foto

Frédéric Back

  • nar. 8.4.1924
    Sarrebruck, Německá říše
  • zem. 24.12.2013 (89 let)
    Montréal, Quebec, Kanada
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Frédérick Back se narodil 8. 4. 1924 v Německu. V roce 1948 se přestěhoval do Kanady, kde začal působit jako učitel. O období 50. a 60. let spolupracoval Se společností Radio-Canada Television, pro kterou vytvářel vzdělávací pořady. V roce 1967 se proslavil skleněnou vitráží umístěnou ve stanici metra Place-des-arts v Montrealu.

Back, který již v roce 1968 vstoupil do animované sekce Radia-Canada, byl tvůrcem několika krátkých animovaných filmů. Mnohé z nich získaly ocenění světového formátu. Přesto, že Backovy animace jsou dětsky jednoduché, až naivní, filmům nikdy nechybí poselství. Myšlenky o ochraně přírody, vzájemném respektu, tolerance, lidské rozpínavosti a umírněnosti nalezneme ve všech filmech. Jednoduchá animace bez stínování, užívání převážně základních barev, barevných kontrastů, opomíjení skutečných proporcí a práce se symboly dodává Backovým filmům pohádkový nádech. A přesto je to právě grafická nenucenost, která zanechá v divákovi největší dojem. Hudba nahrazující dialogy podněcuje představivost a dává prostor pro vytváření vlastních souvislostí mezi jednotlivými zápletkami filmu. Tyto aspekty zpřístupňují Backovu tvorbu jako dětem, tak dospělým, aniž by jedni nebo druzí trpěli přílišnou jednoduchostí, či naopak složitostí.

Tereza "Art_of_Can" Soldátová

Režijní filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace