foto

Hana Brejchová

  • nar. 12.12.1946 (73 let)
    Praha, Československo

Biografie

Hana Brejchová je bývalá česká herečka. Narodila se v Praze do početné rodiny šesti sourozenců (Jaroslav, Blanka, Jana, Hana,…, Josef). Její sestra je velmi známá herečka a jedna z největších hereckých hvězd českého filmu 50. a 60. let 20. století, Jana Brejchová, se kterou se už delší dobu nestýká. Její manžel byl Jaroslav Bařina. Má dvě dcery - adoptovanou Veroniku Brejchovou a Světlanu.

Když bylo paní Haně 18 let, vybral si ji Miloš Forman do její první role ve filmu LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY. Nutno podotknout, že Miloš Forman byl tehdy švagrem Hany Brejchové a manželem její starší sestry Jany. Role jí přinesla velkou popularitu a stala se známou. Film byl nominovaný na Oscara a Hana doprovázela Formana na všech festivalech. Na festivalu v Benátkách se umístila na 3. místě v kategorii za nejlepší ženský herecký výkon (až za ní se umístila dokonce velká hvězda Claudia Cardinale).

Ve filmové kariéře pokračuje filmem ŽIRAFA V OKNĚ a PO STOPÁCH KRVE. V roce 1968 natočila NEJKRÁSNĚJŠÍ VĚK, roli mladé maminky Vránové, která si chce vydělat peníze tím, že stojí sochařům modelem. Objevila se též počátkem 80. let v menší roli v komediálním snímku MATĚJI, PROČ TĚ HOLKY NECHTĚJÍ. Po těchto úspěšných filmech se z povědomí diváků ztratila. Její kariéra sice ještě neskončila, ale větších rolí se již nikdy nedočkala.

V roce 2009 v bytě na pražské Argentinské ulici, kde žila, vypukl požár, který zapříčinila hořící dekorativní svíčka nebo netípnutá cigareta, u které Hana usnula. Jelikož se nadýchala zplodin, byla hospitalizovaná v Nemocnici Na Františku a poté v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Při požáru bylo zničeno hodně osobních věcí paní Hany, naštěstí fotografie z natáčení zůstaly ohněm ušetřeny.

Dnes žije v Domě s pečovatelskou službou ve středočeském Buštěhradu, kam ji jezdí pravidelně navštěvovat adoptovaná dcera Veronika.

Jaroslav "Jardismo" Lepšík

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1985 Kavárnička dříve narozených (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(28)