foto

Tom Burlinson

  • nar. 14.2.1956 (62 let)
    Toronto, Ontario, Kanada
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Australský herec a zpěvák neměl zrovna nejšťastnější dětství. Jako malý chlapec se s rodiči a třemi sestrami musel často stěhovat, a během deseti let svého života postupně žil ve čtyřech zemích (Kanada, USA, Anglie a Austrálie). Navíc se v necelých deseti letech jeho rodiče rozvedli a Tom se starší sestrou zůstali v péči otce v Austrálii, zatímco zbytek rodiny se vrátil do Anglie. Tatínek chtěl, aby z jeho syna vyrostl právník, ale Tom měl o svém budoucím povolání jiné představy.

První herecké zkušenosti získával ve školních představeních, později vystudoval herectví a začal se objevovat v televizi. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1981, kdy byl obsazen do role Jima Craiga ve filmu MUŽ OD SNĚŽNÉ ŘEKY po boku Kirka Douglase nebo Sigrid Thornton. Snímek plný divokých koní, drsných honáků a romantických záběrů australské přírody, slavil celosvětově obrovský úspěch. V roce 1983 přišla důležitá role ošetřovatele Toma Woodcocka ve filmu PHAR LAP. Film inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejlepších dostihových koní všech dob byl velmi úspěšný, a Tom se definitivně zařadil mezi největší australské hvězdy.

V roce 1985 byl obsazen do kultovního snímku MASO A KREV, po boku tehdejších hvězd Rutgera Hauera a Jennifer Jason Leigh, v režii kontroverzního Paula Verhoevena. O rok později si zahrál hlavní roli v surfařské romantické komedii NESEN VĚTREM, kde hlavní ženskou roli hrála tehdy skoro neznámá Nicole Kidman. Film se stal hitem nejen v Austrálii, ale také v USA. Navíc Tom začal s Nicole chodit, a jejich vztah trval skoro dva roky. Po několika více či méně známých projektech, se v roce 1985 objevil i v Hollywoodském sci-fi filmu THE TIME GUARDIAN a o rok později se opět vrátil do role Jima Craiga v NÁVRATU KE SNĚŽNÉ ŘECE.

Mezi jeho další aktivity patří rovněž hraní v divadle, tanec a zpívání. Objevil se v řadě muzikálů a svůj hlas propůjčil do mnoha projektů spojených s Frankem Sinatrou (minisérie, filmy atd.), což pro něj znamenalo splnění životního snu, jelikož se řadí k jeho obdivovatelům. Od roku 1996 je ženatý s tanečnicí a zpěvačkou Mandy Carnie, se kterou má tři děti.

Lenka "blackmam" Braná

Herecká filmografie

Filmy

2011 Velký závod
1996 Cesta k prachu (TV film)
1992 Landslide
1991 Showdown at Williams Creek
1988 Návrat ke Sněžné řece
1987 The Time Guardian
1986 Doly krále Šalamouna (TV film)
Hunchback of Notre-Dame, The (TV film)
Nesen větrem
Únos
1985 20.000 mil pod mořem
Maso a krev
1983 Phar Lap
1982 Muž od Sněžné řeky

TV seriály

1996 Animal Hospital (TV seriál)
1988 Piece of Cake (TV seriál)
1987 Melba (TV seriál)
1984 Eureka Stockade (TV seriál)
1977 Restless Years, The (TV seriál)

TV pořady

2007 Australia's Got Talent (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace