foto

Francis Lawrence

  • nar. 26.3.1971 (47 let)
    Vídeň, Rakousko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Kráčí ve stopách áčkových režisérských hvězd, jakou je například David Fincher a po dvou celovečerních snímcích si získal nemalou reputaci. Narodil se sice v Evropě, konkrétně ve Vídni, ale již od tří let vyrůstal v Los Angeles. Talent prokázal především vytvářením hudebních videoklipů. Již odmala ho to táhlo k filmu. Kromě psaní scénářů, Lawrence režíroval své projekty už na střední škole. Následně studoval univerzitu Loyola Marymount, přičemž nepřekvapí, že se věnoval právě oboru režie, kde neváhal pokračovat ve vytváření svých vlastních krátkých prací. Po úspěšném absolvování vysoké školy, se pustil do natáčení hudebních videí pro svého kamaráda. To bylo zhruba v polovině 90. let.

O pět let později už spolupracoval se špičkami hudebního nebe – Aerosmith, Ricky Martin, Janet Jackson, Green Day, Seal či Destiny's Child. S úspěchy rostlo i jeho jméno v businessu. Na přelomu milénia, přilákal pozornost zpěvaček Avril Lavigne, Gwen Stefani, Jennifer Lopez či Britney Spears – na svědomí má mimo jiné originálně pojatý klip ke skladbě I'm A Slave 4 U. Netrvalo dlouho a brzy se mu otevřela brána do Hollywoodu.

Jeho prvním počinem je snímek CONSTANTINE z roku 2005, natočený podle komiksové série DC Hellblazer. Zpočátku se ovšem nad jeho hlavou snášela mračna. Hlavní představitel filmu Keanu Reeves si totiž nepřál žádného režiséra hudebních videoklipů. Tento požadavek měl Lawrence eliminovat ještě než vstoupil do hry. Jen tak se ale nevzdal a nakonec se mu podařilo herce na osobním setkání přesvědčit, ža právě on je tím ideálním kandidátem. Detailní storyboardy, propracovaná vize a nadšení mu nakonec pomohly, aby mu už nic nestálo v cestě. I tak se ale kritika snímku nevyhnula. Fanoušci komiksu neskrývali rozčarování nad obsazením Reevese do role Johna Constantina – podle nichž nebyl dost přesvědčivý a fyzicky se navíc nepodobal originálnímu charakteru, která byl blond a Angličan. I přesto, že film neposbíral ta nejlichotivější hodnocení, finančně se stal více než úspěšným a pro Lawrence to byl uspokojivý výsledek.

V roce 2007 natočil filmovou adaptaci knihy Richarda Mathesona z roku 1954 – akční sci-fi JÁ, LEGENDA s Willem Smithem. Do budoucna se jeho režisérský rejstřík dále rozšíří o animovanou rodinnou fantasy EDDIE DICKENS AND THE AWFUL END s Freddiem Highmorem v hlavní úloze a zajímavě zní také akční, dobrodružné drama SNOW AND THE SEVEN, což by mělo být jakési Disneyho převyprávění klasické pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků o britské uprchlé dívce, kterou mezi sebe přijme sedm Shaolinských mnichů, aby se stala bojovníkem mezi dobrem a zlem.

Goldenhair

Režijní filmografie

Filmy

2019 The Dive
2018 Rudá volavka
2015 Hunger Games: Síla vzdoru 2. část
2014 Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
2013 Hunger Games: Vražedná pomsta
2011 Voda pro slony
2007 Já, legenda
2005 Constantine
2004 Britney Spears: Greatest Hits - My Prerogative (video kompilace)

TV seriály

2012 Doteky osudu (TV seriál)
Cesta, kterou ses nedal (S01E13)
Prstenec 2 (S01E12)
Prstenec 1 (S01E11)
další epizody (13)
2009 Kings (TV seriál)
First Night (E03)
Prosperity (E02)
Goliath (E01)

Hudební videoklipy

2009 Britney Spears: Circus (hudební videoklip)
Lady Gaga - Bad Romance (hudební videoklip)
2006 The Black Eyed Peas - Pump It (hudební videoklip)
The Pussycat Dolls feat. Snoop Dogg - Buttons (hudební videoklip)
2004 Gwen Stefani - What You Waiting For? (hudební videoklip)
The Black Eyed Peas - Let's Get It Started (hudební videoklip)
2002 Justin Timberlake - Cry Me a River (hudební videoklip)
Pink - Just Like a Pill (hudební videoklip)
2001 Britney Spears: I'm a Slave 4 U (hudební videoklip)
Green Day - International Supervideos! (hudební videoklip)
Shakira - Whenever, Wherever (hudební videoklip)
2000 Green Day - Warning (hudební videoklip)
Nelly Furtado - I'm Like a Bird (hudební videoklip)

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(408)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace