foto

Phillip Terry

  • nar. 7.3.1909
    San Francisco, California, USA
  • zem. 23.2.1993 (83 let)
    Santa Barbara, California, USA

Biografie

Phillip Terry původním jménem Frederick Henry Kormann byl americký herec narozený v San Franciscu v Kalifornii. Byl jediným dítětem německo-amerických rodičů, Fredericka Andrew Kormanna a Idy Ruth Voll.

Navštěvoval základní školu v Glendale, jeho otec byl povoláním chemický inženýr na ropných polích a toto obnášelo časté stěhování z místa na místo. Proto rodiče poslali malého Fredericka k příbuzným do New Jersey aby mohl získat stabilní vzdělání.

Během prázdnin se k rodičům zase vracíval, a to tam, kde zrovna pobývali – Oklahoma City, Burburnett v Texasu apod. Po absolvování střední školy se definitivně vrátil k rodičům aby si mohl sám vydělávat. Pracoval na ropných polích jako dělník u vrtných mašin a zastával i jiné profese. V sedmnácti se všichni stěhují zpět do San Francisca.

Začne navštěvovat Stanford University a hrát americký fotbal za mistní univerzitní tým. Poté se začal zajímat o divadlo. Po krátkém působení v New Yorku odjíždí do Londýna, kde se zapisuje na studium na Royal Academy of Dramatic Art.

Po studiu odjíždí do Hollywoodu a pracuje pro rádio CBS, kde hrál v množství rozhlasových her.V roce 1937 jej slyšel vyhledávač talentů pro Metro-Goldwyn-Mayer studio a domluvil si s ním pohovor. Terry prošel screen testem a následně dostal k podepsání smlouvu. Malou roli získal ve filmu MANNEQUIN /1937/, kde hrál s Joan Crawford a hlavní roli získal do mystery thrilleru SEVEN KEYS TO BALDPATE /1947/.

O dva roky později podepisuje kontrakt s Paramount Pictures a hraje ve filmu THE PARSONS OF PANAMINT. Vedlejší roli získává ve filmu WAKE ISLAND /1942/ a ve válečném filmu BATAAN /1943/, kdy byl "propůjčen" filmovému studiu MGM. Po odchodu z Paramountu podepisuje smlouvu s RKO a hraje v muzikálu MUSIC IN MANHATTAN /1944/, v Broadwayské revue GEORGE WHITE'S SCANDALS a ve filmu PAN-AMERICANA.

Phillip Terry hrál ve více než 80 filmech. Ve většině případů se jednalo ale o malé a nevýznamné role. Nicméně ve 40.letech dostával poměrně větší role a to v docela kvalitních snímcích jako THE LOST WEEKEND /1945/ s Rayem Millandem, v dramatu TO EACH HIS OWN /1946/ s Oliví de Havilland, která vyhrála jednoho z Oscarů za roli z tohoto filmu.

V momentě, kdy jeho filmová kariéra koncem 40.let začala upadat, zaměřil svou pozornost na realitní trh. Stal se dobrým makléřem a investorem a docela brzy zbohatnul. Oženil se 21.července 1942 na Hidden Valley Ranch ve Ventura County v Kalifornii s herečkou Joan Crawford. Rozešli se v roce 1946. Během manželství si přisvojil její dceru Christinu. Později se oženil s Rosalind Lee a spolu zůstali až do své smrti.

Terry se herectví úplně nevzdal. Během 50., 60., a začátkem 70.let se příležitostně objevoval v různých filmových rolí. Z tohoto období stojí za zmínku béčkové filmy THE LEECH WOMAN /1960/ s Grantem Williamsem a THE NAVY vs. THE NIGHT MONSTERS /1966/ s Mamie Van Doren. Někdy vzal role v televizních projektech jako v epizodách seriálu THE NAME OF THE GAME /1968-1971/ nebo POLICE WOMAN /1974-1978/.

V roce 1973 odchází do důchodu a stěhuje se do Santa Barbary v Kalifornii. V roce 1978 prodělal několik infarktů. Kvůli nim ztratil schopnost pohybu a komunikace a několik let před svou smrtí byl plně invalidní. Zemřel ve svém domě v Santa Barbaře, zpopelněn a jeho ostatky byly rozprášeny do Tichého oceánu.

Lukáš "gatuso" Častulík

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace