla katolička a Paul Kohner byl český žid) zasnoubení zrušit.

Její poslední velký úspěch přišel v dramatu D. W. Griffitha FANFÁRY LÁSKY (1928). Jako spousta dalších slavných herců němého filmu, Mary Philbin nedokázala na své úspěchy navázat v nastupující éře zvukového filmu. Hrála už jen několik málo rolí a mj. také nadabovala svou vlastní postavu v reedici FANTOMA OPERY (1925).

Na začátku třicátých let se stáhla do ústraní a věnovala se péči o své staré rodiče. Nikdy se nevdala a na veřejnosti se objevovala velmi sporadicky, objevila se například na premiéře muzikálu Andrew Lloyda Webbera Fantom Opery.

Zemřela v roce 1993 na zápal plic ve svých 89 letech. Pohřbena je na Calvary Cemetery v Los Angeles.

Jan "Dreadd" Konvalinka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace