foto

Norbert Schultze

  • nar. 26.1.1911
    Braunschweig, Dolní Sasko, Německá říše
  • zem. 14.10.2002 (91 let)
    Bad Tölz, Bayern, Německo

Biografie

Norbert Schultze, občanským jménem Norbert Arnold Wilhelm Richard, byl německý skladatel a dirigent. Skládal též pod jmény Frank Norbert, Peter Kornfeld a Henri Iversen. Jeho nejznámější skladbou se stala LILLI MARLEEN, která se v podání Laly Andersenové stala šlágrem své doby. Dalšímy díly byly opery SCHWARZER PETER a DAS KALTE HERZ, muzikál KÄPT'N BYE-BYE, nebo muzikál DIE MÄDELS VOM IMMENHOF.

Pocházel z lékařské rodiny, po maturitě zahájil v Mnichově studia hudby. Pod jménem Frank Norbert byl uváděn na plakátech trošku levicového, studentského kabaretu Die vier Nachrichter, jako autor hudby. Postupně působil v angažmá v Heidelbergu, Darnstadtu a Lipsku. V roce 1932 uzavřel sňatek s herečkou Věrou Spohlovou. Krátce pracoval jako vedoucí natáčecího studia Telefunken GmbH a poté se rozhodl pro kariéru na volné noze. V roce 1943 uzavřel druhý sňatek z bulharskou herečkou a spisovatelkou Iwou Wanjou (1905-1991), která pro něj napsala několik libret. Zhudebnil skladbu VON FINNLAND BIS ZUM SCHWARZEN MEER. Tato skladba měla premiéru 29.června 1941 a stala se znělkou zvláštního vysílání Vrchního velení Wehrmachtu. Známý je též jako autor hudby k písni BOMBEN AUF ENGELAND, ta byla pro změnu populární mezi příslušníky Luftwaffe, a PANZER ROLLEN IN AFRIKA, kterou vzali pod ochranu příslušníci 1. pancéřového sboru genplk. von Kleista.

Od roku 1940 byl Norbert Schultze členem NSDAP a vzhledem ke svým propagandistickým skladbám, byl vnímán, jako propagátor režimu. Po válce se v článku časopisu Braunschweiger Zeitung hájil: "Víte, byl jsem v nejlepších vojenských letech. Měl jsem 30 let a dvě možnosti: skládat, nebo zdechnout. Tak jsem se rozhodl pro první možnost." V srpnu 1944 byl zařazen na seznamy Boží milosti, což jej uchránilo před nasazením na frontě. Po válce byl v Německa vyšetřován a odsouzen k pokutě. Byl zařazen na černou listinu Information Control Division (ICD), což byl americký okupační úřad, v jehož náplni bylo uplatňování spojeneckých dohad z Postdamu - denacifikace, demilitarizace, decentralizace a demokratizace Německa.

On sám se nakonec postavil k celé věci čelem a v závěti své tantiény z děl z období 1933 - 1945 daroval Červenému kříži. Připomínám, že mezi nimi byl i klenot - zhudebnělá báseň LILLI MARLEEN. Jako gramodeska byla vydána již v roce 1939 a nijak nezaujala. Padal na ní prach. V roce 1941 s ní, jako s klíčovou melodií, začalo armádní vysílání Soldatensender Belgrad prokládat své vysílání a vystřelilo její popularitu k nebeským výšinám. Píseň byla přeložena do 27 jazyků a společně ze skladbami ŠKODA LÁSKY a KATJUŠA se stala symbolem druhé světové války. V roce 1953 složil hudbu k divácky velmi úspěšné pohádce ZWERG NASE. V roce 1995 tuto pohádku distribuovalo Euro Video GmbH na videokazetách. V závěru své kariéry, přijal nabídku na hudbu v erotickém filmu ROSEMARIES TOCHTER. Poté odešel na odpočinek. Střídavě pobýval na Malorce a v Bavorsku. Norbert Schultze složil hudbu pro 29 filmů a zemřel 14. října 2002 v Bad Tölzu.

skipi

Režijní filmografie

Filmy

1956 Max und Moritz

TV seriály

1988 Justitias kleine Fische (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky