foto

Marie Versini

  • nar. 10.8.1940 (80 let)
    Paříž, Francie

Biografie

U nás známá především jako sestra náčelníka Apačů Vinnetoua, Nšo Či, nebo také Krásný den, herečka Marie Versiniová, se narodila dne 10.8.1940 v Paříži. Její rodina pocházela z Korsiky. Otec byl profesorem na Sorboně v Paříži.

Tanec a herectví u ní hrál prim už v ranném věku, a věnovala se mu s nesmírnou pílí a láskou. Na profesionální scénu divadla CF v Paříži se dostala už v roce 1957. Hrála, a hned s jakou hvězdou – hercem Jeanem-Louisem Trintignantem. To jí bylo necelých 17 let. Tím získává výjimečnost a prvenství jako nejmladší členka divadla Comedie Francaise. Bylo to v letech 1957 – 1959.

Mezi její úspěchy na divadelních prknech patřila také role v Shakespearově dramatu "Romeo a Julie". Od divadla není dost často daleko k filmu, a tak Marie získává díky svým bohatým jazykovým znalostem (italština, angličtina, francouzština a němčina) v roce 1956 roli ve filmu Mitsou a v roce 1957 velkou roli v anglickém filmu A Tale of Two Cities. Dále hrála v italských a francouzských filmech, v americkém filmu Paris Blues, a v německém filmu Das Schwarz-weiß-rote Himmelbett. V roce 1963 jí bula nabídnuta role Nšo-či v německo-jugoslávském kooprodukčním filmu Vinnetou - I. díl. Role Vinnetouovy sestry z ní udělala okamžitě obdivovanou hvězdu. A pak už to šlo ráz na ráz – „mayovky“ jako Žut (1964), Divokým Kurdistánem (1965), V říši stříbrného lva (1965), a Vinettou a Old Firehand v roce 1966, k tomu navíc povedená komedie Prázdniny s Pirožkou po boku George Götze (komisař Schimanski) v témže roce.

Hraje s proslulými herci Jeanem Paulem Belmondem, Alainem Delonem, Lexem Barkerem, Pierre Bricem, Elke Sommer, Jeanem Louisem Tringtignantem a.j.. Od té doby se ve Francii i v Německu řadí k herečkám oblíbeným a stále milovaným. Ke konci 60. až 70. let pracovala především pro televizi. V roce 1974 se Marie Versini vdává za scénaristu a režiséra Pierra Vialetta, a hraje především v jeho filmech.

Svůj život tráví s rodinou na ostrově Ré, a také v Paříži. Marie napsala svoji životopisnou knihu pod názvem "Byla jsem Vinnetouova sestra". Do současné doby natočila 33 celovečerních filmů, a velké množství televizních filmů a pořadů, poslední v roce 1984.

marťan

Host

TV pořady

1974 3nach9 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(22)