foto

Takeši Kaneširo

  • nar. 11.10.1973 (47 let)
    Taipei, Tchaj-wan

Biografie

Takeshi Kaneshiro se narodil 11. října 1973 ve městě Taipei na Taiwanu. Jeho matka je původem Taiwaňanka, otec Japonec z Okinawy. Během dospívání byl na střední škole šikanován kvůli smíšenému původu a proto přestoupil na Taipei American School, kde se mohl naučit výborně anglicky. Mimo to mluví ještě mandarínsky, taiwanským jazykem Min Nan, kantonsky a japonsky.

Během studia na Taipei American ale začal točit pro televizi a rozhodl se ze školy odejít a věnovat se pouze hraní a muzice. Písničky si psal sám kantonsky a mandarínsky a kvůli své popularitě zejména u mladistvých fanynek se mu začalo přezdívat „asijský Johny Depp“.

Jedním z jeho prvních filmů byl CHUNGKING EXPRESS režiséra Wong Kar-waie, který má dnes již takřka kultovní pověst. Následovaly další role v různých hongkongských filmech, které mu přinášely stále větší popularitu. Cestu do japonských studií si otevřel účinkováním v seriálu KAMISAMA MOUSUKOSHI DAKE, což mu třeba potom umožnilo natočit akční sci-fi OSUD SVĚTA, které se netají inspirací slavnými sériem jako MATRIX nebo TERMINÁTOR.

Roli, kterou se zatím asi nejvíce představil světu mimo Asii a potažmo i Hollywoodu, mu nabídl čínský režisér Zhang Yimou ve filmu KLAN LÉTAJÍCÍCH DÝK. Takeshi ztvárnil policistu Jina, který se snaží infiltrovat do protivládního odboje ve staré Číně. Poté si zahrál roli v muzikálu RU GUO – AI (Perhaps Love), za který byl nominován na osmém ročníku Changchun Film Festival za nejlepšího herce v hlavní roli.

Do budoucna se nejspíš objeví ve filmech WAITING, ONIMUSHA A K-20: KAIJIN NIJU MENSO DEN, kde bude moci ukázat svůj nesporný talent na ztvárnění značně různorodých hrdinů, na jaké jsme od něj zvyklí.

Dagmar "Morien" Pokorná

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(67)