foto

Blanka Kubešová

  • nar. 21.2.1944 (75 let)
    Praha, Protektorát Čechy a Morava
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Spisovatelka a scénáristka Blanka Kubešová se narodila 21. 2. 1944 v Praze. Žije částečně v Praze a v Lucernu ve Švýcarsku. Říká o sobě, že všechno začalo v dětství četbou a láskou k mateřštině. K češtině jako takové.

Drobné texty, povídky a fejetony publikovala zprvu v zahraničí, od začátku 90. let pak v řadě domácích novin a časopisů. Do této doby spadá spolupráce s Českým rozhlasem a udělení 1.ceny v literární soutěži Čs.rozhlasu Brno (1992). Především v rádiu Vltava bylo v literární redakci dr. Jana Halase načteno na pětadvacet povídek. Ve své literární práci vyrůstá z tradičního půdorysu psychologické prózy, zajímá se o osudy lidí z okraje společnosti a věnuje se společenským a sociálním tématům. Snaží se objasnit lidský úděl a lidskou existenci, napomáhá propracovat se k poznání a stát se vnímavější, v neposledním i ke kráse české řeči.

Jako scenáristka debutovala v ČT televizním scénářem Modrý kámen (2004). V r.2006 následoval scénář Přeplavu i Dunaj v dokumentárním cyklu Luďka Navary Útěky železnou oponou. Scénář Bílý střelec (2014) ve spolupráci s Ivou Tajovskou v rámci seriálu Stopy života realizoval režisér Tomáš Magnusek. Hlavní roli si tady zahrála Simona Postlerová a Jan Tříska. Na zpracování čeká televizní scénář Baletky v modrém.

Poměrně rychle za sebou uveřejnila lehce biografické práce, Romance pro Žoržínu (Konfrontace Curych, 85) a Deník Leošky Kutheilové (68 Publishers Toronto, 87). Svým humorem a opravdovostí Deník rychle pronikl ke čtenáři. Měl štěstí i na interprety, Jaroslavu Tvrzníkovou v RFE v Mnichově a Hanu Maciuchovou v Praze. To, že Deník Leošky K. zůstává stále živý, nejlépe dokazují jak jeho reedice a dvoukazety (fy AudioStory a Popron music & publishing, 1992 a 2009), tak divadelní premiéra Deník Leošky K. v Divadle 90 U Valšů v Praze 2006.

Společenským a sociálním tématům se věnují novely a romány Kočičí dlažba (Index, Kolín n. R. 1988 a Praha 1991), Horrror Hill...jako zrnko písku, (Primus, Praha 1994), sbírka povídek Perlový svět (B. Just, Praha 1996), Černá v bílé (2. cena Knižního Klubu, 1999) i Žabky na vodě (Čs.spisovatel, 2000). Základem románu Vltavěnka, příběh Krásné Heleny od Svatojánských proudů (Šulc a spol., Praha 2004) se staly tragikomické příběhy legendární Vltavěnky ze Ždáně. Román načetli Nina Divíšková a Jan Kačer pro ústav Macana v Praze. Ve stejném roce ve spoluautorství kolektivu autorů vyšly i humorné příběhy Kolja... to neznáte mého psa (Fraus, Plzeň 2004).

V r. 1998 proběhlo v Divadle Husa na provázku v režii Ivo Krobota scénické čtení hry Na Popelce, která se v témže roce umístila v soutěži Alf. Radoka. V r. 2004 se tamtéž ve finálové desítce umístila i divadelní hra Otec s velkým O. Román Vltavěnka se po dvou letech vrátil ke svým čtenářům v obnoveném vydání rozšířeném o studii Můj otec s velkým O (prémie v soutěži Nadace F.Langera (2001 a 2004). BK se v něm neobvyklou formou – „románem o románu" pokouší propracovat k většímu porozumění mezi generacemi.

Rychle za sebou následovaly reedice novely Žoržína (2008), biografický román Brácha Jerry (2009), i spolupráce na debutu Ivety Kollertové, Svlečená do naha, (2010). Téměř detektivní formou jsou v novele Baletky v modrém (2012) rozplétány autentické osudy primabaleríny a jejích dvou žákyň. Jako vina a trest jdou ruku v ruce i lítost a odpuštění. Autentická a silně emotivní výpověď uprchlice z Filipínské republiky je námětem novely Nevěsta z Filipín, země tajemných sil a duchů (2014). Některé práce zůstávají v rukopise.

BK je nositelkou několika literárních ocenění a spoluautorkou sborníků Útěky železnou oponou (Curych 1983), Benefice (Toronto 1993), Setkání a hovory (Almanach SVÚ, Mnichov 1998), Osudy (Brno 2001.) V posledních deseti letech publikuje na stránkách internetových časopisů http://www.cesky-dialog.net/ , http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/ a http://czechfolks.com/plus/ a některých dalších.

Zdroj: Blanka Kubešová

Scenáristická filmografie

Filmy

2004 Modrý kámen (TV film)

TV seriály

2014 Stopy života (TV seriál)
Bílý střelec (S01E08)

TV pořady

2005 Příběhy železné opony (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace