foto

Betsy Blair

  • nar. 11.12.1923
    Cliffside Park, New Jersey, USA
  • zem. 13.3.2009 (85 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Narodila se jako Elizabeth Winifred Boger v městečku Cliffside Park v americkém New Jersey. Díky svému vzhledu se záhy stala dětskou modelkou a již v 15 letech získala místo tanečnice ve sboru. Svou první malou divadelní roli na broadwayských prknech získala o dva roky později – v roce 1940 se objevila ve hře Panama Hattie a o rok později získala hlavní roli ve hře The Beautiful People. Přibližně ve stejné době jí do oka padl herec a tanečník Gene Kelly, za kterého se v září roku 1941 provdala. I když i Betsy měla taneční zkušenosti, nemohla se zdaleka rovnat takovým tanečnícím jako byly Vera-Ellen, Cyd Charisse nebo Ann Miller, takže nikdy nedostala příležitost zahrát si ve filmu po boku svého manžela a neobjevila se ani v žádném muzikálu.

Její fimový debut přišel v roce 1947, kdy si zahrála roli Katie v dramatu THE GUILT OF JANET AMES a v malé roličce se objevila v krimidramatu DVOJÍ ŽIVOT. O rok později si zahrála pacientku psychiatrické léčebny v dramatu SNAKE PIT a v témže roce se objevila také v dramatu ANOTHER PART OF THE FOREST. V té době ji ale začala vyšetřovat komise pro protiamerické aktivity. Betsy byla označena za sympatizantku levice a přestože se ke komunistům nikdy oficiálně nepřidala, ocitla se na černé listině a s její hereckou kariérou to začalo jít z kopce. V první polovině 50. let žádné herecké nabídky nepřišly.

Jediným důvodem, proč Betsy získala v roce 1955 hlavní ženskou roli ve filmu MARTY, byla skutečnost, že Gene Kelly pohrozil studiu MGM, že pro ně přestane točit, pokud nenechají Betsy hrát. Role osamělé a nesmělé učitelky Clary, která se seznámí s podobně založeným řezníkem Martym, přinesla Betsy cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Přestože to byla její životní role, nepomohla jí překonat její pozici na černé listině. V dubnu roku 1957 se s Kellym rozvedla a přstěhovala se do Evropy. V září roku 1963 se jejím druhým manželem stal producent a režisér Karel Reisz, se kterým žila šťastně v Londýně téměř 40 let – až do jeho smrti v listopadu roku 2002. i po jeho smrti zůstala žít v Anglii a zemřela v březnu roku 2009 na rakovinu ve věku 85 let.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky