foto

Googie Withers

  • nar. 12.3.1917
    Karáčí, Britská Indie
  • zem. 15.7.2011 (94 let)
    Sydney, New South Wales, Austrálie

Biografie

Googie Withers – Georgette Lizette Withers, v překladu by její příjmení znělo Kohoutek, nebo Kohoutková, se narodila 12. 3. 1917 v daleké Indii, přesněji ve městě Karáčí, která byla dříve britskou kolonií do rodiny britského důstojníka. Po návratu do Anglie, začala navštěvovat baletní akademii a Googie (v překladu z hinštiny holubička), jak jí říkaly kamarádky začala svou uměleckou kariéru už ve věku dvanácti let. Začínala v tanečním seskupení v revue West End, kde si ji vytypoval agent Warner Brother, a byla pozvaná na kamerové zkoušky, které udělala a stala se tak od roku 1935 tváří malých roliček roztomilých dívek.

Co se týče jejího soukromého života byla Googie nejen vzácná žena, ale i manželka, a se svým mužem Johnem McCallumem žila od 24 ledna 1948, až do jeho smrti v roce 2010. Měli spolu tři děti Amandu, Joannu a syna Nicholase. Stala se tak šestinásobnou babičkou.

Je nositelkou CBE, řádem, kterým ji ocenila v roce 2001 sama královna Alžběta za zásluhy ve filmu, divadle i televizi. Po roce získala další vzácné ocenění OBE – důstojníka řádu britského impreia spolu s herečkou Lynn Redgrave. Byla podpředsedkyní královské divadelní akademie a na svém kontě měla velkou část dobře připravených divadelních umělců .

Přesto, že hrála v 69 filmech, její láskou zůstalo až do 94 let jejího věku, kdy hrála naposledy v divadle svého milovaného Shakespeara – roli v Macbethovi. Googie Withers zemřela náhle dne 15. 7. 2011 v Sydney v New South Walles v Austrálii, kde právě hostovala s divadlem ve věku 94 let.

Marta "clara.bow" Holubová

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1989 The Late Show (TV pořad)
1971 Great Performances (TV pořad)
1969 This Is Your Life (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky