foto

Franco Borelli

Biografie

Franco Borelli. Tento italský herec bude známý asi jen příznivcům spaghetti westernů či fanouškům poliziotteschi. O Francovi nejsou dostupné téměř žádné informace, včetně jeho data narození. Vytvářel role vedlejší a nikdy se výraznějším způsobem neprosadil, možná lépe řečeno, nedostal roli, která by ho posunula výše.

V průběhu necelých deseti let, na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, vytvořil Franco celkem 17 filmových rolí. Jeho debutem byla role Bunnyho Foxe ve westernu OGGI A ME… DOMANI A TE! (1968), kterou vytvořil pod pseudonymem Stanley Gordon. Tento pseudonym už nikdy nepoužil, ale ve třech dalších westernech byl na titulcích uváděn jako Chet Davis. Jednalo se o westerny ARRIVANO DJANGO E SARTANA… E LA FINE (1970), INGINOCCHIATI STRANIERO… I CADAVERI NON FANNO OMBRA! (1970) a LO AMMAZZO COME UN CANE… MA LUI RIDEVA ANCORA (1972). Tyto tři spaghetti westerny jsou asi nejvíce známé filmy s účastí Franca. Za zmínku stojí ale také role inspektora Borelliho (nevím zda Castellari zvolil úmyslně stejné příjmení), v jednom z top snímku žánrů poliziotteschi, IL CITTADINO SI RIBELLA (1974). Stejný režisér a stejný žánr stáli také u posledního Francova filmu. Jednalo se o snímek IL GRANDE RACKET (1976). Ve stejném roce hrál Franco ještě v žánru poliziotteschi, také ve filmu Castellariho otce. Marino Girolami obsadil Franca ve filmu ITALIA A MANO ARMATA (1976). V krimi snímcích se na straně zákona či naopak gangsterů, objevil ještě ve filmech SCACCO ALLA MAFIA 1969 (role Leoneho) a JACK EL DESTRIPADOR DE LONDRES 1971 (role detektiva Hawkinse). V roli Bustera, hrál Franco po boku velikánů Charlese Bronson a Lina Ventury v kriminálce THE VALACHI PAPERS (VALACHIHO SVĚDECTVÍ) roku 1972. Tímto výčtem jsem zmínil to hlavní z oblasti filmu, ale o jeho soukromém životě bohužel informace nejsou.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace