foto

Marisa Pavan

  • nar. 19.6.1932 (86 let)
    Cagliari, Itálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Původem italská herečka Marisa Pavan se prosadila především v hollywoodské produkci, dnes je ale její herecká kariéra již dávnou minulostí. Narodila se na ostrově Sardinie jako Maria Luisa Pierangeli, její sestra-dvojče Anna Maria Pierangeli (1932-1971) byla mezinárodně proslulou herečkou známou jako Pier Angeli. Jejich otec Luigi Pierangeli byl architektem, v roce 1935 se rodina stěhovala do Říma. Obě sestry to táhlo k herectví, ale zatímco Pier Angeli toužila prorazit jako filmová hvězda v Hollywoodu, Marisa Pavan se původně zaměřila spíše na divadlo.

Studovala herectví v Římě a před kamerou debutovala vedlejší rolí ve filmu VYBRAL JSEM SI LÁSKU (Ho scelto l'amore, 1952), vzápětí ale s Pier Angeli celá rodina přesídlila do Spojených států. Zatímco Pier Angeli se okamžitě stala vytíženou herečkou po boku nejslavnějších hollywoodských hvězd, Marisa Pavan začínala s menšími rolemi. Byl to například Fordův film NA POLI CTI A SLÁVY (What Price Glory, 1952), začala hrát také v televizních seriálech. S nadsázkou by se dalo říci, že zlom v kariéře jí umožnilo těhotenství její sestry Pier Angeli. Ta totiž měla hrát po boku Anny Magnani ve filmu TETOVANÁ RŮŽE (The Rose Tattoo, 1955), protože ale čekala dítě, roli nemohla přijmout. Marisa Pavan nabídku přijala a rázem se proslavila. Za Annu Magnani pak přebírala Oscara pro nejlepší herečku, i pro ni samotnou to ale byl triumf - byla nominována na Oscara za vedlejší roli a na cenu BAFTA, nakonec získala i Zlatý glóbus.

Následovaly další velké role, v historickém filmu DIANE (1956) hrála francouzskou královnu Kateřinu Medicejskou, po boku Gregoryho Pecka se pak objevila ve filmu MUŽ V ŠEDÉM FLANELOVÉM OBLEKU (The Man in the Grey Flannel Suit, 1956). V roce 1956 se Marisa Pavan provdala za francouzského herce Jean-Pierra Aumonta (1911-2001), který často točil v Hollywoodu, později se jim narodily dva synové, Jean-Pierre Aumont (*1957) a Patrick Aumont (*1959). Narození dvou dětí pochopitelně omezilo její další aktivity před kamerou, ale například s manželem hrála v historickém filmu JOHN PAUL JONES (1959). V témže roce hrála v biblickém filmu ŠALOMOUN A KRÁLOVNA ZE SÁBY (Solomon and Sheba, 1959), který se natáčel ve Španělsku.

S Jean-Pierre Aumontem hrála divadlo ve Francii, tady také hrála menší roli v kriminálce TŘI TVÁŘE HŘÍCHU (Les puits aux trois vérités, 1961). V roce 1963 se s Aumontem rozvedla a znovu se vrátila do Spojených států, kromě četných seriálů připomeňme také televizní film DENÍK ANNY FRANKOVÉ (The Diary of Anne Frank, 1967). Později se k Aumontovi vrátila a v roce 1969 se znovu vzali. Ve Francii pak natočila filmy NEJDŮLEŽITĚJŠÍ UDÁLOST ODE DNE, KDY ČLOVĚK VSTOUPIL NA MĚSÍC (L'événement le plus important depuis que l'homme a marché sur la lune, 1973) a ANTONÍN A SEBASTIAN (Antoine et Sébastien, 1974), který prozatím její filmografii uzavírá. Znovu příležitostně hostovala v americké televizní produkci, od konce 80. let ale výjimečně účinkovala jen ve franouzské televizi.

Marisa Pavan v současnosti žije střídavě v Paříži a na venkově v Provence, mimo jiné je předsedkyní Asociace pro výzkum Alzheimerovy choroby.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace