foto

Andy Sidaris

  • nar. 20.2.1933
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 7.3.2007 (74 let)
    Beverly Hills, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

„Z režisérů pracujících s Playboy Playmates, samopaly a vybuchujícími helikoptérami je Sidaris zdaleka ten nejlepší.“ - Joe Bob Briggs, americký filmový kritik

Pro béčkové filmaře je jen málo tak nadčasových a nevyčerpatelných témat jako jsou ženské kozy. Nejeden režisér podlehl jejich fascinujícím tvarům a hypnotickému rytmu jejich pohupování a zasvětil jejich laskání kamerou celou svou filmografii. Vedle Russe Meyera to je především Andy Sidaris.

Silikonové sexbomby v bikinách třímající nepříliš přesvědčivé atrapy samopalů, hlučné exploze (modýlků) helikoptér, dálkově ovládaná auta napěchovaná výbušninou, krvavé přestřelky, automobilové honičky a záplava samoúčelné nahoty, takový je svět amerického režiséra, producenta a scenáristy Andy Sidarise. Začínal počátkem 60. let v televizi jako režisér sportovních přenosů a za svou téměř třicetiletou televizní kariéru nasbíral celkem 7 cen Emmy. Hned svým prvním filmem, béčkovým akčňákem STACY (1973) za necelých 100 000 dolarů částečně uhrazených Rogerem Cormanem, si našlápnul ke své populární GWG (Girls With Guns) sérii "Bullets, Bombs, and Babes", kterou vyprodukoval v letech 1985 až 1998.

„Sidarisovy filmy jsou jako dvouhodinová dovolená na Havaji.“ - z jednoho komentáře na IMDb k Sidarisově FIT TO KILL

Pořádně ji rozjel až o 12 let později Playboyem koprodukovaným MALIBU EXPRESSEM (1985), považovaným za první film série. O filmech této série (též označované „Triple B“ series, L.E.T.H.A.L Ladies nebo prostě sidarisovky) nemá cenu hovořit jednotlivě, protože více než co jiného všechny připomínají remake původního filmu. Každopádně v žádném nechybí výše uvedené ingredience, zeměpisně se pravidelně pohybují po ose Havaj – Kalifornie – Arizona – Texas – Louisiana a jejich zápletky se točí kolem bondovských dobrodružství skupiny tajných agentek. Ty hraje sestava modelek rekrutovaných převážně z Playboy Playmates a Penthouse Pets a je dobrým zvykem, že všechny ve filmu odhalí své vnady.

Vedle exotických lokací, rozličných zbraní a samoúčelné nahoty je v sidarisovkách fetišisticky věnováno hodně prostoru nejrůznějším dopravním prostředkům, letadlům, helikoptérám, lodím a autům a také přesunu postav těmito prostředky z místa na místo. Někdy Sidaris jednotlivé ingredience důvtipně smíchá dohromady jako ve snímku SAVAGE ISLAND, který proslul scénou, v níž se hrdinka klidně převléká, ačkoli její letadlo prolétá hurikánem. Další zajímavostí je, že ačkoliv celou sérií procházejí tytéž postavy, zachování kontinuity mezi filmy nebylo pro Sidarise zjevně prioritou. Je tedy běžné, že herečka představující zápornou (a zabitou) postavu v jednom filmu se objevila v druhém jako hrdinka (a živá).

„Andy je výborný vypravěč, jen někdy nechá své zápletky zastínit výstřihy jejich hrdinek.“ - Arlene Sidaris

Sidarise v tvorbě oddaně podporuje jeho manželka, televizní producentka Arlene, která upravuje scénáře a dohlíží na výrobu. Její vliv je patrný mj. ve vyznění milostných scén, které nechává Sidaris plně v její režii – zatímco zbytek filmu působí jako klasické pubertální klukovské fantazie o velkých prsou, zbraních a autech, milostné scény připomínají romantické představy ženy středního věku - intimně nasvícené a citlivě nasnímané něžné milování u krbu nebo ve vířivce. A pominout nelze ani Sidarisova syna Christiana Drewa Sidarise, který začínal jako asistent režie na filmech svého otce a sám jich posléze v 90. letech několik režíroval (HARD HUNTED, ENEMY GOLD a DALLAS CONNECTION).

V mnoha směrech se zdají být Sidarisovy filmy zásadně ovlivněny televizními seriály 80. let. Občas u nich máte pocit, že se díváte na Miami Vice, jindy na Magnum nebo A-Team. Minimálně jeden seriál ale naopak ovlivnily sidarisovky. „Můj dobrý přítel, střihač David Hagar produkoval a režíroval několik dílů Pobřežní hlídky. Jednou mi zavolal a se smíchem povídá: Andy, představ si, že tu máme na polici všechny tvoje filmy a pravidelně se na ně díváme. Byla to pro mě velká pocta, protože je to úžasný seriál.“ Vedle producentů Pobřežní hlídky je velkým fanouškem, věrozvěstem a obhájcem produkce Sidarisových zejména populární americký filmový kritik Joe Bob Briggs.

„11 ukázání koz, výbuch helikoptéry, tři honičky, kdo potřebuje zápletku?" - Joe Bob Briggs o Sidarisových GUNS

S nástupem DVD se Sidarisovo impérium entuziasticky vrhlo na nový formát a znovu vydalo všechny své filmy opatřené s ohledem na fanoušky bohatými a barvitými bonusy. Jedním z nich je i „Filmová škola Andyho Sidarise“, v níž se například dozvíte, jak vyhodit padoucha do povětří dálkově ovládaným autem nebo jak natočit něžnou milostnou scénu. Před časem také vyšla Sidarisova autobiografie "Bullets, Bombs & Babes", jejíž každý výtisk osobně podepsal a na cestě je nový přírůstek do jeho série příznačně nazvaný BATTLEZONE HAWAII. Jak říká Sidaris za celý rodinný podnik: „Chceme jen aby diváci pochopili ten fór. Nesnažíme se změnit svět. Chceme vás jen pobavit.“

Josef "choze" Blažek

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace