foto

Georges Guétary

  • nar. 8.2.1915
    Alexandria, Egypt
  • zem. 13.9.1997 (82 let)
    Mougins, Francie

Biografie

Původem řecký zpěvák Georges Guétary se za druhé světové války zařadil mezi populární osobnosti francouzského muzikálu a operety, díky tomu se stal i oblíbeným a vyhledávaným filmovým hercem. Narodil se v Alexandrii v Egyptě jako Lambros Worloou do početné řecké rodiny, umělecké geny reprezentoval především jeho strýc, významný houslista Tasso Janopoulo (1897-1970), který ve svém synovci objevil pěvecké nadání a zařídil jeho přemístění do Paříže. Tady měl Lambros získat v první řadě obchodní vzdělání, ale zájem o zpěv převládal a získal pěveckou průpravu u zpěvačky Ninon Vallin, brzy začal účinkovat jako sborový zpěvák v rozhlase, v roce 1937 získal angažmá v Casino de Paris.

Částečně kvůli nedostatku příležitostí, ale i s ohledem na svůj původ se Lambros Worloou počátkem druhé světové války vzdálil z Paříže a začal pracovat jako číšník v Toulouse. Brzy se ale vrátil ke zpívání a ve spolupráci s harmonikářem Fredem Gardonim začal nahrávat gramofonové desky, tehdy poprvé použil umělecký pseudonym Georges Guétary (údajně vycházející ze jména přístavu Guéthary na jihu Francie), v návaznosti na to se dostavily i první nabídky ve filmu, i když zatím jen v podružných úlohách, jako tanečník se například objevil v situační komedii PAN HEKTOR (Monsieur Hector, 1940). Nedlouho nato proběhlo osudové setkání s později významným skladatelem Francisem Lopezem, který mu během druhé světové války dodal několik úspěšných hitů.

Počátek Guétaryho filmové slávy je spojen se jménem režiséra Gillese Grangiera, s nímž ve 40. letech dvacátého století natočil tři filmy. Na jejich první spolupráci na historickém dobrodružném filmu ČERNÝ RYTÍŘ (Le cavalier noir, 1945) navázal mimořádný komerční úspěch s komedií 30 A 40 (Trente et quarante, 1946). Ke spolupráci jej přizval i úspěšný režisér Jean Boyer, který mu svěřil titulní roli proslulého donchuána 18. století - film CASANOVOVA DOBRODRUŽSTVÍ (Les aventures de Casanova, 1947) měl s bezmála pěti milióny diváků v kinech obrovský úspěch.

Mezitím šířil svou slávu po Francii jako zpěvák a po boku Luise Mariana a Rudy Hirigoyena patřil k nejpopulárnějším interpretům oblíbených melodií. Přišla i nabídka z newyorské Broadwaye, kde krátce působil na přelomu 40. a 50. let, na to navazovala i nabídka na velkou roli v americkém muzikálu AMERIČAN V PAŘÍŽI (An American in Paris, 1951), který se natáčel ve Francii. Několik velkých rolí odehrál i v italských a německých filmech v hudebním žánru, znovu - i když jen ve vedlejších rolích - točil i ve Francii.

Počátkem šedesátých let navázal i bohatou spolupráci s televizí, která nakonec jeho uměleckou dráhu před kamerou uzavřela. Poslední filmovou roli odehrál ve francouzské muzikálové komedii JEDNA NOC NA BALEÁRÁCH (Une nuit aux Baléares, 1957). S různým stupněm úspěchu se znovu pokoušel i o operetu, opět ve spolupráci s Francisem Lopezem, jistého uznání - ovšem s nádechem nostalgie - se jim podařilo dosáhnout až s operetou Dobrodružství v Monte Carlo (1981). Tento úspěch se pak snažili neúspěšně zopakovat několika dalšími (a velmi nákladnými) představeními z první poloviny 80. let.

Georges Guétary byl ženatý s herečkou Janine Guyon (*1919), s níž měl dvě děti. Syn François (*1955) se prosadil jako herec, dcera Hélene (*1957) se také uplatnila ve filmu. Georges Guétary zemřel následkem infarktu 13. září 1997 v Mougins na jihu Francie.

Pavel "argenson" Vlach

Host

TV pořady

2005 Les grands du rire (TV pořad)
1994 Vincent à l'heure (TV pořad)
1984 Cocoricocoboy (TV pořad)
1983 Cadence 3 (TV pořad)
1980 Stars (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
Midi-Première (TV pořad)
Système 2 (TV pořad)
1974 French CanCan (TV pořad)
1971 Cadet Rousselle (TV pořad)
Les étoiles de la chanson (TV pořad)
1961 Musik aus aller Welt (TV pořad)
1957 Discorama (TV pořad)
1954 La joie de vivre (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky