foto

Jaume Balagueró

  • nar. 2.11.1968 (51 let)
    Lleida, Cataluña, Španělsko

Biografie

Jaume Balagueró se narodil 2. listopadu ve Španělsku, konkrétně ve městě Lleida (Katalánsko), ale vyrůstal v Barceloně. Věnoval se studiu fotografie a kinematografie. Studium úspěšně zakončil v roce 1991. Z počátku pracoval jako novinář na volné noze a publikoval v různých filmových časopisech. Také působil jako hostitel v talk-show jednoho ze španělských rádií. Poté pomalu začala startovat jeho filmová kariéra.

V roce 1994 se představil světu Balaguerův režijní debut, osmiminutový krátkometrážní snímek ALICIA, který zapůsobil velice bizardním dojmem. O rok později přichází Jaume s dalším „kraťasem“, DIÁS SIN LUZ, který sice působí taktéž trochu zvráceně, ale už je znát jistý pokrok ve zpracování.

Konečně v roce 1999 přichází tento španělský filmař se svojí celovečerní prvotinou, LOS SIN NOMBRE (anglicky The Nameless – Bezejmenní). Balagueró si k tomuto filmu sám napsal scénář a podílel se i na produkci. Film se stal velikým úspěchem a to i mezi kritiky. Na různých světových festivalech získal nespočet nominací, z nichž velkou část proměnil ve vítězství.

Po dvou letech spatřil světlo světa další celovečerní film, mrazivý horor TEMNOTA (2002), který sice už nebyl takovým hitem, ale ani žádným zklamáním a potvrdil Balaguerův hororový potenciál. Rok 2005 znamenal další úspěch ve formě několika ocenění za další horor se skvělou atmosférou NEPŘEMOŽITELNÉ ZLO.

Zatím poslední snímek, který nám Balagueró představil, byl horor [REC] (2007). Na režii tohoto filmu spolupracoval s dalším mladým španělským tvůrcem Paco Plazou. Tento počin opět přinesl svým tvůrcům mnoho cen, především na španělských festivalech. Veliký úspěch ale zaznamenal i u diváků. Byl také na jakémsi pomyslném počátku návratu k filmům, jejichž děj sledujeme skrz „oko“ kamery, která je v rukou jednoho, či několika účastníků příběhu, a tak film působí velice reálně a autenticky, spíše jako dokument, než jako film. Při pohledu na tuto techniku natáčení si jistě mnozí vzpomenou na Záhadu Blair Witch (1999), která se i přes nízký rozpočet stala kasovním trhákem.

Pavel "TheRaven" P.

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Muse
2016 Inside
2014 REC 4: Apokalypsa
2007 REC
2002 Temnota
1994 Alicia

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1984 Cinema 3 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(143)