foto

Anthony Steel

  • nar. 21.5.1920
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 21.3.2001 (80 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Jeden z nejpopulárnějších britských herců 50. let Anthony Steel, se narodil v Londýně jako syn armádního důstojníka. Vystudoval prestižní univerzitu v Cambridge a bojoval ve druhé světové válce. Po návratu domů se rozhodl stát filmovým hercem.

Díky charismatickému vzhledu se rychle uplatnil především v dobrodružných a válečných snímcích. Často ztělesňoval úlohy vojáků. Z jeho nejúspěšnějších rolí z té doby můžeme zmínit důstojníka, který vymyslí útěk ze zajateckého tábora ve válečném dramatu THE WOODEN HORSE, nebo správce národního parku bojující proti hromadnému vybíjení zvířat v dramatu KAM NELÉTAJÍ SUPI.

Nevyhýbaly se mu ani hlavní role a vrchol popularity dosáhl v roce 1955, když se oženil se švédskou sexbombou – herečkou Anitou Ekberg. Bohužel byla to právě Anita kdo jej přiměl k odchodu do amerického Hollywoodu, kde se Anthony vůbec neprosadil. Jeho kariéra zamrzla, měl problémy s alkoholem a bouřlivé manželství s Anitou se po čtyřech letech rozpadlo, za vydatné pozornosti bulvárního tisku.

V 60. letech se Steel vrátil do Evropy a s většími či menšími úspěchy se objevoval ve westernech a sandálových filmech, převážně z německé nebo italské produkce. Mihnul se třeba i v koprodukčním westernu s naší Olgou Schoberovou ZLATOKOPOVÉ Z ARKANSASU. Česko-slovenským divákům bude nejznámnější jeho záporná role petrolejového magnáta Buda Forrestera z mayovky VINNETOU – RUDÝ GENTLEMAN.

Později se uplatnil i v seriálech (např. ROBIN HOOD nebo PROFESIONÁLOVÉ). Od 80. let se mu už nabídek příliš nedostávalo. Naposledy se objevil v britské televizní sérii THE BROKER´S MAN z roku 1999. Zemřel chudý a zapomenutý v londýnském domově pro vysloužilé herce v roce 2001, na potíže se srdcem.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace