foto

Zdeněk Smetana

  • nar. 26.6.1925
    Praha, Československo
  • zem. 25.2.2016 (90 let)
    Praha, Česko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tento výtvarník a režisér animovaných filmů s charakteristickým rukopisem prošel důkladnou profesionální školou. Začínal u Jiřího Trnky v ateliéru Bratři v triku, kde si vyzkoušel řadu profesí. Již v prvních dílkách - agitkách (JEDINÁ RADOST) a reklamách - se objevují pro něj typické umělecké výrazové prostředky: nadsázka, humor, metafora. Pro charakteristiku jeho filmů anebo definici žánru se začal používat pojem moralita, sám autor své první morality nazývá psychologickými groteskami. Z nejznámějších jmenujme alespoň: LÁHEV A SVĚT, DEŠTNÍK, ROMANETO, KONEC KRYCHLE.

V 70.letech rozšířil Smetana témata svých filmů o aktuální společenské a politické náměty, jedná se například o angažované snímky PŮLNOČNÍ DEZERTÉŘI, A RUDÝ PRAPOR ZAVLAJE a další. Smetanovy filmy na motivy rozprávek J.Š.Kubína (DRÁTOVAT, FLIKOVAT nebo VŠEHOCHLUP) předznamenávají pozdější příklon k tvorbě pro děti, která je nejznámější a divácky nejoblíbenější, ať už jsou to třeba Pohádky z mechu a kapradí, cyklus Večerníčků o Rákosníčkovi anebo Malá čarodějnice.

Candida "Candida" .

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2010 Vzkaz Zdeňka Smetany (TV film)

TV pořady

2008 Vzkaz (TV pořad)
2005 Večerníček má narozeniny (TV pořad)
1997 Úsměvy (TV pořad)
1993 GEN - Galerie elity národa (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace