foto

Lucile Watson

  • nar. 27.5.1879
    Quebec, Kanada
  • zem. 24.6.1962 (83 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Lucile se narodila v kanadském Quebecu, později ale přesídlila do New Yorku, kde studovala na Academy of Dramatic Arts. Svůj divadelní debut zaznamenala v roce 1902 ve hře The Wisdom of the Wise – bylo jí 23 let. Následující tři desetiletí ztvárňovala především – v kontrastu se svými pozdějšími filmovými rolemi – nabubřelé dámy v duchaplných komediích. Zejména její vystoupení na Broadwayi v hře The City z ní v roce 1909 udělalo opravdovou divadelní hvězdu. Lucile na divadelních prknech zářila jak v hlavních, tak ve vedlejších rolích. Prosadit se ve filmu jí ale trvalo mnohem déle – a když už se jí to podařilo, nešlo o hlavní role.

Poprvé se na filmovém plátně objevila až v 55 letech v malé roličce v komedii WHAT EVERY WOMAN KNOWS z roku 1934 s Helen Hayes v hlavní roli. Výrazněji na sebe upozornila až jako matka Normy Shearer v komediálním dramatu THE WOMEN z roku 1939. V témže roce předvedla ještě lepší výkon jako nepřejícná matka Jamese Stewarta v romantickém komediálním dramatu MADE FOR EACH OTHER. Jako ledově chladná hlava rodu pak vystupovala o rok později ve válečném dramatu VALČÍK NA ROZLOUČENOU, když se snažila oddělit svého syna (Robert Taylor) od jeho snoubenky s minulostí prostitutky (Vivien Leigh). Vrchol její kariéry pak přišel na počátku 40. let, kdy společně s Paulem Lukasem hrála na Broadwayi ve válečném protifašistickém dramatu WATCH ON THE RHINE (1941). Toto drama bylo o dva roky později zfilmováno – Paul Lukas za něj získal Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli a Lucile byla nominována na Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli, kterého nakonec bohužel nezískala.

Lucile pokračovala ve své herecké kariéře i v poválečných letech – hrála například matku Barbary Stanwyck v dramatu MY REPUTATION z roku 1946 nebo v remaku rodinného romantického dramatu LITTLE WOMEN z roku 1949. K jejím posledním rolím pak patřily role tchyně Betty Hutton v muzikálové romantické komedii LET´S DANCE a role pratety Avy Gardner v dramatu MY FORBIDDEN PAST z roku 1951. Poté se ještě vrátila na jeviště a k televizní práci, aby v roce 1954 – ve věku 75 let - skončila s herectvím úplně.

Lucile se poprvé provdala někdy kolem roku 1910, jejím prvním manželem se stal herec Rockliffe Fellowes, manželství ale skončilo rozvodem. Podruhé se provdala v září roku 1926 za scénáristu Louise Evana Shipmana, se kterým žila až do jeho smrti v srpnu roku 1933. Lucile se poté již neprovdala a zemřela na infarkt v New Yorku v červnu roku 1962 ve věku 83 let.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky